Skocz do zawartości

Polecane posty

oczywiście, przecież Home ma obowiązek hostować skrypty, które generują 17 zapytań na dzień-dobry

 

17? GDZIE? 6 raczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Rada dla wszystkich, którzy dostali info od home.pl (może nawet dostali informacje co stwarza problemy). Jeśli czujecie się pokrzywdzeni tym faktem to proszę wklejajcie tutaj wasze dokładne statystyki lub to co przysłało home.pl może faktycznie coś jest nie tak (skopane zapytania, brak indeksów w bazie itp.) Jeśli nie wiecie co wkleić to chociaż wyślijcie adres strony, a my postaramy się was poprowadzić.

 

Możliwe, że w trakcie pomiarów home.pl się pomyliło (bo sytuacja była tylko sporadyczna i nie koniecznie związana z waszą stroną) ale możliwe, że faktycznie skrypt nadmiernie obciąża ich serwery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o przemo to zalezy

na niektorych konfiguracjach sprzetowych po prostu blokuje maszyne - ale to raz na tysiac albo zadziej...

 

mialem kilka serwisow z forami by przemo na koncie (nie home.pl) za 250pln i bylo ok

dodam ze to nie byly male fora bo na jednym potrafilo siedziec 80 userow na raz

 

owszem podczas przenoszenia fora potrafia gubic indexy i czasami to jest przyczyna ale na boga - skoro na jednym hostingu forum dziala ok i nie zamula serwera to dlaczego proste zapytania potrafia sie generowac na home.pl po 4 sekundy?

 

jak chcecie sie pobawic to macie linka

http://www.przemo.org/phpBB2/forum/viewtop...p=229824#229824

do odpowiedniego tematu u przema - sa tam w zalacznikach zapytania wysylane przez home.pl

 

przykladowe zapytanie z ktorym jest klopot

Średnia ilość nadmiarowo wczytanych rekordów: 500879

Maksymalna ilość nadmiarowo wczytanych rekordów: 535517

Sumaryczna ilość nadmiarowo wczytanych rekordów: 4294967295

 

SELECT u.user_id FROM (phpbb_users u, phpbb_read_history r) WHERE u.user_id = r.user_id AND u.user_lastvisit < 1161094020 AND u.user_id <> -1 AND u.user_level = 0 AND u.user_id <> 609 GROUP by r.user_id;

dane tabel

tabela read_history: 
KEY user_id (user_id), 

tabela  users: 
PRIMARY KEY (user_id), 
KEY user_level (user_level), 
KEY user_lastvisit (user_lastvisit),

co jest nie tak?

 

 

@Adrian Szczepanik

wiem co to overselling (az takim moronem nie jestem ;)) i niestety mialem NIEprzyjemnosc sie z nim blizej styknac u jednego ISP...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Termos: Domyślna instalacja przema ma 15 zapytań do mysql.

 

Za bardzo uogolniasz ;) Na stronie glownej przewaznie ilosc zapytan to 6-9 (w moim przypadku prawie zawsze 6). Listowanie 25 tematów w dziale : 9-11. Wczytanie tematu z 25 postami: 9-15.

 

No ale z tego co zdazylem sie nauczyc, nie tylko ilosc zapytan, ale i ich zlozonosc ma znaczenie i tu np w przypadku wyszukiwarki czy historii nieczytanych postow wady przemo są widoczne jak dloni, ale nie przesadzajmy, ze to taki tragiczny skrypt. Niedlugo - jak szczescie pozwoli - dostane do testu nowy silnik wyszukiwarki wlasnie pod przemo, ktory powinien znacznie odciazyc bazę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
heh

wszystko zalezy od ustawien - u mnie na stronie wglownej sa przewaznie 23 zapytania ;)

 

Wiecej modow nie mogles zainstalowac? ;)

 

No ale nie schodzmy z tematu, bo zaraz tu jakas wladza wkroczy ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o mody tylko wyswietlane informace o userach na dole strony

w wiekszych forach sie je wlacza ze wzgledu na obciazenie - tak samo jak np modul statystyk czy galerie (strasznie jedzie po transferze...)

 

tak wiec drodzy spece - wiece dlaczego takie baaardzo trudne zapytanie tak abrdzo sie nie podoba home.pl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiec troche z punktu widzenia osoby, która już całą sytuacje przerobila i... 503 jak wywalalo tak wywala nadal.

Wszystko zaczelo sie od wspomnianego juz wczesniej maila od home, odnosnie tego ze jak nie zoptymalizuje serwisu, to mi podziekuja (mowiac w skrocie).

Moj serwis to sklep oparty o oscommerce, jednak po znacznych modyfikacjach, wlasciwie, jezeli ktos nie zna dobrze osc, to nie bedzie w stanie powiedziec ze to wlasnie to. Modyfikacje siegnely rowniez strony kodowej sklepu, mam tu na mysli naprawde znaczna optymalizacje, prowadzaca do jak najmiejszej ilosci zapytan generowanych przez sklep, itd. itp.

W zwiazku z powyzszym bylem stosunkowo zdziwiony reakcja home, tym bardziej ze moj serwis to max 250 unikalow dziennie i 2000 przegladanych stron. No ale mowie ok, moze cos zostalo przeoczone, sprawdze wszystko od poczatku, dokonam wszelakiej optymalizacji. Moje dzialania nie przyniosly jednak efektu.

Kiedy juz wyczerpaly sie pomysly na optymalizacje postanowilem napisac do home, i oto jaka odpowiedz otrzymalem po 3 dniach:

 

'Zaobserwowalismy niepokojaco duza utylizacje zasobow bazy danych

dzialajacej w ramach Panstwa serwera wirtualnego

spowodowna, jak sie okazalo, wlaczeniem

w sklepie oscommerce opcji 'zliczania produktow w kategoriach'. Pragne

zwrocic uwage na fakt fatalnego algorytmu wykorzystywanego przez ta

funkcje przez co generuje ona ogromne ilosci zapytan do bazy danych.

Pozwolilem sobie wylaczyc ta opcje gdyz jej dalsze dzialanie

powodowaloby powolne dzialanie Panstwa serwisu a przy wiekszej

odwiedzalnosci mogloby prowadzic do przeciazenia Panstwa serwera

wirtualnego i w rezultacie bledow 503. Pozwolilem sobie rowniez

zmienic rodzaj metody przechowywania sesji z bazy mysql na znacznie

wydajniejsza, standardowa metode oparta o pliki tekstowe. W chwili

obecnej Panstwa serwis powinien funkcjonowac znacznie sprawniej.

'

A teraz przytocze co powiedzial mi na to moj informatyk:

 

'to jest chyba "automat" .. bo tego maila pare razy już widziałem, a tak pozatym jeżeli pamięć mnie nie myli to sesje napewno były przechowywane w plikach, a skrypt zliczający ilość produktów w sklepie wogóle nie był i nie jest wykorzystywany

'

 

I teraz efekt:

Serwis nadal wywala 503, kompletnie 0 poprawy, zaczynam powaznie myslec nad zmiana hostingu, sadze ze prostemu sklepowi internetowemu dedyk nie jest potrzebny, a co wiecej nawet nie wskazany bo byloby to zwyczajne marnotrawienie pieniedzy.

Poaza tym jest to najlepszy dowod na to ze home tak nnaprawde nie wie czego chce, jezeli ich administrator pisze do mnie ze dokonal optymalizacji i wszystko bedzie grac, a tak naprawde sytuacja pozostaje bez zmian.

Reasumujac, przenioslem sie do home liczac na brak problemow, tymczasem jestem kompletnie zawiedziony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@elcct jeżeli klient wrzuci na serwer tj. swoje konto skrypt który będzie, że tak powiem decydował o nie stabilnej pracy serwera to usługodawca nie ma prawa go "dotknąć" ?

 

PS. nie zawsze należy wszystko jednoznacznie rozumować :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sprawy, ale powiem co myśle.

Nie wyobrażam sobie żeby "moje PROGRESO" grzebało w moich plikach bez mojej zgody.

Dziwi mnie fakt, że na takie coś pozwala sobie HOME, szanująca się firma. Porażka. Radzę zmienić hosting.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1)powinni poprosic o zgode na optymalizacje

2)modyfikowac bez zgody nie powinni

3)wylaczyc sam sklep juz mniej dyskusyjne

 

a moze ceny w sklepie zaczna poprwiac? albo fora moderowac xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eh, nie chce mi się tego komentować ale...

 

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie:

"Kto tu jest stratny, a kto zyskał" ?

Co byś wybrał:

- darmowa optymalizacja skryptu (korzyści chyba nie muszę wymieniać ?)

- rozwiązanie umowy przez home.pl i strata pieniędzy ?

 

Wybór należy do Ciebie...

 

A z tą modyfikacją cen to chyba lekka przesada.

Sądzisz, że nie wiedzą co robią ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1)powinni poprosic o zgode na optymalizacje

 

A może właśnie w tym mailu poprosił o pomoc w optymalizacji?:

Kiedy juz wyczerpaly sie pomysly na optymalizacje postanowilem napisac do home...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

szczerze, to jak dla mnie - klienta shared hostingu - lepiej, zeby mi zawiesili serwis niz grzebali na koncie... to malo profesjonalne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PeterSim a czytales co powiedzial jego informatyk?

wylaczyli opcje ktore byly wylaczone

 

jak dla mnie to po protu puscili jakis skrypt ktory zmienial wylaczal wybrane opcje i tyle

 

jak bys mial sklep z 1uu dziennie tez by ci optymalizowali :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aby rozwiac wszelkie watpliwosci, nie dawalem home rzadnej zgody, oto tresc maila ktorego wtedy wyslalem, wyraznie jest w nim napisane 'wskazac' a nie 'zrobic'.

 

'

Witam,

Około miesiąc temu otrzymałem od Państwa maila z informacją o konieczności optymalizacji serwisu, została ona rzetelnie wykonana, analizowaliśmy logi, i wydaje się że wszystko jest zrobione jak najbardziej ok. Natomiast jak się okazuje błąd 503 nadal występuje, i to często, Mój sklep to zaledwie 3000 produktów w bazie danych oraz 250 unikalnych odwiedzin dziennie, wydaje mi się iż jeszcze daleko mu do konieczności zakupu serwera dedykowanego.

Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o wskazanie problemu, tak aby mój sklep mógł funkcjonować bez awaryjnie.

 

----

Pozdrawiam

Krzysztof Wikliński '

 

Ale abstrahujac juz od tego, ze bez pozwolenia zmienili conieco w sklepie, bo to akurat nie stanowi dla mnie problemu, wiadomo, ze przeciez nie beda dzialac na szkode klienta.

Problem tkwi w tym, iż sprawa nie została rozwiazana, a ja wyrzucilem pieniadze na serwer, ktory jak sie okazuje chyba bede musial zmienic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Nie wygląda to dobrze, a może to problemy z ich platformą? Bo zoptymalizowany oscommerce z 3k produktami i 250uniq dziennie nie powinien nawet "posmyrać" serwerów home.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ to mój pierwszy post więc pozwolę sobie przywitać się - cześć :-)

 

 

Nie wygląda to dobrze, a może to problemy z ich platformą?

Opiekuję się od strony technicznej takim jednym serwisikiem. Dotychczas był hostowany w home.pl, ale z końcem grudnia będziemy musieli się przeprowadzić, bo na dwa miesiące przed końcem abonamentu dostaliśmy informację, że nie przedłużą naszej umowy.

Przyczyna jest prosta - serwis generuje 50-60GB ruchu miesięcznie (przy znikomym udziale multimediów), tymczasem z maila otrzymanego od administracji home.pl wynika, że:

 

generuje obciazenie znaczaco wykraczajace poza normy wspoldzielonego hostingu, w ramach ktorego jeden fizyczny serwer przeznaczony jest na obslugę 100-200 Klientow

 

co jak sądzę stanowi bezpośrednią odpowiedź na Twoje pytanie.

Wystarczy, że na danej maszynie trafi się jedno konto, które "postanowi sprawdzić" ile prawdy jest w ofercie home.pl i można położyć całą maszynę (z czym nasz serwis boryka się poprzez niesławne 503).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

pecado a którą opcję hostingu posiadasz i ile za nią dałeś (promocja? która?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Business Server, o ile wiem bez promocji.

 

Utrzymywali nas przez 4 lata, ale (nie)stety ;) się rozrośliśmy.

Osobiście nie żywię urazy, przyspieszyli tylko decyzję, nad którą pochylaliśmy się od pewnego czasu.

Miło z ich strony, że dali nam dużo czasu na przeprowadzkę.

Tak czy inaczej - chodziło mi głównie o warunki techniczne jakie stoją za ofertą. Niestety nie mam możliwości sprawdzić jakby się zachowali, gdyby taki ruch generować statykami i/lub multimediami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Mimo wszystko jest to niepokojące, nie znalazłem nigdzie zapisu jakie są to "normy współdzielonego hostingu". Po prostu od jakiegoś czasu home.pl robi to masowo, a nie tak jak u większości dostawców sporadycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po prostu od jakiegoś czasu home.pl robi to masowo, a nie tak jak u większości dostawców sporadycznie.

 

zorientowali sie, ze kase najlatwiej bedzie doic z setek NIEWYMAGAJACYCH klientow

 

ci bardziej wymagajacy, ktorzy wykorzystuja zasoby serwera ponad "umowne minimum" moga spadac

gdyz za jednego takiego "ssacza" wskoczy kilkunastu "normalnych"

 

 

btw.

wydaje mi sie, ze przez to posuniecie home "stracilo twarz"

na razie tego nie odczuja, ale gdy juz pozbeda sie PEWNYCH klientow ktorzy zostawiaja im co roku

PEWNE pieniadze a przejda calkiem na "dzicz z promocji" wtedy bedzie za pozno na ratowanie reputacji a co za tym idzie - kasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×