Skocz do zawartości
tomasz.b

Rozmyslenia Nad Ogolnym Problemem.

Polecane posty

Hi!

 

Ponizsza dyskusja sklonila mnie do pewnych rozmyslen, ktore "glosno" tutaj opublikuje,

a ze w Hamburgu jest "psia" pogoda mam dosyc czasu na "myslenie" :)

 

http://forum.optymalizacja.com/index.php?s...st&p=223244

 

Od ponad roku najwieksi dostawcy uslug hostingowych, sa na drodze wojny miedzy soba,

a przede wszystkim miedzy "malymi" firmami, ktore powstaja jak grzyby po deszczu.

 

Skutek jest widoczny. Czesto klienci nie sa zadowoleni z jakosci uslug, dochodzi

do problemow, ktore dotychczas byly "choroba" malych uslugodawcow, a sytuacja

w najblizszym czasie moze pogorszyc sie. Ceny uslug spadly dzieki roznym promocjom,

ktore w rzeczywistosci nie sa niczym innym niz zdobycie klienta za wszelka cene.

 

Przypomina mi sie polskie przyslowie: "kto pod kim dolki kopie, sam w nie wpada".

 

Czy tak nie jest? Kopano, kopana az wykopano.

 

Czyzby marketingowcy najwiekszych firm, nie znali przyczyn problemow

w malych firmach?

 

To nie brak dobrej struktury technicznej, nie brak odpowiednich kwalifikacji administratorow

lub nawet brak odpowiednich srodkow finansowych, to w szczegolnosci problemy spowodowane

przez klientow wymagajacych, tzn klientow z duzymi serwisami www, obciazajece serwery,

prywatne strony uzywajace standardowe skrypty (np. phpBB by Przemo), ktorych dotychczas

nie bylo stac kilkuset zlotych na "profesjonalna" usluge. Oczywiscie i tutaj sa wyjatki.

 

Przeciez zaden uslugodawca nie zaprzeczy, ze najlepszymi klientami sa firmy, ktore sa prezentowane przez

zwykle strony HTML bez baz i skryptow PHP. Firmy , ktore zamiast 5 GB uzywaja 50 MB i

transferuja maksymalnie 1 GB miesiecznie.

 

Wiekszosc klientow duzych firm, to wlasnie podmioty gospodarcze, ktore placa duzo

a nie uzywaja nic. I tutaj nasuwa sie pytanie: jak to mozliwe, ze kilku wymagajacych klientow,

powoduje problemy we firmach, ktore chwala sie dobra reputacja, posiadaja bardzo

dobre serwery i szczyca sie przydomkiem "profesjonalisci" ? Moze jednak, prawda o

duzych firmach jest inna?

 

Moim zdaniem home.pl (jak rowniez inni) popelnilo kilka bledow,

miedzy innymi podstawowe bledy markentingowe - nie obnizaj ceny uslug i nie oferuj cen dupingowych

jesli nie chcesz stracic dobrej reputacji, lepszym rozwiazaniem jest wprowadzenie innych produktow i

nie kieruj sie konkurencja, to konkurencja powinna brac przyklad z ciebie.

 

Wyglada na to, ze wywolana wojna zakonczy sie porazka najwiekszych uslugodawcow. Znaki

na niebie juz pokazuja sie. Jednak home.pl wstanie i gdy nauczy sie z bledow bedzie jeszcze mocniejsze.

 

Postepowanie home.pl w stosunku do klientow, ktorzy uzywaja to co wykupili jest nieprofesjonalne,

ale nie dziwie sie. Lepszym rozwiazaniem byloby w ofercie napisac: oferta skierowana tylko dla

malych serwisow, ktore nie obciazaja serwerow i uzywaja tylko 5 % dostepnych parametrow uslug.

 

Normalny klient zastanowilby sie czy nie lepiej zakupuc usluge gdzies indziej.

 

Podobne zjawiska sa widoczne u innych, lista firm, ktore banuje obciazajace serwisy, stale rosnie.

 

Wniosek koncowy: profesjonalni uslugodawcy podchodza profesjonalnie do problemow.

Kazdy klient powinien zastanowic sie czy profesjonalna firma nie jest czasami "profesjonalna" firma :)

 

Z pozdrowieniami

Tomasz Benert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

:)-->

CYTAT(tomasz.b @ 12.11.2006, 17:07) 43865[/snapback]

Moim zdaniem home.pl (jak rowniez inni) popelnilo kilka bledow,

miedzy innymi podstawowe bledy markentingowe - nie obnizaj ceny uslug i nie oferuj cen dupingowych

jesli nie chcesz stracic dobrej reputacji, lepszym rozwiazaniem jest wprowadzenie innych produktow i

nie kieruj sie konkurencja, to konkurencja powinna brac przyklad z ciebie.

 

Wiele rzeczy, ktore piszesz, to prawda. Ale zwroc uwage na to, jak wyglada polski rynek hostingu w ostatnich 2 latach. Zobacz o ile zwiekszyl sie wolumen zarejestrowanych w Polsce domen. To jest glowna os wokol ktorej warto prowadzic dyskusje.

 

Marketingowo home.pl reaguje co najmniej poprawnie. Jesli przeanalizujesz sobie "oferty specjalne" w kilku najwiekszych firmach (no, moze te kilka ograniczymy do dwoch ;-) to zwrocisz uwage, ze w ktoryms momencie ktos w home.pl odpuscil bo zrozumial, ze druga strona postawila warunki, ktorych sama pozaluje. I tak jest w istocie, bo przywolane przez Ciebie forum, wht.pl i jeszcze kilka innych zawieraja sygnaly o blokowaniu kont nie na zasadzie "masz czas do dnia x", ale od reki.

 

Rozwoj rynku hostingowego w Polsce w dwoch ostatnich latach to pociag ekspresowy, do ktorego mozna bylo wsiasc albo pomachac reka na stacji Wloszczowa Polnoc przejezdzajacemu skladowi ;-) Kto chcial do niego wsiac i liczyl sie z konsekwencjami - to dzisiaj widac. Wagony dojechaly do konca skladu i czas liczyc przychody z biletow.

 

Zgadzam sie, ze w Polsce brakuje produktow przeznaczonych dla serwisow bardziej wymagajacych. Ale jak znam zycie, ich wprowadzenie nie uleczy od reki calej sytuacji. Hosting to takie poletko, gdzie poziom edukacji uzytkownikow wymaga czasu. Jakos nie jestem przekonany co do tego, ze z chwila wprowadzenia VPSow nagle liczni "oswieceni klienci" zaczna na nie migrowac z serwisami, za obsluge ktorych dotychczas placili kilkaset zlotych rocznie na rzecz np. tej samej kwoty miesiecznie. Krzyk bedzie zawsze.

 

Steve z home.pl pisze o rzeczach dla wielu oczywistych, ale dla jeszcze wiekszego grona - zupelnie abstrakcyjnych. Oni instaluja "phpBB by Przemo" (ktore stalo sie synonimem "zjadacza zasobow") i dziwia sie, ze "nie dziala". To dosyc typowe dla modelu place - wymagam. Na osiagniecie wersji place - mysle - wymagam potrzeba co najmniej dwoch kolejnych lat...

 

koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
:)-->
CYTAT(tomasz.b @ 12.11.2006, 17:07) 43865[/snapback]
<!--quotec-->

Zgadzam sie, ze w Polsce brakuje produktow przeznaczonych dla serwisow bardziej wymagajacych. Ale jak znam zycie, ich wprowadzenie nie uleczy od reki calej sytuacji.

 

chcialem swego czasu wprowadzic tego typu hosting dla duzych stron, lecz jak przekalkulowalem sobie ze duza strona zuzywa 100-300 GB ruchu miesiecznie i do tego obciaza maszyne w 50%-70% w szczycie to mi sie odechcialo, gdyz za sam ruch klient powinien placic od 100-300 pln na miesiac, do tego za maszyne z 100 i obsluga itp.... kto da tyle skoro wszyscy mysla, ze za 900pln na rok mozna miec konto w ktorejs ze znanych firm i problem z glowy, lecz czy aby na pewno z glowy... to sie okazuje po czasie :)

 

Firmy hostingowe maja zarabiac a nie dokladac do interesu, dlatego wlasnie w poprzednim hostingu bylem za trzymaniem klientow pomimo, ze zamiast zarabiac to do niektorych realnie doplacalismy po pareset pln w skali roku! Lecz w obecnej firmie stwierdzilem dosyc, to tylko doprowadza do strat w wymiarze finansowym, spada jakosc, co posrednio przeklada sie na mniejsza ilosc nowych klientow, wiec warto poswiecic czasem reputacje odmawiajac hostingu kilku klientom ( oddajac oplate im) w zamian za zachowanie lepszej jakosci, co poskutkuje w dluzszym okresie naplywem klientow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hi!

 

Zgodze sie z tym, ze rozwoj branzy hostingowej to pociag ekspresowy. Tylko zastanawiam sie kto z niego korzysta, jaki jest cel, i czy kiedys stanie na przystanku :) W Polsce branza jest tak rozwinieta, ze ceny uslug najwiekszych firm sa 3-4krotnie nizsze niz w tak "zacofanym" kraju jak Niemcy - wystarczy porownac. Co dziwne 50-60% stron nie jest hostowana w Polsce ale na serwerach w USA badz Europie Zachodniej. Czyzby ekspres kierowal sie na innych szynach ? :)

 

Kampania promocyjna home.pl i nazwa.pl ( przy czym ta ostania oficjalnie o tym pisala) jest wywolaniem wojny malym firmom, a przede wszystkim tzw "krzakom" ( nie lubie tego wyrazenia). Gdy nagle klienci przychodza okazuje sie, ze wlasciwie nie so dobrze widziani, powody sa rozne od phpBB do zuzycia duzej mocy serwera przez skrypty, ktore w "krzakach" dzialaly. I to mi nie podoba sie. Albo wywolujesz wojne i pociagasz wszelkie konsekwencje albo jestes pacyfista. Nie mozna wszystkich problemow zgonic na klientow, trzeba zastanowic sie czy nie popelniono bledow. A takie bledy popelniono startujac wszelkie promocje i podwyzszajac parametry uslug. Nie wierze, ze home.pl chce sie pozbyc klientow ze zle zoptymalizowanymi bazami mysql, ale klientow ktorzy w pelni wykorzystuja parametry zakupionych uslug ( np. wielkosc bazy, transfer).

 

phpBB by Prezmo obciaza serwer tylko w przypadku gdy jest czesto odwiedzany :) Daje reke, ze nie wszytskie serwisy z phpBB beda zbanowane.

 

Z pozdrowieniami

Tomasz Benert

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

:)-->

CYTAT(tomasz.b @ 12.11.2006, 19:06) 43881[/snapback]

Nie wierze, ze home.pl chce sie pozbyc klientow ze zle zoptymalizowanymi bazami mysql, ale klientow ktorzy w pelni wykorzystuja parametry zakupionych uslug ( np. wielkosc bazy, transfer).

 

Hmmm, w tych wszystkich wypowiedziach jest moim zdaniem zasadniczy blad, ktory sprowadza sie do cytatu powyzej. Ja osobiscie wierze, ze bez problemu mozna byc klientem wykorzystujacym w duzym stopniu przyznane zasoby i nie stwarzajacym problemow.

 

O czym zapomniano przy tego typu dywagacjach? O tym, ze klient lapiacy sie na limity i dzialajacy na zasadzie place - wymagam dodatkowo absorbuje obsluge i generuje koszty. Nawet monitoring, rozsylka informacji o ciezkich zapytaniach do baz to konkretny czas i pieniadz, ktory trzeba poswiecic. Ktos powie, ze za to wlasnie sie placi, ale to takie krecenie kolami w blocie - wzajemne przekonywanie sie o racjach.

 

koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

tomasz ..mi się wydaje, co do tych cen, że po prostu hosting to jedyna (no, jedna z niewielu) sfera gospodarki, gdzie firmy mniej więcej chcą przyrównać się do polskiego portfela.. a nie na chama dawać ceny europejskie.. i stąd też te pady firm, serwerów.. itd.. bo kto to widział hosting za 50zł rocznie... ale z drugiej strony za 50 euro rocznie to samo - to już by w Polsce mało który dzieciak kupił... Polacy nie mają pieniędzy po prostu.. i jedno, że home/nazwa chcą walczyć z "taniochami" (krzakami), a drugie, że ludzie nie mają kasy na 'serwer' za 366zł rocznie... i to przystosowany (i teoretycznie tak ma być) na hostowanie jednej strony..

 

inna sprawa, że każda firma by chciała tylko klienta, który płaci za 5 / 50 Gb mies... a korzysta z 100Mb / 1 Gb mies. - ale to jest jakieś wariactwo... gdzieś tu na tym forum już o tym dyskutowaliście(my)... bez przesady, drogie firmy - hosting to ryzyko, które trzeba podjąć.. a nie, ze "używasz konta! no niee nie ma mowy! ban!"... i ciągle gadanie, że "przemo zamula".. ile by było for, gdyby każde przemo było na dedyku? którego gimnazjalistę stać na chociaż 200złotowy wydatek MIESIĘCZNIE? heh.. a 'bawić' w fora się chce...

 

 

niech firmy zrobią alternatywę dla przemo :) hehe.. że jakiś pakt "antyprzemowy".. i zrobią "phpBB by tomasz.b" :)

 

hej.. co to za błąd z tym obrazkiem gościa z dzieckiem? tupet..

 

tomasz.b ...puretec.pl nie odpisuje na mejle w weekend? wczoraj wysłałem zapytanie... heh.. na info@... na privie tu nie można do Ciebie pisać chyba.. możemy jakoś pomejlować dzisiaj? odezwij się na projekt@b-serwis.com jeśli chcesz i możesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pradoks jest taki że im wychodzą bardziej wymagające darmowe systemy CMS/fora, tym firmy hostingowe coraz bardziej zwiększają parametry swoich kont :)

 

EDIT:

@tomasz.b, a jak jest w twojej firmie? Patrząc na ofertę (simpleHosting) można dojść do wniosku że nawet większość "krzaków" nie ma tak przystępnych cen :) Pytam bo jestem zainterosowany waszą usługą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos
Pradoks jest taki że im wychodzą bardziej wymagające darmowe systemy CMS/fora, tym firmy hostingowe coraz bardziej zwiększają parametry swoich kont :)

To nie są _wymagające_ CMSy tylko SPARTACZONE skrypty, pisane na kolanie przez ludzi którzy w ogóle nie biorą pod uwagę takiego czynnika jak optymalizacja/wydajność aplikacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To nie są _wymagające_ CMSy tylko SPARTACZONE skrypty

Z jakiego powodu te skrypty są wymagające, to jest mało istotne. One po prostu wymagają wiele od serwera. Zaś nazwa problemu nie zmienia faktu, że owe skrypty:

- mają dużą społeczność i popularność;

- są spolonizowane i mają instrukcję obsługi, często łopatologiczną;

- nie są zabronione.

 

ZU nie ma pojęcia o jakości ich kodu i mieć nie będzie - tak było, jest i będzie. ZU kupuje usługę hostingu, gdzie nie zabraniają mu korzystania ze skryptu X, instaluje tam ów skrypt i po kilku dniach otrzymuje tydzień na przeprowadzkę albo i od razu kopa. Gdzieś tutaj ginie logika...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ponizsza dyskusja sklonila mnie do pewnych rozmyslen, ktore "glosno" tutaj opublikuje,a ze w Hamburgu jest "psia" pogoda mam dosyc czasu na "myslenie"

Panie Tomaszu prosimy uszczęśliwić swoich licznych użytkowników i zainstalować prfesjonalny antyspam :) tmbnet to naprawdę dobry hosting, który polecam ale ma małe niedociągnięcia jak brak logicznego webmaila. I wyboru php4-php5 i ww systemu filtrującego.

 

Co do php by Przemo to ja tam za Pana nie dawałem reklamy na ich oficjalnym forum więc o co chodzi. Jak ktoś nie chce takich userów to się tam nie reklamuje. Dobrze kapuje?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Nie mam ochoty pisać, że firmy robią dobrze czy źle, na każdym rynku jest paru liderów, paru goniących i cała reszta.

 

Niestety w Polsce jest to bardzo zaburzone gdyż home.pl zdystansował wszystkich.

 

Teraz wygląda to tak: home.pl, długo nic, netart.pl, przepaść, znów parę firm i znów przepaść.

 

Home wykorzystuję pozycję lidera, Netart robi wszystko co może i ..... koniec

 

Różnica między tymi dwoma firmami, a "resztą" (nie mam zamiaru nikogo tutaj obrażać) jest tak duża, że standardem stał się home.pl, a inne firmy nie bardzo są w stanie do tego standardu dotrzeć.

 

Jak dla mnie to sytuacja jest patowa, jeśli nawet użytkownicy będą edukowani (co tak czy inaczej należy zrobić) to mimo wszystko będą korzystać z darmowych "spartaczonych" skryptów.

 

I bardzo ciężko będzie to wyrównać (rozwój serwisów jest znacznie szybszy niż usług hostingowych w Polsce)

 

 

Co z tym można zrobić?

 

Spójrzmy za granicę. Większość usług oferowana jest w oparciu o dostępne Panele Administracyjne (przyjmijmy cPanel jako najbardziej popularny).

 

W ten sposób rozwiązane jest bardzo dużo problemów, w cPanelu mamy:

 

# sklep internetowy

# księgę gości

# galerię obrazków

# fora

# wiki

# cms'a

# bloga

# "Publishing Software"

# liczniki

# zegary

# FormMail Clone

# kalendarz

# chat

# "FAQ System"

# "Support System"

 

Są to w jakiś sposób wyselekcjonowane skrypty i raczej poprawnie napisane (zakładam, że taka m. in. była idea).

 

Co możemy zrobić w naszej rynkowej sytuacji?

 

np.

* dostarczyć własne rozwiązania (zakładając sklep, cms, portal, forum, galerie zdjęć)

 

* zrobić listę problematycznego oprogramowania (np. z maksymalną liczbą użytkowników, odwiedzin dziennie)

 

* zaangażować się w niektóre projekty i te faworyzować (ten pomysł mi się najmniej podoba :)

 

 

Jeśli pewna liczba firm z czołówki (plus inne firmy) zebrałyby się razem aby w jakiś sposób ustandaryzować dopuszczone oprogramowanie to wyszłoby to wszystkim na korzyść.

 

Rozwijając w/w pomysły - stworzyć oprogramowanie? Czy to aby taki wielki problem? W dobie projektów społecznościowych jest to do osiągnięcia. Niech przykładem będzie framework.zend.com . Praktycznie cały framework jest tworzony przez społeczność. Firma Zend nadała początkowy kształt, określiła kierunki rozwoju i cele oraz pilnuje jakości.

 

Nie trzeba angażować wielkich środków.

 

Podobnie z pozostałymi pomysłami.

 

Chciałbym aby więcej osób z firm hostingowych się wypowiedziało.

 

Pozdrawiam,

Bartek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

To ja niby rzuciłem "od tak" z tym "phpBB by tomasz.b" a to jednak coś w tym może być? oo Bartosz.. heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Hehe, może ciężko w to uwierzyć ale wcześniej tego nie przeczytałem. To tym bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że nie jest to zły pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piotrek Mikołajski mowi tu o tym od dawna, pare razy rozmawiałem z nim na ten temat na gg -> zrobic benchmarki, wybrac najlepszy soft (najmniejsze zło?) z danej kategorii i promowac.

 

Hosting nie ma czegoś takiego jak zrzeszenie wspierające branżę - można być członkiem innego stowarzyszenia (KIP etc.), ale nie ma czegoś stricte dla nas. A szkoda.

 

Przykład: niekorzystne zmiany legislacyjne -> każda firma musi miec pomieszczenie przeznaczone dla ABW gdzie będzie kopia danych z ostatnich 3ech lat i np. zabezpieczenia warte 10 tys PLN. Wszyscy to wytrzymaja? Ja tak, nawet bym sie cieszyl, bo odsieje sie firmy bez zaplecza finansowego (a to jest potrzebne do radzenia sobie ze skutkami awarii np.), ale za tym moze iść jeszcze glupszy przepis, ktory będzie kosztowal firmy np. 30 tys za jakąś bzdurna koncesje.

 

To jest gdybanie, pamietajcie o tym :) Ale w takich wypadkach przyda sie jakas sila lobbingowo-konsultingowa.

 

(wlasnie widze, ze raz pisze z .pl-znaczkami, a raz bez - bede pisal bez, z gory przepraszam)

 

Wracajac do tematu - taki oto twor moglby zajac sie promowaniem pewnych standardow oprogramowania. To teoretycznie rozwiazuje czesc problemow, ale rodzi nastepny... wiekszy...

 

Internet powinien byc wolny, nikt nie moze kazac Ci jakiego softu uzywac, moze natomiast wskazac lepsze rozwiazanie. Poki co wiec bedzie jak jest: kazac - nie mozemy; ale badz pewien, ze za ruch i obciazenie zaplacisz (niekoniecznie pieniedzmi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek Mikołajski mowi tu o tym od dawna, pare razy rozmawiałem z nim na ten temat na gg -> zrobic benchmarki, wybrac najlepszy soft (najmniejsze zło?) z danej kategorii i promowac.

Mówię i pod koniec posta wyjaśnię, czemu o tym ciągle mówię :)

 

Hosting nie ma czegoś takiego jak zrzeszenie wspierające branżę - można być członkiem innego stowarzyszenia (KIP etc.), ale nie ma czegoś stricte dla nas. A szkoda.

Nie przeceniałbym realnej siły takiego zrzeszenia (będzie jednym z setek zrzeszeń branżowych w Polsce), ale zgadzam się z Rashem w jednym - zrzeszenie będzie wspierać branżę, choćby w krytyce głupich rozwiązań prawnych. Zawsze inaczej wygląda głos PKFH (Polskiej Konfederacji Firm Hostingowych), niż głos pojedynczego Pana Zenka z firmy Super-Max-Wypasiony-Hosting.info

 

Wracajac do tematu - taki oto twor moglby zajac sie promowaniem pewnych standardow oprogramowania. To teoretycznie rozwiazuje czesc problemow, ale rodzi nastepny... wiekszy...

 

Internet powinien byc wolny, nikt nie moze kazac Ci jakiego softu uzywac, moze natomiast wskazac lepsze rozwiazanie. Poki co wiec bedzie jak jest: kazac - nie mozemy; ale badz pewien, ze za ruch i obciazenie zaplacisz (niekoniecznie pieniedzmi).

Tutaj z kolei się nie zgodzę, a przynajmniej nie do końca :)

 

Wspólne opracowanie benchmarków kilkunastu najbardziej popularnych skryptów z każdej kategorii (forum dyskusyjne, sklep internetowy, CMS, platforma blogowa, galeria zdjęć etc.) pozwoli wyłonić najlepiej napisane i najbardziej obiecujące oraz najgorsze i niewskazane do użytku gdzie indziej, niż na dedyku.

 

Tu drobna uwaga - chyba najbezpieczniej promować OpenSource, bo unika się podejrzeń o sprzyjanie jakiejś firmie tworzącej oprogramowanie komercyjne. Z drugiej strony wśród dobrych skryptów forum, a zwłaszcza sklepów, bez rozwiązań komercyjnych benchmark może nie mieć sensu...

 

Hipotetyczna PKFH (niech już ten skrót pozostanie) może promować dobre rozwiązania, wydawać im certyfikaty i wspierać ich rozwój. To nie jest zakazane, a IMHO może wpłynąć motywująco na programistów. Także "czarna lista" oprogramowania nie powinna rodzić problemów, bo przecież każda firma może podejść do niej indywidualnie. Jedne mogą zakazać stosowana skryptów z tej listy, inne mogą dla tych skryptów przygotować specjalną ofertę, odpowiednio droższą. Internet jest wolny i jeśli ktoś koniecznie będzie chciał używać zasobożernego skryptu, to przecież znajdzie hosting, który mu na to pozwoli... za odpowiednią opłatą lub na dedyku.

 

Jako człowiek z "drugiej strony barykady" :) też bardzo chętnie powitam zarówno zestawienie benchmarków oprogramowania, jak i powstanie PKFH. Dla webmasterów będzie to dodatkowa argumentacja dla opornych lub "wiedzących lepiej" klientów w obu przypadkach:

  • Wskazanie dobrego oprogramowania może wyleczyć syndrom firma kolegi / konkurenta ma sklep X czy forum Y i u nich to działa, chcę tego samego. Obecnie klient może się uprzeć, żeby postawić jakąś kobyłę na garażowym hostingu i często ciężko takiego przekonać. Wskazanie mu listy oprogramowania i pokazanie paluchem serwer pod forum Y będzie kosztował nie 100 złotych rocznie, ale 300 miesięcznie może uczynić cuda. Poza tym dla wielu klientów będzie to forma edukacji internetowej...
  • Odpowiednie kryteria przynależności do PKFH pozwoli na uczynienie z logo PKFH znaku jakości. Firma legitymująca się przynależnością będzie znakiem, że nie jest to krzak, że jest tam ktoś odpowiedzialny za klientów i że wykupienie tam hostingu nie jest obarczone dodatkowym ryzykiem. Kryteria mogą być dopingiem dla mniejszych firm, żeby podnieść jakość usług lub połączyć się z kimś większym.

Wracając do benchmarków. Uważam, że ich opracowanie przez firmy hostingowe może być korzystne dla obu stron. Oczywiście takie testy i ich aktualizacja kosztują, ale:

  • administratorzy mogą wyłapać i wskazać developerom błędy powodujące zwiększenie obciążenia serwera;
  • firmy hostingowe mogą określić słabe punkty sprzętu;
  • firmowi programiści mogą wypuścić łatki zmniejszające obciążenie serwera i udostępnić je wszystkim chętnym;

Korzyści są oczywiste - coraz lepsze i coraz bardziej wydajne oprogramowanie, promocja firmy i edukacja klientów. Z punktu widzenia klientów odpadnie problem "czego mogę użyć", bo wystarczy zajrzeć do benchmarku i z sugerowanych rozwiązań wybrać te najbardziej pasujące. W przypadku przeglądania 15-20 skryptów forum ZU nie ma szans na świadomy wybór rozwiązania najlepszego jednocześnie dla siebie i dla serwera...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Jedyny problem jaki widzę to różnice między firmami. Od różnic w platformach sprzętowych, przez oprogramowanie po model cenowy.

 

Jeśli miałaby to być jedna lista to umieszczenie tam cen praktycznie nie ma sensu. Rozwiązaniem może być procentowy wzrost ceny w przypadku większej oglądalności czy innego skryptu.

 

Mimo wszystko może to być dalej nie do zrobienia.

 

Benchmarki, audyty jak najbardziej. Jednak lista powinna zawierać tylko nazwy oprogramowania.

 

Od dawna wiadomo, że takie zrzeszenie/stowarzyszenie jest potrzebne wobec tego liczę na udział w dyskusji większej liczby osób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jedyny problem jaki widzę to różnice między firmami. Od różnic w platformach sprzętowych, przez oprogramowanie po model cenowy.

Eeeee... a co ma model cenowy do benchmarków oprogramowania? :)

Benchmark powinien być niezależny i na tyle uniwersalny, na ile to możliwe. Natomiast modele cenowe niech sobie każda firma robi we własnym zakresie. Jeżeli ktoś będzie chciał robić wsparcie i specjalne serwery dla phpBB by Przemo czy dla Mambo, to jego sprawa i jego kalkulacje.

 

Jeśli miałaby to być jedna lista to umieszczenie tam cen praktycznie nie ma sensu. Rozwiązaniem może być procentowy wzrost ceny w przypadku większej oglądalności czy innego skryptu.

Ale czemu (i skąd) ceny? Tu nie chodzi o ujednolicenie oprogramowania na serwerach, ale o przetestowanie oprogramowania na przeciętnej / standardowej konfiguracji Apache - bo AFAIK to działa na większości serwerów. Jeśli jakaś firma ma lepiej skonfigurowany serwer, to skrypty nie powinny na nim (raczej) działać gorzej. Oczywiście idealnie byłoby mieć benchmark dla konfiguracji konkretnej firmy, ale IMHO dla większości małych firm to zadanie nierealne...

 

Benchmarki, audyty jak najbardziej. Jednak lista powinna zawierać tylko nazwy oprogramowania.

Nie tylko nazwy oprogramowania, ale także numery testowanych wersji. Wszak kolejne wydanie może mieć poprawione błędy i lepszą wydajność, ale może mieć też stertę śmieci i wydajność tragiczną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
[...]

gorzej. Oczywiście idealnie byłoby mieć benchmark dla konfiguracji konkretnej firmy, ale IMHO dla większości małych firm to zadanie nierealne...

Nie tylko nazwy oprogramowania, ale także numery testowanych wersji. Wszak kolejne wydanie może mieć poprawione błędy i lepszą wydajność, ale może mieć też stertę śmieci i wydajność tragiczną.

 

Jezeli juz to moim zdaniem takie benchmarki powinny byc wykonywane na jednej platformie sprzetowo-programowej. Trzebaby napisac soft ktory np. dla skryptow for dyskusyjnych wygeneruje XXX postow, XXX uzytkownikow i uruchomic bota ktory bedzie symulowal normalnie dzialanie takiego forum (czyli np XX razy otworzy dany temat, XX razy odpowie na post, XX razy wyszuka jakas fraze etc). A po stronie serwera logowanie przede wszystkim wykorzystania CPU TIME skryptow + mysqla , wykorzystanie pamieci, suma ilosci zapytan do MySQL ale takze czasy generacji odpowiedzi przez serwer na kazde odwolanie bota do strony. Wyniki najlepiej punktowe - zeby moznabylo je miedzy soba porownywac.

 

I absolutnie zadnych cen! Moim zdaniem to moze wygladac np tak:

 

- IPB: 150 pkt obciazenia, 120 pkt wydajnosci

- phpBB: 200 pkt obciazenia, 100 pkt wydajnosci

- phpBB by przemo: 1000 pkt obciazenia, 50 pkt wydajnosci

 

User bedzie patrzyl glownie na pkt. wydajnosci, a uslugodawca na pkt. obciazenia.

 

Proste, choc BARDZO czasochlonne. Nie zapominajmy tez ze np. dla for dyskusyjnych w sumie wybor jest ograniczony - no bo co jest innego *darmowego* procz phpBB ? Nie ma wielkiego wyboru :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przez 3 lata dzialalnosci nie zdazylo mi sie wyprosic klienta z powodu nadmiernego zuzycia zasobow - moze dlatego ze nie pakuje na servery ile sie da a i cen nie mam pewnie najnizszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
przez 3 lata dzialalnosci nie zdazylo mi sie wyprosic klienta z powodu nadmiernego zuzycia zasobow - moze dlatego ze nie pakuje na servery ile sie da a i cen nie mam pewnie najnizszych.

 

W porzadku, ale co to wnosi do dyskusji ?

 

Nie napisales o jaka firme chodzi. Moze jestes maluczki, moze dopiero tego typu problemy przed Toba ? Nie wydaje mi sie zeby NetArt czy Home.pl "pakowali na serwery ile sie da" a jednak to wlasnie od nich zaczela sie dyskusja, czyli problem istnieje.

 

Ja mam dla takich klientow oddzielna maszyne, inaczej skonfigurowana. Kilka razy (moznaby zliczyc na palcach jednej reki) podziekowalismy za wspolprace ale dopiero po wygasnieciu abonamentu. Klient mial czas na przenosiny, czasem nawet sami mu "przepychalismy" te pare GB plikow na inne maszyny.

 

A tak wogole calkowicie prywatnie piszac.. W dobie AdSense'a IMHO absolutnie kazde forum / blog ktory generuje wiecej niz 20-30GB ruchu miesiecznie powinno byc stac na utrzymanie duzego VPSa lub serwera dedykowanego i bardzo dziwie sie niektorym, ze nie korzystaja z tego dobrodziejstwa :) Moze wtedy byloby mniej narzekan :)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski
  • Wskazanie dobrego oprogramowania może wyleczyć syndrom firma kolegi / konkurenta ma sklep X czy forum Y i u nich to działa, chcę tego samego. Obecnie klient może się uprzeć, żeby postawić jakąś kobyłę na garażowym hostingu i często ciężko takiego przekonać. Wskazanie mu listy oprogramowania i pokazanie paluchem serwer pod forum Y będzie kosztował nie 100 złotych rocznie, ale 300 miesięcznie może uczynić cuda. Poza tym dla wielu klientów będzie to forma edukacji internetowej...

 

Piotrze nawiązywałem do powyższego cytatu. Ale rozumiem, że cen nie chcesz w to mieszać

 

Proste, choc BARDZO czasochlonne. Nie zapominajmy tez ze np. dla for dyskusyjnych w sumie wybor jest ograniczony - no bo co jest innego *darmowego* procz phpBB ? Nie ma wielkiego wyboru :)

pozdr.

 

I dlatego, że nie ma alternatyw są problemy. Na przykład samo phpBB ma całkiem dobrą wydajność, problem jest w niezliczonej ilości dodatkowych modyfikacji często bardzo kiepskich.

 

W tym konkretnym wypadku trzeba by stworzyć kolejną modyfikację co może być nie realne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezeli juz to moim zdaniem takie benchmarki powinny byc wykonywane na jednej platformie sprzetowo-programowej.

Oczywiście. Platforma powinna być opisana (sprzęt + soft), podobnie jak jej konfiguracja

 

Wyniki najlepiej punktowe - zeby moznabylo je miedzy soba porownywac.

Myślę, że wyniki w wersji punktowej powinny być w "widoku uproszczonym", w "wersji rozszerzonej" powinny być podane te "twarde" dane - liczba zapytań, wykorzystanie pamięci, czas generowania stronye tc.

 

Proste, choc BARDZO czasochlonne. Nie zapominajmy tez ze np. dla for dyskusyjnych w sumie wybor jest ograniczony - no bo co jest innego *darmowego* procz phpBB ? Nie ma wielkiego wyboru :)

Tutaj się z Tobą nie zgodzę :)

Oprócz phpBB (z nieustająco kochaną wersją by Przemo) można jeszcze znaleźć (kolejność alfabetyczna):

 

- DeluxeBB 1.09;

- FUDforum 2.7.6 - pisane przez jednego z developerów PHP;

- MiniBB 2.0.2a;

- MyBB 1.2.1;

- PowerBB 2.2.1;

- PunBB 1.2.14;

- SEO-Board 1.1.0RC3;

- SMF (Simple Machines Forum) 1.0.9 oraz 1.1. RC3;

- UseBB 1.0.3;

- wtcBB 2.0 Alpha 2 - jeszcze w wersji testowej, wzorowane na vBulletin;

- W-Agora 4.2.1;

- XMB Forum - starsze i bez przyzwoitego wsparcia dla CSS, ponoć wersja 2.0 ma być mocno przerobiona (o ile powstanie).

 

 

To te najbardziej znane czy względnie najnowsze. Rzut oka na HotScripts.com pokazuje, że jest tego od metra :)

 

Oczywiście niektóre z nich mają pewnie dziury, niektóre są zabugowane, niektóre też nie mają polskiej wersji czy jeszcze jakieś inne niedoróbki. W każdym razie alternatyw wobec phpBB jest sporo i jestem przekonany, że niektóre z tych skryptów działają całkiem wydajnie.

 

 

Piotrze nawiązywałem do powyższego cytatu. Ale rozumiem, że cen nie chcesz w to mieszać

Absolutnie nie. Ceny i oferty to prywatna sprawa każdej firmy. Jak ktoś będzie chciał zablokować stosowanie tych najbardziej zasobożernych skryptów, to niech blokuje. A jak ktoś będzie chciał specjalnie dla phpBB by Przemo zrobić korzystną ofertę, to też jego sprawa.

 

I dlatego, że nie ma alternatyw są problemy. Na przykład samo phpBB ma całkiem dobrą wydajność, problem jest w niezliczonej ilości dodatkowych modyfikacji często bardzo kiepskich.

W tym konkretnym wypadku trzeba by stworzyć kolejną modyfikację co może być nie realne

Niekoniecznie. Gołe phpBB jest wydajne, ale wręcz skandalicznie ubogie w różne funkcje. Można sprawdzić, jak działa phpBB z kilkoma najbardziej niezbędnymi dodatkami i jak to się ma do innych darmowych skryptów, które te opcje mają wbudowaną. Mogłoby się okazać, że skrypty mniej znane są lepsze i bardziej sprawne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

A może by tak zrobić wątek (albo kilka wątków, że "najlepsze forum", "najlepszy CMS" itd.) z głosowaniem na najlepszy soft, w sensie "jak darmowy soft oceniają administratorzy"? Hę?

Czy jest już coś takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos
A tak wogole calkowicie prywatnie piszac.. W dobie AdSense'a IMHO absolutnie kazde forum / blog ktory generuje wiecej niz 20-30GB ruchu miesiecznie powinno byc stac na utrzymanie duzego VPSa lub serwera dedykowanego i bardzo dziwie sie niektorym, ze nie korzystaja z tego dobrodziejstwa :) Moze wtedy byloby mniej narzekan :)

20GB? To już lekka przesada aby dla 20GB pakować się w VPSa lub tym bardziej dedyka. W takim razie po co są hostingi? dla (5GB) stron-wizytówek? :)

 

Co do softu: no niestety wiekszośc tego darmowego softu jest poniżej krytyki ale jest tak popularna, że jakoś niewyobrażam sobie zmiany w upodobaniach ludzi. Ot choćby ten WordPress, porażka liczona w milionach kopii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×