Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Bartosz Gadzimski

home.pl - liga sama dla siebie ?

Polecane posty

Gość Fobi

Jako, ze wywolalo to ozywienie to z checia uslysze wasze opinie.

Caly czas twierdze, ze home jest liga sama dla siebie. Nie mowie tylko o wzgledach technicznych czy doboru oferty (tutaj nie jest idealnie, juz nie) ale o calosci jako firmie pozyskujacej klientow i majacej ogromne dochody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Netnova jest na pewno dobra firma, jednak w Twoim odczuciu jest dobra glownie ze wzgledu na skuteczne praktyki PR ze strony jednego z towarzyszy broni wht :P

 

Globalnie jednak netnova nie istnieje, nie widac jej, nie slychac o niej. O home wiedza wszyscy i traktuja to jako pewien wyznacznik jakosci na rynku. Pomysl chocby co by bylo, gdyby home obnizylo cene. Wedlug mnie inni tez by to zrobili, bo przy nizszej cenie, kazdy wybralby home.

 

To, ze home jest najlepsze to glownie zasluga marketingu. Sa najlepsi, bo ludzie tak uwazaja. W netnova (skoro juz o nich wspomniales) dostaniesz zapewne dokladnie to samo, ale jak netnova wprowadzi jakas usluge, obnizy ceny etc. to nikt sie tym nie przejmie.

 

Poza tym home ma te fajna czarnulke i Pudziana - coz wiecej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie i jeszcze raz nie.

Home pod wzgledem technicznym _niczym_ nie rozni sie od innych duzych firm (np. NetArt).

Ilosc klientow bierze sie z stad, ze jest w kraju jakies dziwne przekonanie, ze jak chce sie miec wysoka jakosc uslug to trzeba zaplacic min. 500-600 zl za hosting i trzeba go wykupic w Home.pl.

Niestety to stwierdzenie podtrzymuja obecnie rzesze "firm" z jednym serwerem za 60USD w USA zarzadzanym przez niepelnoletnia osobe.

Klient po skorzystaniu z takiej oferty, utwierdzi sie w przekonaniu, ze nie mozna miec wysokiej jakosci uslug za niska cene.

 

Na szczescie w ciagu kilku lat:

* na rynek polski "wjada" firmy z zachodu (licze tu glownie na niemcow)

* w miare coraz lepszej znajomosci jez. angielskiego przez polakow, coraz bardziej beda sie liczyly firmy hostingowe z USA

* umocnia w Polsce swoja pozycje firmy z serwerami w USA (z niskimi cenami) ale z wysoka jakoscia obslugi

 

i home.pl przestanie uwazac, ze jest klasa sama w sobie.

 

To wszystko to moje prywatne zdanie.

 

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Netnova jest na pewno dobra firma, jednak w Twoim odczuciu jest dobra glownie ze wzgledu na skuteczne praktyki PR ze strony jednego z towarzyszy broni wht

 

Nie z tego powodu. Byłem użytkownikiem ich serwerów, niestety nasza współpraca zakończyła się, jak się zakończyła, zrezygnowałem, aczkolwiek i tak uważam ich za firmę porównywalną do home.pl

 

Ilosc klientow bierze sie z stad, ze jest w kraju jakies dziwne przekonanie, ze jak chce sie miec wysoka jakosc uslug to trzeba zaplacic min. 500-600 zl za hosting i trzeba go wykupic w Home.pl.

 

Zgadzam się w 100%. Jak ktos widzi niskie ceny, oo to na 100% jest szajs.

 

Mam nadzieję, że to się zmieni.

 

Ps. coś nie moge dobić się na chacie w etap.pl do operatora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Abstrahujac juz od teorii, kazdy jest swiadom tego, ze dobry produkt kosztuje wiecej. Za wieksza cene, wiecej dostajesz - marke, opakowanie, prestiz, spokoj ze za tydzien nadal bedzie Twoja strona dzialac etc. Wiele produktow na swiecie kupowanych jest wlasnie dlatego, ze sa drogie. Poza tym, aby zabrac klientow home nie wystarczy niska cena, bo dla nich nie to sie liczy. Wygrywa ten, ktory zdola przekonac jak najwiecej ludzi, ze jego uslugi sa najwyzszej jakosci.

 

Jak mi ktos powie, ze sprzedaje taki sam produkt co home, albo i lepszy, ale za nizsza cene, to ja sie go pytam dlaczego ? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Abstrahujac juz od teorii, kazdy jest swiadom tego, ze dobry produkt kosztuje wiecej.

czy ja wiem... ja na przyklad wole tansza Toyote Avensis niz Merca C (jakosc imho lepsza - mercedes to w sumie juz tylko marka)

Za wieksza cene, wiecej dostajesz - marke, opakowanie, prestiz,

A po cholere "marka, opakowanie, prestiz". Rozumiem, ze niektorych ludzi to kusi, ale nie wszystkich.

spokoj ze za tydzien nadal bedzie Twoja strona dzialac etc.

Za 200 zl rocznie tez mozna miec spokoj, ze za tydzien nadal bedzie dzialala moja strona.

Wiele produktow na swiecie kupowanych jest wlasnie dlatego, ze sa drogie.

Zgadza sie, ale to nie znacza, ze te produkty sa lepsze. Ba, czasami niektore tansze produkty sa lepsze.

Poza tym, aby zabrac klientow home nie wystarczy niska cena, bo dla nich nie to sie liczy.

Nie do konca. Czesc klientow home.pl to ludzie, ktorzy nie wiedza, ze mozna kupic taniej. Dla niektorych moze to sie wydawac smieszne, ale naprawde wiekszosc normalnych ludzi nie wie nawet co znaczy slowo "hosting". Ktos im kiedys polecil home.pl i trzymaja tam strone, nie wiedzac, ze mozna miec taniej.

Wygrywa ten, ktory zdola przekonac jak najwiecej ludzi, ze jego uslugi sa najwyzszej jakosci.

Pelna zgoda.

Chociaz jest takie bardzo trafne powiedzenie:

"Nie wyszedl Ci produkt?

Zadbaj o jego reklame!"

Jak mi ktos powie, ze sprzedaje taki sam produkt co home, albo i lepszy, ale za nizsza cene, to ja sie go pytam dlaczego ? ;-)

Po to, zeby docelowo zdobyc wiecej klientow, po to, zeby wbic sie w rynek itd.

 

pzdr.

 

ps. od razu mowie, ze ja osobiscie nie uwazam, ze ja jestem rownie dobry jak home.pl :P Ale sa imho firmy, ktore na pewno nie sa gorsze od home.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ja uwazam tak: home.pl jest ekstra, ale sa tez inne firmy oferujaca bardzo podobna jakosc za nizsza cene.

Home.pl glownie jest wyznacznikiem polskiego hostingu przez agresywna reklame w branzowej prasie, internecie itp.

Fajna maja brunetke w reklamach i teraz Pudziana :P

Maja wypracowane kolory, logo, ich www jest bardzo przejrzysta nie ma na niej bledow ortograficznych ktore o zgrozo niektore inne firmy maja, wszystko jest bardzo ladne i profesjonalne. To na pewno tez przyciaga.

Ja np. przy wyborze isp zwracam uwage na wyglad ich strony www, zniechecaja mnie drobne bledy typu literowki, jakas nie wyswietlajaca sie grafika itp. Niedbalstwo w przygotowaniu wlasnej www nie moze wrozyc nic dobrego. Pod tym wzgledem home prezentuje sie znakomicie.

 

Na pewno takze na plus w homie jest czat z operatorem, zdjecia pracownikow, zdjecia firmy, wszystko to jest gwarantem solidnosci.

Rozumiem, ze nie kazda firme ktora startuje stac na wlasne biuro i chwalenie sie nim na stronie "o nas" ale smiesza mnie goscie ktorzy w dziale kontakt podaja gadu-gadu i majla, ewentualnie sie pokusza o komorke w Popie czy Heyah ktorej nota bene nie odbieraja (sprawdzone na kilku "firmach" osobiscie).

 

Co roku od home przy przedluzaniu abonamentu sie dostaje podkladke pod myszke czy dlugopis, niby bzdurka, ale jednak cieszy.

 

To wszystko to jest taka otoczka, ktora home ma na bardzo wysokim poziomie.

 

Teraz druga polowa sukcesu to strona techniczna hostingu.

Home ma napisane specjalnie dla siebie panele zarzadzania kontem, obslugi majla, sa intuicyjne i swietnie dzialaja. Nie mam watpliwosci, ze wciskajac guzik "save" w panelu mi sie nie zapamieta albo jak gdzie indziej bywa ze strona sie przeladowuje bez zadnego komunikatu i w sumie nie wiem czy sie udalo zrobic to co chcialem.

Home ma bardzo dobre i szybkie lacze - to kolejny plus.

Maja tez na pewno dobry hardware, mam konto e-mail na home od 2 lat i NIGDY nie zdarzylo mi sie, zeby to konto nie dzialalo. To prawdziwy ewenement musze powiedziec, poczte sprawdzam czasem kilka razy dziennie. Nie oznacza to wcale ze nie mieli jakiejs krotkiej przerwy, a jednak mimo intensywnego korzystania od 2 lat nie mialem takiej sytuacji osobiscie - wiec o takowej nie wiem.

Kolejny plus homa to pracownicy, firma zatrudnia na stale 1 lub wiecej administratorow z prawdziwego zdarzenia. Tzn. to sa fachowcy.

Raczej nie kupilbym hostingu w firmie ktorej administrator nie potrafi mi odpowiedziec na pyt. odnosnie konfiguracji PHP na koncie, itp.

 

To wszystko skazalo firme home na sukces, pewnie to nie wszystko co sie kryje za tajemnica ich rozrostu, ale to chyba glowne rzeczy.

 

Tak wiec inne firmy musza ich gonic, ale dobrze, konkurencja zawsze jest czyms pozytywnym !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za docenienie moich umiejetnosci PR (wypada wkleic tutaj nowa metke jaka chołbię się - 2be.pl).

No ale nie o to chodzi.

Słuszne spostrzezenie Ece. Najwazniejsi byli PR, ktorzy odpowiednio wyksztaltowali marke. Teraz wszyscy mowia - chcesz dobry hosting idz do Home. Fakt - jakosc - kat. I - nie ma dyskusji. Ale dyskusja jest - czy warto... Otóż nie! Poddalismy sie dobrej, przemyslanej strategii. Przez kilka lat wpajano nam ich logo. A teraz wpaja sie najlepsza jakosc, znane twarze, ladne dziewczyny. To sie laczy z Home. Home mozna porownac do Tommy Hilfigera na rynku hostingu (tylko w PL - a Hilfiger w USA). Wszedzie widzisz ich logo. Wszedzie slyszysz, ze trendy (czy jak wolisz - jazzy). Wszedzie slyszysz, ze najlepsze. BZDURA! Wczesniej wspomniana NN, 2be.pl i mysle, ze jeszcze kilka innych oferuja taki sam b. dobry hosting (abstrahujac, ze NN sie rozpadla i ktos ja przejal).

 

Roznica jest w cenie. A jak to mowia w reklamie dosii - skoro nie widac roznicy, to po co przeplacac (moze dosia to niefortuny przyklad bo chyba sam proszek jest slaby - z reszta nie wiem, nie mi to wiedziec)

 

// linki zmienione na tekst :P

// Jak ja was lubie :] [tm!]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Ciesze sie, ze tyle osob sie wypowiedzialo. Mimo wszystko wyszlo, ze nie ma konkurenta na rynku dla home.pl . Jesli chodzi o marketing jest zdecydowanie najlepiej. Od strony technicznej? Jesli dobrze mi wiadomo home.pl i jeszcze jedna znana mi firma maja przepisane jadra tak, ze apache jest uruchamiany jako skrypt CGI (w uproszczeniu) z prawami danego uzytkownika (dla adminow, znacznie bardziej zaawansowany chroot jail). Czyli wlamanie sie na serwer poprzez blad w php czy apache jest praktycznie niemozliwe. I teraz pytanie: ktora osoba na tym forum potrafi tak skonfigurowac serwer ? Bo ja ososbiscie znam jedna taka osobe z wielu administratorow systemow unixowych i nie ograniczam sie tylko do tych pracujacych w firmach hostingowych. Powiedzmy, ze spotkalem sie tylko z dwoma przypadkami (dzialajacymi) takich rozwiazan, w tym home.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesli dobrze mi wiadomo home.pl i jeszcze jedna znana mi firma  maja przepisane jadra tak, ze apache  jest uruchamiany jako skrypt CGI (w uproszczeniu) z prawami danego uzytkownika (dla adminow, znacznie bardziej zaawansowany chroot jail).  Czyli wlamanie sie na serwer poprzez blad w php czy apache jest praktycznie niemozliwe. I teraz pytanie: ktora osoba na tym forum potrafi  tak skonfigurowac serwer ?

 

hmm, no my mielismy kiedys tak zrobione, ze apache chodzil zawsze na prawach uzytkownika danej wirtualki (przerobka w jadrze). Wycofalismy sie z tego (teraz jest inaczej zabezpieczone, rownie dobrze), poniewaz generowalo to troche wieksze obciazenie i zwiekszalo czas dostepu do strony (nie byly to jednak wartosci odczuwalne dla zwyklego internauty).

Jedna z najwiekszych firm hostingowych w Gdansku ma tak samo zrobione.

I na pewno jeszcze kilka(nascie/dziesiat) serwerow hostingowych w Polsce.

 

Ich "wlasny autorski" serwer www to z tego co mi sie wydawalo to zwykly Apache z paroma przerobkami.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Wiec szacunek. Sam wiem co to znaczy i nie jest to prosta zabawa. I tak, tez zgadzam sie ze te ich autorskie serwery www to poprzerabiane apache, czasami jakies komercyjne sie zdarzaja. Czy az tak duzo firm ma tak zabezpieczony serwer to nie wiem ale raczej watpie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@erctap - Ty mowisz o wyjatkach, ja o regulach. Ty wolisz Toyote, ale wiekszosc Mercedesa i to sie liczy. To co napisales jest prawdziwe, tylko globalnie ma marginalne znaczenie.

 

@koloo - akurat przyklady ktore podales, to margines, karykatura polskiego hostingu. Nie ma co porownywac firm z tego typu bledami do home, bo to jak porownywac Real Madryt do Gwardii Koszalin (lokalny patriotyzm).

 

Ja kupuje CocaCole, chociaz Pepsi smakuje praktycznie tak samo, a cole marki Kola moge miec kilka razy taniej. Moj ojciec kupuje ciezarowki Mercedesa, bo sie przyzwyczail do tej marki, jest dobrze obsluzony przez dealera i jest zadowolony z jakosci. Jak mu powiem, zeby przeniosl strone do home.pl, bo tam mu bedzie na 100% dzialac, to przeniesie, bo mu te pareset zlotych rocznie nie gra roli. Sam natomiast nie przeniose, bo mi szkoda na to pieniedzy :P To forum jest na tyle specyficzne, ze znamy w miare rynek i oferty, ale nie mozna przez nasz pryzmat odbierac klientow, ogolu klientow, ktorzy co najwyzej uciesza sie jak im wyskoczy pop-up z Pudzianem, a obok bedzie logo firmy, ktorej zaplacili. Utrzyma ich to w pewnosci, ze dobrze wydali te "pare" zlotych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@fobi

Niestety wiekszosc firm hostingowych jest zle zabezpieczona (a raczej nie ma zadnych dodatkowych zabezpieczen). Poprzez phpa mozna sobie przegladac pliki innych uzytkownikow (i np. ich hasla do baz sql).

 

@ece

Zagdzam sie z Toba, ze to co pisalem to sa wyjatki. Wiekszosc ludzi wybierze to co bedzie mialo lepsza reklame.

<offtopic>I nie bluznij mi tu, ze Pepsi ma taki sam smak jak CocaCola. CocaCola nie umywa sie do Pepsi :P</offtopic>

 

Generalnie, podsumowujac dyskusje: home.pl nie ma sobie rownych jesli chodzi o PR i marketing. I tu jest klasa sama w sobie. Jesli chodzi o rozwiazania techniczne, to jest to na pewno ekstraklasa, ale w tej ekstraklasie gra nie tylko home.

 

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uruchomic apacha w jail chroocie czyli po prostu osobnym srodowisku to bez przesady, nie jest to jakas mega czarna magia :P

Zrobilbym to prawdopodobnie i nie jestem nawet adminem zadnym - na pewno na poczatek musialbym to zrobic na osobnej maszynie dla testow i zabawy tym, a dopiero potem komercyjnie, no ale przeciez firmy hostingowe tez chyba testuja swoje rozwiazania zanim klientow przeniosa, prawda ? :-D

Wiec tym bardziej rasowy admin powinien to umiec - tym bardziej ze w necie jest sporo pomocy na ten temat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Nie czytasz dokladnie, napisalem "dla adminow, znacznie bardziej zaawansowany chroot jail" w uproszczeniu. Ja znam rozwiazania gdzie przerabia sie jadro systemu, a to mysle ze nie jest takie latwe (home.pl nie jest na linuksie, a bsd, to jeszcze bardziej utrudnia prace)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu w ogole nie chodzi chroota/jaila bo to w ogole co innego (chociaz to tez sie stosuje, zeby uzytkownicy nie mogli wyjsc poza katalog home) lecz chodzi o uruchamianie procesu apache'a na prawach uzytkownika danej wirtualki.

 

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hi!

 

Interesujacy temat, dlatego tez kilka groszy z mojej strony :)

 

home.pl mozna porownac z Mercedesem branzy hostingowej, przynajmniej w Polsce. Tylko ze tak jak w branzy samochodowej istnieja alternatywy Volvo, Audi, BMW, Saab no i wloskie Ferrari ... a nawet znany VW. Sa auta japonskie jak rowniez piekne sportowe amerykanskie. Wniosek jest co wybierac. To samo jest na rynku hostingowym, jest home.pl, ... i inne :) Kazdy wybiera taka oferta na jaka go stac, tracac na jakosci, pomocy technicznej czy rowniez bezpieczenstwie.

 

Jak ktos woli hosting z duzym transferem to napewno nie wybierze home.pl, jesli inny chce zainstalowac wlasne skrypty PHP to tez nie wybierze home.pl, bo skrypt nie bedzie funckjonowal, a jesli ktos potrzebuje duzo miejsca na wlasny serwis to tez nie skorzysta z home.pl.

 

home.pl jest znana marka z ktorej korzystaja praktycznie tylko "biznesmeni" no moze 5% osoby prywatne, tak samo jest z MB :(

 

Konkurencja home.pl powinna zajac sie zdobywaniem klientow z prawie pusta kieszenia, ta grupa potencjalnych klientow jest najwieksza, posiada najwiekszy potencjal a zarobic mozna nie cena ale iloscia.

 

Jesli jednak ktos chce od "zera" powaznie konkurowac z home.pl, to potrzebuje 1.000.000 Euro kapitalu startowego do celow takich jak marketing, sprzet i pomoc techniczna.

 

Istnieje kilka tysiecy serwisow aukcyjnych na swiecie ale kazdy zna ebay.com, dlaczego ? Pomyslodawcy byli we wlasciwym czasie na wlasciwym miejscu, to samo jest z home.pl Poczatki w home.pl byly napewno takie same jak u wielu konkurentow z dnia dzisiejszego.

 

Ale wystarczy jeden duzy blad i zamiast sukcesu jest porazka. Takze poczekajmy cierpliwie na taki blad ze strony home.pl :P A moze nastapic to bardzo szybko, np nieprawidlowa reakcja na spadajaca liczbe klientow, bo ten fakt moze zauwazyc nawet "slepy" :)

 

Jesli chodzi o bezpieczenstwo na serwerach home.pl, no coz firmy jak yahoo, ebay, amazon posiadaja tez wlasnej "produkcji" systemy, ale jest prosciej sie wlamac na nie niz na serwer np. TVN :)

 

Wlasne systemy maja jedna wade, "dziur" i otwartych "drzwi" musi administrator sam szukac, a czasami hacker jest szybszy.

 

Marka, znana firma i jej nazwa itd przyciaga nie tylko klientow ale rowniez tych, ktorzy chca jej porazki. Takze serwery home.pl sa czesciej atakowane anizeli np. ..... :P

 

Na szczescie home.pl nie posiada jeszcze monopolu na hosting, i nie bedzie posiadac.

 

Gruss

tomasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konkurencja home.pl powinna zajac sie zdobywaniem klientow z prawie pusta kieszenia, ta grupa potencjalnych klientow jest najwieksza, posiada najwiekszy potencjal a zarobic mozna nie cena ale iloscia.
To jest jeden ze sposobow, wykorzystywany przez e9.pl na przyklad :P 2be.pl z kolei ma troche inna filozofie. Nie wiem kto wiecej na tym zarabia, ale osobiscie bardziej przyda mi do gustu forma 2be.pl, choc osobiscie uwazam, ze trudniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Home jest liderem rynku i niepodlega to zadnym dyskusja. Po prostu tak jak to napisal tomasz.b zajeli sie tym profesjonalnie ale co najwazniejsze .... byli we wlasciwym miejscu i we wlasciwym czasie :P

 

Home przez lata budowalo swoja potege i to w czasach kiedy bylo duzo ciezej zaistniec jako firma hostingowa a teraz zbieraja profity z tej ciezkiej wieloletniej pracy.

 

Jednak uwazam, ze sa w polsce firmy ktore moga grac w tej samej lidze co Home.PL np. Interia (Strefa.pl) KEI czy firmy bardziej kojarzone z domenami ale ktore tez mocno stoja w hostingu jak np. AZ.PL czy NetArt

 

Ponadto mysle, ze z grupy firm ktore rok, dwa lata temu startowaly z hostingiem w stanach ... wyloni sie kilka firm, ktore bardzo rozbuduja swoja infrastukture sieciowo-serwerowo-personalna, przeniosa sie do europy i za rok-dwa bede mogly juz walczyc w tej samej lidze co Home.PL. tzn. nie to ze przescigna w rok czy dwa home.pl (bo to jest raczej nie mozliwe) ale beda mogly grac w tej samej lidze i czasami beda sprawialy niespodzianki.... tak jak to jest w I lidze pilkarskiej ..... jest Wisla, Legia, Amica czy Groclin ale sa tez Górnik Zabrze, Górnik Łęczna, Zagłębie Lubin czy Odra Wodzislaw.

Czas pokaze jak to sie wszystko potoczy :)

No i cały czas trzeba sie tez spodziewac tego, ze w europie bez granic ... paru zachodnich potentatow moze wejsc na polski rynek a wtedy sytuacja moze sie bardzo odmienic :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zgadzam sie z Twoim postem ale nie z tym:

Jesli chodzi o bezpieczenstwo na serwerach home.pl,

Jest na najwyzszym poziomie.

no coz firmy jak yahoo, ebay, amazon posiadaja tez wlasnej "produkcji" systemy, ale jest prosciej sie wlamac na nie niz na serwer np. TVN :P

Z czystej ciekawosci: sprawdzales? Jesli nie, to po co piszesz?

A juz czysto hipotetycznie zakladajac, ze poziom zabezpieczen jest taki sam na np. Yahoo i TVNie, to oczywiscie, ze latwiej probowac sie wlamac na Yahoo, bo tam mozesz dzialac od wewnatrz, a w przypadku TVNu mozesz sobie tylko poogladac jakie uslugi na zewnatrz sluchaja.

Wlasne systemy maja jedna wade, "dziur" i otwartych "drzwi" musi administrator sam szukac, a czasami hacker jest szybszy.

I tak i nie.

Jednak 100000 razy lepszy jest np. wlasny system do zarzadzania kontem hostingowym, pisanych przez kilka osob, ktore klada glowny nacisk na bezpieczenstwo i sie znaja na tym; niz korzystanie z systemu jakiejs firmy (cPanel itp) gdzie nie wiemy na co programisci kladli nacisk (a i zespol programistow tez sie sklada z kilku osob).

Marka, znana firma i jej nazwa itd przyciaga nie tylko klientow ale rowniez tych, ktorzy chca jej porazki. Takze serwery home.pl sa czesciej atakowane anizeli np. ..... :)

No ja jakos nie pamietam udanego wlamania na serwery home.pl. Na Twoj pamietam.

 

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hi!

 

Dlaczego taki zbulwersowany ton z twojej strony ? Rozumie :P

 

Oczywiscie profesjonalny hacker wlamie sie na nasze serwery, nie ma dla niego wielkiego problemu, wlamie sie rowniez na serwery home.pl bo jak mozna wlamac sie do Intranetu NATO, to tez mozna do home.pl .

 

Mowisz ze home.pl posiada bezpieczne systemy, zgodze sie z tym, co jednak nie oznacza ze sa w 100% bezpieczne.

 

Jesli ja uzywam standardowe jadra i system SUSE, nie musze martwic sie o dziury, nawet nie musze ich wcale szukac, jest kilka tysiecy uzytkownikow, ktorzy je znajduja i kilkaset profesjonalnych pracownikow, ktorzy te dziury lataja.

 

Jesli pisze, zmieniam i kompiluje wlasny system musze nie tylko zajac sie administracja ale rowniez szukaniem dziur i ich lataniem. Gdy jest duzy blad w Apache lata jest dostepna w ciagu 24-48 godzin, wystarczy kilka komend i dziura zalatana. A jak wyglada na wlasnych systemach, na Apachu zmienionym i dostosowanym przez administratora !? Na to pytanie moze odpowiedziec tylko administrator takiego systemu.

 

Chce zaznaczyc ze system nie konczy sie na panelu administracyjnym ( np. cpanel, plesk czy confixx)

 

Ale inny przyklad, prosty z wlasnego doswiadczenia phpBB. My posiadamy standardowy phpBB bez jakichkolwiek hackow czy zmian. Zapisanie laty to kwestia kilku minut. Nasz klient posiada phpBB zmieniony dla wlasnych potrzeb, z roznymi modulami,

rowniez wlasnymi, na zalatanie dziury potrzebowal kilka godzin! Godzin, prze ktore mozliwe byly ataki na phpBB :P

 

Znany amerykanski hacker stwierdzil prawdopodobienstwo ataku hackerskiego zwieksza sie z popularnoscia firmy, sukces ataku uzalezniony jest od ilosci dostepnych aplikacji, jak rowniez pracy i jakosci pracownikow administracji.

 

Bezpieczny system to tylko serwer bez laczy do Internetu i wylaczony :)

 

Nie przecze ze serwery home.pl sa niebezpieczne, nie chce rowniez podwazac kompetencji pracownikow home.pl ale moge dac glowe ze home.pl nie ma w 100% zabezpieczonego systemu.

 

Jesli chodzi o ataki na nasze serwery. Byly, dziura zostala tak zalatana, ze najnowsze bledy w skryptach PHP ( np. phpBB) nie moga wyrzadzic zadnych szkod, wystarczylo wykonanie tylko 3 komend :)

 

A czy byly ataki na serwery home.pl? Kto wie, zadna firma tej wielkosci nie przyzna sie do tego :P

 

Gruss

tomasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego taki zbulwersowany ton z twojej strony ?

uh, nie bylem zbulwersowany. Zle mnie odebrales.

Oczywiscie profesjonalny hacker wlamie sie na nasze serwery, nie ma dla niego wielkiego problemu, wlamie sie rowniez na serwery home.pl bo jak mozna wlamac sie do Intranetu NATO, to tez mozna do home.pl .  

Ale te czasy minely, naprawde.

Obecnie mozna zabezpieczyc system w 100% - na np. dobrze postawiona maszyne, ktora sluzy wylacznie do gromadzonenia logow z innych maszyn (zdecydowanie polecam takie rozwiazanie) nie sposob sie wlamac.

Ja wiem, ze w filmach, w telewizji, widac udane ataki hakerow ("emacsem przez sendmaila" czy jakos tak to szlo :) ) ale rzeczywistosc jest juz "troche" inna. Dobrze postawiony system, z ograniczona iloscia uslug, z jak najmniejsza iloscia automagicznych konfiguratorow, z kilkoma poziomami zabezpieczen jest naprawde praktycznie nie do ruszenia.

Mowisz ze home.pl posiada bezpieczne systemy, zgodze sie z tym, co jednak nie oznacza ze sa w 100% bezpieczne.

Obydwoje w tym momencie tylko gdybamy. Trudno powiedziec, czy sa w 100% bezpieczne. Byc moze sa.

Jesli ja uzywam standardowe jadra i system SUSE, nie musze martwic sie o dziury, nawet nie musze ich wcale szukac, jest kilka tysiecy uzytkownikow, ktorzy je znajduja i kilkaset profesjonalnych pracownikow, ktorzy te dziury lataja.

No ja zdecydowanie preferuje dystrybucje pisane przez developerow dla developerow (Debian Rulez :) ) niz komercyjne rozwiazania.

Jesli pisze, zmieniam i kompiluje wlasny system musze nie tylko zajac sie administracja ale rowniez szukaniem dziur i ich lataniem.

Jak piszesz wlasny system to od razu nie robisz dziur.

Da sie, zapewniam Cie (no chyba, ze piszesz wlasny system operacyjny).

Gdy jest duzy blad w Apache lata jest dostepna w ciagu 24-48 godzin, wystarczy kilka komend i dziura zalatana. A jak wyglada na wlasnych systemach, na Apachu zmienionym i dostosowanym przez administratora !? Na to pytanie moze odpowiedziec tylko administrator takiego systemu.

Zmieniasz odpowiedni plik, gdzie byl blad, kompilujesz i voila. Dziura zalatana.

Ale inny przyklad, prosty z wlasnego doswiadczenia phpBB. My posiadamy standardowy phpBB bez jakichkolwiek hackow czy zmian. Zapisanie laty to kwestia kilku minut. Nasz klient posiada phpBB zmieniony dla wlasnych potrzeb, z roznymi modulami,

rowniez wlasnymi, na zalatanie dziury potrzebowal kilka godzin! Godzin, prze ktore mozliwe byly ataki na phpBB :)

Rozumiem Twoje rozumowanie. Jest sluszne i prawidlowe. Ale (nie)stety nie wszystkie rozwiazania w wersji standardowej sa tak napisane, zeby spelnialy nasze potrzeby. Wtedy nalezy wprowadzac przerobki.

Znany amerykanski hacker stwierdzil prawdopodobienstwo ataku hackerskiego zwieksza sie z popularnoscia firmy, sukces ataku uzalezniony jest od ilosci dostepnych aplikacji, jak rowniez pracy i jakosci pracownikow administracji.

Zgadza sie, ale to nie znaczy, ze taki system _musi_ pasc ofiara ataku hakera (a raczej crakera, bo haker to np. Stallman).

Bezpieczny system to tylko serwer bez laczy do Internetu i wylaczony :P

Rozumiem, ze zdajesz sobie sprawe, ze to jest po prostu zart.

Nie przecze ze serwery home.pl sa niebezpieczne, nie chce rowniez podwazac kompetencji pracownikow home.pl ale moge dac glowe ze home.pl nie ma w 100% zabezpieczonego systemu.

hmmm, pomyslimy co sie da z tym zrobic :)

Jesli chodzi o ataki na nasze serwery. Byly, dziura zostala tak zalatana, ze najnowsze bledy w skryptach PHP ( np. phpBB) nie moga wyrzadzic zadnych szkod, wystarczylo wykonanie tylko 3 komend :)

Nie wiem co tam sie stalo u Was. Po prostu kiedys przegladalem Wasze forum i natrafilem na taka informacje. Przy czym dziura w dowolnym skrypcie _NIE_MOZE_ spowodowac zarootowania maszyny (nie twierdze, ze tak bylo).

A czy byly ataki na serwery home.pl? Kto wie, zadna firma tej wielkosci nie przyzna sie do tego :P

No ja znam z opowiesci udany atak na jednego z najwiekszych providerow w Polsce (powiedzmy, ze miesci sie w pierwszej 10 TOP100). Ale to bylo dosc dawno temu... Temat do dokonczenia przy piwie :P

 

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Home ma wlasny server - Idea WebServer sie nazywa i dziala na zasadzie emulacji modulow co sprawia takie bezpieczenstwo :P miedzy innymi nie udostepniaja uslug typu mod_rewrite bo ich nie ma to nie zadne przerobione apache, to Aplikacja conajmiej na poziomie ZEUS servera :P a co do samego home to jest OK zeby ktos nie powiedzial ze nie mam konta i mowie z kosmosu, i szczerze powiem ze zdazylo sie ze nie moglem sie dostac na strone nie wiem czy to sprawa home czy mojego operatota lecz podkreslam ze inne strony sie ladowaly :)

 

 

 

ebay jest pod Zeusem

 

a o tym ataku co bylo pisane zapewne mowisz o Poltronic ?

 

kris.biz.pl >> konto

 

co nie znaczy ze Apache jest zle bo na dobrze skonfigurowanym Apache chodza strony niektorych bankow :) ale napewno nie zrobi tego 1 admin tylko cala rzesza :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Home ma wlasny server - Idea WebServer sie nazywa i dziala na zasadzie emulacji modulow co sprawia takie bezpieczenstwo :P miedzy innymi nie udostepniaja uslug  typu mod_rewrite bo ich nie ma to nie zadne przerobione apache, to Aplikacja conajmiej na poziomie ZEUS servera :P

No ja mam swoja teorie. Nie chce mi sie wierzyc, ze jedna osoba pisala od podstaw wlasny serwer www. Z tego co mi wygladalo to jest przerobiony Apache.

Proponuje EOT, bo tak naprawde nigdy sie nie dowiemy co tam stoi.

A jesli chodzi o nazwe to moj Apache przez jakis czas sie nazywal Netscape-Enterprise/4.0 :P

 

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×