Skocz do zawartości

Polecane posty

Wiem że pewnie odkopuje stare tematy ale chciałbym się dowiedzieć jakie są podstawy żeby zacząć swoja "przygode" z administracją serwerów (głownie mi chodzi o vps) jakby ktoś mógł mi poprostu wypunktować jakie zagadnienia mam sobie na początek przyswoić nie musi być szczegółowo tylko tak ogólnie żebym wiedział jak się za to zabrać ;P wiem że to nie jest temat na jedną noc... nie chce poradników bo wole uczyć się na swoich błędach i w google potrafię coś znaleźć jak nie będę miał pomysłu na rozwiązanie xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uruchomić Linux na komputerze i psuć i naprawiać a z czasem bawić się w VPS. Pierwsze zagadnienie które musisz znać do perfekcji to polecenia, programowanie w bash przydaje się bardzo często Python a z czasem opanujesz wszystko do perfekcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomość:
- zasad działania systemów linux'owych
- SSH, FTP, DNS etc

- typów wirtualizacji OpenVZ, XEN, KVM
- web serwerów apache2 i nginx

- paneli DirectAdmin, ISPconfig, Plesk ,VestaCP (z płatnymi to może być problem)

Ogólnie dużo by wymieniać a mi średnio się chce - po prostu trzeba się tym interesować i dążyć do poznawania/nauki coraz to nowych rzeczy. Jeśli w sobie to znajdziesz to samo będzie przychodzić. Na start mogę polecić kanał na YT UW-TEAM i to tyle,,, reszta należy do ciebie.

Edytowano przez Vescer (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc :)

 

Ogólnie dużo by wymieniać a mi średnio się chce - po prostu trzeba się tym interesować i dążyć do poznawania/nauki coraz to nowych rzeczy. Jeśli w sobie to znajdziesz to samo będzie przychodzić. Na start mogę polecić kanał na YT UW-TEAM i to tyle,,, reszta należy do ciebie.

 

Teraz już tylko trzeba się ogarnąć i za to zabrać myśle ze zainteresowanie już jest a checi do nauki nie brakuje xD

 

Jeszcze raz dzieki za pomoc :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×