Skocz do zawartości
t9omek

Różnica w temperaturze dysków PC

Polecane posty

Cześć, w moim PC są zainstalowane dwa dyski HDD pracujące w raid 1. Dyski są umieszczone jeden pod drugim jednak różnią się temperaturą, dzieli je prawie 10 ºC. Co o tym sądzicie ?

 

Dysk

WD - 44 ºC

Hitachi - 35 ºC

 

 

23c1700f907ce.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dolny ogrzewa górny?

Takie są moje przypuszczenia, miałem podobna sytuację tyle że dysków było cztery i były identyczne. Im wyżej osadzony dysk tym większa temperatura. Pomógł wentylator zamocowany na przedniej ściance który wyciągał powietrze. Ma to swoje minusy bo jak by nie patrzeć delikatnie słychać go jak jest zupełna cisza w pomieszczeniu.

 

Co do pytania o różnice w dyskach nie zwróciłem uwagi że jest podana:

 

Dysk

WD - 44 ºC

Hitachi - 35 ºC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Dolny ogrzewa górny?

 

fbd.jpg

 

Wiecie, rozumiecie, ciepłe powietrze leci w górę ;)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bóg tak chce.

Czy to oficjalne stanowisko twojej firmy w tej sprawie ?:)

Różnica w temperaturze wydaje mi się strasznie duża. WD jest zamontowany na dole w miejscu na dysk obudowy natomiast Hitachi znajduje się w miejscy na napęd CD/DVD, wiec nie wydaje mi się żeby WD podgrzewało Hitachi

Dyski maja identyczne parametry różni się tylko producent i przepracowane godziny. WD - 7800 h natomiast Hitachi niecałe 400

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że to jest RAID więc może ten co ma większą temperaturę bardziej obrywa podczas zapisu co automatycznie sprawia że dochodzi kwestia budowy samych dysków. Ilość godzin którą podałeś jest prawie żadna by miała taki wpływ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Jak bardzo Cię to trapi to wyciągnij dyski poza budę, na jeden poziom, i posprawdzaj czy nadal są takie różnice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy to oficjalne stanowisko twojej firmy w tej sprawie ? :)

 

Nie jest, wszelki sarkazm i nabijanie się jest zawsze moją osobistą obroną przed światem. Jeżeli tego wyraźnie nie zaznaczam to są zawsze moje prywatne wypowiedzi.

 

Zadajesz pytanie na które nie da się sensownie odpowiedzieć bez otworzenia obudowy i testowania.

 

Masz RAID1 (raczej) więc dyski mają bardzo podobną ilość pracy (identyczne zapisy i raczej równe odczyty). Chociaż ryzykujesz lekko mają zupełnie różne dyski w R1. Nie podałeś modeli więc nawet nie mamy jak sprawdzić czy prawidłową odpowiedzią jest "ten dysk tak ma".

 

Jeden dysk ma znacznie inną temperaturę ale na to może wpływać 1001 powodów:

- sam dysk i jego budowa

- bliskość jakiegoś innego, gorącego podzespołu

- inne umiejscowienie albo inna metodologia mierzenia temperatury na dysku (każdy producent w innym miejscu lutuje "termometr" na dysku)

- przepływ powietrza w obudowie

- układ kabli które ten przepływ mogą zaburzać

- źle działający wiatraczek

- zwarcie na kablu zasilającym

- wysokość montażu w obudowie

- obudowanie dysku innymi elementami

- uszkodzony zasilacz

 

 

I tak sobie mogę jechać całą listą, mniej lub bardziej prawdopodobnych rzeczy.

 

A dyskowi i tak bardziej zaszkodzą zmiany temperatury a nie sama temperatura bo nie jest ona jeszcze kosmicznie wysoka.

 

Więc jeżeli szukasz odpowiedzi to zacznij od prozaicznych spraw jak przepływ powietrza w obudowie a dalej to poradź się kogoś kto może dotknąć sprzętu. Na odległość nic nie wymyślimy.

Edytowano przez theONE (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×