Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsza praca / staż.

Pierwsza praca / staż.

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
9 odpowiedzi na ten temat

Pierwsza praca / staż.

#1 Geiger13

Geiger13

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisany 06 sierpień 2017 - 20:18

Cześć.
Chciałbym się Was zapytać jak to jest z tą pierwszą pracą, ale zacznę od początku.
Od października ide na studia - zaoczne i chciałbym samodzielnie je sobie opłacać (niezależność i samodzielność ;)). Do tej pory trochę programowałem - większych projektów raczej nie robiłem ale administracja również mnie interesuje, najwięcej miałem styczności z linuxowymi serwerami, a sam koduje w kobyle MS - c#. Dostać pracę jako programista jest dosyć ciężko, nawet na takiego juniora wymaga się doświadczenia, a do tego znajomość technologii i frameworków przyprawia o ból głowy.
Tak więc chcę się spytać jak to jest w administracji? Jakie są wymagania dla zaczynających swoją przygodę z administracją? Znajomość programowania na pewno się przydaje i w moim przypadku może być atutem, jednak co jeszcze taki junior admin powinien umieć i gdzie takiej pracy szukać? Może sa jakieś firmy co chętnie przyjmują na "doszkolenie"?
  • 0

#2 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 498 postów

Napisany 06 sierpień 2017 - 22:11

Jeśli chodzi o administrację do bardziej przydaje się wiedza z programowania w językach skryptowych (bash, python, node.js ewentualnie jakiś php).

Generalnie z roku na rok próg wejścia w IT jest coraz większy, kłamstwem jest, że jest ileś tysięcy miejsc pracy w branży IT ponieważ są to miejsca tylko i wyłącznie dla specjalistów. Nawet w programowaniu już jest minimalne zapotrzebowanie na tak zwanych klepaczy kodu.

• 0

#3 Geiger13

Geiger13

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisany 06 sierpień 2017 - 22:41

Jeśli chodzi o administrację do bardziej przydaje się wiedza z programowania w językach skryptowych (bash, python, node.js ewentualnie jakiś php).

Generalnie z roku na rok próg wejścia w IT jest coraz większy, kłamstwem jest, że jest ileś tysięcy miejsc pracy w branży IT ponieważ są to miejsca tylko i wyłącznie dla specjalistów. Nawet w programowaniu już jest minimalne zapotrzebowanie na tak zwanych klepaczy kodu.

Dokładnie, mówi się o 50k miejscach w IT i w sumie to tyle - nikt nie wspomina, że to w głównej mierze mowa o co najmniej midach czy tam regularach.

Co do tych języków to przejście na pythona czy js'a to tylko nauczenie się syntaxu, czyli kilka dni.

• 0

#4 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 498 postów

Napisany 06 sierpień 2017 - 22:54

Co do tych języków to przejście na pythona czy js'a to tylko nauczenie się syntaxu, czyli kilka dni.

I tak i nie. Python ma dość nietypową składnię i nie każdy szybko przerzuca się na nią ze składni C, js natomiast to głównie paradygmat funkcyjny który również nie każdemu łatwo jest opanować. O ile napisanie prostej pętli czy instrukcji warunkowej nie będzie większym wyzwaniem to niestety jakaś większa praca nie jest tak prosta.

Pomijam już tutaj zapoznanie się z całym ekosystemem w okół języka, biblioteki niestety są diametralnie różne, a już na pewno w porównaniu do .netu w którym wszystko jest w miarę sensownie poukładane.

EDIT:

Zauważ jak niewielu programistów potrafi dobrze kodować w więcej niż jednym języku. Powiedziałbym nawet że niektórzy w ogóle nie potrafią kodować w języku w którym pracują i twierdzą, że go znają.

Edytowany przez Fizyda, 06 sierpień 2017 - 22:56.

• 2

#5 Geiger13

Geiger13

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisany 06 sierpień 2017 - 23:04

I tak i nie. Python ma dość nietypową składnię i nie każdy szybko przerzuca się na nią ze składni C, js natomiast to głównie paradygmat funkcyjny który również nie każdemu łatwo jest opanować. O ile napisanie prostej pętli czy instrukcji warunkowej nie będzie większym wyzwaniem to niestety jakaś większa praca nie jest tak prosta.

Pomijam już tutaj zapoznanie się z całym ekosystemem w okół języka, biblioteki niestety są diametralnie różne, a już na pewno w porównaniu do .netu w którym wszystko jest w miarę sensownie poukładane.

EDIT:

Zauważ jak niewielu programistów potrafi dobrze kodować w więcej niż jednym języku. Powiedziałbym nawet że niektórzy w ogóle nie potrafią kodować w języku w którym pracują i twierdzą, że go znają.

Pythona trochę znam, ale jakoś nie przypadł mi do gustu - to pewnie ta składnia. .NET jest sensowny ale od pewnego czasu MS szaleje i dodaje dużo ficzerów do tego bardzo dziwne numerowanie wersji, które chyba nie jednego już zmyliło ;)

A co do tej znajomości języków to masz rację, wiele osób po studiach jedyne co potrafi to napisać jakieś proste pętle zawierające warunek, a OOP to dla nich czarna magia. Warto dodać, że teraz ciężko być "czystym" backendowcem, albo frontendowce - gdzieś to się przenika. Kiedyś taki JS był stricte frontendowy, a teraz wraz z frameworkami jest używany po obu "stronach".

• 0

#6 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 498 postów

Napisany 06 sierpień 2017 - 23:25

Warto dodać, że teraz ciężko być "czystym" backendowcem, albo frontendowce - gdzieś to się przenika. Kiedyś taki JS był stricte frontendowy, a teraz wraz z frameworkami jest używany po obu "stronach".

Właśnie jest odwrotnie, kiedyś był tylko web developer który znał backend (php/asp.net/java ee) oraz frontend (html, css, js). Dziś jest dość ścisły podział na specjalistów na backendzie i frontendzie. Dziś frontend jest dużo bardziej skomplikowany niż kiedyś czyli kilka skryptów do obsługi jakiś animacji czy przycisków. Dzisiaj na frontendzie stosuje się wzorce MVC albo MVVM/MVVMC. Nie da się również pisać w JS backendu, owszem da się uruchomić JS na backendzie ale przy użyciu specjalnych bibliotek emulujących pewne rzeczy. Na backendzie stosuje się node.js który jedyne co wspólnego ma z JS to to że oboje opierają się na ECMAScript, nic więcej.

• 0

#7 Pan Kot

Pan Kot

Mrrr

• Zbanowani
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2819 postów

Napisany 07 sierpień 2017 - 00:49

Nie chcę być wróżbitą od siedmiu boleści, ale na Twoim miejscu ciśnąłbym dalej C# i szedł w tym kierunku jeśli rzeczywiście dobrze się z nim czujesz.

.NET Core się rozwija pełną gębą, 2.0 już na horyzoncie, całkowity open-source, miliony dolarów i sztab developerów, który jest w to pompowany powoli zaczyna przynosić efekty. Dziś ASP.NET to śmiech na sali i tylko niektóre firmy się w ogóle na niego decydują, ale za kilkanaście miesięcy sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej.

C# ma to do siebie, że ma najlepszą składnie i najlepsze instrukcje dla leniwych jakie kiedykolwiek widziałem - .NET Frameworkowi można zarzucić naprawdę dużo, ale C# jako język broni się sam i to całkiem dobrze. .NET Core z kolei rozwiązuje wszystkie zarzuty jakie stawia się .NET Frameworkowi. Samsung już klei runtime net core'a na androida, developerka asp.net leci pełną parą, a biblioteki tworzą się jak grzyby po deszczu.

Oczywiście zrobisz jak uważasz za słuszne. Jeśli chodzi o pracę admina to nadal uważam swój post za adekwatny. Na siłę w JSa i node.js bym się nie pakował, ale to tylko dlatego że nienawidzę tego języka z pasją, więc nie traktuj mnie obiektywnie w tej kwestii.

Generalnie w stosunku do C#, każdy język programowania to krok w tył i pomimo, że nie ma problemu z przesiadką, to jednak ja chociażby białej gorączki dostaję jak mam napisać coś bardziej skomplikowanego w czymś bez syntax ficzerów z których korzystam na codzień. Czasy gdy pisało się 3 pętle foreach dawno w C# umarły na rzecz LINQ, a jak siadam do jakiejś javy czy javascriptu i mam napisać funkcję asynchroniczną bez C# async/await to mi się momentalnie odechciewa. Nie podoba mi się to zbytnio, że wszystko bym pakował do C#, ale tak to już jest, że jak człowiek się przyzwyczai i nauczy dobrego to trudno mu zrobić krok w tył odpowiadając na pytanie "dlaczego ja w tym w ogóle piszę skoro tutaj nie ma nawet X, Y czy Z".

Edytowany przez Archi, 07 sierpień 2017 - 00:58.

• 3

#8 aTastyCookie

aTastyCookie

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisany 07 sierpień 2017 - 16:53

Mogę Ci polecić płatny staż w OVH https://www.ovh.pl/c...tazysta&type=pl

Szczególnie, jeśli chcesz zetknąć się z "prawdziwą" pracą, czyli nie na zasadzie "stażysta to niech robi kawę". Jeśli stawiasz na rozwój to warto ;)

• 0

#9 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 498 postów

Napisany 07 sierpień 2017 - 18:22

Nie chcę być wróżbitą od siedmiu boleści, ale na Twoim miejscu ciśnąłbym dalej C# i szedł w tym kierunku jeśli rzeczywiście dobrze się z nim czujesz.

Tutaj nie trzeba być wróżką, po ostatnich posunięciach MS w stosunku do C# i .net core, dodatkowo faktu że MS pracuje by C# był na każdą platformę (Android, Mac OS, Linux) świadczy o tym że język w najbliższym czasie mocno będzie zyskiwał na popularności.

Nawet w najgorszym przypadku jest to język którego warto się uczyć bo lubią go korporacje które mają w nim masę kodu i ktoś to będzie musiał utrzymywać przez następne lata. Szczerze mówiąc to więcej ofert pracy jest dla programistów C# asp.net niż np. dla PHP, a nawet i Java. Korporacje dają najwięcej miejsc pracy, a one stawiają raczej na rozwiązania raczej przewidywalne, a taki jest C# czy Java w porównaniu do PHP. Dla przykładu rodzime Ceneo większość, jak nie całość platformy ma napisaną w C# i asp.net.

• 0

#10 Geiger13

Geiger13

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisany 07 sierpień 2017 - 20:58

Mogę Ci polecić płatny staż w OVH https://www.ovh.pl/c...tazysta&type=pl

Szczególnie, jeśli chcesz zetknąć się z "prawdziwą" pracą, czyli nie na zasadzie "stażysta to niech robi kawę". Jeśli stawiasz na rozwój to warto ;)

Niestety ale Wrocław to jest mój późniejszy "target" w trakcie studiów polowałbym na pracę w Warszawie.

A co do C# to nie zamierzam rezygnować z technologii MS cały czas chcę się w tym kierunku rozwijać - zresztą połączenie asp.net core mvc + linux ma duży potencjał.
  • 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników