Skocz do zawartości

Zdjęcie

home.pl - masowy spam wysyłany na skrzynki administracyjne

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 kat666

kat666

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • Imię:Tomek

Napisany 10 lipiec 2017 - 09:01

Cześć.
Mam w home.pl 4 różne usługi (cloud servery).
Od jakiegoś czasu na skrzynki administracyjne (czyli nazwauslugi@home.pl) przychodzi sporo spamu. Są to głównie maile udające faktury (załącznik w excelu lub zip). Akcja jakich sporo.
Ale dwie rzeczy mnie niepokoją:
1. Treści większości wiadomości są napisane nadzwyczaj "zachęcająco" i realnie, ładną polszczyzną z ogonkami
2. To bardziej niepokojące: niektóre wiadomości mają kilku adresatów i widzę, że są to inne usługi w home.pl w porządku alfabetycznym (zrzut ekranu poniżej). Wygląda to jakby lista kont administracyjnych wyciekła (zrobiłem prosty test - w google nie mogę znaleźć żadnej z moich nazw, nigdy nie posługiwałem się takimi adresami gdziekolwiek)

Pytanie do innych użytkowników home.pl czy zaobserwowaliście coś takiego u siebie.

http://i.imgur.com/q3A3eEm.png

Edytowany przez kat666, 10 lipiec 2017 - 09:03.

• 0

#2 lucaspl

lucaspl

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisany 10 lipiec 2017 - 09:11

Może ich handlowiec stuka do Klientów na boku? W UPC często tak jest ;) 

• 0

#3 Rolej

Rolej

Weteran WHT

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 614 postów
  • Firma:Profil prywatny
  • Imię:Przemek
  • Nazwisko:Jagielski

Napisany 10 lipiec 2017 - 12:42

https://niebezpieczn...asadna-fakture/

• 0

#4 KulawyMo

KulawyMo

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 17 postów

Napisany 10 lipiec 2017 - 19:02

Sprawdziłem przed chwilą na moim starym koncie czy i do mnie dotarła piękna faktura - nic z tego :) Sprawdź, czy twój adres email nie jest gdzieś na listach mailingowych lub dostępny w Google. To, że masz w adresacie kilka adresów wskazanych nie musi oznaczać wycieku tylko po prostu Twój adres jest dostępny dla każdego spamera.

BTW. O ile się nie mylę to od roku home oferuje jakieś "uczące się" antyspamy - wystarczy oznaczyć wiadomość jako spam i filtry na serwerze zaktualizują się automatycznie. Nie wiem co prawda jak tam ze skutecznością, ale może warto spróbować?

• 0

#5 home.pl

home.pl

Stały użytkownik

• Firma Bronze
  • PipPipPipPipPip
  • 127 postów
  • Firma:home.pl

Napisany 11 lipiec 2017 - 07:48

Cześć kat666, zapewniam że żadna "lista kont administracyjnych" nie wyciekła z naszej bazy. To co otrzymałeś, jest klasycznym phishingiem. Sprawę opisał już niebezpiecznik.pl - https://niebezpieczn...asadna-fakture/

Powodów, dla którego w treści wpisanych jest kilka Twoich adresów może być wiele (np. widoczność w Googlu lub korzystanie z popularnych zwrotów typu "sekretariat", "faktury" itd.). Jeżeli wiadomość nie wylądowała w folderze SPAM - wyślij do nas pełny nagłówek (w wiadomości prywatnej), a przeanalizujemy ten temat. To, co napisał KulawyMo jest również warte odnotowania, gdy przeniesiesz wiadomośc do spamu (ważne - przez użycie przycisku spam) to filtry na serwerze zostaną po kilkudziesięciu godzinach zaktualizowane i wiadomości tego typu będzie mniej.

• 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników