Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
nvu

Tplink Archer D5 i QOS

Polecane posty

Cześć,

 

Mam takie pytanie a mianowicie problem, zakupiłem nowy router TPlink Archer D5 1200AC V2

 

Po podłączeniu router synchronizuje się na parametry

 

 

Upstream Downstream Current Rate(kbps)

1293 18014 Max Rate(kbps) 1302 18833

SNR Margin(dB) 7 6.1

Line Attenuation(dB) 14.1 27

 

Co realnie daje około 15,20 Mb/s i speedtest wygląda tak:

 

http://www.speedtest.net/my-result/6417991944

 

Natomiast włączenie funkcji QoS nawet bez reguły magicznie obniża download do 13,8 Mb/s

 

Dodanie reguły z minimalnym poziomem pasma równym obecnemu pasmu też nie skutkuje żadną poprawą..

 

Z jakiego powodu przy QoSie znika magicznie 1,5 Mb/s przy zachowaniu tej samej synchronizacji modemu?

 

firmware najnowszy...

Edytowano przez nvu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam takie pytanie a mianowicie problem, zakupiłem nowy router TPlink Archer D5 1200AC V2

 

Po podłączeniu router synchronizuje się na parametry

 

 

Upstream Downstream Current Rate(kbps)

1293 18014 Max Rate(kbps) 1302 18833

SNR Margin(dB) 7 6.1

Line Attenuation(dB) 14.1 27

 

Co realnie daje około 15,20 Mb/s i speedtest wygląda tak:

 

http://www.speedtest.net/my-result/6417991944

 

Natomiast włączenie funkcji QoS nawet bez reguły magicznie obniża download do 13,8 Mb/s

 

Dodanie reguły z minimalnym poziomem pasma równym obecnemu pasmu też nie skutkuje żadną poprawą..

 

Z jakiego powodu przy QoSie znika magicznie 1,5 Mb/s przy zachowaniu tej samej synchronizacji modemu?

 

firmware najnowszy...

Qos żeby móc monitorować łącze musi zostawić pewien zasób łącza na nowe połączenia. Gdyby oddał 100% to pierwsze wymagające połączenie zajęło by całe i żadne nowe połączenie nie mogłoby się przebić więc nie byłoby co filtrować.

 

Standardowo Qos ustawia się na ok. 90% i cały ruch jest do tego limitowany. Kiedy pojawia się nowe połączenie wchodzi w wolne 10% a Qos stosując regułki czemuś przycina, czemuś przydziela i znowu wszyscy działają na 90% ale zgodnie z priorytetami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za odpowiedź. Ale to trochę dziwne, bo teraz jak masz łącze 100 Mb/s to wychodzi z tego, że komputer "najważniejszy" może wykorzystać maks 90-92 Mb/s a 8-10 Mb/s jest w stanie czuwania?

 

Myślałem, że zostawia coś dla siebie ale zdecydowanie mniej.. cóż na razie w takim razie zostanę bez QoSa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za odpowiedź. Ale to trochę dziwne, bo teraz jak masz łącze 100 Mb/s to wychodzi z tego, że komputer "najważniejszy" może wykorzystać maks 90-92 Mb/s a 8-10 Mb/s jest w stanie czuwania?

 

Myślałem, że zostawia coś dla siebie ale zdecydowanie mniej.. cóż na razie w takim razie zostanę bez QoSa.

 

Są rutery (np. z OpenWrt) gdzie możesz wszystko skonfigurować ręcznie, ale z tego co pamiętam w TP-Linku sam to sobie jakoś ustawia.Strata kilku Mb/s jest akceptowalna. Jak się ma odpalone np. torrenty, kilku użytkowników, a chce się swobodnie przeglądać sieć czy nawet pograć online sprioretyzowanie ruchu daje wymierne korzyści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×