Skocz do zawartości

Zdjęcie

Domena subdomena a może katalog?

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 juvenito

juvenito

WHT.pl

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1497 postów
  • Imię:Marcin

Napisany 23 maj 2017 - 18:18

Posiadam forum internetowe. Forum stoi na domenie funkcjonalnej. Mam pomysł by dołożyć do tego forum blog oparty na wordpress oczywiście zgodny z tematyką. Niestety nie mam pomysłu co do domeny. 

Czy uruchomić w subdomenie typu blog.forum.org.pl czy katalog forum.org.pl/blog czy może zupełnie inna domena? Jaka opcja wydaje się najlepsza? 

• 0

#2 TaniDedyk.pl

TaniDedyk.pl

Nowy użytkownik

• Firma Bronze
  • 21 postów
  • Firma:Marek.pro Marek Drzewiecki

Napisany 23 maj 2017 - 19:32

Na pozycjonowanie najlepsza jest opcja domena.pl/blog/ - tworzysz sobie dodatkowa treść/linki w ramach domeny .

W przypadku subdomeny jest to już traktowane dla przeglądarek jak osobna domena.

Aczkolwiek mając blog na subdomenie/innej domenie możesz go łatwiej rozdzielić z domeną np. jakbys w przyszłości potrzebował rozdzielić to na 2 osobne serwery.

• 1

#3 Piotr GRD

Piotr GRD

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 521 postów

Napisany 23 maj 2017 - 20:01

Subiektywnie:

Gdyby to była domena "forum.pl", odpowiedziałbym bez długiego zastanawiania się, żeby stawiać na "blog.forum.pl". Jednak jeśli mamy dodatkowy człon domeny, ".org", to z punktu widzenia odwiedzającego wydaje mi się, że "blog.forum.org.pl" jest mniej atrakcyjne, a lepsze raczej "forum.org.pl/blog/".

Z drugiej strony jednak stawianie tego w katalogu powoduje, że związujesz dwa serwisy ze sobą na jednym hostingu. W przypadku oddzielnych domen/subdomen można w razie konieczności w łatwy sposób dwie strony rozłożyć na dwóch różnych serwerach. Tak miałem osobiście ze swoim monitoringiem, zaczynałem od adresów "grd.net.pl/nazwahostingu/", ale gdy w pewnym momencie musiałem strony rozrzucić po serwerach, przeszedłem z konieczności na subdomeny "nazwahostingu.grd.net.pl".

Zupełnie osobna domena z kolei to łatwość przenoszenia/rozdzielania pomiędzy hostingami, ładniej nazwa wygląda, jest krótsza, ale jednocześnie może być traktowana przez część odbiorców jako oddzielny twór, a nie łączna całość z forum, ponadto to zawsze jakiś tam dodatkowy koszt.

:subiektywnie

• 1

#4 juvenito

juvenito

WHT.pl

• WHT Pro
  • 1497 postów

Napisany 23 maj 2017 - 20:39

Dziękuje pieknie. Wybieram katalog

• 0

#5 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 23 maj 2017 - 23:05

Subiektywnie:

Z drugiej strony jednak stawianie tego w katalogu powoduje, że związujesz dwa serwisy ze sobą na jednym hostingu. W przypadku oddzielnych domen/subdomen można w razie konieczności w łatwy sposób dwie strony rozłożyć na dwóch różnych serwerach. Tak miałem osobiście ze swoim monitoringiem, zaczynałem od adresów "grd.net.pl/nazwahostingu/", ale gdy w pewnym momencie musiałem strony rozrzucić po serwerach, przeszedłem z konieczności na subdomeny "nazwahostingu.grd.net.pl".

Nie jest to do końca prawdą, da się "przenieść katalog" na inny serwer. Jedyne co jest problemem to ewentualnie konfiguracja tego. Dodatkowo trzeba mieć świadomość że o ile się nie mylę serwer na którym obsługiwana jest domena będzie niejako serwerem proxy dla części serwisu na innym serwerze. Tego nie jestem pewny, ale na serwerze pod który podpięta jest domena szybciej będzie zużywał się transfer niż gdyby wszystko było na jednym ponieważ poza normalnym ruchem będzie dochodziła jeszcze komunikacja z drugim serwerem.

To co napisałem to wiedza teoretyczna, nie praktyczna. Jeśli ktoś może to zweryfikować będę również wdzięczny ;).

Edytowany przez Fizyda, 23 maj 2017 - 23:06.

• 0

#6 juvenito

juvenito

WHT.pl

• WHT Pro
  • 1497 postów

Napisany 02 czerwiec 2017 - 17:19

Zrobiłem jeszcze inaczej. Poczytałem o traktowaniu domen z nowymi rozszerzeniami przez google i zakupiłem domenę nazwa serwisu .blog. 

• 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników