Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co muszę umieć aby zrobić taką stronę

Co muszę umieć aby zrobić taką stronę strona języki

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

Co muszę umieć aby zrobić taką stronę

#1 nolimits

nolimits

Często na forum

• Użytkownicy
  • 70 postów
  • Firma:DragoBit Ltd

Napisany 29 kwiecień 2017 - 13:02

Witam

Jako że zamierzam nauczyć się programować mam dylemat. Proszę o wasze podpowiedzi co będzie dla mnie najlepsze w waszej opinii. Inaczej mówiąc co konretnie muszę umieć

Jest teraz strasznie dużo języków programowania. Wiadomo html css podstawy. I teraz pytanie.

Co najłatwiej byłoby wybrać aby jak naprościej - korzystając z tym wszystkich udogodnień jak frameworki , bootstrapy i inne środowiska stworzyć:

CASE:

chce umieć stworzyć strone internetetową która:

- Umożliwia stworzenie konta przez użytkownika i prowadzenie własnego prostego "bloga" 

- Blog ten to bedzie prosty dziennik wpisów w ktoym bedzie dodatkowy umieszczał dane za pomocą formularza

- Dany formularz będzie wyliczał dane z odpowiednich pól i tworzył podsumowanie (+ np wykres) w swoim profilu a pózniej bedzie również uwzgledniony w rankingach na stronie głównej

prócz tego takie funkcjonalności jak:

- pobieranie danych z innych witryn (wyłapywanie np informacji od pogody z innej strony i przepisywanie je na strone 

- możliwość ustawienia przez uzytkownika jakie dane go konretnie interesuja 

I teraz pytanie pomocnicze . Np uczyć się PHP czy od razu NODE.js ?? itp itd..

• 0

#2 Gość_Pokuć_*

Gość_Pokuć_*
  • Goście

Napisany 29 kwiecień 2017 - 13:46

Jeżeli mowa o podstawach... HTML to NIE JEST język programowania. Taki mały szczegół aczkolwiek istotny :)

• 0

#3 Pan Kot

Pan Kot

Mrrr

• Zbanowani
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2819 postów

Napisany 30 kwiecień 2017 - 05:04

W czystym javascripcie strony nie napiszesz, php + node.js to podstawa pisania dynamicznej aplikacji, html czy css to kwestia wyglądu tej strony, jak Pokuć napisał wyżej, to nie jest język programowania.

Za to pytanie "co ma najwięcej frameworków i środowisk" odpowiedź jest prosta - dziś node.js w połączeniu z php, jutro bardzo prawdopodobnym będzie .net core i strony na asp - microsoft w końcu władował grube miliony i ludzi w dotneta, a na linuxie działa tak wybitnie, że aż chce się w tym pisać. Ja już dziś testuję proste stronki-prototypy i potencjał jest ogromny. PHP czy node.js nie wyginą, ale pod kwestią elastyczności to nawet nie ma co porównywać javascripta do C#. Póki co to oczywiście tylko wróżenie z fusów bo ostatecznie to developerzy zdecydują, ale idzie to w dobrym kierunku.

Na pewno znajomość javascripta i podstaw PHP Ci nie zaszkodzi, bez javascripta i w .net core nic ciekawego nie napiszesz, a bez php i tak będziesz miał problemy z C#, więc warto zacząć od tego co jest stabilne teraz, ale również w miarę racjonalnie patrzeć w przyszłość, bo ja już teraz do node.js czy php nie mam zamiaru siadać ;).

A i zapomniałbym - nienawidzę node.js z pasją. PHP miał chociaż jakiś cel, ktoś potrzebował dynamicznej strony wysyłającej html w zależności od warunków, rozumiem to - node.js wygląda tak jakby ktoś przegrał zakład i musiał napisać framework a javascripcie. Mógłbym wygłosić 3-godzinny monolog co jest nie tak z node.js i dlaczego to największa programistyczna porażka ostatnich lat, ale nikogo to nie obchodzi i wszyscy i tak w tym będą pisać więc idę być hipsterem gdzieś indziej :D.

Edytowany przez Archi, 30 kwiecień 2017 - 05:21.

• 3

#4 PrecelusMaximus

PrecelusMaximus

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisany 30 kwiecień 2017 - 09:01

node.js - "Co głupio wygląda a działa, nie jest głupie". Ja sobie to tak tłumaczę :D bo też nie jestem fanem node.js'a chociaż troszkę w tym klepałem. Od siebie dodam, że nie ma sensu iść w JaveEE, bo już wypierana przez asp.net'a. A z PHP będą korzystać pewnie jeszcze przez 30 lat - mam taką nadzieje, bo już umierał 20 razy a co chwila przechodzi renesans. Wszyscy narzekają na starego PHP a nie potrafią napisać nic w żadnym frameworku, często biorą wordpressa/joomle i inne straszne rzeczy za wyznacznik standardu. 

• 0

#5 Vasthi

Vasthi

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 649 postów

Napisany 30 kwiecień 2017 - 09:37

Jeżeli chcesz nauczyć się programowania to idź w PHP a później w jakiś framework tylko symfony czy zend. To jest na początek, w php załapiesz podstawy programowania a frameworki pokażą jak się robi coś prawidłowo.

Jeżeli chcesz tworzyć strony internetowe to tutaj musisz znać rzeczy po stronie przeglądarki takie jak HTML, CSS i javascript. Do tego biblioteki takie bootstrap, jquery (chociaż niekoniecznie).

Co do backendu to również polecił bym Ci PHP ponieważ jest prosty, jest dużo tutoriali. Natomiast nodejs czy np. framework w php Laravel serdecznie nie polecam. Jeżeli chcesz się nauczyć czegoś co ma duży potencjał w przyszłości to myślę że GO jest dobrym wyborem.
  • 0

#6 Gość_dmho_*

Gość_dmho_*
  • Goście

Napisany 30 kwiecień 2017 - 09:52

Jeżeli chcesz nauczyć się programowania to idź w PHP a później w jakiś framework tylko symfony czy zend. To jest na początek, w php załapiesz podstawy programowania a frameworki pokażą jak się robi coś prawidłowo.

Imo od razu lepiej wejść we framework, bo niestety, sam PHP potrafi nauczyć złych nawyków (szczególnie wykorzystując stackoverflow ;) )

Druga rzecz, jak masz trochę więcej czasu i samozaparcia, to Python + Django

jutro bardzo prawdopodobnym będzie .net core i strony na asp - microsoft w końcu władował grube miliony i ludzi w dotneta, a na linuxie działa tak wybitnie, że aż chce się w tym pisać

Hm, siedzę już jakiś czas w branży webdev i pierwszy raz widzę taką opinię, zazwyczaj były one całkowicie odwrotne i ludzie którzy porzucali php, po pewnym czasie do niego wracali. No i wątpię żeby udało się nadgryźć chociaż kawałek "tortu" na rzecz innych technologii. Chyba że włączy się jakiś "hype" jak na JSa czy dockera ;)

Mógłbym wygłosić 3-godzinny monolog co jest nie tak z node.js i dlaczego to największa programistyczna porażka ostatnich lat, ale nikogo to nie obchodzi i wszyscy i tak w tym będą pisać więc idę być hipsterem gdzieś indziej  :D.

Nie Ty jeden tak uważasz :) Wg mnie całe środowisko jest "złe", zaczynając od samego javascriptu który powinien dawno być porzucony na rzecz czegoś normalniejszego i bardziej logicznego :)

• 0

#7 Pan Kot

Pan Kot

Mrrr

• Zbanowani
  • 2819 postów

Napisany 30 kwiecień 2017 - 16:57

Hm, siedzę już jakiś czas w branży webdev i pierwszy raz widzę taką opinię, zazwyczaj były one całkowicie odwrotne i ludzie którzy porzucali php, po pewnym czasie do niego wracali. No i wątpię żeby udało się nadgryźć chociaż kawałek "tortu" na rzecz innych technologii. Chyba że włączy się jakiś "hype" jak na JSa czy dockera ;)

PHP się nie skończy, i node.js też nie - tak jak zaznaczyłem w swoim poście. Natomiast rzeczywiście wierzę w to, że ludzie zaczną rezygnować z php i node.js na rzecz asp.net - jakbyś się mnie spytał jeszcze 2 lata temu co na ten temat sądze to bym powiedział "w żadnym wypadku, mono się nie nadaje na produkcję, jak chcesz asp.net to tylko windows, zapomnij o linuxie czy open-source". Dzisiaj cały .NET core jest open-source, wspiera multum różnych platform i architektur, działa naprawdę przyzwoicie bo Microsoft przepisał dosłownie wszystko wraz z Runtimem, JITem, GC i Frameworkiem, z zamysłem wieloplatformowości, bazując na swoim doświadczeniu przez 15 lat pisania .NET frameworka. Rozwija się to ogromnie szybko i jak jeszcze rok temu .NET core to była raczej ciekawostka developerska, że coś takiego powstaje, tak dzisiaj widząc to jak super stabilnie i dobrze dotnet działa na linuxie to serio aż chce się pisać, i całość oprogramowania masz open-source.

Nie lubię zbytnio wchodzić w dyskusje nt. różnych języków, podejść i frameworków, ale prawda jest taka że pisałem kod w naprawdę wielu językach, również w takich których przydatność dziś jest na poziomie ujemnym (rip perl), i tak jak windowsa i microsoftu nienawidzę z pasją, tak muszę przyznać że C# to najlepszy język w jakim kiedykolwiek pisałem - to jest nadal tylko wróżenie z fusów, bo nawet najbardziej prosperujące projekty czasem kończą się totalną klapą, a najbardziej irracjonalne sukcesem (node.js), lecz wciąż sądzę, że już niedługo .NET core może być naprawdę ciekawą alternatywą - to że asp.net istnieje i nawet jest gdzieś używany to każdy wie, ale to dlaczego nie był popularny do tej pory to wina niczego innego jak windowsa, microsoftu i closed-source - w moich oczach wszystkie te problemy właśnie znikają. Osobiście kibicuję, bo C# to mój ulubiony język, ale właśnie z tego powodu nie można brać moich fanboyowskich słów zbyt dosadnie i samemu zrobić research. Niezależnie jednak od mojej opinii, przewidywania i wróżb, faktem jest że .NET core celuje głównie właśnie w strony internetowe typu asp, i lada moment jest oznaczany jako stable z numerkiem 2.0.

Edytowany przez Archi, 30 kwiecień 2017 - 17:01.

• 1

#8 nolimits

nolimits

Często na forum

• Użytkownicy
  • 70 postów
  • Firma:DragoBit Ltd

Napisany 03 maj 2017 - 11:40

W czystym javascripcie strony nie napiszesz, php + node.js to podstawa pisania dynamicznej aplikacji, html czy css to kwestia wyglądu tej strony, jak Pokuć napisał wyżej, to nie jest język programowania.

Za to pytanie "co ma najwięcej frameworków i środowisk" odpowiedź jest prosta - dziś node.js w połączeniu z php, jutro bardzo prawdopodobnym będzie .net core i strony na asp - microsoft w końcu władował grube miliony i ludzi w dotneta, a na linuxie działa tak wybitnie, że aż chce się w tym pisać. Ja już dziś testuję proste stronki-prototypy i potencjał jest ogromny. PHP czy node.js nie wyginą, ale pod kwestią elastyczności to nawet nie ma co porównywać javascripta do C#. Póki co to oczywiście tylko wróżenie z fusów bo ostatecznie to developerzy zdecydują, ale idzie to w dobrym kierunku.

Na pewno znajomość javascripta i podstaw PHP Ci nie zaszkodzi, bez javascripta i w .net core nic ciekawego nie napiszesz, a bez php i tak będziesz miał problemy z C#, więc warto zacząć od tego co jest stabilne teraz, ale również w miarę racjonalnie patrzeć w przyszłość, bo ja już teraz do node.js czy php nie mam zamiaru siadać ;).

A i zapomniałbym - nienawidzę node.js z pasją. PHP miał chociaż jakiś cel, ktoś potrzebował dynamicznej strony wysyłającej html w zależności od warunków, rozumiem to - node.js wygląda tak jakby ktoś przegrał zakład i musiał napisać framework a javascripcie. Mógłbym wygłosić 3-godzinny monolog co jest nie tak z node.js i dlaczego to największa programistyczna porażka ostatnich lat, ale nikogo to nie obchodzi i wszyscy i tak w tym będą pisać więc idę być hipsterem gdzieś indziej :D.

Dzięki byczqu za ciekawe spostrzeżenia. Reasumując warto uczyć się podstaw za równo php oraz node. Tak po trochu ? Rozwiń dlaczego aplikacje w node to porażka? Wnioskuje że popularność node wynika z tego że jest całkiem "prosty" do opanowania? Tak więc chyba to plus dla mnie.

I jeszcze apropo tego net core oraz asp. Rozumiem że to są jezyki na bazie C+ ? Czy z tego języka korzysta jedynie windows oraz linux(jesli dobrze rozumiem) ? Dlaczego stron się nie pisze w takim razie w tym języku ?

• 0

#9 kbck

kbck

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 23 postów

Napisany 03 maj 2017 - 14:51

I jeszcze apropo tego net core oraz asp. Rozumiem że to są jezyki na bazie C+ ? Czy z tego języka korzysta jedynie windows oraz linux(jesli dobrze rozumiem) ? Dlaczego stron się nie pisze w takim razie w tym języku ?

W .net pisze się w c#, f# itp, są one później sprowadzane do jednej formy - CIL i można je odpalić na różnych platformach. W tym momencie masz .NET core które odpala na wielu platformach i .NET framework który odpala na windowsie (no i możliwie na innych jeżeli użyjesz mono). A pisanie stron w C++ było by dość mozolne i podatne na trywialne błędy, np. wycieki pamięci (co w webowych językach załatwia GC).

• 0

#10 blfr

blfr

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 1208 postów

Napisany 03 maj 2017 - 15:30

PHP się nie skończy, i node.js też nie - tak jak zaznaczyłem w swoim poście. Natomiast rzeczywiście wierzę w to, że ludzie zaczną rezygnować z php i node.js na rzecz asp.net - jakbyś się mnie spytał jeszcze 2 lata temu co na ten temat sądze to bym powiedział "w żadnym wypadku, mono się nie nadaje na produkcję, jak chcesz asp.net to tylko windows, zapomnij o linuxie czy open-source". Dzisiaj cały .NET core jest open-source, wspiera multum różnych platform i architektur

Bez znaczenia, bo w środowisku FLOSS decydują względy kulturowe. Microsoft się nigdy nie przebije. Nawet po obiecujących początkach zawsze dowalą coś po microsoftowemu i jeśli zalążek społeczności w ogóle powstanie, to nie będzie się miał szans utrzymać.

Node ma spore szanse, bo 1) już jest dość popularny i 2) oparty na JS, którego niezależnie od gustów i chęci trzeba używać budując webappki.

(W ogóle popularność skazanych na porażkę produktów Microsoftu w Polsce to byłby ciekawy temat na jakąś pracę socjologiczną. U nas nawet Windows Phone zdobył przyzwoity kawałek rynku. MSSQL widuje się dość regularnie w starszych projektach. Silverlight(!) był wykorzystywany w projektach rozpoczynanych(!!) trzy-cztery lata temu.)

Edytowany przez blfr, 03 maj 2017 - 15:57.

• 0

#11 Pan Kot

Pan Kot

Mrrr

• Zbanowani
  • 2819 postów

Napisany 04 maj 2017 - 00:03

Bez znaczenia, bo w środowisku FLOSS decydują względy kulturowe. Microsoft się nigdy nie przebije.

Microsoft się w niczym nie musi przebijać, wystarczy że developerzy zauważą potencjał .net core'a - ja już zauważyłem, a to o czymś świadczy biorąc pod uwagę, że jeszcze rok temu zachwalałem laravela i hejciłem asp.net. Może jestem odosobnionym przypadkiem i będzie jak mówisz, ale szczerze wątpię biorąc pod uwagę jak to się rozwija - microsoft robi wszystko, żeby ułatwić życie i zachęcić do korzystania z .net core'a, włącznie z otwarciem wszystkich dostępnych źródeł i wsparciu wszystkich popularnych distro z ubuntu na czele - nawet obrazy do dockera już są. Ba, nawet jeśli już dzisiaj by to porzucili to jest całkiem pokaźne community, które by po prostu to sforkowało i kontynuowało dalej, bo C# na linuxie to rzecz cudowna, której mono nigdy do końca nie potrafiło zrobić.

Ale tak jak mówię, nie ma co gadać bo to jak wojna debian vs ubuntu, pożyjemy zobaczymy, i miło będzie wrócić do dyskusji za rok :).

Edytowany przez Archi, 04 maj 2017 - 00:03.

• 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: strona, języki

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników