Skocz do zawartości
Elber

VPS - DirectAdmin - Debian 8 x64 - 6GB RAM z czego 4 zajęte przez Cache, a FREE 76M

Polecane posty

Witam,
mam VPS'a z DirectAdminem, jest tam apache i mariadb, zastanawia mnie trochę wykorzystanie pamięci RAM. Mam przydzielone 6GB ram, które są w 99% zajęte przez cały czas.
Tu aktualne dane
# free -h
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          6,0G       5,9G        76M       338M         0B       4,0G
-/+ buffers/cache:       1,9G       4,1G
Swap:         4,0G       1,0G       3,0G

Dlaczego cache ciągle zajmuje 66% całości, czy to normalne zachowanie ? Load co prawda jest w okolicach 1 pytanie czemu ten cache nie maleje by zwolnić trochę RAM'u ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Realne zużycie RAM w Twoim systemie to 1,9G. Zajęty cache to normalne i pożądane zachowanie systemu. Jeżeli zacznie brakować RAM to cache zostanie zwolniony. Jeżeli jest dużo wolnej pamięci to cache nie jest czyszczony i jeżeli jest taka możliwość to jest ponownie wykorzystywany.

 

Reasumując wszystko wygląda jak najbardziej poprawnie i nie masz się czym martwić.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź.


Jaki najwyższy load serwera jest optymalny, a jaki powinien wzbudzić zaniepokojenie że coś zaczyna przeciążać serwer ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na load average mają wpływ różne czynniki. Najważniejszymi są obciążenie CPU i obciążenie I/O. Zasada jest taka, że jeżeli masz 4 rdzenie i load 4 to oznacza, że system jest w 100% obciążony. Jeżeli load jest wyższy to brakuje mocy, jeżeli niższy to znaczy, że masz zapas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×