Skocz do zawartości


 

Zdjęcie

Odsprzedaż miejsca na serwerze/hostingu - jak to ugryźć ?

Odsprzedaż miejsca na serwerze/hostingu - jak to ugryźć ?

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

Odsprzedaż miejsca na serwerze/hostingu - jak to ugryźć ?

#1 adam500

adam500

  Nowy użytkownik

 • Nowy
 • 0 postów

Napisany 24 marzec 2017 - 21:02

Cześć. 

Mam problem z kwestią prawną dotyczącą odsprzedaży miejsca na moim serwerze firmowym. Jestem programistą i wiele lat tworzę strony itd. Pracuję dla dużych międzynarodowych firm oraz dla mikrofirm w Polsce.

Właśnie od tych małych firm często dostaję pytania czy nie znajdzie się trochę miejsca u mnie na prostą stronę, tak by było po kosztach. Mam sporo miejsca na serwerze i dałoby się to zrobić ale nie mam pewności czy mogę sobie od tak użyczyć nawet 100 Mb bez jakiegoś konta reseller. Czytałem regulamin usługi ale żadnego wpisu nie znalazłem. Korzystam z dobrej oferty i wiem na ile sobie mogę pozwolić by serwer zbytnio się nie pocił. Po paru miesiącach mogę też wziąć większy pakiet. Klienci pytają się bo mam wyrobioną dobrą opinię i w zasadzie wszystko już idzie z polecenia przez innych. Zaznaczam że to jest drobnica, a ja dobrze wiem jak optymalizować strony aby użycie cpu/transferu było jak najniższe. 

 

Odnośnie tego mam kilka pytań:

1. Ktoś wie czy mogę sobie tak kawałek odsprzedać?
2. Jak trzeba sformułować umowę , czy może zwykła faktura wystarczy ?
3. Czy trzeba posiadać jakieś pozwolenia żeby nikt się nie przyczepił ? Generalnie chodzi o utrzymanie prostych statycznych stron i mikro-sklepów.

 


 • 0

#2 volt123

volt123

  Często na forum

 • Użytkownicy
 • 59 postów
 • Imię:Damian

Napisany 25 marzec 2017 - 17:26

Możesz bez problemu udostępniać miejsce na serwerze i nie musi to być konto resellerskie. Reseller po prostu pozwala Ci na łatwe zarządzanie kontami i ich parametrami bezpośrednio przez udostępniony panelik. Konto z resellingiem domen też mogłoby być wygodne.

 

Najlepiej dla Ciebie byłoby odsprzedawać na podstawie umowy z fakturą. W umowie określiłbyś np. parametry konta i zakres Twoich obowiązków jako administratora z wyłączeniem odpowiedzialności gdyby np. serwer przestał działać nie z Twojej winy. 

Po stronie właściciela strony leży zgłoszenie do GIODO i mogą wtedy Ciebie poprosić o umowę powierzenia przetwarzania danych osobnych. Sprawdź czy Twój hosting udostępnia taki wzór umowy, a jak nie, to zapytaj ich o to.

 


 • 0

#3 adam500

adam500

  Nowy użytkownik

 • Nowy
 • 0 postów

Napisany 25 marzec 2017 - 19:51

No i to jest konkretna odpowiedź, tylko niezbyt rozumiem o co chodzi z GIODO.

Ogólnikowo wiem z czym to się je i że raczej nie będzie dotyczyć zwykłych mikrostron gdzie danymi będą tylko te kontaktowe , a raczej sklepów czy czegokolwiek co zbiera dane użytkowników odwiedzających daną stronę.


Czyli będzie wyglądać to tak, że ja biorę wzór umowy od firmy hostującej -> przekazuję to klientowi -> klient wypełnia i zgłasza. Tak ? 
Czy zgłoszenie do nich strony (GIODO) łączy się z jakimiś obowiązkami po mojej stronie lub klienta ? Mogą chcieć sprawdzić stronę, bazy, pliki czy cokolwiek ?


 • 0

#4 volt123

volt123

  Często na forum

 • Użytkownicy
 • 59 postów
 • Imię:Damian

Napisany 25 marzec 2017 - 23:06

W kwestii prawnej, to tutaj Ci niestety nie pomogę. Nie mój zakres. :)

 

Po stronie Twojego klienta leży zgłoszenie i rejestracja zbiorów danych osobowych, które będą pobierane i w jakim celu będą przetwarzane. W tym przypadku GIODO będzie wymagało dodatkowo umowy powierzenia przetwarzania danych. Administrator musi opisać co robi w celu ochrony tych danych. 

Jeżeli nie byłoby Tam Ciebie, to klient podpisuje sam taką umowę bezpośrednio z hostingiem (zobacz wzór z home.pl - https://pomoc.home.p...zapisami-giodo/). W przypadku kiedy Ty też jesteś administratorem - nie wiem. :) Różnie ludzie to robią...

 

Najlepiej w tej kwestii przeglądnąć eduGIODO (np. to https://edugiodo.gio...F1/INF_R05.html) dodatkowo ich się dopytać. Udzielą Ci wtedy odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

 

 


Edytowany przez volt123, 25 marzec 2017 - 23:07.

 • 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników