Skocz do zawartości
kamil10

Odsprzedam klientów na hosting i domeny

Polecane posty

Witajcie. Od kilku lat prowadzę agencję interaktywną (serwisy www, SEO, SEM). Posiadam ok 50 klientów na hosting i również ok. 50 klientów na domeny. Chciał bym przenieść obsługę/odsprzedać komuś tych klientów na hosting i domeny. Klienci w 95% przypadków to firmy które zamawiały u mnie strony www. W większości są to stali klienci, których przybywa aniżeli ubywa. Posiadam hosting resellerski na Prohoście (800zł netto rocznie). Za hosting liczę sobie od klientów 149zł netto / rok, domeny .pl po 99zł netto / rok, domeny .com po 89zł netto rok. Jak ktoś ma i domenę i hosting i jest stałym klientem to przeważnie ma te usługi w cenie 139zł (hosting) i 89zł netto domena. Ale są i tacy co nie mają tego rabatu :) . Z klientami nie wiąże mnie żadna umowa, wystawiam im proformę gdy zbliża się koniec okresu, po opłaceniu wystawiam fakturę vat. Do obsługi klientów mam taki mikro crm który kiedyś sobie zrobiłem, z listą klientów, danymi teleadresowymi, datą "wygaśnięcia" usługi.

Czy jest ktoś zainteresowany odkupem tych klientów? Będę wdzięczny również za Wasze porady w zakresie, ile można liczyć sobie za takie odkupienie klienta, jak formalnie rozegrać takie "przeniesienie" (w relacjach ja-osoba przejmująca klientów, ja-moi klienci, osoba przejmująca klientów - moi klienci).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wrzucasz klientów do cpanelu, to lista Twoich potencjalnych kupców (na tych klientów) maleje od razu, bo ten panel jest mało popularny w Polsce (nie rozpisując się już dlaczego), a przenoszenie ich z cpanelu na DA czy inny to trochę proszenie się o problemy i radzę wziąć Ci to pod uwagę przy sprzedaży (w końcu to Ty zawierałeś te umowy i o ile nie masz osobowości prawnej to do końca trwania tych umów to Ty za nie odpowiadasz).

 

Co do wyceny, to tę się robi zazwyczaj w oparciu o przychód/dochód roczny. W niektórych wypadkach (np. przy bardzo dobrze rozwijających się firmach) bierze się pod uwagę większość ilość lat (nawet do 10), ale tutaj akurat (nie sprzedajesz firmy hostingowej z wyrobioną marką, tylko klientów, których raczej będzie mimo wszystko ubywać niż przybywać) myślę, że uczciwia będzie kwota na poziomie 8-15 tys. zł netto (wyższy próg przy założeniu, że domeny uda się przenieść bez problemu).

 

Sam bym Ci złożył ofertę, ale cpanel to gwarantowane problemy (a przenoszenie ręczne się zupełnie nie opłaca - chyba, że oddasz za pół darmo czyli np. 4 tys. zł.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. No właśnie zależy mi na tym, że to przeniesienie odbyło się jakoś sprawnie bo Ci klienci hostingowi to są generalnie moi klienci również na inne usługi. Pewnie trzeba będzie każdego klienta przenieść z osobna, strony to pół biedy ale do tego dochodzi jeszcze poczta, przekierowywanie domen na nowy serwer - od cholery zabawy z każdym klientem. Chyba, że da się to jakoś szybciej i prościej zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×