Skocz do zawartości

Zdjęcie

Intel Core Duo T2450 32 bit - wybór wersji i dystrybucji

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi na ten temat

#1 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 10:48

Ostatnio po głowie chodzi mi reanimacja starego laptopa z procesorem T2450. W sumie raz już próbowałem zainstalować na nim ubuntu, ale wydaje mi się że miałem płyty tylko z wersją 64bit i nic z tego nie poszło.

Nie chcę tracić zbyt dużo czasu na jego wskrzeszanie dlatego chciałem się podpytać czy większość dystrybucji 32 bitowych powinna zadziałać na laptopie z takim procesorem. Głównie interesuje mnie dystrybucja Ubuntu.

Laptop ma służyć tylko i wyłącznie do przeglądania internetu, ewentualnie edycji dokumentów Worda - myślę że LibreOffice da radę. Obecnie jest na nim XP, jeśli znalazłby się linux który bez większych problemów będzie na nim działał i będzie działało wifi to więcej do szczęścia nie potrzebuję.

Pytanie tylko czy wystarczy zainstalować 32 bitową wersję systemu czy może muszę się zabawić dodatkowo w jakieś starsze wydania Ubuntu? Drugie to czy może wybrać coś innego niż Ubuntu?

Za Ubuntu przemawia jedynie to że wszystko będzie praktycznie gotowe i niewiele muszę robić, z drugiej strony, ani za nim nie przepadam, ani go nie lubię. Jedyny dla mnie plus to że bazuje na debianie.

• 0

#2 Gość_Spoofy_*

Gość_Spoofy_*
  • Goście

Napisany 17 styczeń 2017 - 11:47

Ja to bym Slackware'a wrzucał :D

Jak już koniecznie chcesz łudubuntu to walnij tam elementary - będzie zgrabniejszy niż cięzkie łudubuntu z unity, lub ew. jakiś spinoff łudubuntu z XFCE/LXDE etc. (np. Xubuntu).

Link: http://distrowatch.c...l&status=Active ;)

Co do specyfikacji lapka - sam musisz powiedzieć co konkretnie tam masz - prócz procka ważne są inne komponenty (grafika, ram etc.) aby dobrać distro. i686 powinno wystarczyć ;)

Edytowany przez Spoofy, 17 styczeń 2017 - 11:48.

• 1

#3 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 12:07

Ja to bym Slackware'a wrzucał :D

Jak już koniecznie chcesz łudubuntu to walnij tam elementary - będzie zgrabniejszy niż cięzkie łudubuntu z unity, lub ew. jakiś spinoff łudubuntu z XFCE/LXDE etc. (np. Xubuntu).

Link: http://distrowatch.c...l&status=Active ;)

Co do specyfikacji lapka - sam musisz powiedzieć co konkretnie tam masz - prócz procka ważne są inne komponenty (grafika, ram etc.) aby dobrać distro. i686 powinno wystarczyć ;)

Czyli kernel w wersji i386 - dobrze myślę?

Co do specyfikacji to jest to Aristo Strong 1400, jedyne informacje jakie udało mi się znaleźć (bo firma chyba nie istnieje):

- DDR2 2GB RAM

- chipset Intel 945GM Express

- Intel PRO/Wireless 3945ABG

- Bluetooth, czytnik kart - brak szczegółowych informacji

oraz

Procesor: Intel® Core™Duo Processor T2450 L2 cache 2MB FSB 533Mhz

Częstotliwość procesora: 2000MHz

RAM: 1024 DDR II, możliwość rozbudowy do 4 GB, dwa gniazda soDIMM

Napędy optyczne: DVD+/-RW DL

Grafika: Intael Graphics Media Accelerator 965 GM

Porty: 1xExpressCard slot, 4 x USB 2.0, D-Sub, mikrofon, słuchawki

Komunikacja: Bluetooth, LAN 1 Gbps, LAN 100 Mbps, modem analogowy, WiFi IEEE 802.11a/b/g

Matryca: XGA 1024 x 768

Dystrybucja nie jest wybrana w 100%, po prostu potrzebuję czegoś co zainstaluję i zapomnę o tym na kolejny rok. Jeśli chodzi o środowisko to zastanawiałem się nad Cinnamon albo Plasma, nie używałem ale wizualnie mi wpadły w oko i pamięć więc chętnie bym nawet chwilę się pobawił.

Laptopa chcę przygotować dla niezaawansowanych użytkowników - nawet bardzo, dla których pytanie "jaki masz system" jest równoznaczne z "jakiego masz windowsa".

Edytowany przez Fizyda, 17 styczeń 2017 - 12:18.

• 0

#4 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 14:03

Próbowałem zbootować ubuntu 16.10 x32, ale najpierw jest komunikat o tym, że coś jest wyłączone, nazwa mi nic nie mówi nawet nie pamiętam już - najwyżej mogę zrobić zdjęcie. Później niby wczytuje się instalator ubuntu, ale po kilkunastu sekundach komputer jakby przechodzi w stan uśpienia, kliknięcie przycisku power czy innego z klawiatury wybudza go i znów pojawia się ekran ładowania (logo i migające kropki).

• 0

#5 Pan Kot

Pan Kot

Mrrr

• Zbanowani
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2819 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 15:26

Jak tam wpakujesz Cinnamona lub Plasmę to jedyne czego dostaną użytkownicy tego systemu to padaczki - tam się nadaje wyłącznie LXDE lub XFCE, ale LXDE jest dużo ładniejsze i jeszcze lżejsze + nadal w aktywnym developmencie.

Debian testing z LXDE albo Lubuntu, nic innego.

• 1

#6 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 15:47

Jak tam wpakujesz Cinnamona lub Plasmę to jedyne czego dostaną użytkownicy tego systemu to padaczki - tam się nadaje wyłącznie LXDE lub XFCE, ale LXDE jest dużo ładniejsze i jeszcze lżejsze + nadal w aktywnym developmencie.

Debian testing z LXDE albo Lubuntu, nic innego.

Dzięki, będę próbował.

• 0

#7 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 17 styczeń 2017 - 16:37

Lubuntu ma ten sam problem co Ubuntu:

irq 9: nobody cared (try boting with the "irqpool" option)
handlers:
[<>ce470b7f] acpi_irq
Disabling IRQ #9

Może ktoś z doświadczenia podpowie jaka jest najczęstsza przyczyna bo googlując to mam masę ewentualnych powodów.

Spróbowałbym zbootować z parametrem, ale zgaduję że muszę edytować płytę i ją nagrać ponownie. Problem w tym że nie do końca wiem nawet gdzie dokładnie ten parametr dopisać.

Edytowany przez Fizyda, 17 styczeń 2017 - 16:38.

• 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników