Skocz do zawartości
dramcio

Spięcie dwóch ruterów

Polecane posty

Witam.

 

Na wstępie nie wiedziałem do jakiego działu przyporządkować mój temat - gdyż w zasadzie to problem w domu niż w serwerowni...

 

Chciałbym 'spiąć' dwa rutery, tj. w taki sposób aby urządzenia z jednego rutera, mogły łączyć się z urządzeniami drugiego rutera. (chyba chodzi mi o połączenie podsieci tych ruterów)

 

Jeden ruter 'nadrzędny' to ruter UPC(4.01 - hardware version, to raczej jeden z nowszych ruterów - cały biały nie mogę więcej informacji wycisnąć), drugi TP-LINK wr543g

 

Obecnie mam na TP-LINKU nową sieć (10.0.0.1/24) na UPC (192.168.0.1/24)

Połączone: ethernetem, UPC -> TP-link (LAN -> WAN)

 

Problem jest taki, że urządzenia połączone do UPC, nie widzą urządzen tp-linka,

TJ np. ip. 10.0.0.1 - jest niewykrywalne (a to po prostu ip rutera tp-link - ktore dla urzadzen podłączonych do tp-linka jest wykrywalne)

Edytowano przez dramcio (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najprościej jeśli upc rozdaje Ci adresy to wepnij przewód lana w lana na tplinku, pamiętając przy tym aby wyłączyć dhcp na tp linku i wszystko wtedy będzie pracować w jednej sieci.

Edytowano przez vjdj (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najprościej jeśli upc rozdaje Ci adresy to wepnij przewód lana w lana na tplinku, pamiętając przy tym aby wyłączyć dhcp na tp linku i wszystko wtedy będzie pracować w jednej sieci.

 

 

Wtedy, serwerem dhcp bedzie ruter upc? ;0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak. I będziesz miał tylko tą pierwszą podsieć. Wszystko będzie jedną wielką podsiecią.

 

Tylko musisz pamiętać, zeby w tplinku podpiąć się w zwykły port lan a nie WAN (wan w ogóle nie używasz, chyba, że ma opcję przełączenia go w tryb lan)

 

Możesz wtedy w obu ustawić tą samą nazwę sieci wifi to będzie ci się automatycznie przepinać ;) tylko inny kanał ustaw ;)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak to działa? :D

 

Tzn. przeciez teoretycznie w tp-linka porty lan moge wpiac np. 2 rutery i komputer.

To teraz skąd komputer wie, przez który ruter ma się łączyć i z którego wziąć ip ?

Edytowano przez dramcio (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te routery maja wbudowane switche.

Komputer wie z informacji z dhcp.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz powyłączać DHCP, zostawić tylko w tym routerku który daje internet. (ważne!)

 

routerki będą działać jak zwykłe switche z wbudowanym wifi.

 

Sieci wifi będą mieć tą samą nazwę, więc klienci będą wybierali automatycznie tą, która ma najlepszy zasięg.

 

możesz ustawić sobie statycznie na routerkach adresy IP np. 192.168.0.1, drugi 192.168.0.2 itp, żeby mieć do nich dostęp do konfiguracji, ale musisz pamiętać, że DHCP musi mieć ustawione, żeby nie rozdawał tych statycznie ustawionych adresów. (w konfiguracji jest najczęściej zakres z jakiego może rozdawać adresy

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×