Skocz do zawartości

Zdjęcie

SFTP kilka katalogów

SFTP kilka katalogów

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

SFTP kilka katalogów

#1 Maniuś1988

Maniuś1988

Czasami na forum

• Użytkownicy
  • 48 postów

Napisany 13 grudzień 2016 - 12:02

Witam! Posiadam dostęp do serwera VPS po przez SFTP, i teraz pytanie, mogę stworzyć nowego użytkownika i dać mu dostęp do wybranych katalogów?

• 0

#2 Bartosz Z

Bartosz Z

Weteran WHT

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 833 postów
  • Imię:Bartosz

Napisany 13 grudzień 2016 - 13:17

Tak, możesz: https://wiki.archlin...php/SFTP_chroot

• 0

#3 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 13 grudzień 2016 - 13:48

Nie nie możesz. SFTP służy tylko do transferu plików i katalogów, więc jeśli chciałbyś takie coś zrobić musisz mieć jakiś dodatkowy dostęp do serwera, np przez ssh lub jakiś panel administracyjny gdzie takie coś będziesz już w stanie zrobić.

Mając dostęp tylko przez sftp nie możesz takich rzeczy robić. Bartosz Z podał Ci rozwiązanie poprawne pomimo iż ja napisałem inaczej, ale poprawne w momencie gdy masz dostęp do ssh serwera, być może nie doczytał Twojego postu.

Edytowany przez Fizyda, 13 grudzień 2016 - 13:49.

• 0

#4 Maniuś1988

Maniuś1988

Czasami na forum

• Użytkownicy
  • 48 postów

Napisany 13 grudzień 2016 - 15:13

Czyli mam rozumieć że nie mam żadnej możliwości? A może jakieś inne rozwiązanie?

• 0

#5 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 13 grudzień 2016 - 15:58

Przez ftp (sftp lub tfps też) możesz tylko przesyłać pliki, nie możesz tworzyć użytkowników. Chyba że masz dostęp z poziomu konta ftp to katalogu /etc/ i możesz edytować pliki konfiguracyjne w tedy dasz radę, ale szczerze wątpię byś miał taką możliwość.

• 0

#6 Maniuś1988

Maniuś1988

Czasami na forum

• Użytkownicy
  • 48 postów

Napisany 13 grudzień 2016 - 16:13

Przez ftp (sftp lub tfps też) możesz tylko przesyłać pliki, nie możesz tworzyć użytkowników. Chyba że masz dostęp z poziomu konta ftp to katalogu /etc/ i możesz edytować pliki konfiguracyjne w tedy dasz radę, ale szczerze wątpię byś miał taką możliwość.

Witam! Tak z poziomu root`a mam dostęp do folderu /etc

• 0

#7 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 13 grudzień 2016 - 16:36

To najprościej chyba będzie jeśli sprawdzisz czy na serwerze jest sshd i w tedy dodasz sobie możliwość logowania przez ssh i wykonasz instrukcje z linka w drugim poście. Jeśli nie ma sshd zainstalowanego na serwerze, czeka Cię droga pod górkę, będziesz musiał przerobić sam te instrukcje z linka w taki sposób by użytkownicy mieli nadane uprawnienia do katalogów które chcesz im przypisać.

• 0

#8 Maniuś1988

Maniuś1988

Czasami na forum

• Użytkownicy
  • 48 postów

Napisany 13 grudzień 2016 - 16:41

A jak mogę sprawdzić czy mam zainstalowane?

• 0

#9 Fizyda

Fizyda

Stały użytkownik

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPip
  • 495 postów

Napisany 13 grudzień 2016 - 18:41

Zobacz czy masz plik /etc/ssh/sshd_config, jeśli tak to na 90% masz sshd.

• 0

#10 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 13 grudzień 2016 - 18:54

Jeżeli jest to VPS i masz dostęp do roota to odpalasz po prostu sobie putty logujesz się na SSH do serwera na roota i robisz chroota. Po co kombinować?

• 0

#11 volt123

volt123

Często na forum

• Użytkownicy
  • 59 postów
  • Imię:Damian

Napisany 17 grudzień 2016 - 02:35

Na pierwszy rzut oka, widzę 2 możliwości Jeżeli chcesz dać użytkownikom dostęp tylko do wrzucania i pobierania plików, wygodniejsze i prostsze będzie użycie serwera FTP i restrykcja praw użytkowników poprzez pliki .ftpaccess. Na pewno ProFTPD je wspiera.

Przez ssh tworzysz usera, a potem ograniczasz jego prawa tym jednym plikiem w katalogu.

Jeżeli jest to VPS i masz dostęp do roota to odpalasz po prostu sobie putty logujesz się na SSH do serwera na roota i robisz chroota. Po co kombinować?

Jeżeli faktycznie chcesz używać SFTP, to powyższa metoda jest jeszcze prostsza, bo odpada instalacja i konfiguracja serwera FTP.

Oba sposoby wymagają dostępu do roota na Twoim VPS-ie i SSH.

• 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników