Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Artix

Podstawowe pytania o konfigurację VPS (Debian, ISP3)

Polecane posty

Cześć. Uznałem że nadszedł najwyższy czas żeby zabrać się za naukę jakichś podstaw odnośnie konfiguracji VPSa, może się przyda w przyszłości. Znalazłem sobie jakiegoś VPSa na testy (time4vps.eu), kupiłem domenę w Namecheap i próbuję cisnąć. Zainstalowałem sobie Debiana 8 z ISP3, niby wszystko jest ale mam parę pytań, do których w necie nie mogę znaleźć odpowiedzi, a czekanie na odpowiedź supportu hostingu trochę zajmie, więc może wy mi pomożecie.

 

1. Czy po skonfigurowaniu serwera mogę sobie zmienić hostname z domyślnego na własny (mam taką opcję)? Jesli tak/nie, to jakie rekordy mam przypisać domenie mojadomena.pl by hostname figurował jako serwer.mojadomena.pl? Obstawiam że A serwer.mojadomena.pl IPSERWERA ale to chyba nie poskutkowało.

 

2. Podobnie jak wyzej, jak wygląda kwestia tworzenia własnych DNSów dla serwera? Na pewno muszę stworzyć kolejne rekordy i nowe zone'y w panelu domeny w Namecheap, ale po stronie ISP też muszę coś wykombinować.

 

Istnieją też jakieś porządne, polskie manuale odnośnie Debiana i ISP? Bo nie wiem czy jest sens wydawania 5 euro na angielską wersję, jeśli w internecie krąży PL'ka.

 

Jestem noobem w tym temacie więc wybaczcie jeśli zadaję pytania na poziomie kilkuletniego dziecka, ale wolałbym uczyć się na własnych błędach dopiero od jakiegoś momentu, a nie od samych podstaw. ;)

 

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wywal ISP i konfiguruj po kolei każdą usługę, więcej się nauczysz a confingi będą czytelniejsze bez dziwnych zalezności które tworzą panele.

 

 

1. możesz

 

2. Musisz mieć serwer podstawowy, możesz na tym VPSie postawić binda, stworzyć strefy i config, alternatywny możesz utworzyć w freedns.42.pl, pamiętaj by zezwolić na masterze pobranie stref dla freedns.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wywal ISP i konfiguruj po kolei każdą usługę, więcej się nauczysz a confingi będą czytelniejsze bez dziwnych zalezności które tworzą panele.

 

 

1. możesz

 

2. Musisz mieć serwer podstawowy, możesz na tym VPSie postawić binda, stworzyć strefy i config, alternatywny możesz utworzyć w freedns.42.pl, pamiętaj by zezwolić na masterze pobranie stref dla freedns.

 

 

A możesz mi polecić porządny tutek w którym miałbym opisane jak i co po kolei wgrywać? Bo sprawdziłem już parę i za każdym razem musiałem serwer reinstalować bo albo inaczej wyświetlał mi się firewall, albo nie mogłem zainstalować jakiegoś rozszerzenia dla Apache/nginx.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×