Skocz do zawartości
protoplasta

Wordpress + CDN/Storage

Polecane posty

Dzień dobry od dłuższego już czasu chce się uporać z pewną kwestią mianowicie nie wiem jak poradzić sobie z hostowaniem plików multimedialnych na innym serwerze. Chce mieć serwer główny na którym będzie stać sama strona, a pliki będą hostowane na jakimś cdnie albo storage. Problem jest jednak następujący, ponieważ wtyczka w3 cache oferuje cdna, jednak w tym przypadku pliki hostowane są na serwerze ze stroną, a tego chce uniknąć, chce je od razu przesyłać na cdna/storage. Może ktoś zna jakąś wtyczkę, która rozwiąże ten problem? Znalazłem jedno autorskie rozwiązanie, ale w takim przypadku przesyłane były obrazki w pełnej rozdzielczości i nie tworzyły się miniatury. To pierwsza kwestia, a drugą jest to gdzie mogę owe pliki hostować w miarę rozsądnej cenie, abym mógł elastycznie to wszystko rozbudować. Ogółem myślałem nad drugim serwerze i łączeniu się przez ftp i to by było najbardziej optymalne rozwiązanie bo mogę panować nad wszystkim i wrzucać treści jakie tylko chcę, ale tak jak już wcześniej wspomniałem w3 zostawia pliki na serwerze ze stroną, a tego nie chce + łączenie z ftpem chwilę trwa więc wysyłanie plików jest wydłużone, a z racji iż użytkownicy mogą wrzucać pliki to może być to trochę irytujące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale rozwiązanie tego tak jak chcesz zrobić jest utrudnianiem sobie życia. Ja bym ustawił cdna przez w3cache a cda skonfigurował jako revproxy na nginx. W tedy w razie potrzeby cdn pobierze pliki z serwera głównego na którym jest wszystko. W razie czego wszelkie pliki masz w jednym miejscu więc łatwo zrobić kopię lub przenieść stronę na inny serwer. Ogólnie większa elastyczność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie chce sobie utrudniać życia, a zrobić to dobrze, nie chce po prostu zasyfiać serwera na którym stoi strona i się dziwie, że nie ma takiego gotowego rozwiązania. Tylko nie wiem jak to działałoby jeżeli pozbywałbym się plików na lokalnym serwerze powiedzmy co 24h, czy wystarczą same na cdnie.

Edytowano przez protoplasta (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi w jaki sposób pliki te zasyfiają CI serwer?

 

Edit:

Może od razu wyjaśnię pewną sprawę, nie zrobisz tego na wordpressie bez znacznej integracji w silnik. Czyli po każdej aktualizacji wp musiałbyś go modyfikować, co w praktyce całkowicie eliminuje taką konfigurację bo taniej wyjdzie stworzyć własny cms i go utrzymywać.

 

To co chcesz zrobić niesie ze sobą wiele konsekwencji, między innym takich że zwiększa się obciążenie serwera z aplikacją podczas dodawania/modyfikowania treści w momencie gdy korzysta ona z jakiś statycznych obiektów.

 

Swoją drogą cdn służy do czegoś innego niż odśmiecania serwera ze statycznych plików.

Edytowano przez Fizyda (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Backupy wtedy są m.in. lżejsze, np. na jednej ze stron przez kilka lat uzbierało mi się 10gb obrazków i cały czas mi to przeszkadza podczas backupów że nie stoją na jakimś storage tylko dodatkowo zajmują miejsce i przez co backup wykonuje się znacznie dłużej. Tutaj treści mają wrzucać użytkownicy (w tym filmy), więc spodziewam się że sporo tego będzie i nie wiem czy jakiś dedyk to wszystko pomieści za jakiś czas.

 

 

Chyba nikt nie przewidział, że WP może być wykorzystywany do takich celów, a chciałbym wszystko trzymać na ssd ze względu na to, że baza będzie działać szybciej, niestety przez pliki nie mogę. Prawdopodobnie trzeba myśleć nad autorskimi rozwiązaniami.

Chyba nikt nie przewidział, że WP może być wykorzystywany do takich celów, a chciałbym wszystko trzymać na ssd ze względu na to, że baza będzie działać szybciej, niestety przez pliki nie mogę. Prawdopodobnie trzeba myśleć nad autorskimi rozwiązaniami.

Edytowano przez protoplasta (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak korzystałem z tego rozwiązania, ale jak już wcześniej wspomniałem, nie tworzą się miniaturki przez co pliki wyświetlają się w pełnej rozdzielczości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Baze możesz wywalić na oddzielny serwer, wp nie powstał do takich celów. Do takich celów tworzy się rozwiązania dedykowane, a nie używa się gotowych cmsów bo jest to tylko ryzyko w takim przypadku.

Serwer może mieć 2 dyski, z jednego będzie korzystała baza z drugiego pliki. Bardziej niż pojemność dedyka martwiłbym się obsługą ruchu. Do przechowywania terabajtów danych stawia się macierze, jest to i bezpieczne i szybsze rozwiązanie.

 

Swoją drogą backupy nadal nie będą mniejsze, ani o 1 Kb. Żeby zrobić pełny backup, nadal będziesz musiał zassać wszystkie media na stronie (filmy, zdjęcia, inny statyczny kontent), zrobić kopię bazy danych oraz skopiować pliki samego skryptu. W przypadku WP wszystko jest ładnie rozdzielone i właściwie jak nie modyfikujesz kodu WP wystarczy backup folderu wp-includes i bazy danych. No może jeszcze wp-config, chociaż tego łatwo odbudować.

Jeśli nie chcesz kopiować mediów ze strony to kopiujesz zawartość wp-content bez folderu uploads oraz baze danych i nie pobierasz gigabajtów zdjęć i filmów. Pytanie tylko jaki sens ma taka niepełna kopia. A jeśli chcesz łatwo robić kopię tech gigabajtów danych to lepiej zrobić to po ssh przy pomocy jakiegoś narzędzia do synchronizacji plików, w tedy raz na 24h (zależnie od ustawień) pobierasz tylko różnicę w plikach, a nie cały zestaw danych.

 

Dalej uważam że takie rozwiązanie jest lepsze zarówno wydajnościowo bo nie obciąża serwera, a do tego oszczędza transfer. Dodatkowo nie masz problemu z porządkiem w plikach. Nie ma sensu zmieniać struktury katalogów/plików w cms'ie bo prędzej czy później coś się walnie. Wystarczy że zainstalujesz plugin który np będzie robił coś na uploadowanych zdjęciach i co on zrobi jak na serwerze nie będzie plików?

 

WP nadaje się pod małe strony, blogi, jakieś mikro portale. Totalnie nie nadaje się do większych projektów, a przynajmniej nie do takich które wymagają jakiś specyficznych rozwiązań od strony technicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak korzystałem z tego rozwiązania, ale jak już wcześniej wspomniałem, nie tworzą się miniaturki przez co pliki wyświetlają się w pełnej rozdzielczości.

Nie sprawdzałem tego konkretnego rozwiązania które tobie podałem aczkolwiek korzystając z technologi typu CDN push sprawia że wyświetlanie obiektów graficznych przejmuje własnie sam CDN więc masz to po prostu w nosie o ile stać ciebie na takie rozwiązanie.

Nie twierdzę że wordpress się nadaje do takich celów bo bym skłamał. Wiem że wiele osób idzie w tym kierunku bo jest po prostu najłatwiej ale niestety nie do końca wydajniej ponieważ nie oszukujmy się jest to system blogowy który podąża w kierunku by osiągnąć coś więcej lecz zapominając o możliwościach sprzętowych. Temat rzeka...

Według tego co opisałeś chcesz zrobić/stworzyć miejsce na grafikę w formie storage. Więc to nie jest tak naprawdę CDN że tak napiszę "pełną gębą".

Całe zamieszanie powstaje z racji wielkości danych w chwili wykonania opcji backup. Wszystko zależy czym go wykonasz. Baza danych jako najważniejszy element może być pobierana niezależnie , dane o których wielkość się obawiasz możesz pobierać w formie przyrostowej.

Wspomniałeś coś również że masz zamiar wykorzystać dyski SSD. OK, tu również nie widzę problemu biorąc pod uwagę że ofert serwerów dedykowanych jest strasznie dużo w tym również indywidualnych rozwiązań. Również warto brać po uwagę podział dysków dla usługi , np. na zasadzie trzech storage: pliki główne + baza danych + grafika. Zawsze jednak możesz przenieść ten projekt po prostu w chmurę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×