Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam serdecznie. Jest to mój pierwszy wpis na tym forum, ale piszę tutaj ponieważ nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, a wydaje mi się, że takie coś powinno być opisane.

 

Otóż moje pytanie brzmi:

co to są procesy równoległe?

 

Nie wiem czy to nikogo nie interesuje, czy po prostu nikomu nie chce się o tym pisać, ale ta kwestia jest dla mnie dość ważna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli procesy równoległe to procesy trwające w tym samym czasie.

 

O jakie dokładnie procesy chodzi?

 

Czy jeśli na mojej stronie będzie kilkaset osób, to strona będzie się sypać?

 

Czy raczej źle to rozumiem?

 

Jak to dokładnie działa i czy wpływa na działanie strony?

 

Co jeśli np. serwer ma limit 16 procesów równoległych. a ja mam na hostingu 20 stron internetowych?

Edytowano przez krzysztoftrybulski.pl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@is_wm IMO wyczerpał temat

Zadałeś ogólne pytanie i dostałeś ogólną odpowiedź.

Zadaj pytanie w kontekście sytuacji, to ktos będzie mógł się do niej odnieść.

 

Edytowano przez przemon (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W porządku, opiszę sytuację.

Mam hosting współdzielony, gdzie jest w parametrach 16 równoległych procesów.

Na hostingu mam kilkanaście stron www.

I tutaj pojawia się pytanie:

czy ilość stron na takim hostingu,

ma wpływ na to, że czasami zamiast strony

wyświetlają się błędy na białych stronach?

____________________________

 

Druga kwestia dotycząca powyższego hostingu:

wszedłem na stronę: http://browsershots.org/

wybrałem do przetestowania wszystkie systemy i przeglądarki

na sporej części zrzutów była biała strona z błędem
(nie pamiętam już, co to za błąd ale z google wiem,

że związany był właśnie z procesami)

 

I jeszcze jedno pytanie: jak dokładnie działają procesy na hostingu,

gdzie na jednym koncie mam kilkanaście stron?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że w tym samym czasie możesz mieć uruchomionych 16 procesów, domyślam się że ograniczenie dotyczy to jednoczesnych żądań do serwera dla Twoich wszystkich stron. Więc jeśli w tym samym czasie 20 użytkowników będzie chciało dostać się do którejś strony 4 dostanie strony z błędami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim serdecznie, za wypowiedzi dzięki którym dowiedziałem się tego, co mnie interesowało.

 

Ostatnie pytanie: jaki ruch jest w stanie obsłużyć hosting z 16 równoległymi procesami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o 16 żądaniach do serwera, a przecież to nieprawda :)

 

Racja mój błąd, pomyliłem procesy z wątkami ... niedziela rano, wybaczcie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu tym jest?

 

Czy przy wyborze kolejnego hostingu, powinienem brać to pod uwagę?

Jaka ilość procesów powinna być w porządku, jeśli chcę mieć na serwerze kilkanaście stron?

 

Ile procesów równoległych powinien mieć hosting, jeśli mam dla przykładu 5 tysięcy wyświetleń stron/y dziennie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porównaj sobie owy "proces" do kuchenki mikrofalowej w jakiejś jadłodajni.

 

Jeżeli będzie jedna - to zasadniczo równocześnie można przyrządzać jedno danie.

Oczywiście jest to pewne uproszczenie, bo nie każde danie (np. butelkę coca-coli) trzeba przygotowywać w mikrofalówce, a także przy sprawnej obsłudze robiąc hamburgery można "równoczeście" kończyć poprzedniego (wrzucając surówkę i polewając keczupem) i podgrzewać kotleta na następnego.

 

Drugą kwestią jest to, co podgrzewasz. Czy robisz hamburgera, który podgrzewa się minutę, czy też podgrzewasz golonkę, która żeby była dobra musi grzać się długo na małej mocy.

 

 

 

W swoich rozważaniach udało ci się już rozpoznać punkt 1 (liczba odwiedzin), został ci ten drugi (zasobożerność strony - czyli jak długo interpreter musi przetwarzać aplikację).

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, to zależy jaki to serwis.
Podejrzewam, że limit dotyczy procesów PHP - czyli w danej chwili może się wykonywać 16 skryptów PHP.
Limit więc nie dotyczy statycznych stron i wszystkiego co statyczne.

Jeśli masz WordPressa, to zainteresuj się poprawnie skonfigurowanym WP Super Cache - wtedy PHP nie będzie ruszany, a ludziki dostaną treść z wcześniej wygenerowanych plików PHP. Jeśli to inny CMS, to zainteresuj się wtyczkami, które generują cache w celu odciążenia interpretera.
Ciężko jest określić ile powinien wynosić limit, jak nie wiadomo ile czasu wykonują się Twoje skrypty i jak często.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, to zależy jaki to serwis.

Podejrzewam, że limit dotyczy procesów PHP - czyli w danej chwili może się wykonywać 16 skryptów PHP.

Limit więc nie dotyczy statycznych stron i wszystkiego co statyczne.

 

Jeśli masz WordPressa, to zainteresuj się poprawnie skonfigurowanym WP Super Cache - wtedy PHP nie będzie ruszany, a ludziki dostaną treść z wcześniej wygenerowanych plików PHP. Jeśli to inny CMS, to zainteresuj się wtyczkami, które generują cache w celu odciążenia interpretera.

Ciężko jest określić ile powinien wynosić limit, jak nie wiadomo ile czasu wykonują się Twoje skrypty i jak często.

 

Weź tylko pod uwagę, że żeby Super Cache w ogóle zadziałał to i tak musi się ten php wykonać - przynajmniej do momentu załadowania wtyczki, która przekieruje request do statycznego zasobu.

 

To będzie strasznie niepraktyczne stwierdzenie, ale zakładając że gość serwuje ludziom gołego wordpressa to instalacja wtyczki i włączenie cache'owania pogorszy mu wyniki, bo ten sam WP szybciej wygeneruje pusty content niż załaduje wtyczkę, przekaże request i odczyta odpowiedź. Oczywiście tak jak napisałem, to jest strasznie niepraktyczne stwierdzenie, bo nikt nie hostuje gołego wordpressa, ale prawdą jest że jak chcesz do jakiegoś bottlenecku dojść i go rozwiązać to go namierzasz i profilujesz różne rozwiązania żeby znaleźć to odpowiednie, a nie na ślepo integrujesz coś co ma pomóc - to dotyczy każdego software'u, nie tylko php. Tak więc ja bym najpierw sprawdził w czym problem, a potem zaczął coś wdrażać, bo jeśli skrypty wykonują się dostatecznie szybko to żaden cache i żadne rozwiązanie Ci nie pomoże w walce z twardym limitem, i trzeba zmienić pakiet lub hosting.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Archi, używałeś kiedyś WP Super Cache i na pewno wiesz jak działa?

# Use cached or actual file if they exists, otherwise pass request to WordPress
location / {
        try_files /wp-content/cache/supercache/$http_host/$cache_uri/index.html $uri $uri/ /index.php?$args ;
}    

Powyższy fragment pochodzi z Codex'u. Nie chce mi się szukać odpowiednika w .htaccess, ale pewnie działa tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Archi, używałeś kiedyś WP Super Cache i na pewno wiesz jak działa?

 

# Use cached or actual file if they exists, otherwise pass request to WordPress
location / {
        try_files /wp-content/cache/supercache/$http_host/$cache_uri/index.html $uri $uri/ /index.php?$args ;
}    

Powyższy fragment pochodzi z Codex'u. Nie chce mi się szukać odpowiednika w .htaccess, ale pewnie działa tak samo.

 

Jak nie masz żadnego logowania, ciasteczek ani innych rzeczy i prezentujesz czystą wizytówkę to i owszem można tak zrobić, nie wiem czemu założyłem, że jak ktoś ma problemy z wykonywaniem skryptów to jednak ma więcej dynamicznych danych do przetworzenia i takie rozwiązanie go nie zadowoli ;).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam portal z logowaniem, ciasteczkami, mnóstwem komentarzy. Każdego dnia dochodzi kilka wpisów, online (!) jest ponad 1100 osób w szczytach - po wyłączeniu regułki, workery PHP zajeżdżają E5-1650 v3. Po włączeniu - load praktycznie zerowy.

Nie wiem czemu brniesz w swoje i po zacytowaniu oficjalnego źródła, nie potrafisz przyznać się do błędu :unsure:

Edytowano przez Bartosz Z (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam portal z logowaniem, ciasteczkami, mnóstwem komentarzy. Każdego dnia dochodzi kilka wpisów, online (!) jest ponad 1100 osób w szczytach - po wyłączeniu regułki, workery PHP zajeżdżają E5-1650 v3. Po włączeniu - load praktycznie zerowy.

 

Nie wiem czemu brniesz w swoje i po zacytowaniu oficjalnego źródła, nie potrafisz przyznać się do błędu :unsure:

 

Pewnie dlatego, że w twoim przypadku bym się pobawił HHVM, memcached czy varnishem, a nie wtyczkami do WP, ale co kto lubi ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×