Skocz do zawartości

Polecane posty

Zauważyłem że pojawiły mi się podejrzane zadania cron pod rootem

stat crontabs/
  File: `crontabs/'
  Size: 4096            Blocks: 8          IO Block: 4096   directory
Device: 903bh/36923d    Inode: 51159709    Links: 2
Access: (1730/drwx-wx--T)  Uid: (    0/    root)   Gid: (  104/ crontab)
Access: 2016-05-28 18:13:01.449837189 +0200
Modify: 2016-05-28 18:13:01.154832730 +0200
Change: 2016-05-28 18:13:01.154832730 +0200
*/2 * * * * /usr/local/bin/antyspam  > /dev/null 2>&1
1 4 * * * /usr/local/bin/backupdb > /dev/null 2>&1
* 1 * * * cd /usr/local/directadmin/plugins/pluginstore/bin; ./checkBH > /dev/null 2>&1
* * * * *  cd /usr/local/directadmin/plugins/pluginstore/bin; php taskmanager.php > /dev/null 2>&1

 

Antywirus nic nie wykrył. Trochę kodu w tych plikach jest, jednak nie mam czasu żeby go analizować.

Najgorsze jest to że nie wiem skąd się wzięły, są tylko moje logowania. W logach również nic nie widać.

 

Zadanie cron oraz uprawnienia do plików już zablokowałem. Jednak pojawia się pytanie gdzie szukać luki? ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wiesz skąd, a nie jesteś pewien czy nie doszło faktycznie do włamania - to to co zawsze.

Odpalają nową maszynę, a tę wypnij z sieci i analizuj.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - dobrze napisał Kamikadze - czyli co było przyczyną?

 

Skoro już założyłeś temat i rozwiązałeś problem podziel się z innymi - a nóż komuś się przyda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W jednym z plików jest komentarz:

 

#  Copy Right Biznes-Host.pl 
#  admin@biznes-host.pl
#
#  Version: 0.1

Zauważyłem go dopiero gdy jedna osoba z biznes-host.pl napisała mi prywatną wiadomość z informacją że to oni dograli te pliki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A niedawno napisali, że nie ingerują w wirtualne dyski :lol:

 

W przypadku VPS z DA, które na mints i bh mają opcję "+ administracja" naturalną rzeczą jest, że instalujemy tam skrypty czy to do kopii czy inne związane z zakresem świadczonej usługi.

 

 

Edytowano przez tgx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zmienia postać rzeczy :)

Autor nie wspomniał, że to VPS zarządzany przez Was.

 

Bo nie jest to serwer VPS z administracją. Jakiś czas temu gdy miałem do nich pewną prośbę dostałem odpowiedź że serwer nie posiada administracji i za taką usługę należy dodatkowo zapłacić (serwerem zarządza Pan samodzielnie). Niestety był to ticket w starym panelu, a w nowym widzę może 1/5 wszystkich ticketów/logów z czatu. Za bardzo nie chce mi się przeszukiwać kilka GB na skrzynce pocztowej, jednak gdyby była taka konieczność to zmobilizuje się na weekendzie i może uda się znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli ingerowali w Twoją wirtualkę, którą sam zarządzasz?

 

Nie wiem jak to u nich działa, chyba że odpisują tak jak im pasuje, że raz jest a raz nie ma. Nic wcześniej nie było ustalane odnośnie administracji czy ją faktycznie mam czy też nie i jaki zakres ona obejmuje.

 

Dlatego ciężko mi odpowiedzieć jak to faktycznie jest.

 

Ale z drugiej strony jak już coś robią, to mogli być o tym napisać w FAQ lub nawet w regulaminie a jak już nie to wysłać maila że coś modernizują. Bo teraz to tak nie wiadomo skąd czasami coś się bierze.

Edytowano przez lord101 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ofercie zawsze była informacja, że serwery z DA mają wsparcie administracyjne. Zakres wsparcia jest ograniczony, ale w zakresie backupów, pomocy w DA itp jest.

 

Jeżeli nie zgaszasz się to daj ID vpsa, dodam go do wyjątków i po sprawie, wtedy będziesz dbał o niego samodzielnie bez pretensji, że ktoś Ci robi backupy czy zarządza serwerem pocztowym czy dba o to by serwer nie trafił na spamlisty.

Edytowano przez tgx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×