Skocz do zawartości
Rolej

Strategia backupu - co z czym.

Polecane posty

Cześć.

 

Pomału zaczynam poważnie zajmować się swoimi maszynkami. Testuje, działam pomału. W momencie, kiedy już rozwiązałem część problemów, doszedłem do etapu backupu. Fakt faktem - na serwerze jeszcze nie trzymam żadnych wrażliwych danych, jednakże niedługo będzie i taki moment, że te dane będą się znajdować.

 

Wiadomo - backup najlepiej rozproszony, nie tylko w jednej lokalizacji. Warto backupy szyfrować przed wysłaniem ich dalej? O czym jeszcze powinno się pamiętać przy tworzeniu systemu backupowego? Jak Wy rozwiązaliście ten system?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję Tarsnapa. O ile nie masz bardzo dużo niepowtarzalnych, niekompresowalnych danych, to trudno będzie samemu zrobić coś sensowniejszego.

 

Jeśli masz, to patrzyłbym w stronę Google Cloud: Nearline + jakieś instancje do zarządzania tymi backupami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ja bym raczej nie trzymał backupu na cloudzie. Mam co do tego zawsze złe przeczucia. Albo fizyczny dysk twardy albo jakiś VPS / konto FTP pod backup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cloud jest zdecydowanie lepszy niż VPS. U porządnych dostawców masz zapewnioną replikację.

 

Jakieś taśmy w piwnicy, oczywiście, zawsze dobrze mieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam drugą maszynę fizyczną, której jednym z zastosowań właśnie jest utrzymywanie backup. Backupowane są 3VMki KVM o średniej wadze ~5GB. Jako, że maszyna główna jest w SYS ma dostęp do 100GB FTP Backup - tam byście polecili to szyfrować, zanim wyśle? Jakie macie doświadczenia z tą usługą OVH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem z tymi ftp-ami do backupów od OVH jest taki, że masz do nich dostęp z maszyny, którą backupujesz. Czyli jak ktoś Ci się włamie, to może też wyczyścić backupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile sam dostęp do maszyny zabezpieczam (allow.hosts, logowanie po kluczu itp.) to fakt faktem, mogą być jeszcze jakieś luki, które cały czas staram się wychwytywać.

 

Wracając do szyfrowania danych - na chwilę obecną jest to w miarę skuteczna metoda, która w jakiś sposób ograniczy pole włamywaczowi do pozyskania danych z danego "pudełka"? Jeżeli tak - to czym najlepiej to zaszyfrować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jakie to dane i na ile duże są.

 

Ja mam osobiście coś takiego: 1 serwer główny i 1 serwer backupowy.

 

Serwer backupowy co określony czas (w moim przypadku jest to 4-5 w nocy codziennie) łączy się z main server za pomocą klucza SSH. Następnie robi rsync wszystkich plików, które chce zbackupować (rsync tutaj świetnie działa bo wykrywa zmiany w plikach i tylko je synchronizuje, a nie przesyła wszystko jak leci), a następnie robisz dumpa określonych baz MySQL, oczywiście w skompresowanej gzipem formie, i również zasysa do siebie.

 

Jest to świetne rozwiązanie do dużej ilości potencjalnie niewielkich plików (oraz binarek które się rzadko zmieniają), a także dobre podejście do małych-średnich baz danych.

 

W przypadku dużej ilości danych binarnych sugerowałbym nie używać rsynca, a spiąć to jakimś network filesystemem, np. glusterfs. W przypadku dużych baz SQL natomiast, dobrym pomysłem jest zwyczajna replikacja. Sam osobiście tego nie używam głównie z tego powodu, że te skompresowane bazy łącznie nie ważą więcej jak 100 MB, a rsync sprawdza się świetnie niepotrzebnie nie obciążając filesystemu, co by miało miejsce w przypadku glustera.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na backuppc . Ja z tego korzystam do backupowania paru serwerów po rsyncu .

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powrócę do tematu i przedstawię Wam jak to poczyniłem, ewentualnie nakreślicie mi gdzie mogę popełniać błąd. Co drugi dzień robione są snapshoty każdej VMki, które następnie są potraktowane do *.zip jako jeden plik. Transfer pliku prowadzę po SCP do serwera backupowego, gdzie są rozpakowywane i segregowane do odpowiednich folderów. Foldery na okrojonych uprawnieniach.

 

Teraz pytanie - szyfrowanie zrobić jeszcze na poziome serwera backupowanego czy zaszyfrować pliki na backupowym? VMki, nawet tworzone do .gz bezpośrednio przez Proxmoxa trochę ważą i obawiam się, że długo by to trwało zanim by VMka została zaszyfrowana przed wysłaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Prócz snapshotów rób dodatkowy backup plików i bazy. Może się stać (odpukać w czoło) że snapshot nie zadział. Musisz się zabezpieczyć też przed taką ewentualnością. Osobiście nie preferuję snapshotów tylko fizyczne dane na fizycznym dysku na fizycznym sprzęcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prócz snapshotów rób dodatkowy backup plików i bazy. Może się stać (odpukać w czoło) że snapshot nie zadział. Musisz się zabezpieczyć też przed taką ewentualnością. Osobiście nie preferuję snapshotów tylko fizyczne dane na fizycznym dysku na fizycznym sprzęcie :)

Samą bazę zamieszam replikować w czasie rzeczywistym. Mówiąc o plikach - masz na myśli chociażby tarsnap czy synchronizacja plików via rsync i późniejsza ich kompresja? Wszystkie dane wiadomo, fizyczny sprzęt fizyczny dysk, a nie chmura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

tarsnap czy rsync - to już kwestia wygody i optymalnego działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy od potrzeb.

Jak masz dużo i chcesz centralnie to kontrolować i łatwo dodawać kolejne storage to bacula.
Jak chcesz łatwo i przyjemnie (z gpg bezpiecznie) robić inkrementalne kopie to duply + duplicity.

Jest też kilka nowych wynalazków np. bup, który do wykorzystuje cośtam z git'a do deduplikacji. Jest też borg, który podobno działa już całkiem stabilnie. ;)

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznać, że wszystkie Wasze rozwiązania podane są fajne, aczkolwiek przeanalizowałem propozycje dot. Duply + Duplicity i na dzień dzisiejszy jest to strzał w dziesiątkę. Dzięki Wam wielkie za pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@malu

Chyba chodziło Ci o burp :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamiast duply -> rdiff-backup ;)

A jak z szyfrowaniem?

 

Wracając do duply - przy wysyłaniu backupu (jeden plik 5GB+) on dzieli je na kilkaset malutkich plików *.gpg - to normalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×