Skocz do zawartości
Lindsey

VestaCP połączenie 2 serwerów

Polecane posty

Witam, czy jest sposób aby w panelu vestaCP połączyć ze sobą 2 serwery ?

 

To znaczy chodzi mi to to, że na jednym serwerze mam skonfigurowany DNS ns1.mojadomena.pl i ns2.mojadoena.pl i wszystko działa ale chcę rozdzielić konta użytkowników na osobne serwery np po kilka na jednym żeby nie było wszystko na kupie ;) tylko pytanie jak to zrobić ? :D

Jak na serwerze nr2 utworze konto użytkownika i on podaje DNS ns1.mojadomenapl i ns2.mojadomena.pl

Edytowano przez Lindsey (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie ns1.domena.pl na jednym vpsie a na drugim ns2.domena.pl

 

https://vestacp.com/docs/ tu masz wszystko opisane.

 

Wszystko pięknie ale co w chwili kiedy doda nową domenę do drugiego serwera? Konfiguracja jest przenoszona z VPS1 --> VPS2 nie odwrotnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jeżeli masz możliwość to przetestuj takie rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to będzie klaster DNS , który jak już wspomniałem działa w jedną stronę. Dodanie domeny/klienta na VPS2 gdzie przenoszona jest strefa z VPS1 spowoduje usunięcie stref w VPS2 odpowiedzialnej za dodane wcześniej dla domeny/klienta na samym VPS2. O ile pamiętam taki scenariusz się wydarzył.

VestaCP nie jest przygotowana na posiadanie kilku serwerów www i zestawu np dwóch serwerów DNS, jeszcze nie. Zdecydowanie obecny scenariusz pozwala wyizolować bazę danych i wyizolować pojedynczy zapasowy serwer DNS lub zestaw serwerów DNS opierając to na zasadzie że serwer www wysyła strefę ale sam nie jest jego elementem czynnym.

Może jak by pogrzebał i oparł to na bazie klucza z zezwoleniem dodawania i modyfikowania stref z wyznaczonych adresów IP to by coś z tego było. Ale myślę że to zbyt rozchwiany temat by opierać na takim rozbudowanym zestawie usługi. Centralizacja usług to fajna sprawa ale dla VestaCP to jeszcze nie pora. Bardziej bezpieczny sposób to po prostu odseparowanie DNS i włączenie go np w panel bilingowy gdzie użytkownik mógłby nim zarządzać dodając domeny które chce utrzymać lub tylko zaparkować. Może warto pójść w tym kierunku?

 

Jeżeli chodzi o rozwiązania typu multi-server to z darmowych ispconfig 3 jest wręcz idealny! Tym bardziej że posiada całkiem przyjemny sposób tworzenia nowego użytkownika. Jest nawet na polskim rynku kilka firm które to wykorzystują ;)

Jakiś czas temu mocno wstecz zpanel całkiem dobrze pozwalał się integrować jako multi-server ale niestety jest daleki od wydajności i sposobu zarządzania środowiskiem. nie ma co ukrywać to taka zabawka podobnie jak i-mscp i jego wcześniejsze siostry. Tyle w temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedzi , przetestuje , jeszcze jedno rozwiązanie , OVH public cloud , tam można tworzyć tak jak by prywatną sieć , połącze te serwery i może uda się aby to zadziałało jak chce, a jak się nie uda to skorzystam z ispconfig3 wygląd nie ma znaczenia , piszę własny panel i docelowo user nie będzie się nawet logował do panelu .

 

vesta ma proste API ładnie śmiga ;)

0WEUWVL.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro dobrze się czujesz z vestacp ze względu na API przemyśl schemat by umieścić zakładkę w twoim panelu: "Dodaj domenę" czy "Zaparkuj domenę" co by powodowało wygenerowanie DNS i jego obsługę jako dodatkowa usługa na przygotowanym do tego celu zestawie dwóch VPS-ów. Weź pod uwagę ,że wiele osób używa DNS zewnętrznego takiego jak np cloudflare i to jest stwierdzenie na bazie doświadczenia bo sięga to prawie poziomu 99.99%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że chcesz mieć 2 luźne serwery DNS i np. 10 serwerów WWW i do DNS strefa ma lecieć z poprawnym A dla konkretnego klienta? Czyli jak klient trafi na serwer z IP 1.2.3.4 to do obydwu DNS na osobnych maszynkach dodaje się domena IN A 1.2.3.4 i tak dla każdego bez problemów?

 

To raczej jest w Vesta, a jeśli nie jest to za pomocą API bez problemu powinno się dać to zrobić. Panel jest naprawdę czysto i przejrzyście napisany. Trzeba pomęczyć autorów, żeby dopisali :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@SiXwishlist, zakładki tworzenia poczty email i baz danych już są, opcje z domeną też oczywiście dodam ;)

 

@Misiek, ogólnie chodzi o to że np mam 2 serwery i na jednym klient ma domene klient1.pl a na drugim klient2.pl i chcę aby po zmianie u rejestratora DNS na moje ns1.mojadomena.pl i ns2 zawsze wskazało na serwer na którym dana domena się znajduje :)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że chcesz mieć 2 luźne serwery DNS i np. 10 serwerów WWW i do DNS strefa ma lecieć z poprawnym A dla konkretnego klienta? Czyli jak klient trafi na serwer z IP 1.2.3.4 to do obydwu DNS na osobnych maszynkach dodaje się domena IN A 1.2.3.4 i tak dla każdego bez problemów?

 

To raczej jest w Vesta, a jeśli nie jest to za pomocą API bez problemu powinno się dać to zrobić. Panel jest naprawdę czysto i przejrzyście napisany. Trzeba pomęczyć autorów, żeby dopisali :)

 

Jest to niewykonalne w chwili kiedy VPS1 ma przenosić z automatu strefę na VPS2 w oparciu o zadane CRON ponieważ nadpisze wcześniej utworzona ręcznie konfigurację na VPS2. Chyba że wiesz więcej jak sami twórcy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

znalazłem ciekawy temat na forum vesty , https://forum.vestacp.com/viewtopic.php?t=4054 czyli może się uda :D

 

Chodzi tobie o fragment:

 

"Can you add multiple webservers to a multi-server setup? I would like maybe 5 webservers where you can choose webserver when provisioning users? Is this possible with one webinterface?"

 

który pozostał bez odpowiedzi ponieważ na obecną chwilę nie znajdziesz rozwiązania by serwery na przemian budowały sobie strefy DNS dodawane niezależnie/ręcznie na obydwu VPS-ach ze wskazaniem na konkretny adres IP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

 

Jest to niewykonalne w chwili kiedy VPS1 ma przenosić z automatu strefę na VPS2 w oparciu o zadane CRON ponieważ nadpisze wcześniej utworzona ręcznie konfigurację na VPS2. Chyba że wiesz więcej jak sami twórcy.

 

 

Chyba że rozwiąże to poza vestą a z samej vesty rejestry by zaciągał do jakiejś bazy a serwer strefy by z niej pobierał. Trochę zabawa na około, ale raczej do obejścia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to niewykonalne w chwili kiedy VPS1 ma przenosić z automatu strefę na VPS2 w oparciu o zadane CRON ponieważ nadpisze wcześniej utworzona ręcznie konfigurację na VPS2.

Teoretycznie obydwa powinny mieć dokładnie taką samą strefę.

Chyba że wiesz więcej jak sami twórcy.

To zależy na jaki temat. Na ten nie, bo nie ja tworzyłem panel i nie zagłębiałem się jeszcze tak w kod.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Teoretycznie masz rację, ale z drugiej strony jeżeli na serwerze vps1 jest główna strefa to user by musiał się logować do panelu 1 i ustawiać DNSy a w panelu na vps2 ruszałby resztę dopiero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja oczywiście zakładam, że panel już ma web cluster, którego niestety nie ma ani na roadmap'ie, a na forum pytania pozostają bez odpowiedzi.

 

W sumie największy problem to obsługa samego rozkładania kont, bo reszta panelu zadziała praktycznie bez problemu od samego początku (strefa może być jaka chce, adres ftp domenowy, adres bazy domenowy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×