Skocz do zawartości
Grzegorz00

Instalacja forum dla zielonych na VPS

Polecane posty

Witam, chciałbym prosić jakąś osobę o przygotowanie krótkiego poradnika dla zielonych jeśli chodzi o tworzenie forum na gołym VPS. Chce zainstalować IP.Board 3.4.x, widziałem pare poradników, ale nie wiem czy instalować wszystko w jakimś określonym katalogu, czy z roota wszystko, czy jak. Chciałbym tez się dowiedzięć jak podpiąć domenę, aby forum nie działało z ip vps lecz z domeny mojadomena.pl i np ścieżka /forum Wiem że zapewne temat był poruszany kilka razy, przeszukałem forum i nie znalazłem dla zielonych, po prostu dla osoby, która pierwszy raz ma styczność z putty itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Musisz najpierw zainstalować serwer WWW, PHP, MySQL, FTP i podstawowe zabezpieczenia.

Później utworzyć użytkownika mysql, bazę i przygotować miejsce na FTP (utworzyć użytkownika i wrzucić pliki). Następnie podpinasz vhosta (np. z apache2 / nginx czy czegokolwiek do obsługi WWW) i instalujesz skrypt.

 

Najprościej będzie dla ciebie chyba zainstalować jakiś panel, który od razu skonfiguruje podstawy za Ciebie.

 

http://skonfiguruj.pl/index.php/poradniki/panele-do-zarzadzania-serwerem/15-instalacja-panelu-vestacp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

W sumie racja ;) Ale już jak się rozpędziłem wymieniając to napisałem.

 

Instalując jakiś panel standardowo się zainstaluje serwer FTP. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz najpierw zainstalować serwer WWW, PHP, MySQL, FTP i podstawowe zabezpieczenia.

Później utworzyć użytkownika mysql, bazę i przygotować miejsce na FTP (utworzyć użytkownika i wrzucić pliki). Następnie podpinasz vhosta (np. z apache2 / nginx czy czegokolwiek do obsługi WWW) i instalujesz skrypt.

 

Najprościej będzie dla ciebie chyba zainstalować jakiś panel, który od razu skonfiguruje podstawy za Ciebie.

 

http://skonfiguruj.pl/index.php/poradniki/panele-do-zarzadzania-serwerem/15-instalacja-panelu-vestacp

WWW PHP MySQL FTP z poziomu roota, tak? Potem robię użytkownika np. forum i wrzucam do niego całe forum i podpisam vhosta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak.

A można by prosić jakiś prosty poradnik do vhosta? Nie będę miał problemu z innymi instalacjami, lecz z tym mogą się pojawić. Użyć http://www.dobreprogramy.pl/saygon/Konfiguracja-Apache2-VirtualHost-Linux-Wideo,63172.html ? Czy da się jakoś zrobić tak, że stworzę np. użytkownika mojadomena.pl (nie wiem czy podczas tworzenia użytkownika można używa .), to wyświetla z jego katalogu wszystko a nie z var/www?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filip Nowacki

A licencja na IPB kupiona? Bo patrząc na wersję wyczuwam nulleda ;)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jak zainstalujesz apache2 przechodzisz do /etc/apache2/sites-enabled i tworzysz pliczek np. mojeforum.pl i wklejasz tam:

<VirtualHost *:80>
   ServerAdmin        "mail@forum.pl"
DocumentRoot /home/user/forum
ServerName forum.pl
ServerAlias www.forum.pl
   <Directory /home/user/forum>
   AllowOverride      All
   Allow from all
   </Directory>
</VirtualHost>

I dajesz /etc/init.d/apache2 restart

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A licencja na IPB kupiona? Bo patrząc na wersję wyczuwam nulleda ;)

Jeszcze nie zakupiona, czekam na transfer walutowy ;) Ale zakupiona będzie jak najbardziej. Nie chce korzystać z IPS4 bo jakoś mi nie podchodzi, mam obeznanie w IPB3, na które też zleciłem napisanie paneli pod serwer i jest już stabilna i finalna, a kod w IPS4 ciągle będzie ulegał zmianie co będzie powodowało ciągłe zmiany w panelach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filip Nowacki

Jeszcze nie zakupiona, czekam na transfer walutowy ;) Ale zakupiona będzie jak najbardziej. Nie chce korzystać z IPS4 bo jakoś mi nie podchodzi, mam obeznanie w IPB3, na które też zleciłem napisanie paneli pod serwer i jest już stabilna i finalna, a kod w IPS4 ciągle będzie ulegał zmianie co będzie powodowało ciągłe zmiany w panelach.

To zwracam honor, co do instalacji rób jak Kamikadze pisze i będzie hulać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zwracam honor, co do instalacji rób jak Kamikadze pisze i będzie hulać :)

Okej, jadę do sklepu i jak wrócę to będę robił, jak czegoś nie będę wiedział to będę tutaj pytał. Samo IP.Board zakupie dopiero chyba i tak po nowym roku, póki co chce przygotować szablon "strona w budowie" z odliczaniem i tutaj zaczną się zapewne schody. HTML i CSS mam obcykane, ale zrobienie odliczanie w JS i oprawnienie tego w fajną szatę graficzną to już będzie problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zainstalujesz apache2 przechodzisz do /etc/apache2/sites-enabled i tworzysz pliczek np. mojeforum.pl i wklejasz tam:

<VirtualHost *:80>
   ServerAdmin        "mail@forum.pl"
DocumentRoot /home/user/forum
ServerName forum.pl
ServerAlias www.forum.pl
   <Directory /home/user/forum>
   AllowOverride      All
   Allow from all
   </Directory>
</VirtualHost>

I dajesz /etc/init.d/apache2 restart

Jak utworzyć pliczek w putty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki pliczek. Generalnie pliki konfiguracyjny powinny być dostępne dla jak najmniejszej ilości userów, najlepiej root lub kont dedykowanych dla aplikacji. Po prostu konfigurujesz raz i tyle.

Jeśli już koniecznie chcesz to adduser nazwa (odpowiadasz na pytanie) a później chown user:grupa /gdzie/ten/pliczek

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem instalowałem proftpd i podczas wybieranie stendalone (czy jak to się piszę) zresetował mi się laptop i instalacja się nie dokończyła, ponownie gdy chce zainstalować wyskakuje błąd, odinstalować równiez nei mogę, jakiś posób na usunięcie tego? Zaraz dam ss.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

apt-get remove --purge proftpd, niektórzy jeszcze apt-get clean dają ;-)

 

 

Zrobiłem tak jak napisałeś, lecz przy próbie ponownej instalacj http://zapodaj.net/images/ef23ac505152e.png dałem apt-get clean proftpd

"E: Could not get lock /var/cache/apt/archives/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)

E: Unable to lock the download directory
"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak look to jakiś proces chodzi i śmieci. Jak się mylę niech ktoś mnie poprawi.

http://www.unixmen.com/solve-error-e-get-lock-varcacheaptarchiveslock-open-11-resource-temporarily-unavailable-e-unable-lock-directory-varcacheaptarchives-debian-7/
http://sourcedigit.com/15249-how-to-fix-e-could-not-get-lock-varlibaptlistslock-or-lock-varlibdpkglock-problem/

Akurat google odpowie Ci na wszystkie pytania :-) Naucz się z niego posługiwać lub zapłać komuś kto Ci to postawi :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicze pytanie czy jest sens stawiania forum na platformie której konfiguracji nie ogarniasz. Skończy się to tym że za jakiś czas przy byle podmuchu stracisz bazę danych i zawartość forum. Proponuje skorzystać z jakiegoś gotowego rozwiązania/usługi a międzyczasie pobawić się z konfiguracja VPS-a. Nie twierdze że jest to trudne ale w 5 minut się nie nauczysz a idąc dalej samo wklepanie linijek na zasadzie kopiuj wklej nie zrobi z ciebie admina a jedynie amatora (bez obrazy). Wiem że jest moda na tz "Zrób to sam" ale nie zawsze wypada to korzystnie jeżeli chodzi o usługę hostingową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicze pytanie czy jest sens stawiania forum na platformie której konfiguracji nie ogarniasz. Skończy się to tym że za jakiś czas przy byle podmuchu stracisz bazę danych i zawartość forum. Proponuje skorzystać z jakiegoś gotowego rozwiązania/usługi a międzyczasie pobawić się z konfiguracja VPS-a. Nie twierdze że jest to trudne ale w 5 minut się nie nauczysz a idąc dalej samo wklepanie linijek na zasadzie kopiuj wklej nie zrobi z ciebie admina a jedynie amatora (bez obrazy). Wiem że jest moda na tz "Zrób to sam" ale nie zawsze wypada to korzystnie jeżeli chodzi o usługę hostingową.

Zależy mi na tym aby było to postawione na jednej maszynie - serwer gry oraz forum, mam wtedy dostęp do ip serwera mojadomena.pl Wszystko chce uruchomić dopiero za parę miesięcy, a teraz tak jak wspomniałeś uczyć się w tym kierunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na tym aby było to postawione na jednej maszynie - serwer gry oraz forum, mam wtedy dostęp do ip serwera mojadomena.pl Wszystko chce uruchomić dopiero za parę miesięcy, a teraz tak jak wspomniałeś uczyć się w tym kierunku.

 

Pisz na PW - pomogę z tym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skasujesz go za to, że chcesz na priv? Napisz tutaj, to następna osoba będzie mogła skorzystać nie pytając.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na tym aby było to postawione na jednej maszynie - serwer gry oraz forum, mam wtedy dostęp do ip serwera mojadomena.pl

 

Serwery gier i forum na vps? Pod forum zwykły host www albo vps, pod serwery gier dedyk. Będzie lepiej i stabilniej jak rozdzielisz te usługi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×