Skocz do zawartości
ThisIsMyLife

Dysk MEGA czy HUBIC?

Polecane posty

Witam wszystkich,

 

Na wstępie napiszę, że zależy mi na bezpieczeństwie moich danych i żeby wścibskie oczy usługodawcy nie widziały mojej zawartości dysku (albo bez powodu nie wnikały w moje dane).

 

Mam małą prośbę...

Czy pomożecie mi z wyborem dysku / chmury do przechowywania moich danych?
Wybór padł na MEGA albo HUBIC... co waszym zdaniem lepsze?

 

Niby pliki wysyłane do dysku MEGA są już szyfrowane po stronie klienta, ale czy to jest prawdą i nie ma w tym serwisie jakiejś furtki...

 

Jak myślicie? A może macie jakieś inne propozycje?

 

I jak to jest z tą synchronizacją pomiędzy urządzeniami...

Jeżeli "Plik1" wgram przez komputer na mój dysk np.: Hubic to w moim telefonie, gdzie mam zainstalowaną aplikację Hubic automatycznie będzie ten plik widoczny, tak? Będzie tylko widoczny czy automatycznie ściągnie mi się na telefon i zajmie pamięć?

 

 

PS: Przy okazji może polecicie jakieś wiarygodne programy do szyfrowania pojedynczych plików?

Edytowano przez ThisIsMyLife (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie zawsze na jakiej podstawie ktoś snuje domysły że przy ilości plików/klientów rzędu 999999.....999999...... ktoś ma czas i ochotę grzebać w cudzych danych ,przeszukiwać itp. Skoro takie obawy są na początku to po co iść w tym kierunku jak wrzucanie gdzieś danych?

Standardowo nikt nie grzebie ,jak już robi coś takiego to z konkretnej przyczyny , problem ze storage porównanie plików względem kolejnego storage itd. Jak bym miał wybierac między Mega a Hubic wybrał bym to drugie.

 

Co do ostatniego pytania - plik w telefonie bedzie widoczny, o ile pamiętam by cos otworzyć trzeba go pobrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie zawsze na jakiej podstawie ktoś snuje domysły że przy ilości plików/klientów rzędu 999999.....999999...... ktoś ma czas i ochotę grzebać w cudzych danych ,przeszukiwać itp. Skoro takie obawy są na początku to po co iść w tym kierunku jak wrzucanie gdzieś danych?

Standardowo nikt nie grzebie ,jak już robi coś takiego to z konkretnej przyczyny , problem ze storage porównanie plików względem kolejnego storage itd. Jak bym miał wybierac między Mega a Hubic wybrał bym to drugie.

 

Co do ostatniego pytania - plik w telefonie bedzie widoczny, o ile pamiętam by cos otworzyć trzeba go pobrać.

 

Z tego co wiem to po ostatnich zdarzeniach we Francji ich rząd podwyższył "bezpieczeństwo" kraju także jeżeli chodzi o cyfryzacje, a Hubic własnie pochodzi z Francji.

Bezpieczeństwo dałem w cudzysłow dlatego, że ich zabiegi raczej podpadają pod inwigilacje, ale oczywiście moge się mylić :)

 

Zatem ta wielce chwalona "synchronizacja" polega tylko i wyłącznie na tym że na każdym urządzeniu z dedykowaną aplikacją będzie widoczna w czasie rzeczywistym plik, który był wgrany na innym urządzeniu... czyli jednak to wielki pic na wode ale okej... lepiej dla mnie bo nie widzi mi się automatyczne ściąganie każdego pliku na każde urządzenie, bo wtedy pojemność smartfonów by troszkę nie wyrobiła.

 

Dziękuje Ci za ponowną pomoc ;)

 

Wiesz może jaki program szyfruje pojedyncze pliki / foldery?

Oczywiście program musi być wiarygodny i mocny w szyfrowaniu, bo dużo jest programów, które szyfrują ale strasznie słabymi kluczami / typem szyfrowania albo same po czasie blokują ci pliki, które musisz odszyfrować za pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opcje synchronizacji możesz sobie ustawić, czy ma działać jednokierunkowo czy dwukierunkowo. Szyfrowanie gdzie na PC, serwerze, telefonie? Ja jestem anty "windosowy" więc jak chodzi o ten system to nie pomogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Wiesz może jaki program szyfruje pojedyncze pliki / foldery?

Oczywiście program musi być wiarygodny i mocny w szyfrowaniu, bo dużo jest programów, które szyfrują ale strasznie słabymi kluczami / typem szyfrowania albo same po czasie blokują ci pliki, które musisz odszyfrować za pieniądze.

Nie wiem czy znasz ale np TrueCrypt i VeraCrypt mają raczej wystarczającą "moc" szyfrowania niestety szyfrowanie odbywa się w kontenerach tworzonych właśnie w tych programach a nie bezpośrednio na wskazanych plikach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opcje synchronizacji możesz sobie ustawić, czy ma działać jednokierunkowo czy dwukierunkowo. Szyfrowanie gdzie na PC, serwerze, telefonie? Ja jestem anty "windosowy" więc jak chodzi o ten system to nie pomogę.

Ja niestety urzęduje na Windowsie, lecz juz od dawna planuje przejść na linuxa, ale kompletnie jestem zielony jeżeli chodzi o ten system i nie wiedziałbym nawet od czego zacząć :)

Nie wiem czy znasz ale np TrueCrypt i VeraCrypt mają raczej wystarczającą "moc" szyfrowania niestety szyfrowanie odbywa się w kontenerach tworzonych właśnie w tych programach a nie bezpośrednio na wskazanych plikach.

Dobrze znam te programy ;) ale mi chodzi o program do szyfrowania POJEDYNCZYCH PLIKÓW... znasz jakiś pod Wina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ThisIsMyLife: Coś takiego na pewno istnieje, bo jest do pobrania nawet ransomware który szyfruje pojedyncze pliki (a nawet ma znacznie większe możliwości) ;)

 

Co do chmury - wątpię żeby Cie to interesowało, ale jeśli chcesz to mogę Ci dać konto w chmurze na moim serwerze - dane lecą po https i są szyfrowane już bezpośrednio na maszynie. Całość działa na popularnym skrypcie opensource. Jeśli jesteś zainteresowany to daj znać na PW :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ThisIsMyLife: Coś takiego na pewno istnieje, bo jest do pobrania nawet ransomware który szyfruje pojedyncze pliki (a nawet ma znacznie większe możliwości) ;)

 

Co do chmury - wątpię żeby Cie to interesowało, ale jeśli chcesz to mogę Ci dać konto w chmurze na moim serwerze - dane lecą po https i są szyfrowane już bezpośrednio na maszynie. Całość działa na popularnym skrypcie opensource. Jeśli jesteś zainteresowany to daj znać na PW :)

Dzięki wielkie za propozycję, ale wolałbym być w sprawdzonej chmurze niż w chmurze od osoby z forum, której wgl nie znam.

Nie bierz tego do siebie... mam nadzieje, że wiesz o co mi chodzi ;)

 

Może Ty znasz jakieś programy do szyfrowania pojedynczych plików?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie Ci łatwo znaleźć zaufanej konstrukcji, bo TrueCrypt i inne kontenery z dostępem do źródeł i zweryfikowane przez społeczność to właśnie kontenery.

 

Co do usługi szyfrowania danych to mam już projekt rozpisany, teraz "tylko" wykonanie. Będzie apka na Andka i aplikacje na Win/Linux i może Mac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie Ci łatwo znaleźć zaufanej konstrukcji, bo TrueCrypt i inne kontenery z dostępem do źródeł i zweryfikowane przez społeczność to właśnie kontenery.

 

Co do usługi szyfrowania danych to mam już projekt rozpisany, teraz "tylko" wykonanie. Będzie apka na Andka i aplikacje na Win/Linux i może Mac.

Myślisz, że jest sens tworzenia przez VeraCrypt osobnych kontenerów do plików muzycznych, osobny do filmów, osobny do seriali, osobny do instalek, osobny do dokumentów...?

 

PS: Jak skończysz projekt to daj znać na forum bo chętnie nie tylko ja się tym zainteresuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz coś naprawdę bezpiecznego to najlepiej jeśli fizycznie sprzęt stoi u Ciebie. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie fizyczne bezpieczeństwo nośników na których przechowujesz dane.

Jeśli już chcesz to trzymać gdzieś, u kogoś to na pewno nie dropboxy, megaupload, hubic, czy inne tego typu usługi. Pomijam to, że naprawdę nikomu się nie będzie chciało zaglądać do Twoich danych, bo takich jak Ty są .......... i jeszcze więcej. Zostawmy na boku etyczny punkt widzenia. W takich firmach nie ma czasu, żeby przy kawie czytać .docx, które sobie popełniłeś na swoim sprzęcie.
Gdy chcesz mieć kontrolę nad swoimi danymi to bierzesz serwer dedykowany i tam trzymasz swoje rzeczy. Możesz zaszyfrować dane na dysku, a do synchronizacji danych użyć dowolne oprogramowanie typu open source.

Ok, zawsze pojawi się głos, że ja się nie znam i co teraz? To zleć to komuś. No, ale ktoś może zostawi jakieś luki przez, które będzie moje dane podglądał? Idąc dalej takim tokiem rozumowania człowiek zacznie się zastanawiać - w sumie w np. owncloudzie mogą też zaszyć jakiś mechanizm lub coś skopać przy pisaniu kodu, itd. Chyba już za bardzo się wtedy wchodzi w stany paranoidalne ;) A prawda jest taka, że codziennie używając wyszukiwarki Google, usług z nią powiązanych jak YouTube dostarczasz o sobie o wiele więcej ciekawych informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

maniektme: Ja nie popadam w "stany paranoidalne" - chce przed wysłaniem moich prywatnych danych do chmury je zaszyfrować tylko i wyłącznie dla własnej satysfakcji ;)

 

A co do usług Google to owszem śledzą... nieświadomych użytkowników :)

Edytowano przez ThisIsMyLife (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zostało już napisane wyżej, ja tylko do tego dodam fakt, że możesz sobie postawić np. ownClouda na własnym dedyku i być panem własnych danych, do których nikt zaglądać nie będzie bez konkretnego nakazu.

 

A jeśli chcesz korzystać z "publicznych" rozwiązań to używanie third-party narzędzi służących do szyfrowania plików to jedyne sensowne rozwiązanie. Jest ich co najmniej kilkanaście, jedne bardziej inne mniej transparentne, ale przy odrobinie czasu i chęci jesteś w stanie uzyskać to co chcesz z zadowalającym efektem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja polecam gnupg.org, ten program jest bardzo znany, od wielu lat istnieje na rynku, przez co jest bardzo dokładnie sprawdzony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zostało już napisane wyżej, ja tylko do tego dodam fakt, że możesz sobie postawić np. ownClouda na własnym dedyku i być panem własnych danych, do których nikt zaglądać nie będzie bez konkretnego nakazu.

 

A jeśli chcesz korzystać z "publicznych" rozwiązań to używanie third-party narzędzi służących do szyfrowania plików to jedyne sensowne rozwiązanie. Jest ich co najmniej kilkanaście, jedne bardziej inne mniej transparentne, ale przy odrobinie czasu i chęci jesteś w stanie uzyskać to co chcesz z zadowalającym efektem.

Wszystko zostało napisane oprócz odpowiedzi na moje pytanie, które brzmiało "jaki polecicie program do szyfrowania pojedynczych plików?" ;)

 

Poza tym dedyk kosztuje i nie jest tani z tego co wiem... chyba, że się mylę to podrzuć jakieś linki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zostało napisane oprócz odpowiedzi na moje pytanie, które brzmiało "jaki polecicie program do szyfrowania pojedynczych plików?" ;)

 

Poza tym dedyk kosztuje i nie jest tani z tego co wiem... chyba, że się mylę to podrzuć jakieś linki.

 

Kimsufi kosztuje raptem 20 zł na miesiąc.

 

Co polecam? https://pl.wikipedia.org/wiki/EncFS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Kimsufi kosztuje raptem 20 zł na miesiąc.

 

Co polecam? https://pl.wikipedia.org/wiki/EncFS

Owszem Kimsufi oferuje dedyki za 20 zł, lecz trudno dorwać właśnie te najtańsze poza tym dochodzi dodatkowa opłata w wysokości 40 zł za instalację serwera.

Poza tym nie miałem jeszcze nigdy styczności z dedykami baaa... nawet nigdy nie mialem VPSa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze cztery pytania i chyba już ostatnie pytania, ale nie odnosi się ono do serwerów :P

 

Czy w VeraCrypt przy tworzeniu konteneru trzeba klucz odzyskujący nagrać na płytę tak jak jest to przy szyfrowaniu całego dysku? Czy nie jest to potrzebne?

 

Drugie pytanie - czy jeżeli stworzę kontener o pojemności np.: 50GB to czy w każdym momencie mogę jego pojemność zmniejszyć bądź powiększyć?

 

Trzecie pytanie - czy taki kontener mogę sobię skopiować do np.: dysku Hubic, a potem pobrać go na innym PC i otworzyć?

 

Czwarte i ostatnie pytanie - czy wysyłając moje dane osobiste jak i filmy i instalki mam tylko szyfrować w kontenerze moje osobiste dane czy także filmy i instalki?

Po prostu nie chciałbym by Hubic usunął mi filmy za naruszenie praw autorskich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na podstawie TrueCrypt, ale nie powinno się mocno różnić.

 

1) Nie wiem nic o nagrywaniu płyty, ale raczej nie musisz.

2) Musisz stworzyć nowy o innym rozmiarze i przerzucić dane.

3) Tak, kopiujesz, ściągasz gdzie indziej, podajesz hasło/klucz i masz dane.

4) Szyfruj wszystko, czego nie chcesz dać oczom i botom do oglądania. Masz lewe filmy/instalki - szyfruj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na podstawie TrueCrypt, ale nie powinno się mocno różnić.

 

1) Nie wiem nic o nagrywaniu płyty, ale raczej nie musisz.

2) Musisz stworzyć nowy o innym rozmiarze i przerzucić dane.

3) Tak, kopiujesz, ściągasz gdzie indziej, podajesz hasło/klucz i masz dane.

4) Szyfruj wszystko, czego nie chcesz dać oczom i botom do oglądania. Masz lewe filmy/instalki - szyfruj.

Tak właśnie myślałem, ale wolałem się upewnić.

Jeszcze dwa pytanka :P

 

1. Wrzucone pliki do kontenera są szyfrowane w tle czy pojawia się jakiś pasek postępu szyfrowania? Długo to trwa?

 

2. Czy odczytywanie plików z kontenera trwa znacznie dłuzej niż gdyby nie były zaszyfrowane w kontenerze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×