Skocz do zawartości
Darq

Możliwie najlepsza specyfikacja pod Prestashop

Polecane posty

Koledzy, szukam i szukam, i nie mogę znaleźć nic sensownego :)

 

Potrzebuję możliwie najlepszą, popartą jakimikolwiek konkretami, specyfikację konfiguracji serwera pod Prestashop. Mam mocną maszynę i chciałbym po prostu wiedzieć co na niej zainstalować aby postawiona tam Presta śmigała szybko i bez problemów.

 

Jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SERWER? = serwer dedykowany , VPS, usługa współdzielona , usługa dedykowana?

 

Koszta =do 100zł , do 1000zł czy do 10000zł ?

 

Wielkość sklepu = do 100 produktów z ruchem 1000UU czy do 10000 produktów z ruchem 100000UU

Edytowano przez SiXwishlist (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

SERWER? = serwer dedykowany , VPS, usługa współdzielona , usługa dedykowana?

 

Mam mocny dedyk w Hetznerze, podzielony na VPSy i na jednym z tych VPSów właśnie chcę sobie postawić sklep Prestashop (a konkrenie 2 sklepy).

 

 

Koszta =do 100zł , do 1000zł czy do 10000zł ?

 

Koszta czego? Chyba nie do końca przeczytałeś mój pierwszy post, albo to ja czegoś nie rozumiem ;)

Ja maszynę już mam, potrzebuję tylko wiedzieć czego użyć, żeby była maksymalnie wydajna pod Prestą.

 

 

Wielkość sklepu = do 100 produktów z ruchem 1000UU czy do 10000 produktów z ruchem 100000UU

 

Sklep około 3k produktów i ruch do 10k UU/m-c

 

Widzę, że są na rynku firmy, które oferują hosting specjalnie pod Prestashop i chyba specyfikacja takiego właśnie serwera przydałaby mi się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś :)

Tak samo jak np to:

https://dh42.com/blog/fastest-prestashop/

 

Niemniej jednak to już są detale a ja bym chciał zacząć od początku. Nie wiem np. jakie distro (debian? centos?), która wersja PHP?

 

Jeśli chodzi o bazę, to np. Ionic, który ma specjalny pakiet dla Presty, używa MariaDB SQL chociaż Presta oficjalnie nie jest przez niego wspierana. No i pytanie, czemu akurat tego użyli? Może musieli mocno dostosować a może wręcz przeciwnie - działa bez problemu out of the box? Tyle pytań na które nie znam odpowiedzi :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz tam innych stron (userów), to PHP oczywiście jako mod_php ;)

 

Dlaczego nie mogę wtedy mieć innych stron?

----

EDIT:

Czy jest jeszcze coś, na co mam zwrócić szczególną uwagę?

Edytowano przez Darq (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafiki

czemu apache ? czemu mod_php ? odradzam bardzo jesli będzie tam tylko sklep albo jeśli serwera nie będzie służyl do celów "developerskich"

 

Oczywiście tylko, zawsze i wszędzie nginx :)

nginx + mariadb / percona + php-fpm 5.4 albo 5.5

Wszystko smiga aż miło, kilka razy stawiałem taką konfiguracje i szczerze polecam (nie spotkałem sie z bardziej wydajna a jak ktoś twierdzi inaczej to z chęcia przekonam się ,że jest lepsza ale wątpie :) ). Co do stabilności nie natknąlem sie na żadne błędy.

Co do systemu operacyjnego to tylko kwestia Twoich upodobań, nie ma tak naprawde żadnej różnicy która dystrybucje wybierzesz ale najpopularniejsze to debian i centos (jak wolisz apt'a wybierz debiana jak yum to centosa - po za tym lokalizacja folderów jest troche inna ale w funkcjonowaniu serwera nie zmienia to tak naprawde nic)

 

O optymalizacji samej presty nawet na tym forum było kilka tematów... link

 

Co do vps'a polecam nie oszczędzać na nim, wybrac jakiś stabilny najlepiej z dyskiem SSD (jak jest możliwość wirtualizacji KVM to jeszcze lepiej - masz wtedy gwarantowane zasoby ale zazwyczaj cena 2x wyższa).

Ja moge polecic www.vipower.pl - ostatnie 2 miesiące uptime 100%, transfer na dysku 250 - 300mb, szybkośc łącza 130 mbps wzwyz według speedtest.... czego chcieć więcej ... mój najwiekszy sklep z bazą 4 tysięcy produktów który ma w godzinach szczytu do 500 userów online nie odczuwa żadnej zamułki a sklep ładuje się w niecałą sekunde :)

 

Co do hostingów współdzielonych to polecam tylko mydevil. Co do oferty ionic hosting dedykowany pod preste, szczerze wątpie w jakieś ich autorskie rozwiązania. Pewnie środowisko to zoptymalizowany nginx , mariadb i php-fpm pod działanie presty i to wsio - czyli to co mozesz sobie stworzyc sam i mieć pełną kontrole gdy wybierzesz VPS albo dedyka.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też bym się skłaniał w stronę nginx z http/2 i php-fpm, ale pewnie będziesz musiał po prostu kilka konfiguracji przetestować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×