Skocz do zawartości
Gość Web-Support

Nielimitowany DSL

Polecane posty

Gość Web-Support

Witam,

 

Tyle mówi się na forum, że nie ma czegoś takiego jak nielimitowany transfer (czytaj dalej!). Czy to samo jest z internetem domowego użytku? Co prawda sam zużywam ok. 800-900 GB na Netii 20 Mb, jednak nie wiem czy jestem osobnym przypadkiem czy takie coś po prostu jest normą. Czy w przypadku domowego łącza stacjonarnego faktycznie nie ma limitu transferu miesięcznego?

Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

No-limit do czasu gdy nie zaczniesz wysysać łącza i inni klienci nie zaczną tego odczuwać. Wtedy dostawca powołuje się na regulamin i albo cię wywali albo zacznie przycinać ze względu o troskę i stabilność usług innych klientów etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś podłączony pod światłowody tj. masz vdsl to nie ma żadnych limitów, jeśli masz opcje adsl to też nie masz limitu ale w przypadku tak jak pisał pokuć wysycania łącza mogą Ci je przyciąć. Ogólnie nie spotkałem się nigdy jeszcze żeby komuś przycięli łącze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, operatorzy płacą za ruch z ich sieci, a nie do ich sieci, więc pobieranie dużych ilości danych tak ich nie boli.

 

Niemal terabajt ruchu to bardzo dużo. Ja jestem aktywnym użytkownikiem i nie przekroczyłem 300GB w żadnym miesiącu w ciągu ostatniego roku, a tylko w trzech mam >200GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Web-Support

Akurat ja dużo nie wysyłam, czasem fotki i filmiki ale to nie dużo. Pobieram dużo, filmy telewizja muzyka youtube ipla i kilka laptopow + 2 tablety 5 telefonow 1 pc i konsola wiec to chyba i tak nie duzo te 800-900 GB, w lipcu bylo dokladnie 841,13 GB łącznie. Właśnie w październiku zmieniam na neostrade 80 Mb/s więc pewnie skoczy ponad 1 TB. A jak to jest z tym nielimitowanym LTE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja dużo nie wysyłam, czasem fotki i filmiki ale to nie dużo.

Tak właśnie korzysta większość domowych użytkowników i stąd dostawcy nie muszą zbyt mocno ich ograniczać. Pewnie też na jednego naparzacza z 800GB na koncie przypada tuzin ludzi, którzy nie przekraczają 50GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja na neostradzie mam sporo danych pobieranych, napewno ponad 1-2 tb miesięcznie i jedyne co zauważam to spadek prędkości w weekendy ale nie wszystkie.

 

jak miałem internet radiowy 20 MB bez limitu danych to regularnie był problem z ilością danych jakie pobieram, że niby zapycham linie tylko skoro mamna umowie jasno określoną prędkość i brak informacji o limitach to w czym problem? M. in z częstych pytań co ściągam i dlaczego tak dużodałem sobie znimi spokój:)

 

PS. codziennie oobieram backupy z różnych maszyn bo lubie mieć kopie w domu więc 20-30 gb przeleci w nocy ot tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Web-Support

ja na neostradzie mam sporo danych pobieranych, napewno ponad 1-2 tb miesięcznie

No no, 1-2 TB to już bardzo dużo. A swoją drogą - dlaczego ruch wychodzący jest tak drogi?

 

@Edit - powiedzmy, że na stacjonarce 80 Mb/s przy 8 Mb/s uploadu mogę wysłać 2.5-2.6 TB. Gdybym tyle wysłał, operator mógłby coś zrobić jeśli nie ma w regulaminie wzmianki o limitach w jakiejkolwiek formie?

Edytowano przez Web-Support (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Web-Support

by ograniczyć ataki dos i piracenie

Tylko dlatego? Przecież jak ktoś w tym siedzi to np. w ATM znalazłem nielimitowany 1 Gb/s za 5000+ PLN i tak będzie piracił dopóki ISP go nie zablokuje. Coś innego musi stać na przeszkodzie, chociaż nie znam się na tym i nie chce tutaj mówić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

szczerze nie wiem, ale mogę spekulować dalej
1. w taki niesynchroniczny sposób są tanie urządzenia
2. po to by operatorzy mogli naciągać na większy transfer wysyłający za dopłatą
3. by nie wysycano sieci zbyt dużą liczbą zapytań, co mogłoby zagrażać sieci (w sumie DOS)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawidziwie symetryczne połaczenie wymaga dwóch oddzielnych kanałów przesyłania danych: jeden na download, drugi na upload. Jak łatwo się domyślić to kosztuje więcej. 99.9% klienckich rozwiązań (a na pewno tych radiowych) działa w half duplexie, czyli albo coś wysyła albo coś pobiera w jednym momencie. Przeciętny user więcej chce pobierać niż wysyłać i stąd ta asymetria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, operatorzy płacą za ruch z ich sieci, a nie do ich sieci, więc pobieranie dużych ilości danych tak ich nie boli.

 

 

 

Generalnie to nie jest prawda, bo to zależy od specyfiki sieci i tego w którą stronę mają większy ruch. Operatorzy kablowi i dostawcy ISP płacą za ruch do ich sieci, w przeciwieństwie do hostingodawców gdzie większy jest upload więc płacą za ruch z sieci.

 

 

Edytowano przez tgx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Web-Support

 

Generalnie to nie jest prawda, bo to zależy od specyfiki sieci i tego w którą stronę mają większy ruch. Operatorzy kablowi i dostawcy ISP płacą za ruch do ich sieci, w przeciwieństwie do hostingodawców gdzie większy jest upload więc płacą za ruch z sieci.

 

 

Czyli jakim cudem oni zarabiają na nielimitowanym internecie, nawet jeśli cała linia prześle ok. 50-60 TB pobranych danych? Czy stawki są wysokie za 1 GB pobranych danych? Zauważyłem, że VPS w BH nie mają limitu transferu - można zużyć ile się chce? I jeszcze ponowie pytanie - jak to jest z nielimitowanym LTE - opinie są podzielone a ja nie wiem co o tym myśleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w elektryce mówi się o tzw. współczynniku jednoczesności
im więcej użytkowników prądu, tym mniejszy współczynnik jednoczesności, i mniejsza realnie dostarczana moc
http://www.elektro.info.pl/images/photos/24/5099/__b_cb30d5e412cec123430a87745b20989d.jpg

zasady te można także zastosować do transferów sieciowych

na jednego co ssie do bólu, przypada kilka lub kilkadziesiąt co mało używają

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ISP nie płaci za ilość danych tylko za przepustowość, a to i tak nie do końca. Więksi operatorzy kupują Internet w węzłach wymiany ruchu, a tam spora jego część może być w ogóle za darmo (tzw. open peering). Dlatego realny koszt 1 Mbps może wynosić około 2-4 zł netto.

 

Jak weźmiesz pod uwagę jeszcze over selling, a ten jest bardzo duży w przypadku zwykłych łącz konsumenckich to już masz odpowiedź skąd się bierze no limit. Ja się dziwie skąd się bierze limit. ;) U komórkowców to zrozumiałe, bo problemem jest przerzucenie danych przez BTS-a, ale to już i tak pewnie niebawem pozostanie wspomnieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakim cudem oni zarabiają na nielimitowanym internecie, nawet jeśli cała linia prześle ok. 50-60 TB pobranych danych? Czy stawki są wysokie za 1 GB pobranych danych? Zauważyłem, że VPS w BH nie mają limitu transferu - można zużyć ile się chce? I jeszcze ponowie pytanie - jak to jest z nielimitowanym LTE - opinie są podzielone a ja nie wiem co o tym myśleć.

 

Jak sie ma setki tysięcy klientów to taki Ty z 900GB zginie miedzy 10tys innych co używają 5GB

nie wszyscy backupuja internet w HD tak jak nie wszyscy maja w domu odkręcony kran z woda 24h

Zresztą ile Twojego ruchu to internet czyli transfer np z Australii a ile to lokalny ruch na pierwszym darmowym iX

 

Te 50-60 TB na zachodzie dostaniesz za ~40E jeszcze z serwerem wiec sam transfer kosztuje prawie nic dla dużych graczy o LTE zapomnij to jeszcze nie nadaje sie do backupu internetu za małe limity w tym (bezlimitu)

Edytowano przez cdcd (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Web-Support

 

 

Zresztą ile Twojego ruchu to internet czyli transfer np z Australii a ile to lokalny ruch

Ponad 96% to ruch w sieci WAN a reszta LAN bo mam jeszcze owncloud na raspberry, ale to do transferu WAN sie nie wlicza dlatego nie podałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponad 96% to ruch w sieci WAN a reszta LAN bo mam jeszcze owncloud na raspberry, ale to do transferu WAN sie nie wlicza dlatego nie podałem.

 

Zresztą ile Twojego ruchu to internet czyli transfer np z Australii a ile to lokalny ruch na pierwszym darmowym >>>>> iX <<<<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×