Skocz do zawartości
PanDoktor

Nauka administracji

Polecane posty

Cześć,

 

Generalnie od pewnego czasu myślę nad nauką administracji sieciami i serwerami czego chciałbym się nauczyc otóż mówię, chciałbym umieć w każdej chwili na własne potrzeby skonfigurować serwer dedykowany/vps oparty na systemie linuxowym czy to pod serwer gier /www zoptymalizować, zabezpieczyć, charmonogram backupów generalnie wszystko co niezbędnę. No i w niedalekiej przyszłości zakupić fizyczny serwer i potrafić go podłączyć/skonfigurowac aby działał na moje potrzeby (wiem jednak, że domowy serwer to nieopłacalny biznes). W każdym razię mam dużo zaparcia aby dazyć do celu jednak nie wiem od czego zacząć na jaką stronę uderzyć, video poradnik (dobre rozwiązanie), ksiązki itp. Dlatego zależy mi na tym, aby wy profesjonaliści pokierowali nie chce abyście sądzili, że jestem leniwy i nie potrafię szukać w google ja jedynie nie wiem jaki jest pkt zaczepienia. Niestety, ale u mnie Angielski to trochę na bakier tzn same komendy nie byłyby problemem, ale czytanie dokumentacji może sprawić jakiś problem, już nie mówiąc o czytaniu książek/poradników dlatego jeżeli jest jakaś alternatywa dla materiałów edukacyjnych w jezyku Polskim byłoby mi niezmiernie miło.

 

Dziękuje za wskazówki.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

chciałbym umieć w każdej chwili na własne potrzeby skonfigurować serwer dedykowany/vps oparty na systemie linuxowym czy to pod serwer gier /www zoptymalizować, zabezpieczyć, charmonogram backupów generalnie wszystko co niezbędnę.

 

Tak trudno napisać składnie post, gdy w przeglądarkach istnieje możliwość sprawdzania/poprawiania/podkreślania błędów?

 

 

 

 

No i w niedalekiej przyszłości zakupić fizyczny serwer i potrafić go podłączyć/skonfigurowac aby działał na moje potrzeby (wiem jednak, że domowy serwer to nieopłacalny biznes).

 

Skoro już wiesz, że to nieopłacalny interes to... nie pakuj się w zakup starego sprzętu. Jest to nieopłacalne począwszy od kosztów energii elektrycznej po wydane pieniądze na zakup. Raczej nie oczekuj cudu, że jak już się pouczysz to ktoś chętnie odkupi od Ciebie starą maszynę. Co najwyżej trafi Ci się ktoś taki jak ty, ale finansowo nie wyjdziesz na tym do przodu.

 

Jeśli już chcesz poćwiczyć to zacznij małymi krokami od małych nakładów finansowych - od wirtualki na VirtualBox, przez zakup terminala (np. HP), starego notebooka/netbooka po złożenie czegoś swojego - tak zwykły PC się nada. Nie musisz mieć od razu kontrolera sprzętowego i kilku/kilkunastu dysków w budzie.

 

Możesz również zakupić sobie jakiś serwer VPS w firmie hostingowej, a tych jest masa i koszt wejścia jest bardzo niski, bo rzędu kilku/kilkunastu złotych.

 

 

 

 

W każdym razię mam dużo zaparcia aby dazyć do celu jednak nie wiem od czego zacząć na jaką stronę uderzyć, video poradnik (dobre rozwiązanie), ksiązki itp

 

Poniżej masz linki do polskojęzycznych i anglojęzycznych stron(kursy wideo i tekstowe):

 

link

link

link

link

link

 

 

 

Niestety, ale u mnie Angielski to trochę na bakier tzn same komendy nie byłyby problemem, ale czytanie dokumentacji może sprawić jakiś problem, już nie mówiąc o czytaniu książek/poradników dlatego jeżeli jest jakaś alternatywa dla materiałów edukacyjnych w jezyku Polskim byłoby mi niezmiernie miło.

Myślę, że to będzie dla Ciebie najlepszy pretekst do nauki języka angielskiego. Po pierwsze - dokumentacja jest głównie tworzona w tym języku, po drugie - jeśli czegoś nie wiesz/nie rozumiesz szukasz tłumaczenia w słowniku i po jakimś czasie zapamiętujesz słownictwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega pisał wyżej, bez Języka Angielskiego poruszasz sie bardzo małym krokami, to jest wgl podstawa informatyka!

Poszukaj tez w necie VPS'a za free to też pomoże Ci odciążyć swój portfel w pierwszej fazie nauki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wtiaj, sam jestem początkującym, ale mam dla ciebie pare rad:

- Angielski to podstawa, masz z czymś kłopot - szukasz po angielsku, wyskakuje błąd - szukasz po angielsku, do tego całą dokumentacja jest w języku angielskim! Jest kilkaset razy więcej książek, poradników, nie rezygnuj z angielskich źródeł, częst zanim jakaś książka trafia do polski - jest już dość wiekowa (uzyskanie zgody na publikację, tłumaczenie, poprawki, wydanie itd.).

 

- Na początek polecam wirtualne maszyny na swoim komputerze, z czasem warto przejść na taniego VPSA np: MicroVPS (11/msc), albo jakiś tańszy VPS.

 

- Na początek pozna podstawy: partycjonowanie, instalacja, środowiska graficzne, komendy typu cp/cd itd. Zarządzanie kontami, uprawnienia + uprawnienia specjalne, jakiś edytor: vim,vi,nano,mcedit. itd. - Dalesz już będziesz wiedział co robić, sam zaczynałęm od takich podstaw, typu "zainstaluj linuxa", dzisiaj już więm troszkę więcej, ale nadal uważam siebie za mało doświadczonego użytkownika. Ważne jest, aby się nie zniechęcać, oraz robić coś systematycznie :wub:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×