Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pytanie o testy wydajnościowe stron/serwerów www

Pytanie o testy wydajnościowe stron/serwerów www test wydajnościowy www apache bench apache

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

Pytanie o testy wydajnościowe stron/serwerów www

#1 limes

limes

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 103 postów

Napisany 01 lipiec 2015 - 20:36

Hej mam kilka pytań związanych z testem wydajnościowym stron/serwerów www, nie byłem pewny w którym dziale napisać dlatego wybrałem piaskownice.

1) Jak wygląda protokół z przeprowadzenia takich testów ?

2) Jakich aplikacji się używa ? ( czy ab czy również innych )

3) Na co szczególnie zwrócić uwagę ?

Byłbym wdzięczny za pomoc ;-)

Pozdrawiam

#2 hostovita

hostovita

Nowy użytkownik

• Firma Bronze
  • 3 postów
  • Firma:Hostovita sp. z o.o.
  • Imię:Artem
  • Nazwisko:Pedchenko

Napisany 01 lipiec 2015 - 21:22

Cześć

Poczytaj o programie JMeter, za pomocą niego można sprawdzić strone/serwer na wydajność i nie tylko, przy przeróżnych ustawieniach. Tylko musisz znaleść jakiś tutorial na YouTubie, bo program jest bardzo rozbudowany.

#3 blfr

blfr

Weteran WHT

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1208 postów

Napisany 01 lipiec 2015 - 21:24

Można użyć ab, można komuś zapłacić, kto się tym zajmuje (Load Impact, Blitz), można napisać swoje testy na przykład w Locuście, ale, o ile nie uruchamiasz długo wyczekiwanego serwisu, to obciążenie powoli wygeneruje zwiększająca się liczba użytkowników. I tak najczęściej się "testuje" :)

#4 Misiek08

Misiek08

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 1157 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 13:31

Najczęściej musisz wygenerować też dane przy takich testach, chyba że robisz to na zlecenie, to wtedy ustalasz kilka ścieżek, którymi chodzą użytkownicy i tak testujesz. (jako ścieżkę rozumiem tutaj nie tylko jako wchodzenie w 1 konkretny temat na forum, a np. login, buszowanie po losowych działach, otwarcie z nich różnych tematów, może nawet odpowiedzi i wyjście).

Testowanie np. pustej bazy filmów to bezsens, bo z czasem dochodzą dane takie jak "inne filmy w których grał(a)" i serwis zaczyna pracować zupełnie inaczej.

1) testowałem na zlecenie tylko 2 razy i każdy był inny, bo raz dostałem informację, że mam sprawdzić czasy odpowiedzi dla x,y,z liczby użytkowników, a za drugim razem miało być znalezienie wolniejszych części pod ogólnym obciążeniem różnych liczb użytkowników.

2) Wyżej dostałeś usługi

3) Na to żeby nie testować /home przez cały czas, bo dobrze skonfigurowany serwer to wrzuci w cache i testujesz tylko sieć zamiast całego ekosystemu :)

#5 Pan Kot

Pan Kot

Mrrr

• Zbanowani
  • 2819 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 01:03

Dobrym pomysłem może być stworzenie dozwolonej puli zapytań wszelkiej maści (np. jak już wyżej wspomniano statyka, różne działy, odpowiedzi, szukajka, inne zakątki skryptów php), a następnie puszczenie benchmarka, który losowo wybiera sobie zapytanie do zrealizowania.

Definiujesz np. 8 URLi i odpalasz np. 12 niezależnych benchmarków z sumaryczną ilością userów, która cię satysfakcjonuje. Test możesz wielokrotnie powtarzać, również zmieniając/ograniczając pulę, aby przetestować wąskie gardła.

To generalnie jeden z lepszych pomysłów jakie możesz wykonać "z domu" bo puszczenie 12 losowych AB w bashu to kwestia kilku linijek, a efekty są zaskakująco dobre i realistyczne jak na zaangażowanie.

A jak jesteś bardziej ogarnięty to możesz nawet CURLem POSTy wysyłać i testować każdą możliwą funkcjonalność, tyle że to już są raczej specjalistyczne testy, które nie są większości potrzebne.

Do wykonania benchmarka potrzebujesz coś co wyśle requesta i poczeka na odpowiedź. AB sprawdza się świetnie, CURL trochę gorzej, a od biedy i wget do nulla da radę.

Edytowany przez Archi, 03 lipiec 2015 - 01:05.

#6 limes

limes

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 103 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 06:08

Dziękuję za odpowiedzi, na pewno się przydadzą ;-)

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: test, wydajnościowy, www, apache bench, apache

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników