Skocz do zawartości
wrkilu

Opłacalność firmy hostingowej

Polecane posty

Witam,

 

Jestem Starszym Adminem, zarabiam 5k netto/mc. Poza tym od kilku lat chodzi mi intensywnie po głowie założenie firmy hostingowej, np. z pocztą dla firm albo jakiś VPSów. No nie wiem.. wynika to chyba z pasjii, hobby itp. generalnie miałbym niewątpliwą przyjemność z dbania o takie przedsięwzięcie i dlatego. Z drugiej strony jak widzę jak śmieszne pieniądze są brane za takie usługi (może poza vpsami), to aż się przykro robi. Przykład widziany nawet tu na forum, zgłasza się firma że potrzebuje dostawcy pod serwer pocztowy na 50 kont po 10GB , duzy limit wysyłek itp. I następnie pod spodem oferują się firmy które mówią że nie ma sprawy i wszystko za 10..20zł/mc (SIC!). Zwróćcie uwagę chociażby ile telefonów wygeneruje taki klient miesięcznie a co mówić o samej usłudze - i za to się bierze 20zł/mc - o co tu chodzi ??? Ktoś mi powie że dzisiaj idzie się na ilość klientów ? hmmm, no to zdobędę 200 takich firm żeby uciułać na jedną pensję , a następnie będę miał 200firmxok.10 pracowników potencjalnie na telefonie. Więc znowu o co tu chodzi ??

 

I drugie podsumowujące pytanie: czy biorąc pod uwagę moje obecne zarobki pchać się w ogóle w ten biznes ?

 

Dzięki za uwagi z góry, Admin

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pchać się do takiego biznesu to lepiej patrzeć na to ile konkurencji stanie ci na przeciw, tak będziesz tylko marnować swoje pieniądze, a na pewno znajdą się ciekawsze, warte zakupu rzeczy.

 

I tak, tu chodzi o ilość klientów. Czasem spotkać się można po prostu z firmami wielobranżowymi, dla których hosting to usługa marginalna, a robią coś zupełnie innego jako swą główną dziedzinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z drugiej strony jak widzę jak śmieszne pieniądze są brane za takie usługi (może poza vpsami), to aż się przykro robi.

 

Podpowiem Ci tylko jedną rzecz:

 

Przez pierwsze trzy lata inwestujesz w firmę, kolejne dwa lata promujesz markę, po około 5 latach możesz się z tego utrzymać.

To ile pieniędzy, nerwów i nie przespanych nocy włożysz w biznes, tego już nie da się przeliczyć.

 

Oczywiście możesz to robić dla zabawy, np na jakimś resellerze, ale wtedy nie będą z tego żadne pieniądze.

Temat na forum był wiele razy, poczytaj sobie, zobaczysz. Mając 5K na rękę nawet nie myślałbym o zakładaniu jakiegokolwiek biznesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Przez pierwsze trzy lata inwestujesz w firmę, kolejne dwa lata promujesz markę, po około 5 latach możesz się z tego utrzymać.

 

Nie ma takiej reguły -> patrz np zenbox - 2 lata i utrzymują już trochę więcej osób niż tylko siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

 

Nie ma takiej reguły -> patrz np zenbox - 2 lata i utrzymują już trochę więcej osób niż tylko siebie

 

Ale oni wprowadzili swego rodzaju "innowacyjność", "nowość" na polski rynek hostingowy i zdobyli przychylność konkretnej grupy społecznej - blogerów. To oni dali kopa zenboxowi.

 

Jeżeli otworzy zwykły hosting bez niczego nadzwyczajnego to ja nie będę nawet rozważał możliwości współpracy z taką firmą skoro mam doświadczenie z firmą X w której jestem 2-5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj głównie odgrywa rolę zaufanie do marki, co bezpośrednio przekłada się na ilość klientów. Dlaczego Kowalski, mający konto w firmie A miałby przejść do twojej firmy, a nie do co najmniej kilkudziesięciu innych renomowanych marek? Nie zapewnisz lepszych cen, nie zapewnisz lepszej infrastruktury, nie zapewnisz lepszego wsparcia, to jest niemożliwe do osiągnięcia przez co najmniej kilka (5) lat prowadzenia działalności. Zaufanie się buduje latami, a przez te lata jedyne co liczysz to kasę na minusie.

 

Oczywiście do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden czynnik - innowacyjność. Jeśli rzeczywiście masz pomysł, który mógłby mniej lub bardziej zrewolucjonizować rynek, a najlepiej jeszcze osoby, które by tą innowacyjność wsparły, to rzeczywiście jest sens zastanowić się czy nie zaryzykować i spróbować, ale za każdym ryzykiem idą potencjalne koszty, i to nie byle jakie.

 

Nie mam swojej DG, ale z poziomu klienta i użytkownika, nie zakładałbym firmy bez porządnego pomysłu, biznes planu i potencjalnych nowinek technologicznych, które mogłyby przekonać potencjalnego Kowalskiego do wybrania właśnie twojej firmy, zamiast innej, z dziesięcioletnim doświadczeniem, niższymi cenami, lepszą infrastrukturą i wsparciem.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I drugie podsumowujące pytanie: czy biorąc pod uwagę moje obecne zarobki pchać się w ogóle w ten biznes ?

Absolutnie, nie myśl o tym. Nawet jak po paru latach zarobisz więcej, to stracisz masę zdrowia i czasu. Teraz pracujesz np. 8h/doba, wracasz do domu i wykładasz. Jak będziesz miał firmę, to de facto będziesz pracował XX h/doba, bo o własny biznes inaczej się dba.

 

O ile nie mieszkasz w Dubaju, to za 5k jesteś w stanie żyć jak panisko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...Archi dobrze prawi...

 

Parę lat temu jako osoba kompletnie zielona w temacie hostingu zakotwiczyłem się w a*.pl. Przez 2-3 lata nie interesowało mnie nic ponadto niż miałem; usługa hostingu do prostych stron/strony + skrzynki działała dobrze. Jakiś czas temu po wklepaniu w google "hosting" itp. wyrazów wyskakiwały linki do firm które mi de facto nic nie mówiły.

 

Z pewnych względów kilka tygodni temu postanowiłem zmienić dostawcę (więcej potrzeb).

 

Przejrzałem większość ofert firm hotingowych z tego forum; każde miało swoje wady i zalety. Kilka firm z forum swoimi wypowiedziami (na tym forum) i podejściem do klienta totalnie mnie zniechęciło do siebie (chciałem po piewszej lietrze dać gwiazdki w nazwie (coś w stylu q********.pl) ale znając życie zaraz zostałbym zaatakowany wiadomością od kancelarii prawnej reprezentującej tę/tą firmę, że ich oczerniam/szkaluję ;)).

 

Skończyło się na tym, że hosting do prościutkiej strony mam u tego samego dostawcy a VPS'a w o**.pl.

 

Jeśli zaś chodzi o cenę ----- po prostu NIE widzę potrzeby/sensu przepłacania za coś (np. 20zl/mc) mając na uwadze to co potrzebuję (VPS do skryptu (10zł/mc) i hosting do prostej strony (20zł/ROK:))

 

I to chyba tyle w temacie cen/opłacalności).

 

 

 

Edytowano przez pekus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. W tej sytuacji rezygnuję. Widzę po prostu (po zgłębieniu tematu wcześniej również), że ten biznes dzisiaj jest trudny (technicznie), wrażliwy (jedno potknięcie i lecisz), ryzykowny (jak przekonać klientów?) i niestety małoopłacalny. Może z innowacją byłoby lepiej... ale weź ją tu znajdź.

 

Życzę wszystkim providerom wyższych cen za usługi i pozdrawiam.

 

I na koniec jeszcze słowo do pekusa, napisałeś że "NIE widzę potrzeby/sensu przepłacania za coś (np. 20zl/mc) mając na uwadze to co potrzebuję (VPS do skryptu (10zł/mc) i hosting do prostej strony (20zł/ROK:))" - otóż właśnie myślę że totalnie nie masz racji, takie myślenie jest spowodowane najprędzej tym że Wy (klienci) uważacie że wszystko powinno być najlepiej za 1zł., bo co to takiego jest takie utrzymanie strony czy vpsa ? no przecież to pierdnięcie - OTÓŻ NIE! Jako wieloletni Admin wiem ile pracy, wiedzy, doświadczenia, dbałości i ciężkich przypadków trzeba przejśc i mieć żeby w końcu świadczyć usługę na poziomie! i z wysokim SLA! I zwyczajnie za tą ciężką pracę w normalnym świecie utrzymanie strony powinno kosztować 20zł/mc! a nie na rok, bo albo cholera kogoś stać na stronę albo nie, a dla firmy 20zł/stronę/mc to jest pierdnięcie, a tylko przez to że rynek jest zepsuty to płaci 2zł - żal .. dla nas informatyków niestety. Dziękuję.

 

 

Edytowano przez wrkilu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nic nie stoi na przeszkodzie abyś zmienił branżę.

 

Jeśli jedna firma oferuje hosting za 20zł a druga to samo za 100zł to dlaczego mam płacić za to samo 5x więcej? to nie jest różnica 100% tylko 500%.

 

Za pozostałe 80zł mogę dziecku kupić więcej materiałów biurowych do szkoły.

 

Jeśli chodzi o VPS'a to przy cenie 10zł/mc nie mam jako takiego supportu i wszelka konfiguracja leży po mojej stronie.

 

Jeśli jeden dealer poponuje mi auta za 50k a drugi ten sam model z tym samym wyposażeniem za 44k to dlaczego mam zamówić u tego pierwszego?

 

Możesz mi prosto wytłumaczyć skoro się mylę?

 

Jest konkurenacja, jest wolny rynek.

 

Ja wiem, że zleceniobiorcy chcieliby kasować klienta za prostą rzecz parę stówek ale tak się niestety nie da. Klient w ostatnich latach stał się bardziej świadomy i coraz trudniej jest takiego "pacjenta" wydymać.

 

Ja po prostu szanuję swoje pieniądze i tyle.

Edytowano przez pekus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może się nie zrozumieliśmy gdyż tak naprawdę są 2 aspekty w tym wątku:

1. to że nie chciałbyś przepłacać

niby wiadomo że nikt nie chce, ale ja ubolewam nad tym że rynek się tak zpsioczył że hosting jest po 10..20zł/rok, moim zdaniem powinien być po 20zł/mc i wtedy nie miałbyś problemu z przepłacaniem gdyż wszędzie i tak musiałbyś tyle zapłacić

2. przecież ja mam prostą stronę albo prostego VPSa to powinienem płącić ze 1zł.

już chyba nie musze tu tłumaczyć... oburzyłem się gdyż trzeba włożyć ogrom pracy żeby świadczyć porzadny hosting wieć powinno się dostać godziwą zapłatę

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli jedna firma oferuje hosting za 20zł a druga to samo za 100zł to dlaczego mam płacić za to samo 5x więcej? to nie jest różnica 100% tylko 500%.

Zobaczymy co powiesz jak Ci ten hosting za 20 zł padnie, klienci nie będą mieli dostępu do strony przez jeden dzień czy będziesz miał inne problemy. W IT nie ma takich samych usług, nie ma czegoś takiego jak taki sam hosting. Możesz mieć podobne parametry, może być nawet w tym samym dc a jeden błąd technika i wszystko leży.

 

Zobacz sobie temat minthost - dają konkrecyjne ceny a potem są takie kwiatki że w PHP nie działa funkcja mail.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I na koniec jeszcze słowo do pekusa, napisałeś że "NIE widzę potrzeby/sensu przepłacania za coś (np. 20zl/mc) mając na uwadze to co potrzebuję (VPS do skryptu (10zł/mc) i hosting do prostej strony (20zł/ROK:))" - otóż właśnie myślę że totalnie nie masz racji, takie myślenie jest spowodowane najprędzej tym że Wy (klienci) uważacie że wszystko powinno być najlepiej za 1zł., bo co to takiego jest takie utrzymanie strony czy vpsa ? no przecież to pierdnięcie - OTÓŻ NIE!

 

Trochę to wygląda inaczej jak już firma jest kilka lat na rynku, wtedy następuje zmiana cennika na wyższy i, że to tak nazwę: "wyższy poziom usługi". Ten etap jednak jest zależny o firmy, ich zarządu i tzw. targetu. Kiedyś były modne takie wakacyjne biznesy, bardzo popularne tu na forum WHT, co wakacje pokazywała się nowa firma, wszyscy myśleli, że to łatwy zarobek, ceny spadały, klient psioczył na forum, że firma taka i owaka, ale ekonomii niestety nie da się oszukać i takie firmy bardzo szybko padały.

 

Są klienci co szukają usługi za 20 złotych na rok, są też klienci co płacą po 500 złotych miesięcznie, jednak taki klient to już musi mieć full serwis i mieć pewność, że prowadzi interesy z poważną firmą. Wiele początkujących firm bazuje tylko na klientach którzy płacą mało, co gorsza tacy klienci wymagają ogromnie dużo (porównując np do klienta za 500 złotych miesięcznie) i to właśnie Ci wystawiają te najgorsze opinie oczekując cudów za kilkadziesiąt złotych na rok. Tak więc temat jest bardzo szeroki, nie szablonowy,

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Viperoo: masz racjęi.

 

Ale ja mam prostą stronkę w html (2-3MB) oraz 3 skrzynki e-mail.To wszystko. Chyba nie ma sensu płacić 100zł rok za takie coś jak jest oferta za 20zł? ;)

 

Na tym hostingu z pewnych względów nie dało rady zainstalować skryptu w php. Owszem, były oferty hostingu pod ten skrypt za 60zł/rok ale koniec końców wziąłem prostego VPS za 120zł/rok.

Edytowano przez pekus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co powiesz jak Ci ten hosting za 20 zł padnie, klienci nie będą mieli dostępu do strony przez jeden dzień czy będziesz miał inne problemy.

Ale piszesz jakby wydanie 10x czy nawet 100x gwarantowało, że hosting nie padnie, a to nieprawda. Korelacja między ceną i jakością hostingu jest słaba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeden dealer poponuje mi auta za 50k a drugi ten sam model z tym samym wyposażeniem za 44k to dlaczego mam zamówić u tego pierwszego?

Ponieważ u tego za 44k przyjechał z Niemiec na wstecznym, albo ktoś postanowił wymienić jedną stronę i pospawać go po środku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ u tego za 44k przyjechał z Niemiec na wstecznym, albo ktoś postanowił wymienić jedną stronę i pospawać go po środku.

 

Aż tak brutalnie? Może po prostu jednemu wystarczy 4k zysku a drugi potrzebuje 10k zysku

 

To że macie vpsy taniej niż u nas nie oznacza, że są "spawane" ;)

 

Przecież na tym polega konkurencja by zaoferować coś lepiej niż inni. Dla jednych jest to cena, dla innych funkcjonalność. Cena jest kluczowa dla wielu klientów. Jeżeli mogą mieć to samo taniej to czemu nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Aż tak brutalnie? Może po prostu jednemu wystarczy 4k zysku a drugi potrzebuje 10k zysku

 

To że macie vpsy taniej niż u nas nie oznacza, że są "spawane" ;)

 

Przecież na tym polega konkurencja by zaoferować coś lepiej niż inni. Dla jednych jest to cena, dla innych funkcjonalność. Cena jest kluczowa dla wielu klientów. Jeżeli mogą mieć to samo taniej to czemu nie.

 

Może troszkę odbiegłem od tematu. Niestety, sam się prawuje o autko "bezwypadkowe" i podchodzę do tematu nerwowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Może troszkę odbiegłem od tematu. Niestety, sam się prawuje o autko "bezwypadkowe" i podchodzę do tematu nerwowo.

 

Pisząc "dealer" miałem na myśli normalny salon - przedstawiciel producenta (czeskiego).

 

U jednych cena była 50-52k, u innych 44-48k za tą samą konfigurację.

 

Jedni dealerzy są świetni w sprzedaży i mając duży wolumen sprzedanych aut jak widać mogą dać większy upust, a inni...są mało zaangażowani i trzymają sztywno cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie aut do hostingów można o kant dupy potłuc.

 

Przy aucie, zabawce, meblu, szafce, komputerze, klawiaturze czy jakimkolwiek namacalnym obiekcie jesteś w stanie rzeczywiście sprzedać dokładnie to samo za mniej/więcej niż inni. I rzeczywiście w tej sytuacji nie ma sensu przepłacać, bo chyba każda nawet mniej świadoma osoba wchodzi na takiego skąpca, ceneo czy cokolwiek innego i patrzy gdzie jego upatrzony telewizor/monitor/komputer/cokolwiek innego jest najtaniej. Dlaczego? Bo wszędzie dostajemy ten sam produkt, a różnić może się co najwyżej gwarancja producenta, czas dostawy czy wygląd sklepu.

 

Przy hostingu dostajemy USŁUGĘ, usługę która jest niepowtarzalna bo składa się na nią masa mniej lub bardziej ważnych czynników, na których wpływ ma provider. Droższe nie znaczy lepsze, a tańsze nie znaczy gorsze. Każda firma ma inny target, inne oczekiwania względem swoich klientów, i przede wszystkim odmienny biznes plan. Jedni są w stanie zaoferać usługę po kosztach, a nawet dopłacać do biznesu, tylko po to żeby zatrzymać u siebie klienta, lub z jakiegokolwiek innego powodu, inna firma włożyła masę pracy i pieniędzy w swoją 99,99% SLA infrastrukturę i chcą teraz zrobić z niej pożytek i świadczyć usługi dla klientów.

 

I tu i tu masz VPSa, o zbliżonych parametrach, zbliżonej mocy, zbliżonym czasie dostępu. W jednej firmie płacisz 10 zł, w innej 59 zł. To gdzie jest "lepiej" jest trudno określić bo najczęściej na to przekłada się to, co nas bezpośrednio dotyka - czyli awarie, a nie to czego nie widzimy - czyli biznes planu czy ferrari szefa.

 

Jestem w OVH już od dobrych 6 lat. Przez ten czas wielokrotnie zmieniałem hostingi, próbowałem różnych dostawców, i tych tańszych, i tych droższych, i tych krajowych, i tych zagranicznych. Suma sumarum wróciłem do uwaga, NAJTAŃSZEGO z nich, nie z powodu ceny, a z powodu stabilności infrastruktury i tego, że nie widziałem jeszcze na własne oczy downtime'u dłuższego niż kilkanaście sekund na przestrzeni ostatnich 2-3 lat, a gdybym nie powiedział że to OVH i kebab za 12,50 zł na miesiąc to dostałbym masę PW "a u kogo to tak dobrze".

 

Droższe nie znaczy lepsze, ale również nie znaczy gorsze. Każdy provider jest inny, i każdy klient również ma nieco odmienne oczekiwania względem usługi, którą chce wykupić. Mnie OVH zadowoliło w 100% i nie widzi mi się tracić nerwów i czasu na kolejne próbowanie kilkunastu innych hostingów w imię jakiejś idei, skoro wszystko działa mi bardzo dobrze u obecnego. Jednakże jestem w pełni świadomy i nawet byłbym kompletnym idiotą polecając kebaba z jednym dyskiem np. firmie planującej otwarcie kilkuset tysięcznego serwisu. Ponownie, inny klient, inne oczekiwania.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×