Skocz do zawartości
Na 5tyk

Nauka

Polecane posty

Witam.

 

Chciałbym się zapytać doświadczonych użytkowników forum czego lepiej się uczyć: programowania PHP czy może zarządzania systemów Linux.

 

Potrafię w stopniu podstawowym programować w PHP oraz zarządzać systemami Linux.

 

W nastepnym roku szkolnym będę w 3 klasie liceum i trzeba po woli myslec o studiach, a chcialbym isc na kierunek zwiazany z informatyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co lepiej Ci idzie? Co konkretnie opanowałeś z Linuxa i z PHP? I najważniejsze, w czym lepiej się czujesz?

Zainteresuj się czym jest DevOps.

Edytowano przez HaPe (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tutaj wyboru. Jak chcesz coś zbudować, to musisz nauczyć się i jakiegoś języka programowania, i poznać platformę, na której uruchomisz projekt. (A do tego jeszcze gita, SQL, pewnie jakiegoś frameworka, podstaw sieci...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@HaPe

Lepiej sie czuje w PHP, bo wtedy widze jak cos sie tworzy :). W PHP ucze sie po woli programowania obiektowego. Natomiast z linuxa to potrafie takie kompletne podstawy.

 

@blfr

SQL mniej wiecej ogarniam. Natomiast podstaw sieci? O co dokladnie chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SQL mniej wiecej ogarniam. Natomiast podstaw sieci? O co dokladnie chodzi.

 

TCP IP, HTTP, etc, zależy w czym się chcesz rozwinąć, jeśli kwestie internetowe to na pewno to co wymieniłem ;)

Edytowano przez Mondo90 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby wybrać swój ulubiony język, pierw trzeba przerobić przynajmniej kilka lub kilkanaście z nich. Ja dopiero po opanowaniu Basha, C, C++, Perla, PHP, Javy, C# i kilku pokrewnych (nodejs chociażby) jestem w stanie stwierdzić, że najlepiej programuje mi się w javie/c#.

 

PHP to nie jedyny język w jakim pisze się web serwisy, co więcej powiem, jeden z umierających na rzecz chociażby takiego nodejs'a, ruby czy pythona. Warto po osiągnięciu pewnego stopnia "zadowolenia" sprawdzić zalety jak i wady innych języków, i dopiero mając pojęcie o co najmniej trzech, czterech podjąć decyzję "co dalej".

 

Umiesz już podstawy PHP, więc dalej sobie działaj w tym kierunku. Sam będziesz w stanie stwierdzić kiedy przyjdzie czas na następny. Nie bierz się za systemy bez cierpliwości i sporej ilości czasu potrzebnej na rozwiązywanie praktycznych problemów.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×