Skocz do zawartości
barteso130

VPS czy dedyk pod stronę i serwery?

Polecane posty

Witam poszukuje serwer VPS lub dedyka pod stronę z ruchem 2/3 tysiące odsłon dziennie serwerem TeamSpeak3 150/200 slotów i serwerem do gry CS:GO.

Rozważam serwer dedykowany (imin) na www.mintshost.pl a VPS (standard) na www.netdc.pl.
Lecz nie mam zielonego pojęcia czy to wszystko wytrzyma a mi zależy najbardziej na stabilności i niezawodności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w tej cenie cos fajnego znajdziesz w online.net dziala to calkiem przyzwoicie takze powinienes byc zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że w większości współczesne serwery VPS(o ile firma nie przesadza z oversellingiem) będą wydajniejsze i stabilniejsze od taniego dedyka.

 

W większości firm serwery VPS wyposażone są w dyski SSD, nadmiarowe komponenty, hardware raid oraz support który stara się minimalizować ryzyko awarii. Mając taniego dedyka, jesteś pozostawiony sam sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Awaria sprzętowa jest tak samo w gestii dostawcy w przypadku VPS-a jak dedyka. Chociaż na dedyku ma większą szansę wiązać się z przerwą w dostępności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@blfr jednak sprzęt używany dla tanich dedyków, to zupełnie inna klasa. Ryzyko że padnie tani dedyk, jest dużo większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale nie jesteś pozostawiony sam sobie. Dostawca wymienia ten dysk.

 

I ryzyko, że padnie dysk wcale nie jest takie wysokie. Maszyny wirtualne też czasem znikają bez śladu.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@blfr jesteś pozostawiony sam sobie.

 

1. Dostawcy usług zatrudniają administratorów, którzy doglądają sprzętu. W większości są w stanie wyeliminować problemy przed ich wystąpieniem. W przypadku taniego dedyka, pozostaje to po stronie klienta.

 

2. Sewery na których są stawiane usługi typu serwer VPS, mają macierze i w większości kontrolery sprzętowe. Awaria dysku, nie powoduje przerwy w dostępie do usługi, czy utraty danych. Oczywiście dostawca taniego dedyka wymieni dysk, ale będziesz miał przerwę i utratę danych. W przypadku dysków talerzowych ryzyko ich awarii jest znaczące.

 

3. Dostawca taniego dedyku nie zapewnia Ci kopii zapasowych. Większość dostawców usług typu VPS wykonuje kopie zapasowe.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@blfr jesteś pozostawiony sam sobie.

 

1. Dostawcy usług zatrudniają administratorów, którzy doglądają sprzętu. W większości są w stanie wyeliminować problemy przed ich wystąpieniem. W przypadku taniego dedyka, pozostaje to po stronie klienta.

 

2. Sewery na których są stawiane usługi typu serwer VPS, mają macierze i w większości kontrolery sprzętowe. Awaria dysku, nie powoduje przerwy w dostępie do usługi, czy utraty danych. Oczywiście dostawca taniego dedyka wymieni dysk, ale będziesz miał przerwę i utratę danych. W przypadku dysków talerzowych ryzyko ich awarii jest znaczące.

 

3. Dostawca taniego dedyku nie zapewnia Ci kopii zapasowych. Większość dostawców usług typu VPS wykonuje kopie zapasowe.

 

Czekaj, czekaj, czy ty zdajesz sobie sprawę, że w cenie w której podał OP każdy dedyk ma RAID1?

 

Szansa, że padnie podzespół typu CPU/Ram jest identyczna, albo i nawet jeszcze większa na VPSie niż na dedyku.

 

W pozostałych dwóch punktach masz zazwyczaj to samo bo większość VPSów też stoi na RAID1, a szansa że zajechany dedyk przez kilkanaście osób padnie jest większa niż na to, że padnie twój dedyk.

 

Tak więc, dedyk >>> VPS, chyba że ktoś nie ma RAID1.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale nie jesteś pozostawiony sam sobie. Dostawca wymienia ten dysk.

 

I ryzyko, że padnie dysk wcale nie jest takie wysokie. Maszyny wirtualne też czasem znikają bez śladu.

 

...maszyny wirtualne często znikają bez śladu ale mimo to nie jest to regułą bo dalej to tylko urządzenia. Własny serwer to własny serwer ma zasoby dla siebie i tylko dla siebie. Odpada problematyka z instalacją dodatkowych elementów w systemie. Przy obecnych cenach serwerów o ile projekt jest długoterminowy zakup storage pod backup to grosze. Jeżeli ktoś ma zamiar wydać pewną kwotę jest wstanie dobrze ją zagospodarować na własne zasoby. Równie dobrze może postawić sobie kilka wirtualizacji ale na własnym już dedyku by wyeliminować overselling i tym samym uprościć sobie kwestię wykonywania opcji backup zrzucając cały obraz. Inna sprawa że rozmawiamy o zabawnych kwotach więc pole do popisu zarówno w odniesieniu do ofert VPS jak i serwerów dedykowanych jest małe. Cokolwiek nie wybierze z serwerów dedykowanych będzie to przy tej cenie opatrzone opłatą instalacyjną więc koszt wzrośnie i z tej przyczyny będzie skazany na rozwiązanie oparte o wirtualizację lub skorzystanie z oferty serwerów którego dostępność i poziom awaryjności będzie nieznośny.

Biorą pod uwagę jedynie cenę ,VPS jest poniekąd jakimś rozwiązaniem ale czy lepszym czy nie o tym decyduje kwota jaką chce przeznaczyć i to sprawia że trafiamy na główny temat jakim jest wydajność. Niestety wydajność jest pojęciem względnym i nie zależy tylko od samego sprzętu ale głownie od umiejętnego wykorzystania go do własnych celów.

 

*Jak serwer dedykowany to proponuję:

 

http://www.online.net/en

http://oneprovider.com/

https://www.sprintdatacenter.pl/

 

*Jak VPS to proponuję:

 

https://vpsdime.com/

https://www.digitalocean.com/

https://microvps.pl/

https://www.vultr.com/

https://tiktalik.com/en/

http://ramnode.com/vps.php

http://www.hostvirtual.com/features/

 

*Kolejność przypadkowa, nie jestem związany z żadną wymienioną marką w inny sposób jak tylko skorzystanie z ich usług w pośredni lub bezpośredni sposób poznając dokładnie możliwości techniczne oferowanych usług.

 

Edytowano przez SiXwishlist (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Archi chyba żartujesz? W budżecie 100-150 zł każdy dedyk ma RAID? Może jeszcze hardware RAID i frytki do tego?

 

Nie wiem jak jest wszędzie, ale z tego co znam rynek VPS to firmy w większości stosują "serwery", a nie PC'ty pod tego typu usługi. Serwery to też nadmiarowość, o jakiej nie ma mowy w przypadku PC'tów. Xeony E5 w konfiguracjach 2 procesorowych również deklasyfikują procesory zastosowane w tanich serwerach dedykowanych...

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Archi chyba żartujesz? W budżecie 100-150 zł każdy dedyk ma RAID? Może jeszcze hardware RAID i frytki do tego?

 

Nie wiem jak jest wszędzie, ale z tego co znam rynek VPS to firmy w większości stosują "serwery", a nie PC'ty pod tego typu usługi. Serwery to też nadmiarowość, o jakiej nie ma mowy w przypadku PC'tów. Xeony E5 w konfiguracjach 2 procesorowych również deklasyfikują procesory zastosowane w tanich serwerach dedykowanych...

 

Oczywiście, że tak.

 

https://www.soyoustart.com/pl/serwery-essential/

https://www.sprintdatacenter.pl/serwery-dedykowane

http://www.online.net/en/dedicated-server/dedibox-classic

 

Podać więcej? Wszystkie mieszczą się w granicach ~150 zł, poza sprintem który wyjechał o dyszkę ponad limit.

 

150 zł to cena przy której już się VPSów po prostu brać nie opłaca, bo za tą samą cenę masz dużo więcej, dużo lepiej, i co najważniejsze - dużo pewniej. A za 100 zł to bym wziął dwa kimsyfy i je netfs'em połączył, też wyjdzie taniej i pewniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna z przytoczonych ofert posiada dyski SSD w tej cenie(150 zł).

 

Kimsufi to archaiczny sprzęt, mało wydajny i przeważnie z dyskami SATA.

 

Nie wiem jak w dzisiejszych czasach poza backupem można stosować dyski SATA.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna z przytoczonych ofert posiada dyski SSD w tej cenie(150 zł).

 

Kimsufi to archaiczny sprzęt, mało wydajny i przeważnie z dyskami SATA.

 

Nie wiem jak w dzisiejszych czasach poza backupem można stosować dyski SATA.

 

Gwarantuję Ci, że nie wyciągniesz więcej na żadnym VPSie, niż na 3x SSD SYS (E3-SSD-1) w cenie 147 zł.

 

Ja wiem, że na tym forum sami eksperci i nikt nie umie się przyznać do błędu, ale kupowanie VPSa za 150 zł to czysty idiotyzm. Po prostu się to nie opłaca, a jeśli sądzisz inaczej to i tak żadnym racjonalnym argumentem cię nie przekonam.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Archi jestem w stanie się z Tobą założyć, że na serwerze VPS z webh.pl za 34 zł lub 69 zł uzyskasz lepszą wydajność dyskową niż na przytoczonym przez Ciebie serwerze(który nawet nie jest dostępny). Uważam również, że w pakiecie za 69 zł uzyskasz lepszą wydajność CPU. Przetestuj, zrób testy porównawcze, masz darmowy 7 dniowy okres testowy. A wtedy możemy stwierdzić kto się myli ;).

 

No i różnica w cenie też jest spora...

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Archi jestem w stanie się z Tobą założyć, że na serwerze VPS z webh.pl za 34 zł lub 69 zł uzyskasz lepszą wydajność dyskową niż na przytoczonym przez Ciebie serwerze(który nawet nie jest dostępny). Uważam również, że w pakiecie za 69 zł uzyskasz lepszą wydajność CPU. Przetestuj, zrób testy porównawcze, masz darmowy 7 dniowy okres testowy. A wtedy możemy stwierdzić kto się myli ;).

 

No i różnica w cenie też jest spora...

 

Tu akurat przyznam rację. Dyski webh biją na głowę wydajnością kimasyfa cpu też o wiele wydajniejsze.

Webh doskonale rozmieszcza klientów na maszynach nie stosując ogromnego overselingu co znakomicie przekłada się na wydajność.

Osobiście nie mam serwera w webh ale mam ogromną ilość klientów z serwerami tam i praca na ich serwerach jest naprawdę przyjemna.

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zapomniałem dodać ze w webh nawet przy najdroższym pakiecie za 69zł mamy dyski SSD PCIe

Już pomijam wydajność dysków między talerzami a SSD bo różnica jest widoczna gołym okiem a co dopiero w przypadku SSD PCIe

To już jest ogromna przepaść w porównaniu z wyzelowanymi lub nawet nowymi talerzami w kimasyfa.

Nie zapominajmy również o podstawie czyli kimasyf ma tylko 1 dysk! i trzeba tego pilnować a zwykły kowalski nie ma nałogu robienia kopii zapasowej.

Webh jest firmą z naprawdę renomą na rynku i w przypadku akurat ich serwerów warto jednak postawić na mocny vps zamiast kimasyfa ba nawet i kilku innych firm reklamujących się dedykami w niskich cenach.

Takie jest moje zdanie.

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na dedyku masz jednak większą swobodę, większe możliwości konfiguracji i większe bezpieczeństwo na które masz znacznie większy wpływ niż w przypadku vpsów.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@tgx odnośnie swobody, znajdź mi ofertę z dyskami PCIe SSD w przypadku popularnych ofert serwerów dedykowanych. Serwery dedykowane nie mają praktycznie żadnej możliwości konfiguracji. Zmiana parametrów to w większości konieczność zamówienia nowego serwera. Bezpieczeństwo też w przypadku serwerów dedykowanych jest mniejsze, gdyż czuwa tylko nad nimi końcowy użytkownik...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczeństwo - tu mam na myśli, że

 

- vps nie ważne jak zabezpieczysz vpsa - poziom zabezpieczenia będzie nie wyższy niż zabezpieczenie serwera matki - użytkownik usługi nie ma na to wpływu, może mieć jedynie nadzieję że jest nie mniej zabezpieczona niż vps

 

- możliwości konfiguracji, chodziło mi raczej o to, że masz pełny dostęp do kernela i możesz robić co tylko chcesz.

 

Za bardzo patrzysz na świat przez pryzmat SSD. Jest wiele usług, które mogą z powodzeniem pracować na zwykłych dyskach sata bo nie używają dysku w sposób znaczący lub odczyt nie wpływa na działanie usługi. Nie da się jednoznacznie porównywać usługi serwera dedykowanego z VPS-em, a już na pewno nie masz szans przekonać Archiego, bo on wie, że mając najtańszy kimsufi ma nad nim pełną kontrolę, co nie jest realne w przypadku vpsa ;)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@tgx - Bezpieczeństwo, masz rację. Warto jednak zaznaczyć, że firmy które są odpowiedzialne za infrastrukturę w większości są profesjonalistami. A dzięki wirtualizacji, potrafią wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia.

 

Oczywiście są usługi dla których wydajność dyskowa nie jest kluczowa, ale jest ich mało ;-). Warto też podkreślić, że dyski SSD mają statystycznie mniejsze ryzyko awarii niż ich talerzowe odpowiedniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×