Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
baltazar_gabka

Problem z auktualizacją systemu (VPS)

Polecane posty

Witam.

Od jakiegoś czasu mam problem z moim VPS.

Podczas próby aktualizacji systemu mam taki komunikat:

aptitude update
FATAL -> Failed to fork.

Wygląda jakby było mało pamięci RAM ale polecenie free pokazuje jeszcze ponad 1.9GB wolnego.

free -m -t
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          2048        145       1902          0          0         82
-/+ buffers/cache:         63       1984
Swap:            0          0          0
Total:        2048        145       1902

Co ciekawe jak wyłączę MySQL to tego problemu nie ma.

Wyniki z ulimit:

core file size          (blocks, -c) 0
data seg size           (kbytes, -d) unlimited
scheduling priority             (-e) 0
file size               (blocks, -f) unlimited
pending signals                 (-i) 255478
max locked memory       (kbytes, -l) 64
max memory size         (kbytes, -m) unlimited
open files                      (-n) 1024
pipe size            (512 bytes, -p) 8
POSIX message queues     (bytes, -q) 819200
real-time priority              (-r) 0
stack size              (kbytes, -s) 10240
cpu time               (seconds, -t) unlimited
max user processes              (-u) 255478
virtual memory          (kbytes, -v) unlimited
file locks                      (-x) unlimited

Ma ktoś jakieś pomysły w czym może być problem ?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z poziomu roota dostajesz takie errory to firma przesadziła z oversellingiem ;).

 

Ew. możesz zwiększyć open files (ja mam 65536), ale wątpię, żeby cokolwiek otworzyło ich aż ponad 1000.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z poziomu roota dostajesz takie errory to firma przesadziła z oversellingiem ;).

 

Ew. możesz zwiększyć open files (ja mam 65536), ale wątpię, żeby cokolwiek otworzyło ich aż ponad 1000.

 

overselling bo jest błąd alokacji pamięci? i to wniosek jedynie na podstawie wyniku ulimit? Jaka jest korelacja openfiles a "failed to fork"?

 

warto zajrzeć do /proc/user_beancounters będzie widać jaki limit powoduje ten problem

Edytowano przez tgx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

overselling bo jest błąd alokacji pamięci? i to wniosek jedynie na podstawie wyniku ulimit? Jaka jest korelacja openfiles a "failed to fork"?

 

Tak, overselling prowadzi do błędów alokacji pamięci, w przypadku gdy pamięć się skończyła. A failed to fork może wynikać z różnych przyczyn, najczęściej jest to out of memory, limit PIDów lub limit ilości procesów. Z racji, że kolega RAM posiada, procesów raczej nie nawalił więcej niż 32768, a limit procesów wynosi 255478, to zostaje, jak się domyślasz, błąd po stronie matki.

 

Korelacja openfiles z failed to fork jest nieco mało oczywista, ponieważ mamy tutaj związek z wirtualnym filesystemem /proc i faktem, że otwierane tam pliki również wliczają się w limit, a aptitude może źle zinterpretować limit na przeczytanie np. PIDu czy stanu procesu, przez co wyrzuca failed to fork. Rzadkość, ale możliwe do przetestowania w warunkach laboratoryjnych ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Z racji, że kolega RAM posiada

 

jeżeli to openvz to nie masz na to dowodu i jako że najprostsze rozwiązania są najlepsze to warto poznać limity pamięci z pliku jaki podałem

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

jeżeli to openvz to nie masz na to dowodu i jako że najprostsze rozwiązania są najlepsze to warto poznać limity pamięci z pliku jaki podałem

 

 

 

 

Dobrze to ująłeś - to OpenVZ, i właśnie z tego powodu mówię o oversellingu ;). Nie znam sytuacji, więc nie będę się upierał przy swoim bo nie mam wglądu w maszynę, ale w 99% przypadków gdy RAM jest zużyty w 10%, a u klienta jest odpalone raptem kilkanaście procesów, to raczej możemy mówić tylko o matce i sąsiadach obok.

 

Ale oczywiście nie żyje w swoim własnym urojonym świecie, więc jeśli to jakiś nowy typ problemu, to chętnie się dowiem o kolejnym możliwym wariancie ;).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×