Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rozliczanie VAT od usług elektronicznych w 2015r. - system MOSS

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

#1 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 567 postów
  • Imię:Wojtek

Napisany 19 luty 2015 - 23:20

Witajcie, pytanie głównie skierowane do właścicieli firm hostingowych oraz zajmujących się sprzedażą elektroniczną.

Czy słyszeliście, Wasze księgowe informowały Was o czymś takim jak MOSS, który obowiązuje od tego roku? Ładnie zostało to opisane tutaj (pkt .4) - http://sebastianbobr...poczatku-2015-r

M.in.

Do końca 2014 r. miejscem świadczenia usług elektronicznych był kraj, w którym działał (miał siedzibę) sprzedawca. Teraz miejscem świadczenia takiej usługi jest państwo kupującego.

Ponadto:

Co to oznacza dla polskiego przedsiębiorcy? Konieczność wyboru jednej z dwóch możliwości:

1. Rejestracji do VAT w każdym kraju, w którym ma się klienta (osobę prywatną, która nie prowadzi działalności gospodarczej).

2. Rejestracji w systemie MOSS (z ang.mini one stop shop, czyli mały punkt kompleksowej obsługi).

I tutaj pojawia się tajemniczy system MOSS, bo przecież nikt nie zarejestruje sobie firmy w każdym kraju na świecie... O ile dla UE jest to w miarę proste - taki dokument można podpisać jeden zbiorczy, dla wszystkich krajów UE to już z innymi będzie problem, bo w myśl tego systemu wychodzi na to, że taką umowę trzeba zawrzeć osobno z każdym krajem, w którym macie klientów - przecież to jakiś absurd !?

Teraz kwestia techniczna, przychodzą nam przecież zautomatyzowane mechanizmy płatności takie jak np. payu, przelewy24, transferuj, paypal, płatności kartą kredytową. Z wymienionych metod płatności, tak naprawdę może skorzystać każdy i byłoby ciężko technicznie zezwolić na wpłaty tylko z wybranych krajów, a wręcz chyba jest to nawet nie możliwe - jeżeli chodzi np. o kartę kredytową, a w szczególności paypal. Z automatu klient otrzyma usługę, a później bawić się w zwroty, bo jak inaczej, bez umowy wpłaty takiej nie można zaksięgować..?

Słyszeliście może o tym systemie? Jak planujecie to rozwiązać u siebie?

Pozdrawiam!

Edytowany przez Desavil, 19 luty 2015 - 23:36.

• 0

#2 Hekko.pl

Hekko.pl

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 1730 postów
  • Firma:H88 S.A.

Napisany 20 luty 2015 - 10:03

Do MOSS rejestrujesz się tylko raz i dzięki temu nie musisz tego robić w każdym kraju.

Co do wdrożenia to zmiany w systemie fakturującym (różne stawki VAT) a reszta po stronie księgowej.

• 0

#3 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 567 postów

Napisany 20 luty 2015 - 10:27

A ta rejestracja "zbiorowa" nie dotyczy tylko krajów UE? A dla pozostałych to z każdym krajem spoza UE trzeba podpisać osobną umowę? Po rozmowie z księgową takie coś właśnie wywnioskowałem, dlatego też chciałem Was dopytać, bo jeżeli tak faktycznie to wygląda, to byłby to jakiś totalny absurd, gdyż tak naprawdę nie wiadomo w naszej branży z jakiego kraju będzie klient (dokona płatności).

Edytowany przez Desavil, 20 luty 2015 - 10:30.

• 0

#4 strefapc

strefapc

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 608 postów
  • Firma:PHU StrefaPC
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Wyszyński

Napisany 20 luty 2015 - 10:44

...to byłby to jakiś totalny absurd,...

A co w tej "kochanej" unii nie jest absurdem? Nasi "wybrańcy" tworzą te przepisy, za które sowicie im płacimy. :D

• 0

#5 Hekko.pl

Hekko.pl

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 1730 postów

Napisany 20 luty 2015 - 11:02

Wcześniej przecież też musiałeś się zarejestrować w tych krajach (teoretycznie), więc tu się nic nie zmieniło. Tylko dla UE. VAT płacony w usłudze przez mieszkańca danego kraju nawet poza nim, wraca do jego kraju.

Tylko trochę spóźniłeś się z rejestracją, jeśli chciałeś korzystać od początku roku - rejestracja była do końca 2014.

Wiele firm niestety nadal jest nieświadomych wprowadzonych zmian.

• 0

#6 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 567 postów

Napisany 20 luty 2015 - 11:06

Właśnie dopiero wczoraj o tym zostałem poinformowany, moje biuro rachunkowe gdzieś to przeoczyło...

• 0

#7 Mixer

Mixer

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 21 postów
  • Firma:ADMIN.NET.PL S.C.
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Rzepka

Napisany 25 luty 2015 - 10:00

Wcześniej przecież też musiałeś się zarejestrować w tych krajach (teoretycznie), więc tu się nic nie zmieniło.

Aby przed 2015 r sprzedawać usługi do innych krajów Unii nie trzeba było być wszędzie zarejestrowanym, wystarczył vat ue, deklaracje.

Tylko trochę spóźniłeś się z rejestracją, jeśli chciałeś korzystać od początku roku - rejestracja była do końca 2014.

Też takie informacje widziałem w sieci ale wystarczy podać na formularzu od kiedy zacząłeś sprzedaż do innych krajów Unii (jest do tego osobne pole, nie jest powiązane datą wypełnienia). Dla pewności radzę skontaktować się z II urzędem skarbowym Warszawa Śródmieście.

Właśnie dopiero wczoraj o tym zostałem poinformowany, moje biuro rachunkowe gdzieś to przeoczyło...

Od dawna było o tym wiadomo, zmien biuro zanim ponownie Cię wprowadzą w maliny.
To oznacza, że są w plecy z zmianami w przepisach.

oj to tera biura rachunkowe popodwyższają stawki
jak mają rozliczać zamiast wszystkiego razem, każdy kraj oddzielnie
powiedzmy od każdego kraju po 100zł xD

Oraz dodatkowe miejsca pracy:)
Nie mówiąc też o nagłym wzroście zakupów elektronicznych podpisów, wpłat za pełnomocnictwa do US (po 17 PLN sztuka) :)

Edytowany przez Mixer, 25 luty 2015 - 10:13.

• 0

#8 Gość_nrm_*

Gość_nrm_*
  • Goście

Napisany 25 luty 2015 - 10:33

Z wymienionych metod płatności, tak naprawdę może skorzystać każdy i byłoby ciężko technicznie zezwolić na wpłaty tylko z wybranych krajów, a wręcz chyba jest to nawet nie możliwe 

Zablokuj po prostu rejestrację klientów z innych krajów jak przestawienie się (koszty) jest dla Ciebie nieopłacalne. Często jest tak, że tych klientów jest garstka i szkoda zachodu.

• 0

#9 Hekko.pl

Hekko.pl

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 1730 postów

Napisany 25 luty 2015 - 11:17

Aby przed 2015 r sprzedawać usługi do innych krajów Unii nie trzeba było być wszędzie zarejestrowanym, wystarczył vat ue, deklaracje.

Była mowa o innych krajach niż UE.

Dla pewności radzę skontaktować się z II urzędem skarbowym Warszawa Śródmieście.

Oczywiście, to będzie najrozsądniejsza opcja.

Edytowany przez Hekko.pl, 25 luty 2015 - 11:17.

• 0

#10 Desavil

Desavil

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 567 postów

Napisany 10 marzec 2015 - 22:06

Moja firma jest zwolniona z VAT i tak myślę, czy mnie to faktycznie też dotyczy...

Nie wiem dlaczego księgowa usilnie twierdzi, że dla krajów SPOZA UE też się coś zmieniło i z tymi krajami też trzeba mieć jakieś umowy o ten podatek i tutaj już nie ma czegoś takiego jak zbiorowy MOSS dla krajów Z UE. W efekcie czego przyjdzie, że nie wiem jak, ale będziemy musieli zablokować wpłaty dla osób SPOZA UE...

• 0

#11 t9omek

t9omek

Regularny użytkownik

• Użytkownicy
  • 90 postów
  • Imię:Tomek

Napisany 30 kwiecień 2015 - 11:48

Witam, MOSS dotyczy tylko osób prywatnych ? Kiedy kupuje jako firma nadal będę otrzymywać fakturę z odwrotnym obciążeniem ? A co kiedy kupie usługi hostingowe poza unią np w usa ?

Edytowany przez t9omek, 30 kwiecień 2015 - 12:15.

• 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników