Skocz do zawartości
bybunny

Web Hosting ,który panel hostingowy?

Polecane posty

Przyjmując założenie, że szukając usługi jest możliwość wybrania pakietu w tej samej firmie ale dodatkowo jest opcja wyboru dwóch paneli hostingowych: cPanel i Plesk. Jakie jest wasze zdanie w tej kwestii wyboru i czym się kierujecie. Dlaczego zadałem to pytanie? ,ponieważ wprowadzamy nową serię serwerów i ciągle na "tapecie" jest właściwy wybór panelu dla przyszłych klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość l3szcz

Dla mnie to dobra opcja, ze względu na to, że klient szukając hostingu dla siebie być może będzie szukał hostingu np. z cPanelem bo się do niego przyzwyczaił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Korzystałem z obu paneli administracyjnych i oba mają swoje zalety i wady. Jeżeli chodzi o subiektywne odczucia to Plesk nie był intuicyjny w obsłudze, trzeba było zawsze więcej poklikać żeby osiągnąć zamierzony efekt. Jeżeli coś się zmieniło w nowszych wersjach to z chęcią bym zerknął jak to wygląda i działa obecnie. Jeżeli chodzi o cPanel to odkąd pamiętam to zawsze miał dużo różnych ciekawych funkcji, poruszanie się po panelu było proste, nie trzeba było dużo klikać, można było ustawić sobie wygląd (kolor). Na Plesku nie pracowałem długo, max pół roku, w dodatku tylko na jednej domenie więc nie pamiętam dokładnie co i jak wyglądało w szczegółach. Natomiast na cPanel pracowałem ponad rok temu w Kylosie i w pamięć zapadła mi jedna rzecz a mianowicie dostęp do wszystkich domen z jednego konta FTP. Miało to oczywiście zaletę bo nie musiałem logować się na różne konta tylko jakieś pliki podmienić czy edytować to z jednego konta. Największą wadą tego jednak było to że jak jedna strona złapała jakiś syf to łapały wszystkie inne wraz z całym kontem. Domeny były jako foldery w katalogu głównym public_html i nie było problemem wyjść poza katalog z domeną do głównego poziomu.

Obecnie siedzę na DA gdzie każda domena ma osobnego użytkownika, nie ma możliwości wyjścia poza daną domenę wyżej, a każda domena = osobny użytkownik z prawami dostępu do panelu administracyjnego. I tego właśnie bym oczekiwał od każdej usługi web hostingu. Możliwość tworzenia kont użytkowników (reseller) oraz każda domena osobno, nawet w obrębie jednego konta. Dwa oddzielne konta FTP żeby żaden syf nie mógł przejść wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Plesk rządzi, ale dopiero od wersji 10 w górę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to dobra opcja, ze względu na to, że klient szukając hostingu dla siebie być może będzie szukał hostingu np. z cPanelem bo się do niego przyzwyczaił.

Opcja wyboru głównie ma na celu łatwość w migracji usług od poprzedniego dostawy ale i ważna kwestia jaka jest oczywiście samo przyzwyczajenie.

 

Korzystałem z obu paneli administracyjnych i oba mają swoje zalety i wady. Jeżeli chodzi o subiektywne odczucia to Plesk nie był intuicyjny w obsłudze, trzeba było zawsze więcej poklikać żeby osiągnąć zamierzony efekt. Jeżeli coś się zmieniło w nowszych wersjach to z chęcią bym zerknął jak to wygląda i działa obecnie. Jeżeli chodzi o cPanel to odkąd pamiętam to zawsze miał dużo różnych ciekawych funkcji, poruszanie się po panelu było proste, nie trzeba było dużo klikać, można było ustawić sobie wygląd (kolor). Na Plesku nie pracowałem długo, max pół roku, w dodatku tylko na jednej domenie więc nie pamiętam dokładnie co i jak wyglądało w szczegółach. Natomiast na cPanel pracowałem ponad rok temu w Kylosie i w pamięć zapadła mi jedna rzecz a mianowicie dostęp do wszystkich domen z jednego konta FTP. Miało to oczywiście zaletę bo nie musiałem logować się na różne konta tylko jakieś pliki podmienić czy edytować to z jednego konta. Największą wadą tego jednak było to że jak jedna strona złapała jakiś syf to łapały wszystkie inne wraz z całym kontem. Domeny były jako foldery w katalogu głównym public_html i nie było problemem wyjść poza katalog z domeną do głównego poziomu.

Obecnie siedzę na DA gdzie każda domena ma osobnego użytkownika, nie ma możliwości wyjścia poza daną domenę wyżej, a każda domena = osobny użytkownik z prawami dostępu do panelu administracyjnego. I tego właśnie bym oczekiwał od każdej usługi web hostingu. Możliwość tworzenia kont użytkowników (reseller) oraz każda domena osobno, nawet w obrębie jednego konta. Dwa oddzielne konta FTP żeby żaden syf nie mógł przejść wyżej.

Plesk również umożliwia dostęp do wszystkich domen z jednego konta FTP pomimo że wszystkie domeny są odseparowane od siebie co pozwala również na niezależną konfigurację każdej z osobna. Duży wpływ ma również sama konfiguracja serwera i użyty system operacyjny. Dodatkowo posiada tę przewagę nad panelem cPanel że można tworzyć subkonta podobnie jak normalny reseller. Kwestia wyjścia poza domenę czy katalog główny jest jak najbardziej możliwa ale to klient decyduje czy ta opcja ma stanowić odseparowane zupełnie konto. Oba panele posiadają jednakowe cechy w mniejszym lub większym stopniu konfigurowalne o czym się przekonali obecni użytkownicy.

 

Jak dla mnie Plesk rządzi, ale dopiero od wersji 10 w górę.

To nie jest sprawa w formie , który "rządzi" ponieważ oba są doskonałymi narzędziami natomiast decyzje o wdrożeniu dodatkowej możliwości w tym przypadku mają odzwierciedlenie w konfiguracji DNS i powiązaniu go z obecnymi zasobami, baz danych czy wykorzystaniu mapowania strorage klienta względem danej usługi i panelu zarządzania. Inaczej by wyglądała sytuacji kiedy byśmy poszli w kierunku czegoś swojego ale nie jesteśmy już wstanie tego zrobić na obecna chwilę. Obecnie jedynym elementem przemawiającym za wdrożeniem takiej możliwości wyboru jest wspomniana łatwość migracji ale chętnie przeczytam kolejne wypowiedzi użytkowników.

 

Panelu DA kompletnie nie bierzemy pod uwagę mimo że ciągle mamy kilka maszyn ,czeka je w 100% migracja do panelu Plesk. Decyzja związana z uruchomieniem kolejnych możliwości wyboru jest po prostu trudna bo skazuje na trwanie w pewnych decyzjach niestety przez kilka lat ale poniekąd zaznacza nasz przyjazny stosunek do usług hostingowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×