Skocz do zawartości
geekboy68k

NAS czy dysk sieciowy - co lepiej spełni moje wymagania?

Polecane posty

Czołem~!

 

Poszukuję serwera NAS/dysku sieciowego do zastosowań domowych. Przyznam, że nigdy nie analizowałem tego segmentu, stąd postanowiłem zasięgnąć opinii innych, bardziej doświadczonych w temacie.

Urządzenie, którego poszukuję, będzie wykorzystywane w następujących zastosowaniach:

- streamowanie materiałów Full HD na komputer/telewizor (telewizor z androidową przystawką typu dongle),

- przechowywanie plików z dostępem zdalnym,

- serwer e-mail (nic specjalnego, pod jedną domenę).

 

I... w sumie tyle. Moje wymagania względem urządzenia nie będą rosnąć, ale nie wiem, czy wystarczy zwykły dysk sieciowy, czy może warto zainwestować w coś bardziej rozbudowanego.

Będę niezmiernie wdzięczny za jakieś sugestie. Chciałbym, aby urządzenie było maksymalnie energooszczędne i możliwie najcichsze/bezgłośne. Na sprzęt (bez dysków) jestem w stanie wydać kilkaset PLN, powiedzmy do 1000 złotych maksymalnie.

 

Pozdrawiam.

Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z nasów to całkiem fajne jest Synology, o ile dobrze pamietam to miałem w ręku DS213J.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z NAS-a od D-linka jeśli chodzi o streaming działa świetnie, wersje którą posiadam jest bez chmury ale to akurat nie problem, nie ma też aplikacji do obsługi poczty, no i trochę długo się wybudza ze śpiączki. Ogólnie jeśli chodzi o zastosowanie do użytku domowego to bardzo wygodne rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał PCta (np. Atom) z linuxem i soft raid. Chyba, że jesteś słaby w linuxie. Bo linuxem (albo dedykowaną dystrybucją pod NASy), zrobisz sobie każdą usługę (samba, nfs, poczta, automatyczne backupy z PC, itp). A korzystając z gotowca jesteś ograniczony fantazją dostawcy. A dziury w bezpieczeństwie łatają z półrocznym opóźnieniem (a czasem wcale).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał PCta (np. Atom) z linuxem i soft raid. Chyba, że jesteś słaby w linuxie. Bo linuxem (albo dedykowaną dystrybucją pod NASy), zrobisz sobie każdą usługę (samba, nfs, poczta, automatyczne backupy z PC, itp). A korzystając z gotowca jesteś ograniczony fantazją dostawcy. A dziury w bezpieczeństwie łatają z półrocznym opóźnieniem (a czasem wcale).

 

Ale chyba tu chodzi o prostą sprawę, otwierasz pudełko , patrzysz na instrukcję , podłączasz kabelki , przechodzisz proces krok po kroku i działa! bo nie ma innego wyjścia. Również mogę polecić DS213J. Masz tam nie tylko pocztę ale pełną obsługę www po instalowanie skryptów włącznie. Jedynie na co zwróć uwagę to dyski jakie chcesz wykorzystać ponieważ znam przypadki kiedy RAID 1 nie poradził sobie z dyskami nie ujętymi w ich tabeli. Osobiście jest to cacko i nie tylko do domu. Zamiennie postawiliśmy to zamiast serwera poczty w biurze dla 19 osób. Obecnie chyba jest ponad 30. Dodatkowo pobierane są dane do dwóch projektorów rzucających obraz na witryny biura. Sympatyczne w użytkowaniu i doskonale stworzone rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×