Skocz do zawartości
elcct

Generator chmur

Polecane posty

Hej,

 

Napisałem w piaskownica, bo nie wiem czy na razie można traktować temat poważnie.

 

Ponieważ koszty używania Digital Ocean stały się dla mnie dosyć poważne, zacząłem się zastanawiać czy czasem nie przenieść rzeczy gdzie indziej. Pod względem możliwości takie SYS od OVH wygląda dużo taniej, ale nie zapewnia elastyczności.

 

Zacząłem więc tworzyć platformę, która by umożliwiała łatwe uruchamianie VPS na budżetowych hostingach.

 

Składa się z wielu serwisów - pierwszy to generator obrazów, który w ciągu 30 sekund (testowane na serwerze XC z Online.net) potrafi wygenerować i przesłać obraz z systemem Ubuntu wraz ze skonfigurowaną siecią pod SYS oraz wygenerowanym hasłem admina (lub też dodanym kluczem)

 

Drugi serwis to serwis zarządzający - czyli trzymanie kolekcji providerów, serwerów, dostępnych zasobów oraz operacje na serwerach czyli zatrzymywanie, ponowne uruchamianie, restart czy niszczenie i zwalnianie do puli wolnych zasobów (oraz zliczanie jak długo VPS był uruchomiony itd)

 

Do tego zacząłem pracę nad UI, które będzie umożliwiało łatwe zarządzanie.

 

Backend w całości napisany w Go, a front-end będzie zrobiony w Ember.

 

Napisałem to, ponieważ nikt nie wie, że coś takiego robie, a jest to sporo pracy i zaczyna siadać motywacja ("a może jednak zostane przy Digital Ocean, zamiast dłubać w tym projekcie").

 

Jak całość będzie miała ręce i nogi, zamierzam opublikować kod, a zarabiać na ewentualnych konsultacjach czy wdrożeniach nowych opcji.

 

Ogólnie ma być to narzędzie na początek dla developerów, aby nie przepłacali za rozwiązania "chmurowe", kiedy mają więcej niż kilka projektów.

 

Dzięki za uwagę

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ koszty używania Digital Ocean stały się dla mnie dosyć poważne, zacząłem się zastanawiać czy czasem nie przenieść rzeczy gdzie indziej. Pod względem możliwości takie SYS od OVH wygląda dużo taniej, ale nie zapewnia elastyczności.

OVH właśnie niedawno uruchomiło RunAbove na OpenStacku i zamierza oferować VPS-y od $1,25/miesiąc, a już oferuje za $2,5. Wszystko na żądanie i płacisz tylko za zużyte zasoby. Czyli, niestety, praktycznie dokładnie to samo, co Ty planujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Insider: widziałem virtkick, świetny projekt - ale nie moja bajka. Nie lubię Ruby chociażby. Pozatym konkurencja zawsze wychodzi na zdrowie :)

 

spindriff: Cena to nie wszystko. Może inaczej - jeżeli oferują taką cenę za cloud, to znaczy że zrobić to samemu będzie o wiele taniej.

 

 

 

Edytowano przez elcct (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

spindritf czy przypadkiem te tanie VPSy z RunAbove to nie będą odsprzedawane wątki z procesorów Power8 (hw to najprawdopodobniej IBM Power System S824 z 2x 12 core, a każdy rdzień to 8 wątków) i czy z tym nie będą wiązać się jakieś konsekwencje, bo to nie jest X86?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, VPS-y chodzą na normalnych Xeonach i KVM. Wątki też odsprzedają, ale oddzielnie jako Power8 S za $0,05/h.

 

Chociaż znów, może... To byłoby super. PPC wymagałoby przekompilowania oprogramowania spoza repo, ale ma lepszą wydajność wątek vs wątek niż nawet te Xeony.

Edytowano przez spindritf (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak opublikujesz kod w GPLu, to raczej się nie nazarabiasz. Chociaż może ktoś z zagranicy użyje przycisku "donate" jeśli będziesz miał taki w projekcie. Ludzie (szczególnie w PL) będą sami grzebać w kodzie zamiast wykupić Twoje wsparcie (taka mentalność).

Stworzenie czegoś takiego jak opisałeś nie jest trudne (ale na pewno czasochłonne przy dużej funkcjonalności). Sam naklepałem panel do zarządzania VPSami w kika godzin, nie będąc programistą.

 

Podstawową zaletą tego (takiego) projektu jest to, że masz taką funkcjonalność jakiej potrzebujesz. Każdy projekt z gotowym API, będzie miał jakieś braki lub będzie miał funkcje, za które płacisz a ich nie potrzebujesz.

 

IMHO nawet przy małej skali można mieć niższe ceny niż duzi gracze na rynku, ale potem nadejdzie moment, że musisz też zacząć rosnąć i wtedy okaże się, że dodakowe koszty, których nie miałeś na początku (np. pracownicy boku) spowodują, że projekt będzie nieopłacalny. Niestety w PL rząd nie pomaga rozwijać swojej firmy, np niedługo od umów zleceń będzie pobierana większa składka ZUS.

 

Nie mniej życzę powodzenia, może sam skorzystam ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×