Skocz do zawartości
lemans88

Negatywny wpływ Google Analytics?

Polecane posty

Jak w temacie, czy Google Analytics (a raczej, zamieszczenie go na stronie) może paradoksalnie, niekorzystnie wpłynąć na pozycję w Google? A może pytanie powinno brzmieć, czy w ogóle wpływa. Pytam bo kiedyś natknąłem się na taką informację ale nie wiem czy to wiarygodne. Z góry dziękuję za odpowiedzi profesjonalistów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

według mnie nie ma wpływu na pozycję. Mam większość stron podpiętych pod GA i po jego zaimplementowaniu nie widziałem różnicy w pozycjach. Dodatkowo, gdyby miało to negatywny wpływ, to nikt by tego nie stosował na stronach. Na pewno daje to Google całkowitą wiedzę na temat Twojej strony, co w niektórych przypadkach nie jest wskazane. Tak czy inaczej jeżeli nie masz podpiętego GA ale masz na przyklad reklamy AdSense to w sumie wiedzą już bardzo dużo.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się już zdecydujesz na GA, to pamiętaj że po rezygnacji i usunięciu wszystkiego co z Google jest związane nagrodzi Cie spadkiem wyświetlania Twojej strony w wyszukiwarce, a cześć linków może trafić do filtra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, oto mi chodziło. To, że wszyscy czegoś używają nie znaczy, że to coś jest idealne i przyjazne. Podany przykład przez robsona jest jak najbardziej prawdopodobny i jest konsekwencją Google, w końcu chronią swoich interesów. Jeżeli ktoś ma podobne doświadczenia z Google Analytics, proszę o potwierdzenie.

 

Jest na tym forum wątek o G+ i jego wpływie na pozycję - to wbrew pozorom bardzo podobne zagadnienie. Google troszeczkę wspiera tych, którzy promują ich rozwiązania. Akurat przy GA niejako się odkrywamy ze swoją stroną stąd czasem paradoksalny efekt spadkowy w wynikach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się już zdecydujesz na GA, to pamiętaj że po rezygnacji i usunięciu wszystkiego co z Google jest związane nagrodzi Cie spadkiem wyświetlania Twojej strony w wyszukiwarce, a cześć linków może trafić do filtra.

Masz jakieś potwierdzenie tego stanu rzeczy?

 

Ostatnio (ca. kilka miesięcy temu), przepięliśmy kilkadziesiąt domen na lokalnego Piwika - żadnych problemów z linkami czy pozycjami nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś potwierdzenie tego stanu rzeczy?

 

Ostatnio (ca. kilka miesięcy temu), przepięliśmy kilkadziesiąt domen na lokalnego Piwika - żadnych problemów z linkami czy pozycjami nie zauważyłem.

 

Serwis który prowadzę na początku był wysoko pozycjonowany oraz informacja o samej stronie w wyszukiwarce Google była prawidłowo wyświetlana ale stwierdziłem że przeniosę się na lokalny Piwik. Po usunięciu wszystkiego co z Google związane czyli pliku oraz kodu strona przestała być na bieżąco indeksowana i poleciała w samym indeksie. Dodatkowo cześć linków wpadła do filtra. Po ponownym korzystaniu z GA o dziwo wszystko wróciło do normy i mimo restrykcyjnych zmian w Pingwinie wszystko się indeksuje od razu i dużo lepiej niż bez GA.

 

Z Piwika zrezygnowałem bo potrzebuje do działania włączonej funkcji set_ini. To czy ktoś uważa to za bezpieczne czy nie pozostawiam własnej ocenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To by potwierdzało teorię (prawie spiskową), którą niektórzy odrzucają niemal od razu bez zastanowienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@robson - hmm, ciekawe jest to co piszesz. Jesteś pewien, że domena nie wypadła z innych powodów?

 

Nie żebym Google bronił, co to, to nie, ale po prostu przy sporej ilości domen takiego zjawiska nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@pedro zróbmy mały test wpisz w wyszukiwarkę Google frazę "Watch Dogs, czy warto czekać?" zachowując cudzysłów i powiedz mi czy wyświetla Ci się o razu link z nooblandia.com. To jest tekst który dodałem bez GA i u mnie wyświetlają się w wyszukiwarce tylko 3 pozycje dopiero po kliknięciu:

 

"Aby pokazać najbardziej trafne wyniki, pominęliśmy kilka pozycji bardzo podobnych do 3 już wyświetlonych.
Jeśli chcesz, możesz powtórzyć wyszukiwanie z uwzględnieniem pominiętych wyników."

 

wyświetla mi się więcej wyników. Jeśli będziesz miał tak samo wyjaśnię Ci resztę.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok jak już wcześniej napisałem to był tekst wrzucony bez GA. Wybrałem go dlatego że bardzo łatwo jest pokazać jak działają mechanizmy Google. Ten tekst wrzuciłem po około jakiejś godzinie od publikacji na swojej stronie również na stronę newseria.pl. Link do newserii pojawił się w indeksie w ciągu minuty od umieszczenia, natomiast link do mojej strony pojawił się około godziny 23 w takiej formie jak jest teraz. Zacząłem sprawdzać jak wygląda sytuacja ze starszymi linkami oraz jak wygląda sytuacja z linkami z tego samego dnia. Okazało się że stare linki są gdzieś hen hen w indeksie Google, większość jest też filtrowana w taki sam sposób jak link podany wcześniej czyli ich w ogóle nie ma, a te z tego samego dnia jeszcze się nie pojawiły. Uruchomiłem ponownie GA i zacząłem sprawdzać czy coś się zmienia w temacie i na efekty nie trzeba było długo czekać, dla przykładu wystarczy wpisać frazy bez cudzysłowia:

 

Payday 2 czyli jak okraść bank (u mnie pierwsza pozycja)

Wiedźmin 3 Dziki gon, jakie wymagania? (na 2 stronie)

E3 Dzień zero (pierwsza pozycja)

 

A to jest fraza z przed roku kiedy działało GA:

drinki z tabasco (wyświetla się na 3 pozycji i tekst nie jest mój)

 

 

Większość z linków do nooblandia.com powinna pojawić się gdzieś na 2 pierwszych stronach. Gdzie bez GA zapewne wyleciała by z indeksu albo pojawiła się na końcowych pozycjach. Jak widać strony które korzystają z GA są faworyzowane i pomaga to w pozycjonowaniu fraz. W sumie to nie trzeba za wiele robić w tym temacie tylko dobrze tytułować tekst.

 

Nasuwa się jeden wniosek jeśli nie korzystałeś nigdy z GA i strony są wysoko w indeksie Google nie pakuj się w GA, bo jeśli kiedyś zrezygnujesz stracisz. Natomiast jeśli korzystasz z GA nie usuwaj nic bo też stracisz.

 

Zdaje sobie sprawę z tego że mało kto będzie szukał dokładnie takich fraz, chciałem tylko pokazać jak działa mechanizm Google i czy GA może mieć pozytywny lub negatywny wpływ.

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten tekst wrzuciłem po około jakiejś godzinie od publikacji na swojej stronie również na stronę newseria.pl. Link do newserii pojawił się w indeksie w ciągu minuty od umieszczenia, natomiast link do mojej strony pojawił się około godziny 23 w takiej formie jak jest teraz.

 

Moim zdaniem akurat ten przypadek dałoby się przekonywająco wyjaśnić przez duplicate content. Również nie bronię Google (daleki od tego jestem), ale w opisanej sytuacji zachowanie G jest akceptowalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem akurat ten przypadek dałoby się przekonywająco wyjaśnić przez duplicate content. Również nie bronię Google (daleki od tego jestem), ale w opisanej sytuacji zachowanie G jest akceptowalne.

 

Można by było gdyby nie to że tekst pojawił się wpierw na mojej stronie a po około godzinie na drugim serwisie. A że moja strona nie była od razu indeksowana a newseria jest to Google uznało że to na obcej stronie jest właściwy tekst. Następnego dnia wrzuciłem inny tekst z tym że różnica w umieszczeniu na drugim serwisie to było parę godzin i link nawet nie jest w indeksie. Dla przykładu wpis z marca potrafił pojawić się w indeksie dopiero w maju, lub pojawił się bo wróciło GA.

 

Nie mam nic do Google, a wszystko co napisałem to tylko po to żeby zobrazować jak wygląda sytuacja. Obecnie kiedy GA działa od miesiąca teksty które wrzucam pojawiają się w ciągu kilku minut w wyszukiwarce i to na wysokich pozycjach, przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma większego wpływu, korzystam na wszystkich stronach poza zapleczami :) Jakiegoś znaczącego wpływu nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro korzystasz stale z GA na wszystkich stronach trudno się do czegoś odnieść. Ciekawe co by się stało jakbyś usunął skrypt z jednej z tych stron. Oczywiście pytanie retoryczne - nie próbuj testować ;), wystarczy mi relacja Robsona.

 

 

 

Obecnie kiedy GA działa od miesiąca teksty które wrzucam pojawiają się w ciągu kilku minut w wyszukiwarce i to na wysokich pozycjach, przypadek?

 

chyba nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem i wg mnie może. Jest to taki szpieg - który monitoruje wiele parametrów witryny. Z pewnością Google nie pogardzi takimi statystykami przy ustalaniu pozycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno stracą strony które maja np. wysoki współczynnik odrzuceń. Pewnie oto Ci chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii strona może stracić na zainstalowanym zarówno GA, jak i GWT. Jeżeli kwestia onsite jest kiepska, czyli strona ma wysoki współczynnik odrzuceń, krótki czas przebywania na stronie to jak najbardziej jest to element rankingowy. Mając zainstalowany inne statystyki Google będzie mogło prowadzić tylko pomiar CTR w indeksie wyszukiwania, bez głębszej analizy, co się później na stronie dzieje. Brak GA, również Google nie daje podglądu, które linki prowadzące do strony generują rzeczywisty ruch i jak się użytkownik zachowuje po kliknięciu w niego. Myślę osobiście, że również ta kwestia jest brana pod uwagę w kontekście oceny jakości linków.

 

GA to jest świetne narzędzie analityczne, jednak jeżeli na stronie są nadużywane pewne kwestie to warto rozważyć inną alternatywę statystyczną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja twierdze ze może miec znaczenie i to konkretne w niektórych przypadkach .

wyszókiwarka zbierajac dane o witrynie bierze pod uwage czy uzytkownik wpisójac fraze w google nap pikniki warszawa wejdzie na strone i czy wyjdzie z niej i po jakiej czasie by sprawdzic inne winiki wyszukiwania.

jezeli uzytkownik zostaje na stronie i nie wraca bu poszukac innego winiku to znak ze strona jest przyjana uzytkownikowi i ze znalazl co szukal i takie strony maja wieksza wiarygodnosc i wysze pozycje. dlatego sie tyle mówi o odpowiednim conecie

zapraszająGA do zabawy pozwalamy google wejsc dalej jezeli uzytkownik wejdzie na nasza strone tam skorzysta po kilku sekóndach z linku i wyjdzie z niej jest to sygnal dla google ze jestesmy tylko posrednikami a co idzie za tym jestesmy nie wartosciowi wiec ma to w niektórych przypadkach znaczenie ba duze znaczenie dla rankingu!!

Ciasteczka , GA i inne wskazniki to szpiedzy dla algorytmów google!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja sądzę, że na wartościowych stronach warto instalować GA i inny monitoring. A na stronach śmieciowych, zapleczach instalować dwa inne systemy analityczne, ja np mam clicky i yandexa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GA ma wpływ na pozycję strony, przeprowadziliśmy parę eksperymentów na naszych stronach kontentowych, polegały one na opublikowaniu dobrego tekstu, masowym odwiedzaniu po zindeksowaniu przez google, i bezpośrednim i poprzez wyszukiwane hasło. Grupa około 20 osób wchodziła, przechodziła inaturalnie przebywała na stronie imitując czytanie. Google taką stronę nagradzał tym że była na czele wyszukiwań według zapytań na które artykuł zoptymalizowaliśmy. po tygodniu spadała naturalnie na drugą, trzecią pozycję. Wtedy powtarzaliśmy eksperyment i z powrotem lądowała na pierwszym miejscu.

GA bada ruch, czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń i wten sposób w oparciu o te raporty google promuje lub nie porównując stronę z innymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×