Skocz do zawartości
HaPe

Jakiego języka się uczyć do aplikacji webowych

Polecane posty

Witam, jaki język jest warty polecenia dla początkującego w temacie pisania aplikacji webowych z wyjątkiem PHP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem byłoby zgłębienie JavaScript (po stronie serwera, z użyciem node.js), a w późniejszym czasie np. Go

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie chyba trochę odjechaliśice

- C++ - aplikacje webowe?,

- GO - niszowe, ktoś oferuje hosting z tym?

- Java - raczej nie dla początkujących, jakieś firmy z Tomcatem + JSP znajdą się gdzie można hostować aplikację ale Jboss i coś bardziej skomplikowanego to już nie lub za wagon kasy.

 

Faktycznie pozostaje python i ruby lub jakiś framework php np. Symfony, który globalnie przestawi myślenie o sposobie projektowania aplikacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Java nadaje się do korpo albo do męczenia studentów.

GO jest na pewno przyszłościowe, a hosting to nie problem..

Rails już ma raczej tendencje spadkową...

Ja bym się skupił na Pythonie, bo mało jest ludzi kumatych o niego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

<ziew> PHP, ale tylko, jak będziesz miał chęć i siłę na zostanie mastahem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

<ziew> PHP, ale tylko, jak będziesz miał chęć i siłę na zostanie mastahem.

 

Całkowicie się z tym zgadzam się.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak prawdę mówiąc język programowania nie jest aż tak istotny, bo popyt na dobrych progsów/webdevów jest ogromny w każdym języku.

Obecnie jeśli chcesz się liczyć na rynku pracy, to poza dobrą znajomością języka powinieneś równie dobrze orientować się towarzyszącej mu otoczce. I takie zwroty jak GIT, unit test, continuous integration, code review, SOLID, KISS, DRY, LESS, SASS czy RWD nie powinny wprowadzać Cię w zakłopotanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak prawdę mówiąc język programowania nie jest aż tak istotny, bo popyt na dobrych progsów/webdevów jest ogromny w każdym języku.

 

Popieram. Zdecydowanie warto stosować zasadę "choose the right tool for the job". Poza tym, warto uczyć się tego, co komuś pasuje. Brnięcie w Javę, czy PHP, czy cokolwiek innego nie ma sensu, kiedy jest to męczarnią.

 

Edytowano przez pedro84 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@maniack

Do tej miłej listy dorzucił był jeszcze TDD

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

I teraz odpowiedź na pytanie jest chyba kompletna :) Powodzenia!

 

(cud, na WHT daliśmy radę komuś odpowiedzieć bez zabijania się :D piona!)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym się skupił na Pythonie, bo mało jest ludzi kumatych o niego ;)

 

Ale sam Python nie wnosi za wiele. Jak ktoś ma opanowane PHP (mówię o najnowszej wersji), to nauka Pythona poza poznaniem nowej składni nic mu nie da.

Chociaż z drugiej strony skrypty "systemowe" w Pythonie pisze się o wiele wygodniej niż w bashu i na Pythona są ciekawe narzędzia do "deploymentu" aplikacji jak np. Fabric.

- GO - niszowe, ktoś oferuje hosting z tym?

 

 

Każda firma, która oferuje VPS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Chociaż z drugiej strony skrypty "systemowe" w Pythonie pisze się o wiele wygodniej niż w bashu i na Pythona są ciekawe narzędzia do "deploymentu" aplikacji jak np. Fabric.

 

Ja sądzę wręcz przeciwnie, bash ma o wiele prostszą składnię i do wykonania więcej jak 90% zadań systemowych, włącznie z tymi bardziej zaawansowanymi w pełni wystarcza.

 

Nie jestem mistrzem pythona, ale znam to i owo i sądzę, że nie ma prostszego sposobu na zautomatyzowanie najbardziej powtarzalnych czynności aniżeli skrypt bashowy.

 

Kwestia tego rodzaju, że w żaden sposób nie dotyczy się to tematu :). Zarówno Python z Django jak i Ruby z RoR są bardzo dobrym wyborem.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Python z Django jak i Ruby z RoR są bardzo dobrym wyborem.

 

Tylko nie wnoszą nic nowego i raczej to będzie strata czasu. Lepszym pomysłem jest poznanie narzędzi i języków, które wymagają trochę innego podejścia (jak właśnie podany przeze mnie jako przykład JS (node.JS) czy Go).

 

Spotkałem się z np. projektami, w których front-end i kontrolery były napisane w JS / PHP, a model / api w Go czy właśnie w node.JS - ze względu np. na wydajność, a w przypadku Go dodatkowo z możliwością łatwego łączenia kodu z bibliotekami C / C++. Taki tandem z Ruby czy Python nie ma większego sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaki język jest warty polecenia dla początkującego w temacie pisania aplikacji webowych z wyjątkiem PHP?

 

PHP jest chyba wlasnie najbardziej polecany dla poczatkujacych, bo najlatwiej zaczac, najbardziej dostepny i najtanszy hosting, najwiecej ofert pracy na rynku...

 

Jesli moge spytac to dlaczego "z wyjatkiem PHP"? Bo zbyt mainstreamowy? :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Jesli moge spytac to dlaczego "z wyjatkiem PHP"? Bo zbyt mainstreamowy? :)

 

 

Ja zrozumiałem że autor zna już PHP i chciałby się nauczyć czegoś nowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaki język jest warty polecenia dla początkującego w temacie pisania aplikacji webowych z wyjątkiem PHP?

 

Nie jestem pewien czy HaPe zna PHP, niemniej jednak szukalem takiego watku i mialem w planach taki zalozyc :) takze dzieki wszystkim za odpowiedzi bo i mnie przydadza sie podane przez was propozycje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nauka programowania w języku/platformie X czy Y sprowadza się do 3 rzeczy:

1. Nauka składni języka (deklaracja klas/metod/interfejsów, instrukcje, operatory, wyrażenia, bloki, etc).

2. Nauka dostępnych bibliotek/frameworków (wbudowanych i zewnętrznych)

3. Nauka ogólnych zasad niezależnych od platformy (OOP, design patterns, DRY, KISS, TTD, i wiele podobnych terminów)

 

Rozwijając te punkty:

Ad 1. To zajmuje przeważnie kilka dni - kilka tygodni (zależnie od intensywności i od tego czy to Twój pierwszy język programowania, czy też kolejny)

Ad 2. To już zajmuje od kilku tygodni do kilku m-cy (a może nawet kilkunastu, jak chcesz poznać wiele bibliotek - np. frameworki aplikacji, ORM-y, kolekcje, wątki, regex, itd)

Ad 3. Tego się uczysz latami :)

 

Wracając do Twojego pytania - to nie ma znaczenia od jakiego języka zaczniesz czy będzie to Java, PHP, C# czy Ruby (wyłączając może takie języki jak SQL - gdyż on ma zupełnie inne zastosowanie). Ponieważ jeżeli poznasz bardzo dobrze jedną platformę - to przejście na inne będzie w miarę łatwe i szybkie. Ze swojej strony polecam Javę - ze względu na poniższe cechy:

  • to język w którym duży nacisk kładzie się na czysty kod (OOP, design pattern, TTD). Jeżeli dobrze go poznasz to nauczysz się bardzo ważnych uniwersalnych zasad dotyczących designu. W javie takie zasady stosuje się od lat i są one na porządku dziennym.
  • ilość dostępnych bibliotek i frameworków jest chyba największa ze wszystkich języków (1-2 miejsce w rankingu TIOBE) - możesz używać gotowego i sprawdzonego kodu napisanego już przez innych
  • sama składnia języka jest bardzo prosta i intuicyjna - nawet początkujący może się jej nauczyć w tydzień lub dwa
  • w sieci jest mnóstwo tutoriali, artykułów, pytań i odpowiedzi (np. Stack Overflow)

Jak poznasz dobrze javę - polecam naukę innych języków - node.js bardzo ostatnio popularny, a jeżeli chodzi o wysokość zarobków to w czołówce jest Objective-C (iphone, ipad) - jak jesteś dobry to 10k/m-c nie stanowi problemu.

 

Ktoś wspomniał o wysokich kosztach hostingu dla Javy - to bzdura :) Kupujesz pierwszy lepszy VPS z 1 GB RAM i spokojnie postawisz tomcat-a z Twoją aplikcją (w ViPover taki VPS kosztuje 20 zł/m-c netto). Jeżeli nawet chcesz hostować jakąś dużą aplikację to 2-4 GB RAM-u wystarczy bez problemu (ok 50-70 zł m/c). Chyba że mówimy o serwisach które robią naprawdę spory ruch - wtedy to już dedyk z 16 lub 32 GB RAM (ok 300-400 zł/m-c). Zamiast Tomcat-a możesz postawić też JBossa czy inny serwer.

 

Tutaj statystyki wynagrodzeń dla różnych techologii (rynek UK):

http://www.itjobswatch.co.uk/default.aspx?page=1&sortby=5&orderby=1&q=&id=0&lid=2618

(klikając na kolumnach możesz sortować po różnych wielkościach)

Edytowano przez ritchey (zobacz historię edycji)
  • Upvote 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×