Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa serwerowni pod hosting stron www

Budowa serwerowni pod hosting stron www data center

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
40 odpowiedzi na ten temat

Budowa serwerowni pod hosting stron www

#21 maniektme

maniektme

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 275 postów
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szafran

Napisany 20 luty 2014 - 15:28

Mniejszym dla Ciebie obciążeniem finansowym będzie wynajem dwóch maszyn. Może być u tego samego dostawcy, ale w dwóch różnych lokalizacjach. Jeśli nie widzisz takiego to po jednym u dwóch różnych dostawców. Przede wszystkim odpada Ci koszt serwisowania, łącza, prąd, ups itd. Z tym budżetem jaki masz będziesz mógł spokojnie przez około rok utrzymywać sobie dwa dzierżawione serwery - biznes wypali to super, a jak nie wypali (czego nie życzę nikomu) to nie zostajesz ze sprzętem na który nie będzie zainteresowania, no chyba, że na allegro za parę groszy.

• 0

#22 adrian_linux

adrian_linux

Nowy użytkownik

• Nowy
  • 8 postów

Napisany 20 luty 2014 - 15:55

Adrian, to nie tak, że Cię próbuje atakować.

Chcę Ci po prostu pokazać o ilu rzeczach musisz pomyśleć i.. nie obraź się, ale o ilu rzeczach jeszcze nie pomyślałeś lub nie wiedziałeś.

Jak trzymać backup? Na pewno na innej macierzy i najlepiej w innej lokalizacji.

Możesz sobie na tym serwerze pomyśleć nad jakąś wirtualizacją i możesz robić snapshoty, które będziesz uploadował na inny serwer, możesz robić kopie kont użytkowników z poziomu DA i uploadować je na zewnętrzny serwer przez np. FTP.

Masz za dużo kasiorki i chcesz mieć własny sprzęt? Pomyśl np. nad gotowym rozwiązaniem pod backup. typu http://www.fujitsu.c...s800/index.html

Na początek model Entry powinien wystarczyć. Masz więcej gotówki? Bierz Scale.

Jakub, czyli kupuje serwer, wkładam do niego te 4 dyski (4 x 2TB)

Przechowuje na nich bieżące pliki kont użytkowników a na backup mam dokupić storge, tak ?

Ale jak serwer będzie miał tylko 3TB danych do backupowania to nie muszę kupować tak dużego storge.

Mogę np kupić tańszy np na 5TB - tak ?

Czy lepiej kupić storge z możliowścią np do 240TB bo do tego samego storge bede mógł podpiąć np 7 serwerów i 7 serwerów bedzie tam składowało backupy ?Jak to jest wogóle ?

• 0

#23 gutek

gutek

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 209 postów

Napisany 20 luty 2014 - 18:31

podziwiam za pomysł i zapał ale przyznam że sam kiedyś miałem takie plany i kupiłem trochę sprzętu, kombinowałem łącza itp ale szybko wąskim gardłem stało się brak czasu, problemy z prądem, internetem i całością a to było tylko na potrzeby własne i firmy..

teraz jestem szczęśliwym posiadaczem kilku serwerów dedykowanych i mam czysty umysł, bo mnie nic nie interesuje płace i ma działać..

czytając Twoje wypowiedzi uważam, że ambicje ambicjami ale decydując się na budowe to trzeba wiedzieć bardzo dobrze co do czego i po co a nie dopytywać na forum, rozumiem że każdy się kiedyś gdzieś musi nauczyć lub dowiedzieć ale nie przy okazji budowy serwerowni.. najpierw może uruchom cokolwiek np na jakims komputerze typu pc, podlacz to do sieci, dodaj kilka domen, na których coś się będzie działo i szybko się odechce..

PS. argument że masz. prąd z 2 ulic to nic nie znaczy tak jak posiadanie agregatu, kto i jak go będzie uruchamiał? a automatyka do sterowania?
  • 4

#24 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 20 luty 2014 - 18:48

Tylko pod hosting WWW to się nie opłaca bo nigdy się nie zwróci. Pod VPSy, dedyki to jeszcze jako tako. Ale tworząc firmę hostingową musisz myśleć szerzej bo obecnie nie utrzymasz się tylko na kontach WWW.

• 0

#25 www.ionic.pl

www.ionic.pl

Weteran WHT

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 20 luty 2014 - 21:24

"Ludwiku Dornie i Sabo, nie idźcie tą drogą ..."

Nie, nie nie i jeszcze raz nie, jeśli nie masz w planie sprzedawania usług data center, totalnie się to nie opłaca i prędzej osiwiejesz jak na tym zarobisz ;) To nie czasy gdzie zarabiało się $ a serwer stał obok zmywarki na DSLu, jeśli potrzebujesz optymalnych kosztów i świętego spokoju poczytaj o kolokacji, dzierżawie serwerów dedykowanych i ogólnie o outsource-owaniu w IT.

• 1

#26 behemoth

behemoth

Weteran WHT

• Firma Bronze
  • 1237 postów
  • Firma:swhosting.pl
  • Imię:Jakub

Napisany 21 luty 2014 - 08:35

Adrian, w przypadku modelu Scale masz możliwość przechowywania do 320TB, ewentualnie przy włączeniu Hot Spare'a, 288TB.

Koszt będzie zdecydowanie większy, musisz mieć kilka DX'ów, do tego musisz je zapchać dyskami SASowymi. Ale wtedy masz pewny backup. Tylko koszt takiej maszynki jest sporo większy niż myślisz :). I wtedy owszem - możesz składować backup z dowolnej ilości maszyn.

• 0

#27 Gość_Bil_*

Gość_Bil_*
  • Goście

Napisany 21 luty 2014 - 12:34

Moim zdaniem w zakup własnego sprzętu powinieneś iść po testach na kolokacji. Zobaczysz wtedy czy da się rzeczywiście na tym zarobić i ile, oraz czy inwestycja Ci się zwróci. Tak jak kupisz i się nie uda możesz tylko zostać z kłopotami.

• 0

#28 Gość_Adam Szendzielorz_*

Gość_Adam Szendzielorz_*
  • Goście

Napisany 22 luty 2014 - 12:08

Proszę cie, nie buduje OVH :) tylko Home  Data Center :)

Ruter będzie rackowy, switch też (palunje model 3com).

Gaśnica też będzie :) a jak pojadę na wakacje to pracownik będzie czuwał

To jak powinienem trzymać backup?

W serwerze będzie miejsce tylko na 4 dyski ( każdy będzie po 2TB SAS 3.5'')

Zbyt duża pojemność w stosunku do osiąganych IOPSów (szczególnie że tylko RAID5 - 4 dyski i RAID10 byłby już lepszym wyborem). Widzę że zupełnie IOPSy pomijasz a to jest ważniejsze od pojemności. SASy za 6k pln hm... Za tyle przy dobrych wiatrach kupisz już 3 x SSD 1TB, które dadzą coprawda mniejszą pojemność ale realnie z 10 x więcej IOPSów, które "skończą" się szybciej niż pojemność :)

• 0

#29 gb

gb

Weteran WHT

• Firma Bronze
  • 526 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 19:13

Zbyt duża pojemność w stosunku do osiąganych IOPSów (szczególnie że tylko RAID5 - 4 dyski i RAID10 byłby już lepszym wyborem). Widzę że zupełnie IOPSy pomijasz a to jest ważniejsze od pojemności. SASy za 6k pln hm... Za tyle przy dobrych wiatrach kupisz już 3 x SSD 1TB, które dadzą coprawda mniejszą pojemność ale realnie z 10 x więcej IOPSów, które "skończą" się szybciej niż pojemność :)

Co do ilości iops'ów to jesteś bardzo konserwatywny ;-) dobrze byłoby przynajmniej jedno zero dorzucić.

Dyski typu SATA,SAS,SCSI mają około 100-200 iops'ów, kiedy SSD to 20.000-80.000

• 0

#30 Gość_Adam Szendzielorz_*

Gość_Adam Szendzielorz_*
  • Goście

Napisany 03 marzec 2014 - 19:19

Co do ilości iops'ów to jesteś bardzo konserwatywny ;-) dobrze byłoby przynajmniej jedno zero dorzucić.

Dyski typu SATA,SAS,SCSI mają około 100-200 iops'ów, kiedy SSD to 20.000-80.000

W teorii - w praktyce trudne do osiągnięcia, szczególnie na 3 dyskach SSD w RAID5 :)

• 0

#31 chmuri

chmuri

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 752 postów
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Chmurzyński

Napisany 05 marzec 2014 - 22:27

Moim zdaniem naprawdę do konkretnych projektów można kupić dyski SAS gdyż jest to wydatek zbyt duży przy

"masówce" którą autor tematu chce oferować. Zamiast 4 dysków SAS woziłbym 8 dysków sata i stworzył z nich raid10, lub tak jak przedmówcy poszedł w strone ssd ale też w raid10.

• 0

#32 Nazgul

Nazgul

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 22 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 14:52

Proszę cie, nie buduje OVH :) tylko Home  Data Center :)

Ruter będzie rackowy, switch też (palunje model 3com).

Gaśnica też będzie :) a jak pojadę na wakacje to pracownik będzie czuwał

To ty chcesz z tych 400 stron klientów opłacić prąd / łącze / licencje / i inne wydatki + pracownik? Przecież to nie możliwe :)

• 0

#33 Pan Kot

Pan Kot

Mrrr

• Zbanowani
  • 2819 postów

Napisany 10 marzec 2014 - 02:54

To nie ma prawa się zwrócić. Sprzęt zakupiony za kilkadziesiąt dobrych tysięcy będzie jutro wart kilka lub kilkanaście. Na samym czasie tracisz więcej niż możesz zyskać.

Dzierżawa -> Kolokacja -> Własne DC

Zawsze idzie się tą ścieżką. Jeśli nie wystarcza dane rozwiązanie, wskakuje się wyżej. Dzierżawa ma ten plus, że nie kupujesz sprzętu, biznes działa w ten sposób, żeby serwer się zwrócił po danych 2-3 latach oraz żeby opłacić z tego prąd/rurkę/miejsce/pracowników/mercedesa szefa.

W domu to sobie można postawić raspberry pi, co będzie sobie w cronie odpytywało kilka serwerów czy stoją i mają się dobrze, ew. robiło za domowy serwer FTP czy VPN. Hostowanie czegokolwiek na stałe, a już na pewno hostowanie czegoś komercyjnego mija się z jakimkolwiek celem i nie wierzę, że klient wykupujący u kogoś hosting na wieść, że będzie to stało u kogoś w domu nie zabierze zabawek i nie ucieknie gdzieś, gdzie szanują go choć minimalnie lepiej. Kolokacja jest OK jeśli masz jakąś maszynę bardzo specyficzną lub po prostu bardzo słabą i chcesz zaoszczędzić na dzierżawie, ale DC w domu to głupota.

• 0

#34 mcbarlo

mcbarlo

Weteran WHT

• Firma Bronze
  • 517 postów
  • Firma:IntegraDesign
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Barczyk

Napisany 10 marzec 2014 - 09:04

Jakieś niecałe 15 lat temu miałem serwer sieci w domu - w pokoju w którym spałem i normalnie żyłem. Mimo, że nie był bardzo głośny to nie polecam. :) Wiadomo, że to były pionierskie czasy sieci osiedlowych i tak rozwiązania to była norma, ale dziś to raczej nie przejdzie.

Tymbardziej, że serwery rackowe są cholernie głośne i nie wyobrażam sobie trzymania tego w domu nawet w ilości sztuk 1. Towerowe faktycznie pracują kulturalnie, ale znowu zajmują sporo miejsca i ciężko upchnąć na małej powierzchni ich większą ilość.

• 0

#35 Nazgul

Nazgul

Nowy użytkownik

• Użytkownicy
  • 22 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 18:49

Niestety takie rozwiązania mijaja się z celem - dodatkowo wyobraź sobie gdzie klient wolałby hostować swoją stronę - w twoim domu czy w profesjonalnym DC?- jeśli cena będzie identyczna (bo wątpie że zejdziesz poniżej "standardowych" cen pakietów www) odpowiedz sobie sam.

• 0

#36 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 11 marzec 2014 - 20:33

Napiszcie jeszcze 100 razy bo na pewno nikt nie ujął tego dostatecznie dobrze żeby użytkownik zrozumiał że jest to nieopłacalne...

• 0

#37 Miłosz

Miłosz

Weteran WHT

• Moderatorzy
  • 4026 postów
  • Firma:Sys-Com / M-Networks Sp. z o.o.
  • Imię:Miłosz
  • Nazwisko:Oller

Napisany 11 marzec 2014 - 21:06

Nie sztuką jest postawić serwerownie za kilkanaście baniek, a potem 50 lat dokładać do biznesu.
  • 0

#38 vilgefortz

vilgefortz

Stały użytkownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 242 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 21:13

Gość "troluje" a Wy się podpalacie się bez sensu ...

• 0

#39 Pan Kot

Pan Kot

Mrrr

• Zbanowani
  • 2819 postów

Napisany 11 marzec 2014 - 22:10

Napiszcie jeszcze 100 razy bo na pewno nikt nie ujął tego dostatecznie dobrze żeby użytkownik zrozumiał że jest to nieopłacalne...

Sugerujesz, że mam schować własne zdanie do kieszeni bo ktoś ma podobne zdanie co ja?

• 0

#40 Gość_Kamikadze_*

Gość_Kamikadze_*
  • Goście

Napisany 11 marzec 2014 - 22:17

Sugerujesz, że mam schować własne zdanie do kieszeni bo ktoś ma podobne zdanie co ja?

Raczej chodziło mi o to żeby nie pisać praktycznie identycznych wpisów w stylu "nie opłaca się". Moim zdaniem wątek został tymczasowo wyczerpany bo niektóre osoby wyjaśniły co i jak :)

• 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: data center

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników