Skocz do zawartości

Polecane posty

Witajcie, mam pytanie odnośnie przesiadki na VPS-a z KVM. Obecnie korzystam z openvz i wiem że są to dwie różne wirtualizacje. Usługi jakie mają się znaleźć na tym serwerze to www i wszystko co z tym związane. Chciałbym się dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej usługi i jakie podzespoły są kluczowe na tych maszynach oraz czy mogą pojawić się jakiekolwiek problemy podczas użytkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod www pełnej wirtualizacji nie potrzebujesz. Jesteś pewien, że chcesz KVM zamiast openvz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod www, pocztę, dns, ftp lepsza jest wirtualizacja openvz. Usługi rozdzielić możesz chrootem albo kupując osobny vps, najlepiej openvz. Pełna wirtualizacja czy parawirtualizacja jest zbędna w tym przypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pełna wirtualizacja jest fajna jeśli zamierzasz grzebać przy istotnych funkcjach systemu, chociażby kernelu. Jeśli nie masz dobrego powodu to nie ma sensu zmieniać dla samej idei. Tak, kvmy i xeny są generalnie wydajniejsze pod pewnym względem, ale nikt nie mówił, że openvz jest gorszy, wszystko zależy od administracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Archi, porownaj sobie wydajnosc io i sieci na openvz oraz na xen kvm ze sterownikami virtio. To co napisales to suchy tekst, zapewne nie uzywales kvma na produkcji. OpenVZ i Xen to sa zupelnie inne swiaty.

Edytowano przez tym (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kvm jest dobry, ale jak masz dostęp do pełnej konfiguracji wirtualnej maszyny, którą dopasujesz do systemu operacyjnego, który chcesz zainstalować. Ot np. taki Windows - jak się odpowiednio poustawia profil VM, to śmiga aż miło. Ale jak użyje się nie tej templatki, co potrzeba, to potrafi i nawet wyłożyć całego hypervisora.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@tym

Pewnie, że tak bo xen i kvm to wirtualizacja na poziomie sprzętu, dlatego napisałem że pod kilkoma względami de facto będzie szybszy. Ale mogę Ci równie dobrze powiedzieć że odpowiednio przygotowane jajko do OpenVZ skonfigurowane wg własnego widzimisię o ile działa gorzej to się zgodzę, ale nie jest to przepaść.

 

No chyba, że porównujesz typowy zawalony budżetowy VPS na OpenVZ do takiego na xenie/kvmie to się muszę zgodzić.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej chodziło, że kvm odstaje z wydajnością niektórych podsystemów (od xena czy chociażby openvz) oraz jest bardzo wrażliwy na to co dzieje się na "matce".

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tak było. Co prawda nie testowałem obecnie jak to wygląda ale mam co najmniej kilka maszyn zarówno na xenie jak i kvmie (jedne bardziej zawalone, inne mniej) i chodzi to dość sprawnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się naczytałem to kvm już nie odstaje od xena i pod pewnymi aspektami jest wydajniejszy, nie wiem jak sie to ma do openvz bo jest bardzo malo informacji i porównań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie czuję żadnej odczuwalnej różnicy jeśli porównywać kvm/xen, dlatego też się zdziwiłem że akurat o to mogło chodzić.

 

Kiedyś - tak. Dzisiaj - nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kvm podobno w kuluarach pisza ze juz na Windowsy jest lepszy.Czy to zeczywiscie prawda?Nie wiem ale najblizszej przyszlosci sprawdze i porownam do Xen Hvm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna używam KVM (bo się łatwo używa pod Ubuntu) i nie zauważyłem większej różnicy od XEN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak z hardware, na co zwracać uwagę?

Zawsze możesz uderzyć na support firmy i zapytać na jakim konkretnie sprzęcie stawia serwery.

Głównie zwróciłbym uwagę nie na procesor czy RAM, a na macierz dyskową. Jaki kontroler, jakie dyski, jaki poziom Raid. Zdecydowanie skierowałbym swoją uwagę ku wszystkim firmom utrzymującym macierze na dyskach SSD, takie VPSy potrafią być kilkukrotnie wydajniejsze od zwykłych na dyskach np. SAS 15krpm, a o SATA już nawet nie wspominając. W końcu bez sensu mieć 12GHz procesora, jeżeli 40% wpieprzy nam na oczekiwaniu na macierz.

Oczywiście warto też zwrócić uwagę na samą platformę sprzętową. Zawsze jest ten plus, jeżeli jest to jakiś porządny sprzęt na hotswap'ach, gdzie nie będzie przerwy na wymianę dysku, awarię zasilacza.

W zasadzie to jest tylko kilka szalonych budżetówek, które stawiają kontenery openvz na PCetach, ale zawsze lepiej dopytać co nas czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×