Skocz do zawartości
Konrad Gładkowski

Streaming dla dużej liczby odbiorców ~10 000

Polecane posty

Witam,

 

Poszukuję rozwiązania, które pozwoli mi na streaming dla dość dużej liczby odbiorców - widełki są dość duże, od kilku do kilkunastu tysięcy ludzi.

 

Czy jest jakaś firma, która pozwoli obsłużyć taką ilość widzów? Planuję streamować z bitrate video ok 512 Kbps, największy upload pojedynczego serwera jaki znalazłem to 1,5Gbps od OVH. Pomijając stream audio w tym momencie dla ułatwienia obliczeń mogę obsłużyć 2048 widzów? Czy moje obliczenia są poprawne?

 

Kto w Polsce zapewni mi dostęp do większego uploadu z pojednczego serwera?

 

Jeżeli nikt to może polecicie jakąś sieć CDN która umożliwi mi postawienie np. serwera Wowza?

 

Pozdrawiam

Konrad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że jesteś dżentelmenem i nie rozmawiamy o pieniądzach tylko o rozwiązaniu? Bo jak rozumiem chcesz płacić za dedykowane łącze które będzie najkorzystniej rozliczane w 95 per-centylu czy dobrze rozumuję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy krok to odpowiedź na pytanie czy da się streamować te 512 Kbps dla 10 000 widzów w Polsce. Różne CDNy mają super sieć itp ale tylko jedną lokalizacje w Polsce, w Warszawie, więc nie wiem czy coś takiego wystarczy.

 

Serwerownia ATMu w Warszawie z tego co widziałem oferuje do 10 Gbps, beyond da więcej?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy czasem nie lepiej będzie tego rozbić na kilka maszyn, nie wiem jakie zamierzasz tam mieć obciążenie i software, ale 10k userów w tym samym czasie klikających F5 to jest naprawdę dużo i zastanowiłbym się nad loadbalancingiem tego, a nie obowiązkowo ogromnej rurce.

 

Poza tym ceny Cię rozwalą, taka infrastruktura kosztuje więcej niż Ci się wydaje. Wciąż się dziwie, że takie twitch.tv jeszcze nie upadło i jakoś żyją z tych reklam i subskrypcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej liczbie użytkowników konieczne jest rozbicie na kilka maszyn i tylko kilka serwerowni pozwoli ci na takie wykorzystanie swoich łącz.

Ja za kilka dni będę generował 2 strumienie z opcją do 10tys. podłączonych. I powiem tak mam nadzieje że nic się nie rozsypie.

W tym czasie będę korzystał z 10 serwerów, a na finały myślę że włączę nawet 20 serwerów. Powiem tylko że bardziej martwią mnie możliwości łącz w serwerowni niż samo obciążenie serwerów. I nie korzystam w WoWzy zbyt ciężki to program dla mnie, dla przykładu podam że na dosyć prostym vps generował 90% obciążenia, a inny program całe 5%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie będzie problemów spokojnie kilka znajdziesz DC które posiadają wpięcie do 10 G u swoich operatorów. Kwestia jak chcesz być rozliczany w takiej kwestii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty będziesz te dane wypychał z RAMu? Bo z dysków robi się ciężko w pewnym momencie

4x HDD 3 TB + 32 GB RAM + PROCEK + XEON 1270 + rura 500 Mbit/s na porcie 1 Gbit/s (z TPSA na około) ~5300 zł netto miesięcznie bez limitu i dodawać kolejne serwery w miarę wzrostu ilości pobrań? Lokalizacja ATM Warszawa, rosnąć bez bólu możesz do ~20 Gbit/s na instalacji, potem trzeba czekać kilka tygodni na rozbudowę łącza

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy czasem nie lepiej będzie tego rozbić na kilka maszyn, nie wiem jakie zamierzasz tam mieć obciążenie i software, ale 10k userów w tym samym czasie klikających F5 to jest naprawdę dużo i zastanowiłbym się nad loadbalancingiem tego, a nie obowiązkowo ogromnej rurce.

 

Poza tym ceny Cię rozwalą, taka infrastruktura kosztuje więcej niż Ci się wydaje. Wciąż się dziwie, że takie twitch.tv jeszcze nie upadło i jakoś żyją z tych reklam i subskrypcji.

@Archi, o tym właśnie myślałem, kilka maszyn to mała CDN czyż nie? Dlatego zastanawiałem się które DC mi na to pozwoli, bo z tego co czytałem o Wowzie to potrafi z kilku serwerów streamować i automatycznie skaluje jakość transmisji przy za dużym obciażeniu

 

O jakich rzędach wielkości mówimy?

 

 

Przy takiej liczbie użytkowników konieczne jest rozbicie na kilka maszyn i tylko kilka serwerowni pozwoli ci na takie wykorzystanie swoich łącz.

Ja za kilka dni będę generował 2 strumienie z opcją do 10tys. podłączonych. I powiem tak mam nadzieje że nic się nie rozsypie.

W tym czasie będę korzystał z 10 serwerów, a na finały myślę że włączę nawet 20 serwerów. Powiem tylko że bardziej martwią mnie możliwości łącz w serwerowni niż samo obciążenie serwerów. I nie korzystam w WoWzy zbyt ciężki to program dla mnie, dla przykładu podam że na dosyć prostym vps generował 90% obciążenia, a inny program całe 5%.

@TomaszG no właśnie, ciekawy jestem jak to jest z tą gwarantowaną przepustowością. A do streamowania z tych 10 serwerów jeżeli nie z Wowzy to z jakiego media serwera korzystasz? Czy może jakieś autorskie rozwiązanie?

 

Myślę że nie będzie problemów spokojnie kilka znajdziesz DC które posiadają wpięcie do 10 G u swoich operatorów. Kwestia jak chcesz być rozliczany w takiej kwestii?

@chmuri - a jak mogę być? Najwygodniej to za każde zużyte kilka TB, plus jakiś abonament symboliczny za utrzymanie serwera który i tak by działał jakieś 8-10 dni w miesiącu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile rurka 100 megabitów może kosztować w najlepszych porywach do 50 zł, to gwarantowana rurka 100 megabitów kosztuje 5000 zł. Także zastanów się, mówię to całkowicie serio, takie są ceny.

 

Lepiej jest pobrać dobre oferty z paru niezależnych DC i złączyć to w małe CDN niż uzależniać się od jednego DC i godzić na 100x większe ceny, nawet jeśli rurka nie będzie gwarantowana to nie będziesz miał większych problemów z osiągnięciem potrzebnych przepustowości, a za pozostałe fundusze łatwo postawisz przynajmniej 5 kolejnych serwerów w niezależnych DC.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@chmuri - a jak mogę być? Najwygodniej to za każde zużyte kilka TB, plus jakiś abonament symboliczny za utrzymanie serwera który i tak by działał jakieś 8-10 dni w miesiącu.

 

No to jak ile możesz zostawić $ w miesiącu? Tysiąc może dwa? A chcesz dostępu do łącz za kilkanaście tysięcy to trochę nie halo jak na Polskie warunki jeśli chcesz mieć 10 G. Operatorzy nie będą się cackać i jeśli przekracza wartości na łącza do dane DC będą rozliczać w kontekście miesiąca a nie tylko tego co jeden user wykorzystał za tysiąc może dwa więc jeśli nie zapłacisz za 10 G to będzie słabo. Możesz spróbować ale powtarzam tylko spróbować nabrać serwerów gdzieś w OVH hetzner albo lease web, albo sprawdzić kiedy Ciebie wytną np w beyondzie jak zaczniesz instalacje stawiać i dokupywać porty po 100 megabitów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Porozmawiaj z Leaseweb, sprzedadzą w naprawdę dobrych cenach serwery z łączami 1Gb/s czy 10Gb/s.

Nie pakuj się w żadne OVH czy w Polskę bo przy pierwszym można dostać depresji, a drugie spowoduje bankructwo.

 

@theONE: przy 1Gb/s też ~10 zł/mb ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Leaseweb jeszcze w zeszłym roku ich CDN z Holandii miał wydajność 1 Gb/s do Polski, a punkt w Czechach serwował tylko 100 mb/s.

Chcesz osiągnąć Polskę kupuj serwery w kraju, płać sporo za to że ktoś nie wytnie twojego ruchu.

Być może kiedyś dotrwamy do cen jakie są nie co bardziej na zachód od nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Nie mają 1Gb, a 10Gb i powiedzieli że kupią tyle ile będzie potrzebne.

Reszty uplinków nie pamiętam, musiał bym poszukać w mailach by nie przekłamać.

 

Wiesz ile ruchu leci do polski z LSW ? Stoi tam między innymi chomik ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli streaming będzie działał przez kilka dni w miesiącu to moim zdaniem warto rozważyć wykorzystanie chmury, za którą będziesz płacił tylko za realne wykorzystanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ruchu może z LSW i leci, tylko że CDN to inna bajka.

Chmura jest jedną z tańszych opcji, ale trzeba pytań o to jakie podłączenie jest na 1 instancję.

Zbudowanie całej struktury która podziała jak mały CDN to też dosyć kosztowna zabawa. Ja budowałem taką infrastrukturę prawie rok. Aby wszystko działało jak najpewniej.

Edytowano przez TomaszG (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patry na pw masz info, to jest cena razem z serwerem co podałem wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja budowałem taką infrastrukturę prawie rok. Aby wszystko działało jak najpewniej.

Zgadzam się z TomaszG, zakup serwera to nie wszystko.

 

Poza tym lepiej zacząć od mniejszej ilości serwerów i kolejno rozbudowywać infrastrukturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poza tym lepiej zacząć od mniejszej ilości serwerów i kolejno rozbudowywać infrastrukturę.

Proponuję zakupić kilka maszyn, w różnych lokalizacjach (Hetzner/OVH/Leaseweb) i postawić na nich kilka instancji Wowza Media Server, przy czym nadajesz do jednej a pozostałe pobierają obraz z głównego serwera.

Możemy zaoferować tego rodzaju rozwiązanie jako usługę dedykowaną, ale produkcyjnie oferujemy aktualnie max. do 3000 widzów, w tym transmisje jednodniowe, zgodnie z ofertą na stronie: http://video.nadaje.com/services/video-stream-hosting/

 

Zapraszam do kontaktu.

 

Edytowano przez wojtekd (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Tak tylko, że CDN dla plików statycznych małych jak np. obrazek będzie inny niż taki który będzie wyrzucał filmy HD.

Wszystko zależy od specyfiki projektu, jednak by budować większe środowiska trzeba mieć dobrych ludzi w zespole.

 

Z gotowych polskich rozwiązań: http://www.atendesoftware.pl/multimedia/about

Jednak można zrobić to taniej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mają 1Gb, a 10Gb i powiedzieli że kupią tyle ile będzie potrzebne.

Reszty uplinków nie pamiętam, musiał bym poszukać w mailach by nie przekłamać.

 

Wiesz ile ruchu leci do polski z LSW ? Stoi tam między innymi chomik ;)

 

Od 29.07.2013 bodajże 2x10Gb, chomiki robią swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że koszt 1TB transmisji przez moje małe co nie co może zmieścić się poniżej 100zł, ktoś oczywiście powie że to dużo, może nawet sporo, ale w zamian generuje 6 strumieni wideo.

3x rtmp oraz 3x hls.

Szybko licząc:

1 godzina transmisji przy jakości 1mbits (to ty ustalasz maksymalną jakość, ja osobiście staram się ostatnio wypuszczać strumień 1,5mbits) to 450MB, co dalej przekłada się na 2330 widzów oglądających i zużywających 1TB, w sumie przy 10000 widzów non stop przez godzinę nie całe 500zł. Pod warunkiem że faktycznie będziesz miał tylu oglądających.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Wowzą dostaniesz choroby psychicznej monitorując zużycie RAMu, CPU i stanu portfela za wszystkie licencje. Nie wiem z czego TomaszG korzysta, ale jest b. dobre alternatywne rozwiązanie.

 

Dodatkowo możesz się pokusić o kupienie kilkunastu instacji w 3 polskich chmurach, które gwarantują 100Mbitowe łącza i podzielić ładnie ludzi na to. Nie trzeba roku czasu, wystarczy tydzień, dwa przygotować by system ruszył i nie wpuszczał nikogo z zewnątrz na stream. Wiem, bo robiłem, co prawda nie na chmurach, a serwerach z niezbyt ładnie wyglądających firm, ale ceny śmieszne i wszystko dobrze działało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie się zastanawiam nad streamingiem live dla około 20-30 k userów online i mam dylemat czy brać x maszyn z wowza czy jakimś innym oprogramowaniem dało by się to zrobić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można CDN'y streamujące, kwestia tylko gdzie ma dana transmisja lecieć. Wiadomo że w PL nikt jeszcze nie wpadł na genialny pomysł aby zrobić popy dla każdego operatora i co raczej jest mało opłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×