Skocz do zawartości
tajron

[dedykowane/VPS] Server na potrzeby developmentu w Java

Polecane posty

Szanowni Forumowicze,

Poszukuję serwera dedykowanego/VPS na potrzeby developmentu w Javie. Na wstępie napiszę, że moja wiedza na temat konfiguracji i administracji jest ograniczona - proszę nie bić za niespójności.

 

Pytania:

  1. Czy pod poniższe przeznaczenie/wymagania wystarczy VPS, czy polecacie jednak serwer dedykowany?
  2. Jakiego dostawcę polecacie? Mile widziane, jeżeli mieliście doświadczenie z wykorzystaniem serwera o podobnym przeznaczeniu (patrz wymaganie: wsparcie w konfiguracji i tunningu Tomcata, Jenkinsa i innych javowych narzędzi)
  3. Jak to wygląda u dostawców z backup'em? Czy codzienny backup jest standardem, czy jest ekstra płatny.

Przeznaczenie:

 

  1. Zarządzanie kodem i procesem produkcji/QA
    1. SVN
    2. Repo maven'a
    3. Bug tracker (najprawdopodobniej Trac lub Redmine)
    4. Docuwiki
    5. Contunuous Integration (Jenkins)
  2. Hostowanie wersji testowej systemu. Deploy w założeniach ma przypominać wersję produkcyjną, a więc load ballancer na dzień dobry + klaster tomcat'ów - aczkolwiek nie jest to twarde wymaganie, jeżeli będzie z tym problem.
    1. PostgreSQL
    2. Tomcat x3
    3. Apache

Wymagania:

 

  1. 250 GB miejsca na dysku
  2. minimum 2GB RAM
  3. Limit transferu nie mniejszy niż 100 GB / miesiąc, rozsądna rurka z Internetem
  4. Przynajmniej 1 stały adres IP
  5. Preferowany acz nie wymagany CentOS
  6. Nie wymagam, żeby latało. Nie przewiduję wykorzystania serwera do hostowania niczego produkcyjnie. Nie przeszkadza mi, jeżeli procesy CI będą trwały ciut dłużej. Nie przeszkadza mi, jeżeli aplikacja nie będzie działała superresponsywnie.
  7. Konieczna regularna (min. codzienna) kopia danych.
  8. Wsparcie administracyjne (może być odpłatne, jeżeli w gratisie tym lepiej:)) przy konfiguracji i tunningu środowiska, w szczególności Apache + Tomcat oraz Jenkins.

 

Zespół developerski liczy od 4 do 6 osób.

 

Istotna jest dla mnie cena (nie lubię płacić za coś, czego nie potrzebuję :)), więc szukam minimum spełniającego powyższe.

 

Będę wdzięczny za opinie, jeżeli coś nie jest jasne - proszę piszcie.

 

Pozdrawiam,

Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ad1) Generalnie hostuje kilkunastoma serwera aplikacji od JBossów po Tomcaty i wszystko zależy od skali aplikacji. Jeżeli ma być to tylko serwer testowy to bez problemu ta konfiguracja uciągnie i jeszcze zostanie w zapasie.

 

Ad2 Ad3) Co do dostawców to się nie wypowiadam bo z żadnym nie mam podpisanego papieru na reklamę, ale spoko zaleją Cię ofertami zaraz.

 

Jeżeli wybierzesz dedyka to zapewne będziesz miał w RAIDie i to samo w sobie już jest dobry backup (oczywiście nie ustrzeże Cię przed wykasowaniem :) ), ewentualnie potem możesz pomyśleć o dumpach oraz zgrywaniu tego gdzieś indziej, np do siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ad1) Generalnie hostuje kilkunastoma serwera aplikacji od JBossów po Tomcaty i wszystko zależy od skali aplikacji. Jeżeli ma być to tylko serwer testowy to bez problemu ta konfiguracja uciągnie i jeszcze zostanie w zapasie.

Tak, wyłącznie testy i development. Przewiduję co prawda stress test, ale raczej chodzi o przyładowanie aplikacji z JMeter'a przez dłuższy czas, żeby zaobserwować czy nie cieknie pamięcią.

 

Jeżeli wybierzesz dedyka to zapewne będziesz miał w RAIDie i to samo w sobie już jest dobry backup (oczywiście nie ustrzeże Cię przed wykasowaniem :) ), ewentualnie potem możesz pomyśleć o dumpach oraz zgrywaniu tego gdzieś indziej, np do siebie

Dump z SVNa mogę sobie oczywiście robić lokalnie, ale strzeżonego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile webservice'ów zamierzasz deployować na tomcatcie i jak pamięciożerne one są.

Dodatkowo - czy Jenkins ma być na jednej maszynie i ona sama w sobie ma być nodem, na którym będziesz puszczał joby?

Pytasz akurat o rzeczy, którymi na co dzień zajmuję się w pracy :).

Jenkins przy setkach jobów lubi być zasobożerny, nie napisałeś ile ich ma być :).

Jeśli chodzi o serwery dedykowane, zobacz np. http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/kimsufi.xml

Zwróć uwagę, że dopiero przy ostatniej konfiguracji sprzętowej dostępne są dwa dyski twarde, które możesz spiąć w raid.

Backup mógłby lecieć na najtańszego kimsufi za niespełna 15zł brutto.

Jeśli wolisz VPSy, zwróć uwagę na biznes-host.pl - w swojej ofercie posiadają również zarządzane VPSy, ale myślę, że taka konfiguracja byłaby dodatkowo płatna.

Jeśli chodzi o dobrego administratora, warto podjąć współpracę z Miłoszem: http://sys-com.pl/

Pełen profesjonalizm, optymalizacja i zabezpieczenia + faktura i możliwość podpisania umowy NDA.

Opcji jest na prawdę sporo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, wyłącznie testy i development. Przewiduję co prawda stress test, ale raczej chodzi o przyładowanie aplikacji z JMeter'a przez dłuższy czas, żeby zaobserwować czy nie cieknie pamięcią.

 

Dump z SVNa mogę sobie oczywiście robić lokalnie, ale strzeżonego...

 

Tylko backup polega na tym, że jak ktoś/coś stanie się z tymi danymi to możesz to łatwo przywrócić, więc zakładam, że jak będziesz dumpował svna/postgresa lokalnie to dzięki atakowi klonów lub zazdrosnych hejterów możesz te dane łatwo stracić.

 

Offtopic:

@behemoth: openRND ?

Edytowano przez Syndrom (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile webservice'ów zamierzasz deployować na tomcatcie i jak pamięciożerne one są.

Backend w ekosystemie Spring'a udostępniający usługi (w zależności od aplikacji składającej się na system) po RESTowym API dla frontendu MV*/mobilnego lub Vaadin na froncie. Przeznaczenie jest backoffice'owe, system średniej wielkości (szacowana ilość DAO ~100)

Dodatkowo - czy Jenkins ma być na jednej maszynie i ona sama w sobie ma być nodem, na którym będziesz puszczał joby?

Dokładnie tak.

Pytasz akurat o rzeczy, którymi na co dzień zajmuję się w pracy :).

Jenkins przy setkach jobów lubi być zasobożerny, nie napisałeś ile ich ma być :).

Nie miałem do tej pory za dużo styczności z Jenkinsem od strony administracyjnej więc ciężko mi oszacować zasobożerność. Lubię (a kto nie lubi:)) dobrze przetestowany kod, więc średniej wielkości aplikacja da średnią ilość testów jednostkowych i integracyjnych;)

Jeśli chodzi o serwery dedykowane, zobacz np. http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/kimsufi.xml

Zwróć uwagę, że dopiero przy ostatniej konfiguracji sprzętowej dostępne są dwa dyski twarde, które możesz spiąć w raid.

Backup mógłby lecieć na najtańszego kimsufi za niespełna 15zł brutto.

Jeśli wolisz VPSy, zwróć uwagę na biznes-host.pl - w swojej ofercie posiadają również zarządzane VPSy, ale myślę, że taka konfiguracja byłaby dodatkowo płatna.

Jeśli chodzi o dobrego administratora, warto podjąć współpracę z Miłoszem: http://sys-com.pl/

Pełen profesjonalizm, optymalizacja i zabezpieczenia + faktura i możliwość podpisania umowy NDA.

Opcji jest na prawdę sporo :)

Dziękuję za sugestie.

 

Tylko backup polega na tym, że jak ktoś/coś stanie się z tymi danymi to możesz to łatwo przywrócić, więc zakładam, że jak będziesz dumpował svna/postgresa lokalnie to dzięki atakowi klonów lub zazdrosnych hejterów możesz te dane łatwo stracić.

Przez lokalnie rozumiem QNAP'a który mi stoi pod biurkiem;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Nie ma jakiejś gotowej oferty typu hosting wspoldzielony? Zwłaszcza za granicą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jakiejś gotowej oferty typu hosting wspoldzielony? Zwłaszcza za granicą?

Szperałem trochę i znalazłem różnego typu hostingi dla Javy ALE zazwyczaj z różnego typu ograniczeniami co skutkuje brakiem spełnienia krytycznych dla mnie wymagań (np. brak Jenkinsa, brak wsparcja dla jvm7).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Tego sie obawialem ale nic mi sie nie udało znaleźć. Wtedy byłby support, kopie zapasowe i szereg innych korzyści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wymagam, żeby latało. Nie przewiduję wykorzystania serwera do hostowania niczego produkcyjnie. Nie przeszkadza mi, jeżeli procesy CI będą trwały ciut dłużej. Nie przeszkadza mi, jeżeli aplikacja nie będzie działała superresponsywnie.

 

Och... nie wiem co tam robicie, ale to najgorszy błąd jaki można zrobić. Jeśli lubisz marnować czas developerów na oczekiwanie n czasu po wciśnięciu F5, to szybko Cię znienawidzą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrej jakości VPS lub dedyk będzie tu perfekcyjny.

 

Ja od siebie polecam jak zawsze OVH, ale w obecnym stadium nieco sobie poczekasz na realizację zamówienia, miej to na uwadze. 100 zł na miesiąc z RAID'em lub 15 zł bez niego. IMO jak będziesz kontrolował dysk via regularny smart to można spać spokojnie. Jeśli natomiast nie podoba Ci się ani 1 ani 2 oferta to musisz się zainteresować czymś pośrednim, a w tej kwestii wymagany będzie dobrej jakości VPS.

 

Dobrymi VPS'ami szczyci się Biznes Host, których serdecznie polecam (bez reflinków ;)). VPS'y są stabilne, a płacąc z góry na dłuższy czas możesz dostać ofertę #4 za mniej więcej 60 zł na miesiąc, czyli "akurat". Niestety działa on na OpenVZ, a nie na xenie czy kvmie, ale myślę, że będzie wystarczający.

 

Masz więc generalnie ode mnie trzy oferty. Dedyk bez raid'a za śmieszne pieniądze, naprawdę porządny dedyk z raidem za stówkę lub coś pomiędzy - vps (z raidem, zawsze maszyna matka ma raid), który spełnia Twoje potrzeby.

 

Ja osobiście brałbym dedyka bo nowa oferta OVH rozwala na łopatki wszystkie oferty jakie istnieją, a i5 w dedyku za 100 zł jest śmieszne ;). Nie znaczy to jednak, że tego potrzebujesz - mogę Cię zapewnić, że nawet dedyk za 15 zł prawdopodobnie Ci wystarczy.

 

Poza tym jeśli szukasz ogarniętej administracji to zapraszam do nas - Sys-Com.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Syndrom: nie, nie Open-RnD :)

tajron: ile jobów przewidujesz trzymać na Jenkinsie?

Podpytam techopsów o konfigurację maszyny i ilość jobów u nas ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrej jakości VPS lub dedyk będzie tu perfekcyjny.

 

Ja od siebie polecam jak zawsze OVH, ale w obecnym stadium nieco sobie poczekasz na realizację zamówienia, miej to na uwadze. 100 zł na miesiąc z RAID'em lub 15 zł bez niego. IMO jak będziesz kontrolował dysk via regularny smart to można spać spokojnie. Jeśli natomiast nie podoba Ci się ani 1 ani 2 oferta to musisz się zainteresować czymś pośrednim, a w tej kwestii wymagany będzie dobrej jakości VPS.

 

...

 

Ja osobiście brałbym dedyka bo nowa oferta OVH rozwala na łopatki wszystkie oferty jakie istnieją, a i5 w dedyku za 100 zł jest śmieszne ;). Nie znaczy to jednak, że tego potrzebujesz - mogę Cię zapewnić, że nawet dedyk za 15 zł prawdopodobnie Ci wystarczy.

Czy Twoim zdaniem KS 2G na Atomie wystarczy pod wyszczególnione przezemnie wymagania? Raida nie wymagam.

 

Poza tym jeśli szukasz ogarniętej administracji to zapraszam do nas - Sys-Com.

Dziękuję, odezwę się po ofertę.

 

tajron: ile jobów przewidujesz trzymać na Jenkinsie?

Podpytam techopsów o konfigurację maszyny i ilość jobów u nas ;)

Jak wspominałem ciężko mi to oszacować. Będę wdzięczny za punkt odniesienia na zasadzie ilość jobów/sprzęt niezbędny do ich uciągnięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy Twoim zdaniem KS 2G na Atomie wystarczy pod wyszczególnione przezemnie wymagania? Raida nie wymagam.

 

Jako serwer developerski powinien bez problemu wystarczyć, na produkcję wiadomo że nie można z tym wyjechać, ale IMO nie potrzebujesz aż takiej mocy na automatyczne kompilowanie paczek i testowanie swoich aplikacji przez góra kilkanaście osób na raz. To oczywiście moje zdanie, na Intel Atomie N2800 (stary mKS 2G) mam postawiony serwer TS3 z ok. ~200 osobami na raz i nie zużywają więcej niż połowę jednego z czterech wątków CPU, a ten procesor różni się tylko tym, że ma 1 rdzeń i 2 wątki więcej, taktowanie prawie identyczne.

 

Twoje pieniądze, ale jak dla mnie więcej nie potrzebujesz pod developerkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Jako serwer developerski powinien bez problemu wystarczyć, na produkcję wiadomo że nie można z tym wyjechać, ale IMO nie potrzebujesz aż takiej mocy na automatyczne kompilowanie paczek i testowanie swoich aplikacji przez góra kilkanaście osób na raz.

 

Przetestuję i zobaczymy. Dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maszynka na której u nas stoi Jenkins (ale nie są odpalane na niej żadne joby) ma 4x Intel® Xeon® CPU X5570 @ 2.93GHz a pamięci posiada 24GB.

Podpięte do tego Jenknsa mamy około 3000 jobów i przy tej ilości serwer dostawał czkawki.

Do tego było podpięte około 15 maszyn do odpalania powiązanych jobów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×