Skocz do zawartości

Polecane posty

Pewnie tak będzie.

Przelicznik energii napewno nie 1:1 (patrz uwagi theONE).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak będzie.

Przelicznik energii napewno nie 1:1 (patrz uwagi theONE).

 

A chłodzenie i pozostałe koszty (uwagi theOne) nie są w kwocie "kolokacji" a rozliczanie prądu wg aktualnego zużycia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A chłodzenie i pozostałe koszty (uwagi theOne) nie są w kwocie "kolokacji" a rozliczanie prądu wg aktualnego zużycia?

Klasycznie chłodzenie jest elementem zmiennym, zależnym od zużycia energii. Im więcej serwer energii pobierze, tym mocniej przekształci ją w ciepło, które trzeba odebrać. Dlatego zwykle koszt klimatyzacji wkalkulowuje się w cenę zużytej energii stosując uzgodnione przeliczniki lub opłatę kWh uwzględniającą koszt wychłodzenia.

 

Piszę klasycznie, bo w czasach freecoolingu oraz sprzętu przystosowanego do pracy w +40C zasady rozliczania opłat za klimatyzację mogą ulec w przyszłości zmianie. Ale na razie jest jak jest.

 

Pozostałe koszty (kontraktacja mocy z zapasem) także są elementem zarządzania energią i zwykle także kalkuluje się w opłacie za energię, bo tak to zwykle wynika z umów z dostawcami prądu.

 

W kolokacji koszta bardziej ogólne, pomieszczenia, wyposażenie, NOC itd.

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)
  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kilka moich uwag:


- jeśli rozliczasz się z klientem za kWh nie możesz od tak sobie doliczyć do ceny prądu kosztów strat i wychłodzenia. możesz jedynie refakturować koszty energii bo handel energią wymaga spełnienia stosowanych wymagań i jest to znacznie bardziej skomplikowane niż być kwestie związane z prawem telekomunikacyjnym.


- rozliczanie za kWh jest mocno kłopotliwe bo prozaicznie trzeba chodzić spisywać potem fakturować - czynnik ludzki pomyłki a może klient będzie życzył sobie komisyjnego spisywania ? a licznik ma jakieś atesty ? OMG !!! to masa roboty i czasu to wszystko kosztuje. oczywiście są PDU z których można sczytać i pewnie da się to skryptowa i połączyć z bilingiem ale taki sprzęt póki co kosztuje grube tysiące.


- straty i koszty min wychłodzenia określa czynnik PUE. jestem pewien ze w serwerowni która ma jakieś zwykłe upsy nawet nie jakeś starocie czy coś + klimatyzacje typu split bez wyodrębnienia zimnych / ciepłych stref ten współczynnik jest mocno zbliżony do 2 lub go przekracza. co oznacza ze jeśli serwery zużywaj 10kW to drugie 10kW idzie "w komin". jak to się przekłada na koszty ? 730h/m x 10kW x 0,45 PLN za 1kWh = 3285 PLN netto. w tym przypadku w komin tyle idzie no ale o tym często się zapomina


- zielone IT freecooling etc. to droga technologia. nie wiem o czym tu mowa czy mamy na myśli profesjonalne systemy oparte o wodę lodowa które kosztują majątek czy jakieś wynalazki typy FB / Yahoo albo "polish freecooling" - otwórzmy okno .... to jest temat rzeka,


żadna komercyjna serwerownia nie stosuje* innego freecoolingu niż w oparciu o agregaty wody lodowej czy drycoolery. takie układy są drogi i skomplikowane i zwracają się pewnie o ile w ogóle :) to po 5 - 10 latach


*wyobraźmy sobie sytuacje ze przychodzi klient z macierzą serwerami za 200.000 - 300.000 PLN i pyta Panie po co ta dziura w dachu ?

- freecooling :P

taki klient ma kasę aby zapłacić za usługę a nie jakieś kombinacje aby było taniej i go zalało jeszcze etc..

są jakieś wynalażki typu direct freecooling STULZa czy klima evaporative ale to raczej mało popularne


- serwery w 40C ? to nowa moda poza tym nie każdy ma takie serwery czy inny sprzęt sieciowy , macierze albo producent dopuszcza takie temperatury ... po za tym co DC ma robić strefy dla tych co lubią ciepło i co nie lubią ? w takiej temperaturze składaki nie przeżyją :)


Edytowano przez vilgefortz (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

- jeśli rozliczasz się z klientem za kWh nie możesz od tak sobie doliczyć do ceny prądu kosztów strat i wychłodzenia. możesz jedynie refakturować koszty energii bo handel energią wymaga spełnienia stosowanych wymagań i jest to znacznie bardziej skomplikowane niż być kwestie związane z prawem telekomunikacyjnym.

Są firmy telekomunikacyjne, które rozliczają energię za kWh, podając cenę już z wychłodzeniem. A więc się da. Jak? O to by trzeba pytać ich księgowość. Są też takie, które refakturują cenę z elektrowni, ale za to stosują przeliczniki (zamiast 1kW liczą 1.4kW itp.). Też się da.

 

- rozliczanie za kWh jest mocno kłopotliwe bo prozaicznie trzeba chodzić spisywać potem fakturować - czynnik ludzki pomyłki a może klient będzie życzył sobie komisyjnego spisywania ? a licznik ma jakieś atesty ? OMG !!! to masa roboty i czasu to wszystko kosztuje. oczywiście są PDU z których można sczytać i pewnie da się to skryptowa i połączyć z bilingiem ale taki sprzęt póki co kosztuje grube tysiące.

Dla jednego kłopotliwe, dla drugiego korzystniejsze od rozliczenia po tabliczce znamionowej. Jeśli jest klient i jest dostawca i dogadają się na formę rozliczenia to w czym problem?

 

- straty i koszty min wychłodzenia określa czynnik PUE. jestem pewien ze w serwerowni która ma jakieś zwykłe upsy nawet nie jakeś starocie czy coś + klimatyzacje typu split bez wyodrębnienia zimnych / ciepłych stref ten współczynnik jest mocno zbliżony do 2 lub go przekracza.

Nie wiem do czego zmierzasz. W serwerowni typu oferent kolokacji masz przegląd sprzętu różnych producentów z ostatnich 10 lat. 10 lat temu PUE nikt jeszcze nie liczył (zakładało się PUE 1.5 lub 2 jak mówisz i nikt się nie bawił w drugie czy trzecie miejsce po przecinku). W tak różnorodnej serwerowni nie jesteś w stanie precyzyjnie zarządzać PUE na poziomie całego pomieszczenia kolokacyjnego, co najwyżej je z grubsza szacować. A już tym bardziej żadna to podstawa do rozliczeń z klientem, chcesz mu oferować różną cenę kolokacji w zależności od tego czy przedstawi papier na PUE podpisany przez producenta i od tego co tam będzie napisane?

 

- zielone IT freecooling etc. to droga technologia. [...]

- serwery w 40C ?

Tu nie zauważyłeś, że pisałem w duchu science fiction. Te technologie może coś w przyszłości zmienią, ale obecnie nie wpływają na spadek kosztów operacyjnych serwerowni i nie ma powodu, abyśmy się o to spierali :-).

 

Niemniej jednak jestem związany z ideą wyższej temperatury, ale jako, że to nowum, to musi nastąpić wymiana technologiczna używanego sprzętu (czyli wiele lat), aby któryś dostawca kolokacji odważył się oferować pomieszczenia kolokacyjne z gwarancją temperatury nie 20C, a choćby te 30C. Ale kierunek tych zmian w architekturze serwerów jest dobry, no bo właściwie czemu nie?

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wspołczynik PUE dotyczy serwerowni a nie sprzętu klienta i wbrew pozorom da sie go dość prosto i wmiarę dokładnie wyliczyc

http://en.wikipedia.org/wiki/Power_usage_effectiveness

 

To jakie jest PUE powinno mieć wpływ na to ile za kolokacje (a w zasadzie za zasilanie) płaci klient. Im niższe PUE tym klient płaci mneij lub DC zarabia więcej :)

 

Niestety u nas w kraju jeszcze ceny usług często wynikaja z czyjegoś pomysłu niż wyliczeń na podstawie różnego rodzaju wspólczynników "biznesowych" TCO, OPEX ... czy np. efektywnosci energetycznej PUE , COP etc ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wspołczynik PUE dotyczy serwerowni a nie sprzętu klienta

Nie do końca, obecnie jest moda wśród producentów na serwery "PUE Optimized". I do tego nawiązałem w swoim pytaniu.

 

i wbrew pozorom da sie go dość prosto i wmiarę dokładnie wyliczyc

Wyliczenie, a przewidywanie zmian to dwie różne sprawy. Jeśli masz serwerownię na potrzeby wewnętrzne, wiesz co do niej wstawiasz i tu można opierać przeróżne założenia na takich wskaźnikach jak PUE. Jak masz serwerownię otwartą, nie wiesz czy Ci jutro przyjdzie klient ze sprzętem "PUE Optimized", czy z kolekcją Xeonów sprzed 10 lat, skupionych na Allegro po 500 zł sztuka. Wszystkie wyliczenia biorą w łeb.

 

Jedyne co serwerownia może w miarę zakładać to maksymalna ilość mocy przekazywanej na szafę. Czyli, że w danym punkcie serwerowni nie pojawi się więcej ciepła niż wytworzone w wyniku pobrania np. 5kW energii elektrycznej. Ale ponieważ w tym samym miejscu pokoju kolokacyjnego możesz mieć wartości od 0 do 5 czy 10kW i zupełnie nie wiesz jakiego PUE się w tym miejscu spodziewać to dalej w zasadzie ma to wartość przewidywania podobną do wróżenia pogody przez górala na podstawie jego laski. Mówiąc krótko, z precyzją ma to niewiele wspólnego.

 

Można oczywiście bawić się w modele statystyczne, ale to już daleko od definicji PUE.

 

Niestety u nas w kraju jeszcze ceny usług często wynikaja z czyjegoś pomysłu niż wyliczeń na podstawie różnego rodzaju wspólczynników "biznesowych" TCO, OPEX ... czy np. efektywnosci energetycznej PUE , COP etc ...

Zasady ekonomii są zawsze takie same, niezależnie od tego który wzór fizyczny definiuje składniki kosztowe. Z jednej strony mamy prawo popytu i podaży, z drugiej rachunek zysków i strat. Gdzieś pomiędzy pojawia się cena usługi.

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia. Ja nie mówię o serwerach tylko o samej serwerowni. O tym jakie ona ma PUE ... nie wiem czy mam to jeszcze tłumaczyć.

Nie wązne czy klient ma stary serwer który żre 1kW czy nowy 100W to od PUE samej serwrowni zależy ile będzie płacił.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mylę pojęć. Ja po prostu chcę usilnie wyciągnąć od Ciebie jaki wpływ ma współczynnik PUE na cenę kolokacji serwera tower autora wątku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napsiałem to w 1 poście w większej skali, ale Ci to wyliczę raz jeszcze:

 

Zakładajać, ze serwer klienta zużywa 250W a PUE serwerowni jest 2.0 to dla DC koszty zasilania wyglądaja tak:

250W bierze serwer + 250W idzie w komin (wychłodzenie, straty na UPS) to daje koszt prądu i strat wynikającego z PUE przy cenie 0,5 pln za 1kWh = 182,5 PLN netto

 

przy PUE 1.5 250W + 125W = 136,8 PLN netto.

różnica na 1 serwerze to prawie 50 PLN netto / m-c

dla 100 serwerów masz 5000 PLN netto m-c czyli 60.000 rocznie widać różnice ????

Edytowano przez vilgefortz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu patrzę na swoją wypowiedź, a następnie na Twoje odniesienia i próbuję znaleźć coś czego nie napisałem ;-). Ale dobrze, wygenerowaliśmy już stronę offtopu, myślę, że wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej nie znaczy najlepiej, szczegolnie przy kolokacji jakosc kosztuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięcia. Chociaż chyba najkorzystaniej wychodziło w artnecie kolokować towera, to jednak tower został zamieniony w racka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×