Skocz do zawartości

Zdjęcie

Reseller domen od strony technicznej

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
16 odpowiedzi na ten temat

#1 Be4ver

Be4ver

Regularny użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów
  • Imię:Janusz

Napisany 15 maj 2013 - 12:39

Jak w temacie, ciekaw jestem jak wygląda kwestia sprzedaży/odsprzedaży (nie wiem jak to ująć) ze strony technicznej i prawnej. Mam tu na myśli działalność firm typu home i nazwa.

Jeśli dobrze rozumiem, kupuję domenę np. w hrd.pl, staje się ona moją własnością, a następnie odsprzedaję ją Klientowi. Pytanie tylko jak sytuacja wygląda przy odnowieniu (domena przecież nie jest już wtedy moją własnością).

Jeśli jestem w błędzie, wyprowadźcie mnie proszę z niego.

• 0

#2 Gość_nrm_*

Gość_nrm_*
  • Goście

Napisany 15 maj 2013 - 12:53

Jesteś w błędzie. Właścicielem jest klient, ty jesteś tylko rejestratorem.

/edit: w zasadzie zastosowałem zbyt duży skrót myślowy: rejestratorem oczywiście jest (w tym wypadku) HRD. Ty pośredniczysz tylko w transakcji.

• 0

#3 Be4ver

Be4ver

Regularny użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów

Napisany 15 maj 2013 - 13:08

/edit: w zasadzie zastosowałem zbyt duży skrót myślowy: rejestratorem oczywiście jest (w tym wypadku) HRD. Ty pośredniczysz tylko w transakcji.

W takim razie na jakiej podstawie pobieram opłatę od klienta przedłużając domenę?

• 0

#4 regdos

regdos

regdos.com

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2459 postów
  • Firma:PayU
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Regdos

Napisany 15 maj 2013 - 13:22

Na podstawie wystawionej przez Ciebie faktury, paragonu, itp. Dostaniesz kasę od klienta (lub nie to zależy od Twojej polityki) to klikasz w panelu hrd "przedłuż domenę".

• 0

#5 Gość_nrm_*

Gość_nrm_*
  • Goście

Napisany 15 maj 2013 - 13:22

Nierozumiem Twojego pytania. A na jakiej podstawie pobierasz opłatę za hosting, na jakiej podstawie w sklepie chcą kasę za chleb? ;) Ot, udostępniasz usługę i pobierasz za nią opłatę.

• 0

#6 kafi

kafi

Weteran WHT

• WHT Pro
  • 3412 postów

Napisany 15 maj 2013 - 13:28

Właścicielem jest klient, ty jesteś tylko rejestratorem.

Klient jest abonentem. Może on korzystać z domeny przez okres abonamentowy, ale nigdy nie jest jej właścicielem ;)

Edytowany przez kafi, 15 maj 2013 - 13:31.

• 1

#7 Gość_Pokuć_*

Gość_Pokuć_*
  • Goście

Napisany 15 maj 2013 - 13:40

Domena jest przypisana do klienta ale na zasadzie dopóki płaci to korzysta i jest doń ów przypisana. Jak nie zapłaci to przestaje byc do niego przypisana i nie może z niej korzystać, zarządzac DNS etc.

• 0

#8 Be4ver

Be4ver

Regularny użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów

Napisany 15 maj 2013 - 14:03

W takim razie czy muszę jakieś (jeśli tak to jakie) kroki poczynić, abym pojawił się w domenie na pozycji REJESTRATOR rejestrując domeny np. w HRD? Rzecz w tym, że księgowa nie przepuści mi faktury do momentu, aż będę w stanie udowodnić, że jestem właścicielem produktu.

Klient jest abonentem. Może on korzystać z domeny przez okres abonamentowy, ale nigdy nie jest jej właścicielem ;)

Natomiast w tej sytuacji, normalnie rejestruję domenę na działalność gospodarczą i wystawiam rachunek klientowi na zasadzie "wynajmu" domeny. Rzecz w tym, że klient wtedy pyta się czemu rejestratorem jest jakaś zewnętrzna firma, a ja jestem właścicielem domeny skoro on płaci za nią.

Domena jest przypisana do klienta ale na zasadzie dopóki płaci to korzysta i jest doń ów przypisana. Jak nie zapłaci to przestaje byc do niego przypisana i nie może z niej korzystać, zarządzac DNS etc.

Ok, jest przypisana do klienta, ale u mnie jest przypisana czy u rejestratora typu HRD?

• 0

#9 Gość_nrm_*

Gość_nrm_*
  • Goście

Napisany 15 maj 2013 - 14:09

Rzecz w tym, że księgowa nie przepuści mi faktury do momentu, aż będę w stanie udowodnić, że jestem właścicielem produktu.

Zmień księgową. Poważnie. Daleko nie zajedziesz jak co chwile będzie wymyślała jakieś wyimaginowane problemy. Zabij jej ćwieka i zapytaj jak masz "sprzedać" (wydzierżawić) dedyka, który nie jest twoją własnością, a DC ;)

• 0

#10 regdos

regdos

regdos.com

• WHT Pro
  • 2459 postów
  • Firma:PayU
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Regdos

Napisany 15 maj 2013 - 14:12

To zmień księgową. Domena to usługa a nie towar.

Domeny nie mają właścicieli tylko abonentów. Przy rejestracji domeny jest abonentem jest klient końcowy, registrantem jest firma, która ma umowę z NASK, natomiast siebie możesz wpisać jako kontakt techniczny.

• 0

#11 Be4ver

Be4ver

Regularny użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów

Napisany 15 maj 2013 - 15:45

Wszystko fajnie i cacy, tylko w momencie, gdy abonentem jest klient końcowy to faktura przychodzi na niego. A powinna przyjść na mnie, abym mógł nałożyć marżę i wystawić własną fakturę klientowi.

• 0

#12 Gość_nrm_*

Gość_nrm_*
  • Goście

Napisany 15 maj 2013 - 15:48

O boże, boże... widzisz i nie grzmisz... ;)

TY dostajesz FV od HRD, a klient od Ciebie (a HRD od NASKu) ;)

• 1

#13 Be4ver

Be4ver

Regularny użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów

Napisany 15 maj 2013 - 15:55

O boże, boże... widzisz i nie grzmisz... ;)

TY dostajesz FV od HRD, a klient od Ciebie (a HRD od NASKu) ;)

Nie wiem jak to w HRD wygląda, jednakże w OVH dostawałem FVAT na osobę, która była wpisana jako klient końcowy. Pytam, bo nie wiem, a mam pewne doświadczenia z innymi rejestratorami. Logiczne chyba?

• 0

#14 Gość_nrm_*

Gość_nrm_*
  • Goście

Napisany 15 maj 2013 - 16:08

W HRD dostajesz FV za "zakup punktów rejestracyjnych" czyli za zasilenie konta kasą, która wydajesz na zakup/odnowienia domen. 

• 0

#15 Be4ver

Be4ver

Regularny użytkownik

• Użytkownicy
  • 83 postów

Napisany 15 maj 2013 - 16:16

W HRD dostajesz FV za "zakup punktów rejestracyjnych" czyli za zasilenie konta kasą, która wydajesz na zakup/odnowienia domen. 

Dzięki. Właśnie tej informacji mi brakowało.

Podziękowania dla pomocnych forumowiczów i dla Bogów, że nie spadły na mnie pioruny, ani grzmoty :)

Temat z mojej strony do zamknięcia.

Pozdrawiam

• 0

#16 rafipl86

rafipl86

Nowy użytkownik

• Nowy
  • 7 postów

Napisany 27 styczeń 2017 - 22:46

Odświeżę temat, bo mam podobny problem, ale z powyższych wypowiedzi i tak nie nie wiele mi się wyjaśnia.

Zwerbowałem klienta i będziemy robić cesję domeny, żebym mógł nałożyć swoją marże. Obecnie w bazach WHOIS klient widnieje jako abonent domeny. Chcę domenę wziąć na swoje barki i przenieść na moje konto w OVH, ale po takiej operacji ja zostanę ABONENTEM... A nie chcę tego, chcę tylko pobierać opłatę za domenę, a klient powinien widnieć jako ABONENT.

Ewentualnie, może ukryć dane abonenta? Żeby nie miał pretensji, że ja widnieję jako właściciel?

• 0

#17 volt123

volt123

Często na forum

• Użytkownicy
  • 59 postów
  • Imię:Damian

Napisany 28 styczeń 2017 - 00:27

Ładnego dinozaura odkopałeś, 2013 r. :D

Prawdopodobnie potrzebowałbyś konto resellerskie. OVH podobno coś takiego ma, ale wszystkie informację są z obrazkami ze starego panelu https://www.ovh.pl/d...il_reseller.xml dlatego sam musisz poszperać.

Domenę możesz przetransferować na 2 sposoby. Ze zmianą abonenta (cesja) lub bez zmiany abonenta - zwykły transfer pomiędzy rejestratorami.

Jeżeli chcesz przenieść domenę na swoje konto bez zmiany obecnego właściciela, to potrzebujesz taki typ konta, które pozwoli Ci na utworzenie dodatkowego konta/subkonta obecnego właściciela w obrębie Twojego własnego konta i wpisania tam siebie jako tech/admin contact. Wtedy osiągniesz to co chcesz: klient będzie wpisany jako ABONENT, Ty będziesz wpisany jako ADMIN. Opłatę pobierasz za administratorowanie i utrzymywanie domeny.

Jeżeli Ci się to nie uda i chciałbyś tylko ukryć dane w WHOIS, to OVH oferuje swoją usługę "OwO", która pozwala na ukrycie danych (widoczne jest tylko imię i nazwisko, ew. nazwa firmy). Jest to dostępne dla prawie wszystkich domen globalnych i niektórych zagranicznych. Dla domeny .PL dane osoby prywatnej są automatycznie ukrywane, a danych firmy nie można ukryć. 

• 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników