Skocz do zawartości
macieksaw

Firma zajmująca się cloud oraz kolokacją,serwerami ded. itp

Polecane posty

Witam,

jestem zainteresowany rozpoczęciem/ zainwestowaniem w firmę, która przede wszystkim świadczyłaby usługi typu cloud dla firm. Nie ukrywam, że zainteresowałem się tematem po tym jak zapoznałem się z ofertą takich firm jak Beyond i Oktawave. Na wstępie zaznaczę też, że nie jestem informatykiem ani osobą, która ma podobne wykształcenie. Mam oraz mogę pozyskać kapitał na tego typu działalność - środki własne, kredyt, fundusze UE. Mam już pewien plan jak to powinno wyglądać, ale oczywiście nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, dlatego też zwracam się do was. Serwerownia/ data center znajdowałoby się we Wrocławiu. Aktualnie poszukuje odpowiedniej lokalizacji. W poszukiwaniach pomaga mi ta mapa sieci światłowodowych: http://www.polskaszerokopasmowa.pl/mapy/infrastruktura-telekomunikacyjna-na-terenie-rp-2012.html Domyślam się, że miejsca w których można podłączyć się do sieci to węzły dostępowe oraz szkieletowe(?). Wiem również, że powinno się mieć dostęp do sieci od przynajmniej 2 różnych dostawców. Na samą serwerownię wydam 1,5 mln zł. I tutaj są moje największe zagwostki. Jak duże może być data center za takie pieniądze, czy to nie za mało, ile osób musiałoby administrować taki obiekt, jak dużo mocy elektrycznej mogłoby wymagać, czy byłaby możliwość świadczenia usługi kolokacji? To tyle jeśli chodzi o hardware. Jest jeszcze chyba najważniejsze oprogramowanie oraz know-how. Na początek planuje zakpić oprogramowanie, które zarządzałoby siecią oraz automatyzowałoby proces zakupu. Potrzebuje jeszcze oprogramowania cloud, które mógłbym wykorzystywać komercyjnie( ERP, CRM?). Na obie te rzeczy powinienem wydać ok. 600k zł(?). Są jeszcze pracownicy do obsługi usług; programiści itp. Domyślam się, że będą to raczej dobrze płatni specjaliści. Jest jeszcze coś ważnego w tym biznesie - marketing. Na początek 200k zł za nazwę, logo, identyfikację wizualną, zdefiniowanie i dotarcie do grupy docelowej usług.

 

Jak widać cała inwestycja powinna zamknąć się w 3,4 mln zł. A to tylko początek.Miesięczne koszty stałe na pierwszy rzut oka są dramatycznie wysokie:

- pracownicy > 20.000zł (?)

- internet do 20.000zł (?)

- prąd 15.000zł (?)

- ew. kredyty do 10.000zł

Pomijam już fakt, że cała ta infrastruktura nie stworzy się z dnia na dzień co jeszcze bardziej zwiększa koszty.

 

Podsumowując biznes teoretycznie ciekawy, ale czy przy takich kosztach opłacalny? Po jakim okresie wyszłoby się na plus? Czy to co napisałem ma w ogóle sens??? :D Pomocy

 

PS. Wszystkie znaki zapytania to to czego nie wiem lub nie jestem pewien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Największe koszta będziesz miał:

 

- Budynek i przygotowanie sal kolokacyjnych

- Sprzęt (routery, szafy, serwery)

- Łącze

 

Dwa powyższe to zapewne będzie 80% Twoich kosztów a pozostałe 15% - koszty pracowników i 5% koszty łącza.

 

Wyjść na plus... Tutaj raczej będzie się dłużej zwracało niż budowało to wszystko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę a nie bardzo się na tym znasz to kup gotową serwerownie (akcje/udziały) - zniknie Ci wiele wiele problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Podsumowując biznes teoretycznie ciekawy, ale czy przy takich kosztach opłacalny? Po jakim okresie wyszłoby się na plus? Czy to co napisałem ma w ogóle sens??? :D Pomocy

No tak to się biznesów nie robi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skup się na usłudze którą będziesz oferował, a nie na budowaniu własnego DC.

Nie pakuj się niepotrzebnie w koszta jednorazowe.

 

Jak robiłem kiedyś wycenę na taki projekt, to minimalna kasa z jaką można wystartować, to jest 2-3mln zł

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie podchodź czysto inwestycyjnie do tego biznesu bo tutaj rdzeniem jest technologia a nie biznesplan.

 

DC jeżeli nie masz jakiegoś cudownie opłacalnego pomysłu lepiej wynająć w tym momencie, do zajmowania się generatorami, upc, światłowodami, odsnieżaniem dachu itd potrzeba całą masę specjalistów a na sam początek nie masz skali która pozwala na cokolwiek, dodatkowo utrzymanie tego typu infrastruktury nie jest jądrem twojego biznesu

 

Średnia chmua w polskich warunkach to ~3-4 szafy sprzętu, nie ma po co budować pod to DC

 

Jeżeli robisz serwerowni w mieście to lokalizacje zacznij od dostępności prądu z dwóch źródeł a nie od dostępności światłowodu, światło położysz prąd jest dużo trudniej dobudować

 

Sieć jeżeli chcesz mieć własną lepiej mieć własne wpięcia w PLIX lub ACX do tego coś z zagranicy i dla bogatych podejście do TPSA. Przy pojedynczym dostawcy uważaj co masz w składnikach pasma. Poczytaj jak kilka małych DC walczyło i przegrało przez to że miało łącze tylko od jednego klienta

 

Budżet na pracowników masz za niski, pamiętaj że klienci cenią pełne zmiany

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, bardzo mi pomogły. Czy ktoś z was kto się na tym zna jest z Wrocławia i pomógłby mi w tej sprawie osobiście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

theONE dobrze wie o czym mówi,

Pamiętaj też że potrzebujesz zasilania awaryjnego, systemu klimatyzacji, systemu przeciw pożarowemu i wielu innych mniej i bardziej ważnych które pochłoną jakieś środki.

Może lepiej kolokować kilka szaf w jednej z polskich serwerowni? Wtedy masz z głowy sprawy związane z zasilaniem, łączem etc. a sam zajmiesz się rozwijaniem biznesu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Według mnie najważniejsza jest usługa, którą masz zamiar oferować. Zacząłbym od:

1. koncepcji usługi - czy jest innowacyjna, jakie potrzeby zaspakaja, czy będzie rynek na takie usługi.

2. analizy konkurencji (obecnej i przyszłej), trendów rynkowych, barier wejścia nowych firm, możliwości kopiowania Twojej usługi przez inne firmy.


Zgadzam się z przedmówcami, że nie mając dobrego pomysłu, tylko władujesz kupę kasy w DC. Usługę trzeba jeszcze sprzedać a konkurencja nie śpi ;) Budowa własnego DC wymaga nie tylko kasy ale także czasu - może się okazać, że jak Ty będziesz budował własną serwerowni, ktoś inny sprzątnie Ci pomysł z przed nosa i zbierze śmietankę.


Wchodząc na rynek pod własną marką, będziesz musiał przekonać Klientów do siebie - wydać więcej kasy na PR, promocję itp. Warto rozważyć zakup lub współpracę z już istniejącą firmą hostingową.


Podsumowując, zacząłbym od opracowania usługi (innowacyjnej, niszowej) - chyba że masz tak dobry marketing że wszystko sprzedasz to działaj. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co negować samej koncepcji budowy DC, ale znaki zapytania są stawiane słusznie.

Mamy dużą konkurencję w zakresie DC w dużych aglomeracjach w Polsce, ale budowa DC w mniejszych ośrodkach nadal może mieć sens. To jest nisza i są powody, dla których klienci mogą chcieć kolokować sprzęt bliżej swojej lokalizacji. Ważne, aby w tej niszy nie przeinwestować.

 

Tak więc lokalne, mniejsze DC z założenia nie są złe. Ale odradzam z innego powodu. Gdy patrzę na to jak TP rozbudowuje swój telehousing na terenie całego kraju to dochodzę do wniosku, że nim uporasz się z pozwoleniami na budowę, to ta nisza w postaci lokalnych DC będzie już wypełniona. A wbrew temu co mogłoby się wydawać, oferta TP jest naprawdę niezła.

 

Tak więc IMHO lepiej wydać posiadane środki na inną inwestycję, mniej infrastrukturalną, a bardziej bazującą na innowacji, a powierzchnię na serwery (lub serwery) wynająć.

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Tam gdzie masz blisko jakiś węzeł prądu, światłowodów (chyba że wolisz kłaść kilkanaście km światło) i nie ma innych DC w okolicy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie masz najbliżej jeśli nie chcesz jeździć przez pól Polski ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie no gdyby odległość miała być kryterium wyboru DC to ;)

 

Przecież i tak sam nie będzie tam jeździł bo i po co jak się nie zna, od tego są pracownicy a ich znaleźć można w dowolnym mieście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

beyond teraz nie ma miejsc w ogóle (jest juz długi czas pełny) i czeka na nowy budynek już długi czas... Po wpadce z zasilaniem kiedy wyszlo że T4 jest tym o czym plotkowało się od dlugiego czasu (czyli T3 + marketingiem) trzeba trochę poczekać i poczytać ich materiały zanim można będzie powiedzieć czy ich nowe DC jest warte kolokowania się w nim, na ten moment mają na swojej stronie za dużo materiałów które budza mieszane uczucia (np ruch 800 Gbit/s) a za mało prawdy żeby rozważać ich jako dobre miejsce HA, a jako normalne DC są chyba za drodzy. Zostaje ci ATM i GTS w Warszawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×