Skocz do zawartości


 

Zdjęcie

CentOS vs Debian - nie chodzi o opinie tylko działanie w praktyce...

CentOS vs Debian - nie chodzi o opinie tylko działanie w praktyce... CentOS Debian Xen xorg virtual server hosting domena stabilność desktop

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

CentOS vs Debian - nie chodzi o opinie tylko działanie w praktyce...

Ankieta: Centos vs Debian (26 użytkowników głosowało)

CentOS na Desktop czy Serwer?

 1. Głosowano Centos Desktop (4 głosów [14.81%] - Zobacz)

  Procent głosów: 14.81%

 2. Głosowano Centos Serwer (23 głosów [85.19%] - Zobacz)

  Procent głosów: 85.19%

Debian na Desktop czy Serwer?

 1. Głosowano Debian Desktop (10 głosów [33.33%] - Zobacz)

  Procent głosów: 33.33%

 2. Głosowano Debian Serwer (20 głosów [66.67%] - Zobacz)

  Procent głosów: 66.67%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1 ksenonlogin

ksenonlogin

  Czasami na forum

 • Użytkownicy
 • 34 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 19:46

Witam

 

Zanim odpowiesz, przeczytaj całość, jeżeli chcesz odpowiadać na podstawie przeczytanego tytułu bez znajomości treści tematu to proszę byś nie udzielał zbędnej odpowiedzi...


Nie chodzi mi o typowe opinie: to lepsze bo tego używają firmy lub to jest dobre bo na to pisane są panele administracyjne itp...

Chodzi mi o podział typu desktop a serwer, z mojego odczucia podczas pracy na CentOS-e czy Debian-e zauważyłem że CentOS bardziej nadaje się na serwery a Debian lepiej działa jako platforma desktop-a, ale czy tak jest naprawdę? Dotychczas na komputerze miałem zainstalowany system Windows, jednak że na serwerze mam zainstalowany Centos to i komputer chcę wyposażyć w jakiś Linux, a nawet mogę zmienić system na serwerze, dlaczego?

Osobiście nie potrafię podjąć decyzji ponieważ jak i Debian tak i Centos ma wady dla jednego i drugiego rozwiązania, jedyne co mogę powiedzieć to priorytetową sprawą jest dla mnie bezpieczeństwo i stabilność, dlatego z opinii ludzi na serwerze mam CentOS-a, ale czy Debian również nie jest bezpieczny oraz stabilny?

 

A może być bardziej wszechstronnym i uczyć się tego i tego systemu, ale jak bardzo się one różnią czy nauka dwóch dystrybucji ma jakiś cel, choćby taki że na rynku królują te dwa rozwiązania? Dystrybucje różnią się aż tak bardzo? Czy osoba posiadająca dużą wiedzę na temat CentOS ma w pewnym sensie już jakąś wiedzę na temat Debian-a i na odwrót?

Nauczyć mogę się każdego systemu , ponieważ lubię zdobywać wiedzę (ale nie bez sensu), głównie stawiam na bezpieczeństwo i stabilność oczywiście nie zapominając o elastyczności.

Proszę o opinie oraz wskazówki osoby pracujące długo na wybranych dystrybucjach na wersjach tekstowych czy z środowiskiem graficznym bądź na przykład pracujących na FluxBox, oczywiście proszę o opieranie swojego wyboru o konkretne argumenty, czy decydująca była łatwość obsługi, duże grono otaczające konkretną dystrybucję czy stabilność bądź inne elementy mające wpływ na waszą decyzję. Na pewno nie chcę krótkich mało tłumaczących opinii które zalewają internet i człowiek dostaje rozdwojenia i nie wie czy to jest dobre czy to. Oczywiście część z was powie że stabilność oraz bezpieczeństwo zależy od wiedzy administratora i jest to prawda, ale nie zawsze tak jest, bo błędy które zawiera jedna i druga dystrybucja mają również ogromny wpływ na wybór.

 

 

Proszę o nie zaśmiecanie tematu wypowiedziami typu, przecież jest dużo informacji na temat jednego i drugiego ponieważ tak nie jest, wszędzie wypowiedzi schodzą na pogawędki zamiast dać konkretny wynik.


Z góry dzięki za konkrety wraz z popartymi argumentami ;) 

 
 


Edytowany przez ksenonlogin, 19 styczeń 2013 - 20:04.

 • 0

#2 furek

furek

  Stały użytkownik

 • WHT Pro
 • PipPipPipPipPip
 • 426 postów
 • Skąd:Koszalin
 • Imię:Tomasz
 • Nazwisko:G

Napisany 19 styczeń 2013 - 21:07

Proszę o nie zaśmiecanie tematu wypowiedziami typu, przecież jest dużo informacji na temat jednego i drugiego ponieważ tak nie jest, wszędzie wypowiedzi schodzą na pogawędki zamiast dać konkretny wynik.

 

 

Zdziwił byś się bardzo jak dużo jest informacji w internecie o systemach i ich konfiguracji.

 

Jeżeli chcesz pobawić się desktopem to zainstaluj sobie ubuntu.

Nic tak naprawdę tam nie musisz instalować wszystko jest gotowe nawet sterowniki do dziwnych płyt.

 

bezpieczeństwo systemu jest takie jakie administrator zapewni.

 


 • 0

#3 ksenonlogin

ksenonlogin

  Czasami na forum

 • Użytkownicy
 • 34 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 21:17

Zdziwił byś się bardzo jak dużo jest informacji w internecie o systemach i ich konfiguracji.

 

Jeżeli chcesz pobawić się desktopem to zainstaluj sobie ubuntu.

Nic tak naprawdę tam nie musisz instalować wszystko jest gotowe nawet sterowniki do dziwnych płyt.

 

bezpieczeństwo systemu jest takie jakie administrator zapewni.

 

Tylko Debian i CentOS.
Mało konkretna odpowiedź...
Jaki preferujesz system? i dlaczego wybrałeś tą wersję?
Czyżby jakieś konkretne informacje w internecie spowodowały że wybrałeś konkretną dystrybucję? jak tak to podeślij linki....

Chodzi mi o konkrety....


Edytowany przez ksenonlogin, 19 styczeń 2013 - 21:18.

 • 0

#4 Pan Kot

Pan Kot

  Mrrr

 • Zbanowani
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2819 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 21:36

Ok... Znowu przechodzimy do walki jednego z drugim.

 

Powiem tak, każda dystrybucja jest dobra i każdą można skonfigurować pod własne potrzeby, nie ma takiego czegoś jak "to pod desktop, a to pod serwer bo tak i koniec". Co to w ogóle za pojęcie? Żeby stwierdzić co jest lepsze nie zagłębiasz się w sam fakt opinii, a tego co daną dystrybucję od drugiej WYRÓŻNIA.

 

Więc Ci powiem co CentOS'a wyróżnia od Debiana. CentOS jest wybierany głównie przez małe i średnie firmy, a to dlatego że jest bardzo kompatybilny z Red Hatem i późniejsze przejście na niego oznacza dla firmy to, że może bazować na tym co już ma. I to jest główny wybór CentOS'a, drugi z kolei to taki że jednak CentOS ma to wsparcie od Red Hata i mniej więcej można tu powiedzieć że ma "zaplecze" w przeciwieństwie do Debiana, który jest tworzony głównie przez pojedyncze osoby czy małe grupki. CentOS'a można porównać bardziej do takiego Ubuntu, które również ma wsparcie w postaci firmy.

 

Ja powiem tak. Pod serwer z tych dwóch wybrałbym Debian'a, natomiast pod desktop na pewno nie wybierałbym CentOS'a. Tak jak mówię można, ale preferuję o wiele bardziej Ubuntu, jakąś Fedorę bądź ulubionego ostatnio Gentoo, które w mojej skromnej opinii są o wiele ciekawszymi i "bardziej mobilnymi" dystrybucjami od CentOS'a.

 

I powtarzam. Nie ma czegoś takiego jak "lepsza dystrybucja", każda się czymś różni. Może to być stopień wstępnej konfiguracji, liczba pakietów, wsparcie danej firmy/support czy po prostu nawet takie błahe rzeczy jak polityka update'ów - Mi np. polityka debiana ze stable, testing i sid się bardzo podoba i już przez długie lata mam serwery skonfigurowane w "testing", nawet jak jeszcze testingiem był squeeze, a lenny stable.

 

Podsumowując - chcesz się uczyć, mieć własną opinię to sobie poinstaluj każdą z tych dystrybucji, poklikaj i sam podejmij wybór. Jeden woli CentOS'a, inny Debiana, jeszcze inny Gentoo, a znajdą się i takie osoby, które nie wyobrażają sobie serwera bez FreeBSD czy nawet Fedory. Nie ma jednej dystrybucji do wszystkiego.


 • 6

#5 sedzisz

sedzisz

  Nowy użytkownik

 • Nowy
 • 1 postów

Napisany 14 luty 2017 - 20:01

Archi

Powiedzieć wszystko i zarazem nic to jest sztuka, wolałbym jednak przeczytać tabelę z plusami i minusami aniżeli wywód z którego wynika że Pod serwer z tych dwóch wybrałbym Debian'a, natomiast pod desktop na pewno nie wybierałbym CentOS'a. Szanuję Pana/Panią ale co to oznacza dlaczego jednak Debian ? Ma to być serwer to niech to będą kryteria 

- stabiloność

- bogate repozytorium

- anuż to co chce Pan "ksenonlogin"  jest nie trywialne do osiągnięcia CentOS'em

 

Możesz wszystko wybierz nic! Bo tyle się dowiedziałem ja jako osoba, która czyta ten post. (Zastanawiam się nad CentOS, na codzień używam Minta (ubuntu))


Edytowany przez sedzisz, 14 luty 2017 - 20:02.

 • 0

#6 2M1R

2M1R

  Nowy użytkownik

 • Użytkownicy
 • 5 postów
 • Firma:EVILroot.eu
 • Imię:Michał
 • Nazwisko:Różański

Napisany 24 marzec 2017 - 13:07

Na serwer wybrał bym Debiana, z sentymentu, ze względu na nacisk na stabilność i dlatego ze bardziej orientuje się w jego systemie pakietów ;)

Na Desktop wybrał bym Arch Linuxa, bo pozwala na łatwe dopasowanie każdego elementu pod siebie i nie wymaga długiej kompilacji paczek jak Gentoo. W wypadku gdy nie mamy nastroju albo wiedzy do grzebania w bebechach wybrał bym OpenSUSE.


 • 0


Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: CentOS, Debian, Xen, xorg, virtual, server, hosting, domena, stabilność, desktop

1 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników