Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
xxxMazaKxxx

Linux Debian 6 - Serwer ShoutCast, E-RDS, Autopilot. Pomocy :(.

Polecane posty

Witajcie.

 

Czytałem już tutaj [u wujka google również], ale nie dowiedziałem się tego, co chciałem --> po prostu chyba nie rozumiem :(.

 

Koledzy, wytłumaczcie mi proszę jak postawić swoje radio internetowe?

 

Sprawy typu formalności już mam opanowane - zrobię serwer, przetestuję, i wykupuję licencję, ale mniejsza.. Was proszę o instrukcję dot. technicznej strony ;).

 

==============================

A więc od początku od strony technicznej: posiadam serwer VPS z Debianem 6 32bit. Mam na nim pulpit zdalny [jakby to coś pomogło :)]. I chciałbym postawić radio z 3 kanałami [w firmach hostingowych jest to drogie, a na VPSie z tego co wiem, to mogę sobie sam ustawiać i nikt mi nie rozkazuje].

 

A więc:

 

- Jak postawić ShoutCast,

- Jak postawić AutoPilota,

- Jak zrobić ten system E-RDS

 

A jeśli chodzi o panel, Koledzy, to jak to jest?

Jego się wrzuca normalnie jak PHP-Fusion na FTP chociażby?

 

I czy możecie mi coś darmowego [najlepiej polskiego i w miarę możliwości dobrego dość] z paneli radiowych?

 

 

--

Konkrety zostaną nagrodzone.

 

Pozdrawiam :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taniej nie znaczy lepiej i łatwiej ! wybór serwera VPS przez Ciebie chyba nie był do końca przemyślaną i dobrą decyzją !

Ale zacznijmy od początku !

 

Kupiłeś serwer VPS i masz na nim pulpit zdalny, okeeeej ? to mi wiele nie tłumaczy ! fajnie kupiłeś serwer, ale jaki rodzaj tego zdalnego pulpitu jest ?? czy jest to zwykła konsola czy interface graficzny przez VNC. Domyślam się że to drugie... Tak więc jak dla mnie już pierwsza głupota obciążać serwer interfacem graficznym, wszystko to co potrzebujesz zrobisz przez konsole.

 

Dalej ! Jak postawić ShoutCast,

 

Bardzo prosto wchodzisz na http://www.shoutcast.com/broadcast-tools

Następnie pobierasz SHOUTcast DNAS 2.0, wypakowujesz go na serwerze, konfigurujesz plik config i odpalasz plik sc_serv, jeśli chcesz mieć 3 kanały to po prostu powtarzasz proces, za każdym razem zmieniając port w pliku config

 

 

Next ! Jak postawić AutoPilota,

 

Ta sama strona co wyżej, tylko pobierasz plik SHOUTcast Transcoder (SC_TRANS)

Podobnie jak wcześniej wypakowujesz, konfigurujesz plik config pod wyżej skonfigurowany serwer shoutcast tak aby streemował muzykę na niego, czyli podając wszystkie dane serwera typu IP, port, hasło etc. następnie kopiujesz muzykę do wyznaczonego folderu, tworzysz playlistę i odpalasz go plikiem sc_trans

 

 

Jak zrobić ten system E-RDS

 

Najprostszą metodą jest wykupienie go w jakiejś innej firmie ! za czasów kiedy posiadałem swoje radio pisałem do niego autorski skrypt erds, ale wiem że wtedy śmigało sporo stron które oferowały darmowy system erds.

 

 

A jeśli chodzi o panel, Koledzy, to jak to jest?

Jego się wrzuca normalnie jak PHP-Fusion na FTP chociażby?

 

Chcesz jeszcze postawić na tym serwerze panel ?? Boże...

Zacznijmy od tego że musisz skonfigurować parę serwerów zaczynając od apache,bind9,proftpd,php5,mysql + phpmyadmin etc. więc to takie łatwe nie będzie.

 

Jeśli chodzi o darmowe panele to nie wiem czy takie są, za czasów mojego radia wszyscy posiadali autorskie... z tego co pamiętam to była firma, która odsprzedała swój panel i nie jestem pewien, ale wydaje mi się że była to firma castpol (Nie wiem czy Miłosz był wtedy właścicielem, chyba nie) można było go kupić na początku za cenę w tyś, a potem autor odsprzedawał go za 200zł/ licencja na serwer ! wtedy również, gimbaza wykupowała serwery VPS z castpol'a za grosze z transferem 500GB gdzie upychali serwery radiowe :D

 

Więc do konkretów ! szczerze mówiąc, dla mnie to głupi pomysł ! domyślam się że nie masz żadnego doświadczenia z administracją systemami linux, i chcesz zrobić to wszystko... Tak więc, albo zatrudniasz administratora sieci, który ci to wszystko skonfiguruje i popilnuje tego, albo będziesz musiał skorzystać z jakiegoś hostingu radiowego ! (jak stać cię na licencje na 3 kanały to dasz radę wydać te 15 zł na kanał)

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chcesz jeszcze postawić na tym serwerze panel ?? Boże...Zacznijmy od tego że musisz skonfigurować parę serwerów zaczynając od apache,bind9,proftpd,php5,mysql + phpmyadmin etc. więc to takie łatwe nie będzie.

 

Nie koniecznie.

proftpd - Chyba SFTP jest domyślne, więc chyba nie będzie musiał mieć dodatkowego FTP (Pewny nie jestem )

bind9 - Obciążający i ciężki w konfiguracji. Dużo sensowaniejszym rozwiązaniem będzie użycie CloudFlare.

Apache - Jest OK. Ale Nginx <3

Co do reszty, to na stronie BiznesHost masz gdzieś tutorial jak skonfigurować LAMP/LEMP(Co wolisz). A na stronie CloudFlare masz wszystko opisane.

Edytowano przez FanPL (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie koniecznie.

proftpd - Chyba SFTP jest domyślne, więc chyba nie będzie musiał mieć dodatkowego FTP (Pewny nie jestem )

bind9 - Obciążający i ciężki w konfiguracji. Dużo sensowaniejszym rozwiązaniem będzie użycie CloudFlare.

Apache - Jest OK. Ale Nginx <3

Co do reszty, to na stronie BiznesHost masz gdzieś tutorial jak skonfigurować LAMP/LEMP(Co wolisz). A na stronie CloudFlare masz wszystko opisane.

 

proftpd - Nie musi mieć, ale skoro chce mieć panel, pewnie jakąś stronę i autopilota to się przyda ! u mnie sporo prezenterów zajmowało się aktualizacją piosenek, fakt faktem można tworzyć użytkowników i każdemu przydzielić dostęp przez sftp jednakże łatwiej dla osób nie mającego pojęcia o tym nic używać protokołu ftp bo mogą się przez niego połączyć nawet za pośrednictwem windowsa...

bind9 - RLY ? bez przesady, nie jest wcale obciążający porównując go z takim powerdns, który pobiera dwa razy tyle jak nie więcej ramu... co ważniejsze jest stabilny i bezproblemowy !!

Apache - działa bardzo dobrze z fcgid nie mam żadnych zastrzeżeń !! Co nginx'a może stać się troszkę problemowy (na freebsd) ja miałem sporo z nim problemów zaczęło się na podpięciu parsera php do nginx po DUŻY PROBLEM przy obsłudze fastcgi i mysql dlatego jak nie apache proponuje lighttpd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nigdy nie byłem fanem zwykłego FTP. Po pierwsze protokół SFTP jest bezpieczniejszy, a po drugie wbudowany bezpośrednio w linuxa. Mówiąc, że FTP jest na windowsie to tak samo można powiedzieć, że i SFTP. Wszystkie total commandery, filezille, a przede wszystkim winscp wspierają SFTP, więc nie widzę problemu. Właśnie wg mnie o wiele łatwiej działać na SFTP, które mamy tak czy siak wbudowane w SSH niż się bawić z dodatkową, tak naprawdę zbędną usługą.

 

Co do DNS'ów to się nie wypowiadam. Wg mnie bind9 jest dobry i tak naprawdę jeśli już miałbym coś wybierać to jest ok.

 

A co do Apache'a to tu już odradzam jak tylko mogę, tak naprawdę jakikolwiek inny serwer WWW jest "lepszy". Może nie prostszy, ale na pewno lepszy. Nginx to mój osobisty faworyt i tak naprawdę nie miałem z nim problemu, ale rozumiem że ludzie mogą go "nie lubić". Również polecam lighttpd, albo nawet jeszcze ciekawszy - Cherokee.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Osobiście nigdy nie byłem fanem zwykłego FTP. Po pierwsze protokół SFTP jest bezpieczniejszy, a po drugie wbudowany bezpośrednio w linuxa. Mówiąc, że FTP jest na windowsie to tak samo można powiedzieć, że i SFTP. Wszystkie total commandery, filezille, a przede wszystkim winscp wspierają SFTP, więc nie widzę problemu. Właśnie wg mnie o wiele łatwiej działać na SFTP, które mamy tak czy siak wbudowane w SSH niż się bawić z dodatkową, tak naprawdę zbędną usługą.

 

Co do DNS'ów to się nie wypowiadam. Wg mnie bind9 jest dobry i tak naprawdę jeśli już miałbym coś wybierać to jest ok.

 

A co do Apache'a to tu już odradzam jak tylko mogę, tak naprawdę jakikolwiek inny serwer WWW jest "lepszy". Może nie prostszy, ale na pewno lepszy. Nginx to mój osobisty faworyt i tak naprawdę nie miałem z nim problemu, ale rozumiem że ludzie mogą go "nie lubić". Również polecam lighttpd, albo nawet jeszcze ciekawszy - Cherokee.

 

Co do serwera ftp miałem tu na myśli łączenie za pośrednictwem samego windows'a, spotkałem się już wiele razy z tym że prezenterzy nie używają takich aplikacji jak filezille, winscp, czy w najgorszym wypadku total commandery, zazwyczaj to wygląda tak że otwierają nowe okno i wpisują w źródle ftp://mojserwer.domena i po prostu kopiują z jednego folderu do drugiego. Ale zgodzę się że łatwiej jest korzystając z protokołu sftp i zgodzę się że gdy posiadamy użytkowników z jakąś wiedzą na temat obsługi komputera serwer ftp jest to zbędny proces

 

W sumie na debianie też śmigałem na niginx'ie jednakże freebsd mnie troszeczkę zniechęcił do niego, swoją drogą dzięki za podesłanie Cherokee, kiedyś o tym słyszałem, ale szczerze mówiąc zapomniałem o tym, a chętnie go sobie teraz przetestuje na wolnej maszynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

xxxMazaKxxx - Jeżeli chcesz coś robić musisz pokazać choć trochę inicjatywy.

Na google jest mnóstwo informacji jak założyć swoje własne radio internetowe od podstaw czy to na shoutcast czy też na icecast.

 

Tak samo jest z instalacją www, mysql, itd na debianie np : http://www.howtoforge.com/installing-apache2-with-php5-and-mysql-support-on-debian-lenny-lamp

 

Więcej czasu poświęć na szukanie i próbowanie sam bo nikt za Ciebie tego nie zrobi.

Jak już coś zrobisz i nie będziesz umiał sobie poradzić wtedy pisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×