Skocz do zawartości
robertino1234

Nakłady na cloud

Polecane posty

Witam,

 

tak się zastanawiam z jakimi nakładami należałoby się liczyć, aby stworzyć chmurę, którą można sprzedawać.. Chodzi mi raczej o minimalne nakłady inwestycyjne. Bo oczywiście można by rzucić VMware za 250k pln plus 10U za 300k i wszystko cacy.. tylko chodzi raczej o wersję niskobudżetową i z jakimi nakładami trzeba się liczyć?

 

Oczywiście potrzebna jest osoba do administracji, ale to jakby nie nakład inwestycyjny, oraz kolokacja ale to też kosz, a nie nakład.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pytasz o cloud to najważniejsze to dużo wydać na marketing :-). Cloud to marketing. Bez marketingu nie stworzysz dobrego cloud. Parafrazując ten obrazek:

 

560792_490677917631131_1814207404_n.jpg (*)

 

możesz zrobić vps za $4 lub cloud za $12 :-)

 

 

Ale zakładam, że pytasz ile należy wydać na zrobienie sensownej infrastruktury pod VPS z live migration. Jeśli VMWare Ci nie pasuje, możesz iść w stronę Windowsa Hyper-V, który live migration dostarcza gratis. Będziesz potrzebował kilku serwerów, macierzy z redundantnymi kontrolerami i replikacją i dobrego data center. To tak w skrócie.

 

Problem jest gdzie indziej. Najdroższa będzie wiedza. Jeśli cloud oznacza dla Ciebie niezawodność to wypracowanie (niemal) niezawodnie działającej konfiguracji to jest konieczność zatrudnienia ludzi z dużym doświadczeniem. Utrzymanie takich rozwiązań w zakresie pracy administratora jest dużo bardziej kosztowne niż takiej klasycznej infrastruktury pod VPS.

 

Bez tej wiedzy i bez nakładów na ludzi, którzy nią dysponują, prawdopodobnie taki cloud będzie mieć mniejszą niezawodność niż zwykły klasyczny VPS oparty o jeden serwer bez replikacji (ale takim łatwiej zarządzać). Nie ma więc sensu robić skomplikowanych rozwiązań na siłę.

 

(*) sorry, że obrazek z akamai, nie wiem skąd to jest źródłowo

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Cloud dokładnie jak pisał poprzednik, główne koszty to marketing, by sprzedać ten hype klientom. Pod spodem tam nie ma nic nowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poruszyliście 3 istotne kwestie:

1. Sprzęt

2. Marketing

3. Ludzie/Wiedza

 

W sumie z tym się liczyłem. Oczywiście marketingu się nie przeskoczy. i to nie ulega wątpliwości. Ludzie to wspólnicy - osoby, które znają się w tym temacie.

 

Dlatego mnie interesuje sam sprzęt. A jeśli chodzi o oprogramowanie to myślałem o OpenStack - po co wywalać kase, jak można miec coś dobrego i duzo tańszego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można OpenStack, można jeszcze od paru innych stron ugryźć temat. Pozostanę jednak przy tym, aby solidnie rozważyć czy na każdy z tych trzech czynników przewidziano dość budżetu. Po prostu ścieżka budowania infrastruktury klastrowej jest kosztowna i problematyczna i dla nowego przedsięwzięcia nie jest to najprostsza droga. Choć zapewne w połączeniu z dobrym marketingiem może być to droga wprawdzie stroma, ale korzystniejsza. Tylko łatwiej się potknąć.

 

Pytasz na forum o sprzęt... nie powinieneś zapytać wspólników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli VMWare Ci nie pasuje, możesz iść w stronę Windowsa Hyper-V, który live migration dostarcza gratis. Będziesz potrzebował kilku serwerów, macierzy z redundantnymi kontrolerami i replikacją i dobrego data center. To tak w skrócie.

I pare innych softów, które l-m obsługują całkiem za darmo...

 

Dlatego mnie interesuje sam sprzęt. A jeśli chodzi o oprogramowanie to myślałem o OpenStack - po co wywalać kase, jak można miec coś dobrego i duzo tańszego..

Sprawdź też CloudStack

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×