Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość www.hugoweb.pl

Kolokacja czy dedyki na początek?

Polecane posty

Gość www.hugoweb.pl

Witam,

mam zamiar rozkręcić trochu regionalny biznes hostingowy, który będzie skierowany do mniejszych firm i instytucji.

 

Moje pytanie brzmi, czy lepiej na początku podziałać z dedykami, a później własny sprzęt i kolokacja w jakimś DC, czy od razu własny sprzęt?

 

Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przykład, pada Ci dysk przy kolokacji, wymieniasz, pada przy dzierżawie serwera, wymienia DC.

Jeżeli masz budżet na sprzęt i zapasowe podzespoły oraz umowę z DC na usługi "remote hands" to można myśleć o kolokacji.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Przy kolokacji jak ci coś padnie to wymieniasz to na swój koszt a przy dzierżawce oni to robią za ciebie a ty nie masz dodatkowych kosztów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy padzie na dzierżawionym dedyku usterki naprawia usługodawca a przy kolokacji sam za to odpowiadasz.

 

Kto się jeszcze się pisze na odtwórczą odpowiedź? :)

 

A tak poważnie i konkretnie to na początek dedyk. Jeśli nie widać potrzeby kolokacji to nie ma co się zastanawiać i szukać na siłę powodów na dużo większe koszta i odpowiedzialność. Poza tym dedyk daje ten komfort, że w każdej chwili można zrezygnować bez większych strat.

Edytowano przez Inferno (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i rozważ jeszcze na początek po prostu opcję resellerską, to nie będziesz musiał ponosić znacznych nakładów. Albo polecanie usług innego operatora, z dobrym programem partnerskim. Czasem to przyniesie Ci lepsze efekty biznesowe niż startowanie z własną marką i sprzętem od zera na - bądź co bądź - już dość dojrzałym rynku.

 

Skoro sam masz wątpliwość, czy kolokacja, czy dedyk, to mniemam, że myślisz o jednej maszynie. A to oznacza, że w razie awarii tracisz wszystko. W większych firmach masz rozbicie usług na więcej maszyn, na przykład Ogicom rozbija pocztę i www na osobne fizyczne maszyny, a chyba każdy większy hoster na przykład osobno trzyma DNS'y, wielu ma osobne serwery bazodanowe itp. Dzięki temu w razie awarii maszyny nie dotyczy ona wszystkich Klientów i usług. Stąd też przemyśl, czy nie lepiej oferować rozwiązania technicznie wytwarzanego przez dużego operatora i martwić się głównie o obsługę "wysokopoziomową" i sprzedaż, a całkowicie mieć z głowy kwestie "niskopoziomowe".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sixwishlist.com

Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Grupa docelowa jaką wymieniłeś ma różne zapotrzebowanie na usługę podobnie jest z odmiennym wizerunkiem usługodawcy przez każdego klienta. Klienci będą postrzegali Twoją działalność nie tylko na podstawie oferty czy Twojej strony internetowej. Znajdzie się również kilku którzy będą zwracali uwagę na takie elementy jak serwery DNS, których używają, lokalizacja itp. elementy struktury. Kolokacja jest bardzo problematyczna ze względu na prawdopodobieństwo występowania awarii i związane z nią naprawy. Nie napisałeś jaką ilość klientów już posiadasz lub ilu ma zamiar skorzystać z Twoich usług. To ważny element. Jeżeli chcesz podejść do tematu podejmując się go tworząc bardziej rozbudowaną strukturę proponuję wykupienie dwóch serwerów dedykowanych z podziałem na usługi www-poczta plus dwa serwery VPS pod DNS (inne lokalizacje). Cena tych ostatnich jest naprawdę mała a da stabilność dla usługi DNS jaką będziesz oferował. Każdy zakupiony serwer dedykowany otrzymuje minimum 100GB pod backup. Pozwoli to Tobie ominąć przez około 6 miesięcy zakup serwera (trzeci serwer) pod backup. Podział www-poczta to ważny element. Przy utracie jednego serwera masz dostępną jednostkę umożliwiającą odtworzenie usługi. Poczucie bezpieczeństwa jest ważniejsze jak dodatkowe parę złotych które musisz przeznaczyć. Tak jak wspomniałem wszystko zależy od elementów które wymieniłem na początku. Jeżeli chcesz coś robić na jednym serwerze to naprawdę mija się z celem. Skorzystaj po prostu z konta reseller ono również pozwoli Tobie przejść na mój plan który podałem w przypadku znacznego przyrostu klientów. Rynek jest bardzo przesycony zwłaszcza Polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×