Skocz do zawartości
Łukasz B.

Opłacalność ?

Polecane posty

Gość Adam Szendzielorz

Czyli "jednym słowem" mówiąc: sprzedawania 10Mbps za 19 PLN lub VPSa z takim łączem za 19 PLN Brutto może być opłacalne i nie należy podchodzić do takiej oferty sceptycznie ?

 

Moim zdaniem mimo wszystko - należy, to sugeruje rozsądek! Chyba że firma naprawdę poważnie podchodzi do hostingu, a nie traktuje go jako (jak wcześniej pisałem) "zagospodarowanie odpadu". Czyli nie mając odpowiedniej kadry i przygotowania do świadczenia takich usług uruchamia VPSy i liczy że jakoś to będzie i cośtam na tym zarobi :) Przede wszystkim powinna mieć serwerownię z odpowiednim wyposażeniem - a nie serwer upchany gdzieś pod biurkiem. Obawiam się że 95% tego typu ofert na tym się właśnie opiera. Te firmy nie dadzą Ci żadnej gwarancji, nie podpiszą umowy SLA, bo same niczego nie mogą i nie chcą gwarantować. Support też pewnie będzie ograniczony do godzin pracy biura takiego operatora, bo za 19 pln nie da się utrzymywać techników 24/h. Jeżeli jesteś wymagającym klientem - weź telefon, zadzwoń i porozmawiaj - to w zdecydowanej większości przypadków ujawni czy firma ma pojęcie o tym co sprzedaje czy tylko robi to żeby sobie przyrobić te parę złotych na boku :)

 

Jakby się komuś nie opłacało to nie wystawiałby takiej oferty :).

 

A co powiesz o ofercie np. glowanet? ;-)

 

Klienci zaczynają rozumieć że nie niską ceną droga. Niska cena = niska jakość. Oczywiście do pewnego momentu - potem płacimy za markę (czyli marketing). Kwestia znalezienia dobrego kompromisu pomiędzy tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O 3 nad ranem można spokojnie zadzwonić i sobie pogadać - testowane :)

O 3 nad ranem dla samego pogadania możesz sobie na jakąś linie zaufania zadzownić, a nie do firmy hostingowej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Chyba że ktoś po godzinach robi na drugim etacie w innej branży :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Chyba że ktoś po godzinach robi na drugim etacie w innej branży :D

 

Miodkowi się nie udało (tyle że on miał odwrotnie hehe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli "jednym słowem" mówiąc: sprzedawania 10Mbps za 19 PLN lub VPSa z takim łączem za 19 PLN Brutto może być opłacalne i nie należy podchodzić do takiej oferty sceptycznie ?

 

 

w czasach kiedy mam w domu 120 Mb/s download i 10 Mb/s upload za 60 zł na miesiąc, a w komórce 150 Mb/s via LTE, to jakoś VPS za 19 zł z takim łączem wydaje mi się całkiem normalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

O 3 nad ranem dla samego pogadania możesz sobie na jakąś linie zaufania zadzownić, a nie do firmy hostingowej...

 

Oj zdziwiłbyś się ile freelancerów dzwoni po nocach - ta branża też jest dość specyficzna i dużo w niej nocnych marków :)

 

w czasach kiedy mam w domu 120 Mb/s download i 10 Mb/s upload za 60 zł na miesiąc, a w komórce 150 Mb/s via LTE, to jakoś VPS za 19 zł z takim łączem wydaje mi się całkiem normalny

 

Wszystko jest kwestią przeliczenia opłacalności. I nie chodzi tu tylko o łącze - bo czy obsługujesz 1Mbit, czy 100Mbit, czy 1000Mbit - wystarczy Ci do tego jeden i ten sam - tani interfejs Gigabit-ethernet w routerze ;) Ale jak doliczysz do tego serwer i koszt jego utrzymania (kolokacja czyli miejsce + prąd + klimatyzacja + administracja nim + konserwacja i naprawy) który ma te VPSy obsługiwać to wychodzi już zupełnie co innego. Albo będzie ogromny overselling i słaba wydajność tych VPSów albo oversellingu brak ale i zysku zero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Albo będzie ogromny overselling i słaba wydajność tych VPSów albo oversellingu brak ale i zysku zero.

 

Wydaje mi się, że skoro firmy oferujące takie usługi działają i mają się dobrze, a Ty nie oferujesz VPSów to wypowiadanie się w kwestii opłacalności takiej usługi jest jak gadanie bab pod płotem - coś tam myślą i wydaje im się, że mają rację...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Wydaje mi się, że skoro firmy oferujące takie usługi działają i mają się dobrze, a Ty nie oferujesz VPSów to wypowiadanie się w kwestii opłacalności takiej usługi jest jak gadanie bab pod płotem - coś tam myślą i wydaje im się, że mają rację...

 

Skąd wiesz, że mają się dobrze? Pokaż mi taką firmę która sprzedaje tanizne i jest na rynku od dłuższego czasu? Próbowałeś chociaż liczyć koszty / przychody / zyski? Ja nie oferuje VPSów i póki co nie zamierzam. Jestem przeciwnikiem wciskania VPSów wszystkim jako lek na każde zło. Idę w trochę innym kierunku, czym za jakiś czas się z pewnością pochwalę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Próbowałeś chociaż liczyć koszty / przychody / zyski?

 

Nie jesteś wstanie obliczyć pełnych kosztów z prostej przyczyny, nie wiesz jaka jest utylizacja łącza w tej usłudze, a tego nie da się policzyć sumując przepustowości VPS-ów.

 

Jeżeli nie prowadziłeś takiej usługi, to nie wiesz jakie łącze będzie niezbędne. Oberbooking łącza przy tego typu usłudze jest olbrzymi i liczony raczej w tysiącach % i zależy w dużej mierze od targetu klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Nie jesteś wstanie obliczyć pełnych kosztów z prostej przyczyny, nie wiesz jaka jest utylizacja łącza w tej usłudze, a tego nie da się policzyć sumując przepustowości VPS-ów.

 

Jeżeli nie prowadziłeś takiej usługi, to nie wiesz jakie łącze będzie niezbędne. Oberbooking łącza przy tego typu usłudze jest olbrzymi i liczony raczej w tysiącach % i zależy w dużej mierze od targetu klientów.

 

Strasznie nisko oceniasz moją wiedzę w tym temacie :-) Możesz overbookingować sobie łącze dowoli ale ja piszę o overbookingu maszyn, które są znacznie większym kosztem w tej usłudze i których nie przeskoczysz. Chyba że sprzedasz jeden rdzeń 100 klientom. Tylko czy jakość i jakiekolwiek gwarancje mogą być wtedy na wysokim poziomie? Chyba nie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz overbookingować sobie łącze dowoli ale ja piszę o overbookingu maszyn, które są znacznie większym kosztem w tej usłudze i których nie przeskoczysz.

 

Nie są większym kosztem, to z reguły zwykłe PC-ty..., a przy tak małych vpsach utylizacja zasobów jest inna.

Połowa z tych VPSów przez 99% czasu nic nie będzie robiła, na dużą cześć ktoś się zaloguje od święta.

W takich tanich usługach rzadko stawiają produkcyjne serwisy, traktują te vpsy raczej jako zabawkę, naukę jakiś prosty serwer www z ssh itp.

 

 

Naprawdę nie da się tak łatwo oszacować opłacalności bez testów, analizy, obserwacji - wiele firm oferujących takie vpsy wie co robi, nie wprowadzają tych cen na usługi, które dopiero startują - z reguły jest to wykonywane w sposób ewolucyjny z obserwacją i analizą utylizacji zasobów.

 

Analizując samą cenę to nic się nie będzie opłacało. Równie dobrze możesz powiedzieć jak się poczcie opłaca wieźć Twój list na drugi koniec polski za 1,85 PLN , przecież tyle zasobów, ludzie, sprzęt, paliwo itp i nic nie przeskoczysz ;)

Edytowano przez tgx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Nie są większym kosztem, to z reguły zwykłe PC-ty...,

 

Błagam - ja o gwarancjach i SLA, Ty o PC-tach :) Generalnie doszliśmy do tych samych wniosków - tanie = niska jakość. I o to chyba autorowi wątku chodziło.

 

a przy tak małych vpsach utylizacja zasobów jest inna.

 

Mam zgoła odmienne zdanie jeżeli chodzi o hosting współdzielony i dedykowany. Im taniej tym zużycie zasobów wyższe - szczególnie dzieciaki dają popalić! M.in. dlatego nie sprzedajemy już tanich kont z shellem, bo prawda jest taka że im klient mniej zapłaci tym jest bardziej wymagający :-)

 

Naprawdę nie da się tak łatwo oszacować opłacalności bez testów, analizy, obserwacji - wiele firm oferujących takie vpsy wie co robi, nie wprowadzają tych cen na usługi, które dopiero startują - z reguły jest to wykonywane w sposób ewolucyjny z obserwacją i analizą utylizacji zasobów.

 

Podaj trzy firmy które oferują VPSy <= 19 pln i które według Ciebie dokonały właściwej analizy rynku od jakiegoś dłuższego czasu. I które istnieją na rynku dłużej niż np. 2 lata. Bo ja uważam, że większość z nich idzie "na pałę" i podzieli losy glowanet'u :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podaj trzy firmy które oferują VPSy <= 19 pln i które według Ciebie dokonały właściwej analizy rynku od jakiegoś dłuższego czasu.

 

Chociażby budgetvps - 4 lata to chyba wystarczająco. W granicach ~20-25 zł jest też Hitme, Statnet, Vipower, Ionic..

 

Nie mówiac już np. o amerykańskim Virpusie oddającym VPSy za 4 dolce i to jest jedna z pierwszych VPSowych firm na rynku w ogóle ;-).

 

Owszem, 2 lata temu 20 zł za VPSa (co praktykowały niektóre firmy) mogło dziwić, ale jak widać dalej istnieją, więc chyba to przemyśleli wbrew temu co sugerujesz ;).

 

Teraz, kiedy OVH sprzedaje Celerona 1,2 GHz (a często trafiają się tam Pentiumy Dual Core 2 GHz, albo inne Atomy 1,6) z 500 GB dyskiem, 2 GB RAM i 5 TB ruchu na 100 Mbps a potem 10 Mbps bez dalszego limitu za 49 zł to naprawdę trudno wymagać od bazowych niezarządzanych VPSów na tanim sprzęcie, żeby były droższe ;).

 

Dla samego providera taki unamanged VPS to znacznie mniej roboty i zasobów ludzkich do obśługi niż w przypadku zwykłego hostingu - dbasz tylko o to, żeby maszyna działała, odpadają konsultacje z zakresu obsługi panelu, skryptów, itd.

 

Błagam - ja o gwarancjach i SLA, Ty o PC-tach :)

 

Jeśli firma ma 100 takich samych PC w przetestowanej konfiguracji i kolejne 10 na podmiankę w magazynie to z myślę, że jest w stanie zapewnić sobie szybszy i pewniejszy serwis niż da jej "inżynier" z Della do podobnego PCta tylko w ładniejszej obudowie ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Błagam - ja o gwarancjach i SLA, Ty o PC-tach :)

 

Błagam, jak idziesz do kiosku kupić bilet to stojąc na przystanku nadal liczysz że dzisiaj pasażerów z przystanków zabierają taksówki?

 

W takiej budżetówce należy SLA przemilczeć ;) Jak działa to dobrze jak nie to dzwonimy i pytamy czy dzisiaj czy może jutro zacznie...

 

Hitme, livenet, slaskdatacenter itp

 

Da się tylko trzeba chcieć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

No cóż - chyba celujemy w inny target klienta i inną jakość usług. "Na pałę" to można to zrobić - w byle jakim DC, na byle jakim sprzęcie, z byle jaką obsługą ale niestety z byle jaką jakością :) Z mojej strony EOT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż - chyba celujemy w inny target klienta i inną jakość usług. "Na pałę" to można to zrobić - w byle jakim DC, na byle jakim sprzęcie, z byle jaką obsługą ale niestety z byle jaką jakością :) Z mojej strony EOT.

 

Skoro klienci na usługę są, nie płaczą za bardzo, firmy działają więc są zadowoleni, to że dla Ciebie to byle jaka jakość to cóż wybacz.

 

Co do byle jakiej obsługi to konta.pl jakoś nie brylowały w jakości obsługi ;) Ale rozumiem, że wraz z doświadczeniem zmienia się postrzeganie świata...

 

Raczej ciężko oceniać innych działających w innych sektorach, a tym bardziej analizować ich opłacalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Adam Szendzielorz: dorabiasz ideologię do czegoś co jest jej pozbawione :P. usługa ma działać.. 6 firm z pierwszej 10tki top100 wht ma serwery w tanich serwerowniach i w większości są to pcty.. google, fejs stoja na pctach ulokowanych w kontenerach. i to tez dzieki temu tak latwo sie rozbudowuja i zarabiaja

 

klient taxi dojedzie tak samo szybko i wygodnie na miejsce nową skodą octavią jak i kilkuletnim mercedsem, a tak można porównać pcty do Twoich paruletnich serwerów.. swoja droga te dlki co opisujecie na stronach to już pewnie są paronastoletnie.. no i skode naprawi pan marian w wiejskim warsztacie, a mercedesa juz nie za bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nigdy nie mogłem zrozumieć kto się nabiera na te IBMy, Delle itd. Za nieporównywalnie wyższą cenę otrzymujemy porównywalną jakość. Dla przykładu - moje kimsufi za 60 zł/mc ma uptime 800 dni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co innego stosowanie pecetów pod własne, homogeniczne środowisko a co innego pod różne środowiska klientów. Ciekawe jak tam zapewnisz redundancje ...

 

Jak ktoś lubi może kupować serwery w kontenerowych DC OVH gdzie wchodzi 4000 serwerów do kontenera to niech je kupuje :)

Ja bym np nie chciał aby dla mojego biznesu były stosowane takie ekstremalne rozwiązania, bo ktoś sprzedaje coś tanio i musi być efektywny kosztowo.

 

@MikeJones

 

Widzę, że nie bardzo masz pojęcie o czym piszesz. Pomijam wypowiedź o 150Mbps via LTE w komórkach czy 100Mbps łączach w domu i hostingu, ale zapewniam Cię, że Pan Marina w warsztacie prędzej naprawi starego mercedesa niż nową Skode.

 

To tyle z mojej strony.

Edytowano przez vilgefortz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

vilgefortz, nikt Ci przecież nie zabroni smarkać w banknoty 1000$...

Twoje pieniądze, Twój wybór jakie mają przeznaczenie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

@Adam Szendzielorz: dorabiasz ideologię do czegoś co jest jej pozbawione :P. usługa ma działać.. 6 firm z pierwszej 10tki top100 wht ma serwery w tanich serwerowniach i w większości są to pcty..

 

Home.pl, nazwa.pl, az.pl, kei.pl - wszystko stoi na PCtach w tanich serwerowniach ? :-)

 

google, fejs stoja na pctach ulokowanych w kontenerach. i to tez dzieki temu tak latwo sie rozbudowuja i zarabiaja

 

Tyle, że jak im wypadnie jeden z tysiąca serwerów to nikt tego nawet nie zauważy, a jak wypadnie serwer z VPSem to usługi kilkunastu/set użytkownikom leżą - nie sądzisz, że to jednak różnica? :)

 

klient taxi dojedzie tak samo szybko i wygodnie na miejsce nową skodą octavią jak i kilkuletnim mercedsem, a tak można porównać pcty do Twoich paruletnich serwerów.. swoja droga te dlki co opisujecie na stronach to już pewnie są paronastoletnie.. no i skode naprawi pan marian w wiejskim warsztacie, a mercedesa juz nie za bardzo.

 

Z DLi od dawna zaczęliśmy się wycofywać bo stały się zbyt awaryjne. Rzeczywiście musimy to poprawić na stronie - teraz używamy tylko IBMów x3650 / x3550 :) Jeżeli chodzi o naprawę to akurat serwer naprawić jest dużo łatwiej (mając oczywiście części zastępcze) - cały serwer rozbierasz w kilka minut bez użycia śrubokręta. A dlaczego są lepsze? Rozkręć typowego PCta, a typowy serwer - zobaczysz tą przepaść :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Home.pl, nazwa.pl, az.pl, kei.pl - wszystko stoi na PCtach w tanich serwerowniach ? :-)

Hm.. IP-Exchange i Key Systems (tam stoi chyba większość AZ.pl) jak na standardy omawianej w tym wątku odpowiedniej ceny megabita łącza są na pewno za tani. I w dodatku jeszcze zagraniczni! : -).

 

Co do skomplikowania budowy serwerów i pctów to z własnego doświadczenia mimo wszystko więcej zajeła mi wymiana procka w Fujitsu Primergy (a właściwie dostanie się do niego) niż w desktopie. A dyski hot swapować w PC też można ;). No ale to jest dyskusja bez końca, jak o wyższości jednych świąt nad drugimi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy wybiera to na co go stać i tyle.

 

W przypadku jednej inwestycji nie ma problemu, aby użyć markowego sprzętu i zapłacić więcej, ale mieć wszystko plug&play.

Osobiście nigdy nie zrozumiem szukania oszczędności na siłę, a szczególnie tam gdzie ich nie potrzeba.

 

Można kombinować, ale złożenie konkretnej platformy na PCecie mija się z celem, bo nie łatwo wszystko dobrać, aby ze sobą współgrało, w przypadku platform serwerowych mamy gotowe rozwiązania, które są względnie sprawdzone pod kątem działania 24/7

Co więcej przy cenach zabawek typu supermicro naprawdę nie widzę sensu się to pchać.

Ale jak już mówiłem, wszystko zależy od potrzeb, a raczej budżetu.

 

//edit

 

Przede wszystkim warto zacząć od rozważania jaka platforma nas interesuje, bo o ile w przypadku małych platform 1x CPU, 4x HDD, bez kontrolera itd.. to może mieć sens, to w przypadku większych platform cała zabawa przewyższa realne korzyści.

Edytowano przez malu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×